Micron WF 40 C - přestavba na LinuxCNC

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 7. 2021, 11:33

Pár poznámek k těm Mesám.

Celá Mesa je taková pěkná skládačka.
Když chceš používat jakoukoli Mesu, tak musíš mít minimálně jednu inteligentní řídicí kartu s FPGA. K ní pak můžeš připojit pomocné dceřiné karty.

Ty FPGA karty se dělají s možností připojení k řídícímu počítači přes:
- Ethernet
- PCI
- PCIex
- LPT
- SPI

Všechny varianty kromě Ethernetu je možné použít v user-space i v kernelovém režimu, takže je možné provozovat LinuxCNC v konfiguraci RT-Preempt i RTAI.
Ethernet je možné použít jen v user-space režimu, takže je třeba použít LinuxCNC v konfiguraci RT-Preempt.

Ty FPGA karty se některé dělají i včetně různých I/O obvodů (např. 7i76e, 7i95, 7i96). Většina ale potřebuje nějakou rozšiřující kartu.

Ty rozšiřující karty se připojují buď přes 50-pin konektor (tam je 24 aktivních signálů), přes 25/26-pin konektor (17 aktivních signálů) nebo přes speciální sériové rozhraní SmartSerial.
Mimochodem to, čemu jsi u karet 7i70 a 7i71 říkal "Ethernet", tak to není žádný Ethernet, ale právě ten SmartSerial.

Takže v první etapě je třeba se rozhodnout, jak to chceš mít připojené k PC. Podle toho vybrat FPGA kartu. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu kolik dceřiných karet k tomu budeš chtít připojit.
A pak podle toho, jaké má FPGA karta I/O konektory, vybírat ty dceřiné karty.

Třeba ta sestava, co jsi psal (7i92M + 7i77 + 7i42TA), je špatně. 7i92M má malé I/O konektory 25/26pin, ale 7i42TA má velký 50pin.
titel
Příspěvky: 338
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

20. 7. 2021, 6:31

Ahoj.
Ja mám pre zmenu Micron WF3 DCM a tiež ma čaká defakto to čo teba - prestavba na LinuxCNC.
Elektro schéma ti viem poslať o 2 týždne lebo som na dovolenke. Ja pre zmenu nemám ten mechanický návod. Inak ako pozerám tak sú skoro na vlas rovnaké. Rozdiel je asi iba v hmotnosti a pojazdoch.

Čo sa týka pravítiek, mal som v pláne osloviť packu. Pozri toto vlákno.
viewtopic.php?t=23115

Rado.
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

21. 7. 2021, 5:12

Mex : Díky za lehký úvod do Mesa karet, ale právě mi chybí nějaký pavouk možností, u kterého by bylo vidět jakou kombinaci karet zvolit, aby se člověk dobral výsledku. Jak jsem psal, rád bych cca 70 I/O konektorů, tak 20 výstupů, zbytek vstupy, k tomu řízení 4 analogových serv, potenciometr na nastavení rychlosti posuvů a interface pro připojení MPG, ale tím jsem se ještě nezabýval, ikdyž by se mi líbil nějaký bezdrátovy a nedávno jsem viděl že udělali ovladače na LinuxCNC. Máš pravdu, mě ten konektor zmátl a myslel jsem že jsou všechny karty ethernetové ale ty 7i70 mají ten SPI.

Chtěl jsem se zeptat, jestli tu někdo nemá už zkušenost při výběru karet, abych tu netvořil již něco vytvořené. Jestli neexistuje nějaká cenově přijatelná alternativa pro zvládnutí takhle velkého množství I/O a k tomu jen dokoupit od Mesy kombinaci pro řízení servomotorů.
Třeba ta 7I77 má 25 pin konektor ale v popisku je napsáno že má 48 I/O, takže to mě pak mate ještě víc. Takže teoreticky jako „zdroj“ 5i25 + 7i77 na serva a 48 I/O + 7i42TA na zbylých 24 I/O ?? Cena 90 + 200 + 45 = 335 USD
U té 7i77 se píše
One RS-422 interface is provided for I/O expansion via a serial I/O daughtercard
Takže by k ní teoreticky šla připojit i ta 7i70 či 7i71 ? Asi by se mi to líbilo víc než ta 7i42TA
Ještě jedna otázka, je nějaký znatelný rozdíl mezi 5i25 a 6i25 krom toho že jedna PCI a druhá PCIE konektor ?
Edit: ještě jsem našel tuhle kombinaci 5i25+7i77+7i84. Cena 90+200+80 = 370 USD

titel : Tak to jsem rád že v tom nejsem sám 😊 Našel jsem elektroschéma (a i mechanický návod) k Micron WF41 C, je to modernější a trochu se liší konstrukcí.. až budu mít čas tak porovnám jak moc sedí elektrická schéma. Ale jak jsem v úvodu psal, silovina funguje bez problému, tak to schéma akutně nepotřebuju, ale samozřejmě až bude nějaká porucha tak to se schématem bude mnohem jednodušší

Co se týče převodníků tak se na to podívám, asi bych byl radši za ty originální, mám pocitově větší důvěru v to že je to správně navrhnuté, hlavně co se týče rušení. Taky je jednoduché je v budoucnu nahradit stejným kusem kterých je na eBay mraky, než u na zakázku dělaného výrobku
Edit: Tak než jsem napsal tenhle text tak prodejce akceptoval cenu za EXE 610, podle toho co jsem na eBay zaplatil tak by to mělo být s dopravou (z USA) a i s celními poplatky tak že to za kus vychází 1 300 Kč (objednal jsem 4 kusy)
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

21. 7. 2021, 5:16

Sice do šťourání v softwaru (LinuxCNC) mám ještě daleko, ale rád bych začal pomalu vstřebávat informace, před 2 lety jsem postavil 2D strunovou řezačku (půltunový stroj na řezání izolační vaty), částečně jsem upravoval rozhraní aby odpovídalo 2D uspořádání a aby fungovali takové ty klasické věci jako start/stop/pauza tlačítka včetně kontrolek (majáku). Teď když se k tomu budu vracet „profesionálněji“ tak jsem se chtěl na úvod zeptat jestli to chápu správně, těmi textovými soubory (INI) se nastavují parametry pro skripty (komponenty ?) který se starají o chod stoje, v HAL souboru se nastavují (propojují) vstupy, výstupy, GUI se řeší hlavně s HALUI ?. Pokud si chci udělat vlastní „skript“ (hlavně na to řazení převodovky)(mám zkušenosti s C++,C#) tak ten se napíše v nějakém programu a pak se zkompiluje jako komponenta a přidá se do jádra programu ?

Idea na skript by byla že když v G-kódu bude znak S (na změnu otáček) tak se spustí tento skript ve kterém bude nějaká rozhodovací logika která otáčky zaokrouhlí na nejbližší možné (nebo při spolupráci s VFD je nastaví přesně), pošle 8 bitů na výstup Mesy karty pro přeřazení a po obdržení signálu že řazení bylo úspěšné skript skončí a vrátí do řídícího systému jaké „reálné“ otáčky vřeteno má (když by se zaokrouhlovali)
Návody na programovaní HAL jsou podrobné, ale zase pro nováčka strašně zahlcující, tak kdyby jste měli nějaký dobrý odkaz na nějakou youtube sérii videi, nebo i vlákno na fóru kde se to už řešilo, tak bych byl vděčný.

Jinak plánuju využít LinuxCNC Gmoccapy, líbí se mi uspořádání tlačíte po okraji obrazovky. Moc nejsem fanoušek dotykových obrazovek, vím jak vypadají moje ruce při práci, tak bych si nerad matlal po obrazovce, takže plánuju myš + klávesnici (případně klávesnici s touchpadem). Chápu že u myši a klávesnice je problém s bordelem stejný, ale zase ty levné silikonové by mohli jít očistit nebo jednou za rok koupit nové.

Další dotaz je jak ideově řešit přepínání mezi horizontální a vertikální hlavou, co jsem po tom lehce pátral tak doporučovali udělat 2 konfigurace a spouštět tak řídící systém buď pro jedno nebo druhé vřeteno, to mi ale příjde takové nešťastné, jelikož bych chtěl aby se LinuxCNC pouštěl rovnou při startu. Napadlo mě, jestli by to nešlo vyřešit přepínačem na hlavním panelu a využitím „virtuální“ rotační osy A, normálně by byla 0° a když by se přepnul přepínač tak by se virtuálně pootočila na 90°, čímž by jeden G-kód šel využít jak na horizontální tak vertikální frézování, jaký je váš názor?
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2021, 5:28

Vojta333 píše: 21. 7. 2021, 5:16 Jinak plánuju využít LinuxCNC Gmoccapy, líbí se mi uspořádání tlačíte po okraji obrazovky. Moc nejsem fanoušek dotykových obrazovek, vím jak vypadají moje ruce při práci, tak bych si nerad matlal po obrazovce, takže plánuju myš + klávesnici (případně klávesnici s touchpadem). Chápu že u myši a klávesnice je problém s bordelem stejný, ale zase ty levné silikonové by mohli jít očistit nebo jednou za rok koupit nové.

Další dotaz je jak ideově řešit přepínání mezi horizontální a vertikální hlavou, co jsem po tom lehce pátral tak doporučovali udělat 2 konfigurace a spouštět tak řídící systém buď pro jedno nebo druhé vřeteno, to mi ale příjde takové nešťastné, jelikož bych chtěl aby se LinuxCNC pouštěl rovnou při startu. Napadlo mě, jestli by to nešlo vyřešit přepínačem na hlavním panelu a využitím „virtuální“ rotační osy A, normálně by byla 0° a když by se přepnul přepínač tak by se virtuálně pootočila na 90°, čímž by jeden G-kód šel využít jak na horizontální tak vertikální frézování, jaký je váš názor?
Za mě je naprosto nejlepší kombinace dotyk. obrazovky, fyzické klávesnice a myši nebo touchpadu (příp. takové to kolečko). Kdyby jsi do toho pustil cca 5 000 kč tak máš průmyslovou nerezovou klávesnici a touchpad z číny. A vypadá to i profi :D

Na druhý dotaz. Asi nejlepší možnost mi přijde si napsat macro které by mi ten stroj kompletně připravilo. + snímač jestli je tam hlava nebo ne. Ať to je dotažené :D

Jelikož to nemá ATC a nepředpokládám že bys ho dodělával tak bych se tím tolik netrápil...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2021, 5:32

Vojta333 píše: 21. 7. 2021, 5:12 Třeba ta 7I77 má 25 pin konektor ale v popisku je napsáno že má 48 I/O, takže to mě pak mate ještě víc.
Ty karty, kde je víc I/O pinů než mají linek směrem k řídící kartě, mají na sobě nějakou inteligenci.
Stejně jako na každé kartě s interface SmartSerial musí být nějaká inteligence, která z toho sériového signálu nadělá spoustu I/O linek.
Takže vždy to řídí to FPGA na řídicí kartě, ale někde je po cestě ještě další pomocná jednoúčelová logika.

Jestli si pořídíš 5i25 nebo 6i25 je výkonnostně jedno. Těch dat tam zase neteče tak moc, aby byla PCI sběrnice omezením.
Omezení může být spíš jen to, že mainboardů s PCI konektory už na trhu ubývá.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

21. 7. 2021, 8:48

Vojta333 píše: 21. 7. 2021, 5:16 Teď když se k tomu budu vracet „profesionálněji“ tak jsem se chtěl na úvod zeptat jestli to chápu správně, těmi textovými soubory (INI) se nastavují parametry pro skripty (komponenty ?) který se starají o chod stoje, v HAL souboru se nastavují (propojují) vstupy, výstupy, GUI se řeší hlavně s HALUI ?. Pokud si chci udělat vlastní „skript“ (hlavně na to řazení převodovky)(mám zkušenosti s C++,C#) tak ten se napíše v nějakém programu a pak se zkompiluje jako komponenta a přidá se do jádra programu ?
Velmi nahrubo by se to dalo takhle říct. To čemu říkáš script se tady jmenuje HAL modul. Nadefinujes si vstupy, vystupy a v samotném programu pak řekneš co to má dělat. No a nakonec propojíš existujicí piny ze systému s nově vzniknuvšími pomoci hal souboru a je to. Velmi zjednodušeně, ale to poznáš až do toho začneš pronikat. Podle toho jak to pipisuješ bych řekl, že máš ještě dlouhou cestu před sebou. Na druho stranu, jestli si se už nečím podobnym zabyval, tak jedine dobře.

Vojta333 píše: 21. 7. 2021, 5:16 Idea na skript by byla že když v G-kódu bude znak S (na změnu otáček) tak se spustí tento skript ve kterém bude nějaká rozhodovací logika která otáčky zaokrouhlí na nejbližší možné (nebo při spolupráci s VFD je nastaví přesně), pošle 8 bitů na výstup Mesy karty pro přeřazení a po obdržení signálu že řazení bylo úspěšné skript skončí a vrátí do řídícího systému jaké „reálné“ otáčky vřeteno má (když by se zaokrouhlovali)
Návody na programovaní HAL jsou podrobné, ale zase pro nováčka strašně zahlcující, tak kdyby jste měli nějaký dobrý odkaz na nějakou youtube sérii videi, nebo i vlákno na fóru kde se to už řešilo, tak bych byl vděčný.
řazení můžeš udělat několika způsoby.
třeba vlastním modulem. podívej se například na řazení MAHO. https://github.com/jin-eld/mh400e-linux ... escription napsat si něco podobného, ale pokud nemáš zkušenosti s psanim modulů, budeš v tom chvilí tápat. není to klasické céčko.
Co ještě doporučím je podívat se na REMAP. úžasná funkcionalita, kterou jde udělat hromadu parády. Třeba přemapovat jak se má systém chovat když přijde povel S pro otáčky. Tady asi narazíš na PYTHON. youtube serii videi jak na to asi moc nenajdes, spis se podivej na nektery přiklady. Podkladů je docela dost, ale prokousat se tím je na pár večerů.
Vojta333 píše: 21. 7. 2021, 5:16 Jinak plánuju využít LinuxCNC Gmoccapy, líbí se mi uspořádání tlačíte po okraji obrazovky. Moc nejsem fanoušek dotykových obrazovek, vím jak vypadají moje ruce při práci, tak bych si nerad matlal po obrazovce, takže plánuju myš + klávesnici (případně klávesnici s touchpadem). Chápu že u myši a klávesnice je problém s bordelem stejný, ale zase ty levné silikonové by mohli jít očistit nebo jednou za rok koupit nové.
tohle bych asi ze začátku neřešil. Jestli jedeš na gmocapy nebo axis je v začatku jedno. Ikdyž jednu věc gmoccapy ma. Je podstatně jednodušší si v připadě potřeby poupravit.
Vojta333 píše: 21. 7. 2021, 5:16 Další dotaz je jak ideově řešit přepínání mezi horizontální a vertikální hlavou, co jsem po tom lehce pátral tak doporučovali udělat 2 konfigurace a spouštět tak řídící systém buď pro jedno nebo druhé vřeteno, to mi ale příjde takové nešťastné, jelikož bych chtěl aby se LinuxCNC pouštěl rovnou při startu. Napadlo mě, jestli by to nešlo vyřešit přepínačem na hlavním panelu a využitím „virtuální“ rotační osy A, normálně by byla 0° a když by se přepnul přepínač tak by se virtuálně pootočila na 90°, čímž by jeden G-kód šel využít jak na horizontální tak vertikální frézování, jaký je váš názor?
Tak tohle je myslím to poslední co bych řešil. Samozřejme je paráda mít jednu konfiguraci a přepínat jí, ale než se dostaneš až k řešení takovýchto problémů, tak budeš mít tolik znalostí, že to nebude problem poupravit. Ale když o tom tak přemýšlím, není to spíš věc CAMu?

Každopádně držím palce ať se dílo podaří. Když budeš mít konkrétní dotaz, rád poradím budu-li vědet. Na obecné otázky se velmi těžko odpovídá, prostě je potřeba nastudovat hromadu materiálů, nasát obecné principy, pochopit logiku celého řešení atd atd.

Martin
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

23. 7. 2021, 12:33

Na tu čínskou kovovou klávesnici jsem koukal vypadala hezky, říkám si že každá tisícovka co do toho vrazím v materiálu, se mi zhodnotí v ceně stroje po přestavbě :D Známý si koupil asi za 250 tisíc obdobně velké CNC z německa s Machem, ale je to jen obrazovka, klávesnice, myš .. moc hezky a profesionálně to nepůsobí (už jen tím že je tam Mach :D)

ATC rozhodně neplánuju, nemám to sériovou výrobu ale na kusovky a vždycky bych u toho byl připravený a hlídal jestli jde všechno tak jak má, ruční výměna jde rychle a snadno, navíc plánuju mít mnohem víc nástrojů než kolik by se do ATC vešlo.

Snímač bych asi ani nepotřeboval, přepínač na viditelném místě by mi stačil. Přemýšlím ještě že bych určitě chtěl využívat možnost naklápění hlavy, to by byl vlastně stejný případ „virtuální“ rotační osy, kdy bych fyzicky ručně nastavil úhel a pak bych v LCNC „zreferoval“ příslušnou osu na nastavený úhel, to by mělo fungovat ne ?

Na to řazení na Maho jsem koukal, oni to mají oproti mě relativně složité protože tam nemají ten řídící obvod který je u mě plně funkční, ale co jsem si ten kód studoval tak není nijak těžký nebo nepochopitelný, spíš mi jde o to kde jaký formát souboru musí být, což podle toho příkladu Maho bych měl být schopný napodobit, každým dnem co to řeším cítím jak se v tom orientuju víc a víc

Co se týče toho CAM tak při 3D obrábění není šance jak rozlišit jestli je horizontální nebo vertikální vřeteno, nerad bych vymýšlel nějaké „speciality“ a například měl v CAM nástroj v ose Y namísto Z.
Když by šlo o „3,5 D“, tedy že by půlku programu obrábělo vertikální a druhou horizontální, tak pak by se muselo v CAM udělat otočení A osy o 90°, což jsem myslel právě tím přepínačem. Když nad tím tak přemýšlím, tak aby to bylo univerzální tak při použití pouze horizontálního vřetene by bylo potřeba v CAM udělat vždycky to pootočení A osy, což se budu muset podívat jak moc jednoduše jde udělat

Edit: když by v G-kódu nebyla zmínka o A ose, ale stroj by měl mnou ručně nastavených těch 90° pro horizontální vřeteno, tak když by pak byl příkaz Z +100 tak by se mašina měla pohnout v Y o 100 ne ? Za předpokladu že ta A osa by byla jako naklápění vřetene a né naklápění obrobku, což by mělo jít nastavit ne?

Respektive to je spíš dotaz na to jestli LCNC dokáže naklápět souřadný systém pomocí rotace os. Pokud například nějaké 5 osé centrum má všesměrové vřeteno, tak osa Z zůstává pořád stejná vůči pevnému stolu, nebo se její směr mění podle natočení vřetene ? Když by pak vrtala díru pod 45° tak by byl kód Z-141 a nebo Z-100, Y-100 ?
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

23. 7. 2021, 12:39

Jinak jsem odstranil další kryty na X ose, celá váha stolu leží na jedné ploše která byla původně zaškrabaná, po létech provozu je vidět jak je to ve středu už znatelně vyleštěné, doufám že to projetí bude v řádu tisícin a né stovek, to ale zjistím až vrátím úhlový stůl a přejedu hodinkama po příměrném pravítku, znovu zaškrabávat nebo přebrušovat bych to nechtěl. Zkoušel jsem vůli šroubu, když tlačím do stolu silou cca 20 Kg tak se stovkové hodinky ani nehnou, když X šroubem otáčím ručně tak je tam oblast tak 1° kdy to jde lehce, myslel jsem že to vůle v matici, ale stůl se podle hodinek hýbe, takže si myslím že je to odpor motoru, brzdu by neměl mít, ale když pak otáčím šroubem uplně tak je cítit docela velký odpor motoru.

Z osa (nahoru/dolů) je bohužel vyřešena trochu nešťastně kde se pohyb transformuje přes úhlový převod, zajímavý je že šroubovice má mnohem větší stoupání než zbylé 2 osy, taky mi příjde že se pohybuje mnohem rychleji (podle specifikací by měla mít 2x kroutící moment než zbylé servomotory). Napadlo mě že je to kvůli rychlejší výměně nástroje, kdy musí Z osa sjet dolů. Trochu nepříjemný je že když jsem „skočil“ na stůl tak tím že není šroubovice samosvorná došlo k pohybu osy až řídící systém hodil chybu že došlo k překročení sledovací chyby. Když na stůl neskáču ale něžně si sednu tak servo chybu samozřejmě dorovná. Ale to je asi neduh, se kterým nic neudělám (krom nastavení jiné PID smyčky v LCNC)

Chtěl bych se zeptat jestli máte nějaké zkušenosti nebo doporučení čím vyčistit frézku od olejů a emulze, můsím zaklepat že moc toho není (oproti našim starým konvenčním frézkám kde při koupi byly vždycky 2 mm silný nános) ale nerad bych poškodil původní lak, jelikož neplánuju přestříkávání. Technický benzín většinou nebyl tak silný a naopak aceton leptal barvu. Byl bych radši kdybych to nemusel brát wapkou
Přílohy
IMG_20210721_190134.jpg
IMG_20210721_190148.jpg
IMG_20210721_190207.jpg
IMG_20210721_193238.jpg
IMG_20210721_193252.jpg
IMG_20210721_203422.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 7. 2021, 1:55

na nečistoty použij vodou ředitelné alakalické odmašťovadlo, např. Supermafrasol, Star atd
doslova to steče dolů
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 7. 2021, 1:59

s těmi vřeteny v Y a Z
mašina musí vědět pouze v jaké ose má nástroj, aby věděla kam má připočítávat korkci nástoje na průměru a jeho délku
v G kodu se to definuje nějakým G ???, (rovina obrábění, číslo G nevím)
v Heidenhainu to definuješ při volání nástroje (TOOL CALL 55 Z ......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

24. 7. 2021, 6:41

Ahoj,
mám doma přestavěného Mikrona UME 600 na Linux CNC. Kdyžtak pohledej, je tu o tom dost vláken, včetně řešení ATC.
V první řadě si přejmenuj vlákno na Mikron. Usnadní to budoucí hledání dalším lidem.
K Mesa kartám. Pokud je opravdu systém celý v ovládacím panelu, tak umístění karet a PC do panelu je v pořádku. Ale nějak se mi nechce věřit že by všechny ty kabely od pohonů pravítek a všech vstupů a výstupů tahali až tam. Já jsem měl systém celý v rozvaděči a k panelu šly jenom kabely k monitoru a tlačítkům. Dal jsem proto počítač i karty do rozvaděče a k panelu táhnul pár žilový drátek ke tlačítkům.
Volba karet z pohledu cena/spolehlivost mi přijde ideální 5i25+7i77+7i84. V případě že by v rozvaděči stačilo 16 výstupů a 32 vstupů tak by bylo nejjednodušší mít 7i77 v rozvaděči a k panelu natáhnout UTP a připojit 7i84. Ta má dalších 16 výstupů a 32 vstupů.
Na panel se mi osvědčilo dát co nejvíce tlačítek. X+,X-,Y+,Y-, Z+,Z-,rychloposuv,Auto,mdi,manual, start,pause,stop, vřeteno doleva, stop,doprava, otočný přepínač na vodu, potenciometr feed override a potenciometr na nastavení rychlosti posuvu při stisknutí směrových tlačítek. Samozřejmě v kombinaci s dotykovou obrazovkou a gmoccapy. U vřetene potom tlačítko na odepnutí nástroje.
Ohledně řazení nemůžu sloužit. Na řazení mám 4 kvality, ale jedu pořád na nejvyšší. Maho gearbox jsem rozcházel na několika strojích. Je to modul psaný vyloženě pro Maho které má řazení přes 5 relátek.
Remap funkce S bude správná cesta.
Nad tím přehazováním os jsem taky přemýšlel u maha a přijde mi že nejjednodušší řešení je udělat dvě konfigurace. Jednu pro klasické frézování s hlavou, druhé na horizont. Je naprd že bude třeba mezi přepínáním znovu referovat. Lepší řešení jsem ale nenašel. Nevím jaký máš cam, jestli má možnost přepnout že osa y je osa vřetene. Linuxu jako takovému je to jedno, akorát nebude fungovat vrtací a zavitovací cyklus (jsou dělané pouze na osu Z)
Na umývání používám přípravek Eternal, ředí se 1:10 s vodou. Celkem to funguje.
Ta vůle na X může být klidně způsobena nějakým volnějším vedením. Zkusit třeba v krajích jestli se to změní. Šrouby budou určitě v kosouhlých ložiskách, tam jedině výměna. Ale je to raketa.
Ten úhlový převod na Z je častý úkaz u těchto roků výroby. Mají to i některé menší Maha. Váha stolu tu vůli prostě vymezí.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

25. 7. 2021, 7:48

Ahoj,
mám doma přestavěného Mikrona UME 600 na Linux CNC....
Na nějaký tvoje videa jsem koukal před koupí, ale určitě ještě pročtu tvoje příspěvky na fóru, ať se to tu neřeší všechno 2x.

Řídící systém je integrovaný i s klávesnicí v tom panelu (obrazovka je modul bokem), do panelu jde husikrk o průměru 80 mm se všemi kabely, v rozvaděči je jen silovina.

Už jsem koupil malý PC a monitor, tak můžu vymýšlet jak bude panel vypadat, jak píšeš, určitě bych chtěl co nejvíce fyzických tlačítek, do dotykového displaye se mi moc nechce, mám neohrabané prsty :D Takže plánuju že by pod panelem byl výsuvný šuplík s klávesnicí a myší.

Asi skončím s tou kombinací 5i25+7i77+7i84, titel se pouští do stejného projektu, takže počkám jestli si bude taky objednávat Mesa karty že by jsme to vzali dohromady, případně do jaké kategorie napsat jestli by si ještě někdo nechtěl něco přihodit ?

Jelikož už mám PC tak můžu zkusit experimentovat s LCNC, podívám se na ten Remap, všechno si to píšu do poznámek abych pak všechno mohl shrnout do nějakého videa

Viděl jsem kolik stály kosoúhlý ložiska o průměru asi 12 mm (cca 2 500 Kč) :D Vůle v X mi nepříjde tak hrozná, jak jsem pak psal, když lomcuju za stůl tak se setinkové hodinky ani nehnou. Model WF 41 C už měl motor hned vedle Z osy, ale co nadělám, budu muset žít s představou že většina prostorového obrábění probíhá v rovině XY
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

25. 7. 2021, 8:08

Vojta333 píše: 25. 7. 2021, 7:48 případně do jaké kategorie napsat jestli by si ještě někdo nechtěl něco přihodit ?
sem viewforum.php?f=34
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 7. 2021, 11:13

Vojta333 píše: 25. 7. 2021, 7:48 Asi skončím s tou kombinací 5i25+7i77+7i84 ...
Přečti si před koupí omezení karty 7i77 v max. rychlosti enkodérů.
Tady se moc signálů připojuje na málo pinů FPGA, tak ta karta musí multiplexovat vstupy, což omezuje max. frekvenci dat z enkodérů.
Možná ti to nebude vadit, ale bylo by dobré se nad tím předem zamyslet.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“