Koupě staré CNC frézky

Odpovědět
ewans
Příspěvky: 4
Registrován: 4. 8. 2021, 12:21

9. 8. 2021, 10:39

Ahoj,
nějakou dobu už mi nedá spát myšlenka na pořízení CNC frézky pro "hobby" použití. Hobby je schválně v uvozovkách, protože nyní používám jako hobby FA2U a rád bych se posunul trochu dál. Tím, že je to pro moje hobby, tak se snažím udržet rozpočet na nějakých vyšších desetitisících v nákupu a objevila se mi teď možnost koupit vyřazenou TOS FGS 32 CNC. Byl jsem si jí prohlídnout a vše víceméně funkční (závady např. hučící ložisko motoru vřetena apod.).

Zkoušel jsem vůli v posuvech tisícinovými hodinkami (tlačení vší lidskou silou sem tam, Z pajcrem), v X 0,01, Y 0, Z 0,005 [mm]. To se mi nezdá úplně špatné na stroj z r. 88.

Řídící systém Heidenhain TNC 155. Odměřování s přesností 0,005mm

Poběží cca 2x týdně, nepočítám, že by se musela nutně zaplatit svou prací, ale nechci úplný klump, který nebude vůbec přesný a zároveň bude nespolehlivý. To radši zůstanu u konvenčky.
Pracuji s ocelí i vysokopevnostní, ale třeba i s plastem nebo dřevěnými formami, což mě navádí na nedostatečnost řídícího systému - TNC155 údajně umí max. 100 řádků a pomalé načítání přes RS232, tudíž k frézování obecných tvarů asi nebude úplně vhodný a vnucuje se myšlenka na přestavbu např. na LinuxCNC. 1) Je to vůbec reálné za nějakou rozumnou cenu?
Driver je tam Simodrive 6SC 6101-3A-Z, kde Z=3xA30+G10, tzn. vstupy jsou +-10V
Pohony s enkodérem 1FU1050-6AC, kde jsem nenašel žádný datasheet a tak ani nevím, jaký má výstup. Tím pádem nevím, zda by šlo použít toto na převod STEP/DIR na +-10V.
Další věc je řazení, které je řešeno bůhví jak, ale je evidentně mechanické, jen nějak předělané na automatiku - neCNC stroj má 3 páky, tady se v Heidenhainu napíší otáčky, pak to v mašině před startem zahrká a přeřadí :-)

Ze zapojení elektroniky strach nemám (škola, praxe) a Linuxu se nebojím, v tom jsem velmi pokročilý uživatel (administruji vlastní NAS na linuxu, server...)

Moje otázka zní: 2) Má cenu kupovat takovýto stroj?
3) Je to doopravdy s tím TNC155 tak špatné?
4) Lze ládovat v reálném čase z RS232?
5) S jakou přesností umí kruhovou interpolaci?
6) Má cenu stroj přestavovat na LinuxCNC (Mesa + převodník +-10V + komplikace s řazením?).
7) Jaký používáte v LinuxCNC ovládácí panel?
8 ) Jak se s LinuxCNC řeší JOG tímto?
9) V Mese mi připadá vždy velmi málo DIO, je možnost levného rozšíření jiná než oficiální od Mesy?
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2021, 5:29

Tyhle staré stroje mi nepřijde rozumné přestavovat, provozovat. Takové prvotní pokusy o CNC...

Spíš něco jako Brother, Haas... Prostě něco novějšího, 20 let stará mašina se dá v pohodě předělat, nebo i provozovat jak je. Na bazarech se takové objevují, chce to sledovat..

Šel bych do něčeho novějšího, předělal na LCNC nebo Mach nebo adtech, nebo co ti vyhovuje... A bude z toho pořádná mašina, celá zákrytovaná, připravená na pořádnou práci. Obětuj dovolenou, novou televizi, dej tomu víc času, a budeš mít o několik řádů lepší stroj. Ty peníze navíc za to stojí.

Už jen kvůli tomu že je ten stroj odkrytý, nemá ATC, a určitě má strašně malé max. Otáčky...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2021, 5:33

Pokud možno na lineárních vedeních kolejnicového typu ať nezačínáš život nekonečným broušením a zaškrabáváním .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

9. 8. 2021, 6:07

6 ) Některé Mesy mají přímo v sobě +/-10V na analogová serva, takže se nemusíš zabývat žádnýma převodníkama.

8 ) Záleží na každém. Já třeba používám tohle.
https://wapl.es/cnc/2020/02/23/linuxcnc ... setup.html

9 ) Vhodnou kombinací karet a Mesí komunikací po duplexní RS485/RS422 zvanou SmartSerial dostaneš hoooodně vstupů/výstupů.
http://store.mesanet.com/index.php?rout ... uct_id=117
Alternativní vstupy: viewtopic.php?t=38863
Ze zapojení elektroniky strach nemám (škola, praxe) a Linuxu se nebojím, v tom jsem velmi pokročilý uživatel (administruji vlastní NAS na linuxu, server...)
No tak se vykašli na všechny Mesy a postav to na EtherCATu. :-) s komponentama od firmy Delta. Bohužel na EtherCAT v LCNC není žádná kuchařka, takže je to dost o samostudiu a znalosti GNU Linuxu.

Mrkni na mé stránky. zz912.webnode.cz
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2021, 10:20

Kucharka tu je od fupeho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 8. 2021, 5:41

Když jsem s Fupe telefonoval, tak říkal, že ty postupy jsou zastaralé, že už to lze dělat dělat jednodušeji.

Spíše jsem měl napsat, že neexistuje kuchařka na EtherCAT pro začátečníky, kteří v životě neviděli LCNC.

Jinak co jsem pochopil, tak postup je:
1) https://etherlab.org/en/ethercat/
Nainstaluje se EtherCATový Master do GNU Linuxu

2) Pak se musí nějak implementovat nějaký driver na implementaci EtherCATového Masteru do HALu.

3) Teď už zbývají "jen" základní znalosti LCNC a pokud bude používat serva, tak nastudovat problematiku pohonařiny.

:-)
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
ewans
Příspěvky: 4
Registrován: 4. 8. 2021, 12:21

11. 8. 2021, 5:48

Lukas_2 píše: 9. 8. 2021, 5:29 Tyhle staré stroje mi nepřijde rozumné přestavovat, provozovat. Takové prvotní pokusy o CNC...
...zkráceno...
Už jen kvůli tomu že je ten stroj odkrytý, nemá ATC, a určitě má strašně malé max. Otáčky...
Překupníci za ty staré (r.v. okolo 1990) TOS (FGS, FGN...) chtějí obvykle 200-400t. To co mám možnost koupit je za 60t., tak jsem nepředpokládal, že bych sehnal výrazně modernější mašinu v rozumném budgetu, řekněme 120t.

Co se týká max. otáček, tak je tam 2800. Není to žádný zázrak na tvrdokovové frézy, ale neživí mě to a stejně většinu času strávím upínáním všelijakých patvarů, takže ten strojní čas není tak podstatný.
fmodel píše: 9. 8. 2021, 5:33 Pokud možno na lineárních vedeních kolejnicového typu ať nezačínáš život nekonečným broušením a zaškrabáváním .


:) To je dobrý argument. Jak to jednoduše poznám? Třeba za toto chtějí 200+DPH, ale nenašel jsem k tomu vůbec žádnou dokumentaci nebo fotky, kde bych to vedení viděl. Dá se říct třeba od roku xy už ho mají všechny?
zz912 píše: 9. 8. 2021, 6:07 6 ) Některé Mesy mají přímo v sobě +/-10V na analogová serva, takže se nemusíš zabývat žádnýma převodníkama.

8 ) Záleží na každém. Já třeba používám tohle.
https://wapl.es/cnc/2020/02/23/linuxcnc ... setup.html

9 ) Vhodnou kombinací karet a Mesí komunikací po duplexní RS485/RS422 zvanou SmartSerial dostaneš hoooodně vstupů/výstupů.
http://store.mesanet.com/index.php?rout ... uct_id=117
Alternativní vstupy: viewtopic.php?t=38863

No tak se vykašli na všechny Mesy a postav to na EtherCATu. :-) s komponentama od firmy Delta. Bohužel na EtherCAT v LCNC není žádná kuchařka, takže je to dost o samostudiu a znalosti GNU Linuxu.

Mrkni na mé stránky. zz912.webnode.cz
Tvoje webovky mám nastudované a to mě právě hodně nakoplo :wink: Moc za ně děkuju!
6) Viděl jsem, jen 2 osu s cenovkou 460USD a až se po..re ten simodrive, tak zas budu shánět novou Mesa kartu.
8 ) Díky za tip
9) Díky, papouch mě nenapadl. Nějaké quido jsem už projektoval a mají dobrou podporu, připadně zkusím.
ad. EtherCAT - to by znamenalo nové drivery, měnič na vřeteno... Jestli to má cenu :?: Tu sběrnici nemám vůbec nastudovanou, je nějak univerzální mezi výrobci nebo si ji každý ohne podle sebe? Chápu správně, že motion controller je PCčko se síťovkou a jen se připojí drivery? Dají se případně koupit i české drivery: https://www.tgdrives.cz/digitalni-servozesilovace/

Každopádně díky za rady, mám dost času na rozmyšlenou, tak zkusím ještě chvíli hledat a uvidíme.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 8. 2021, 6:28

Co se tyce EtherCATu, tak ten je nad moje schopnosti, proto Ti doporucim samostudium, at tady nepisu nesmysly.

Kamarad ma Brothera na Heidnu a posralo se mu servo osy Z a zaplatil za nove nebo repasovane 30 000Kc. Kdyby masinu mel uz predelanou na LinuxCNC s delta motory, bylo by to daleko, daleko mene.

Problem ma v tom, ze na te masine mu dela kamarad, co dene dela na Heidnu 8 hodin v praci a je zvykli psat programy na masine. Takze kdyby mu tam dal LinuxCNC, ktery je silny nastroj pouze s nejakym CAMem, tak uz mu ten kamarad na tom stroji delat nebude.

Zjisti si ceny komponentu, ktere mas na masine, zjisti si ceny alternativ od delty a pak rozhodovani bude jednodussi.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 8. 2021, 7:28

6) co se týče řízení +/-10V mrkni na Mesu 7i97.


Co se týče lineárního vedení, tak vůbec neplatí, že nový stroj má automaticky lineární vedení.

Pokud má mašina jezdit cca 70m/min, tak tam rozhodně lineární vedení bude.

Pokud má mašina jezdit do cca 25 m/min tak tam může být oboje. Jsou zastánci jak lineárního vedení, tak kluzného vedení. Některé mašiny mají některé osy na kluzném a třeba X na lineárním vedení.
Někteří lidi preferují kluzné vedení, protože si ho mohou zaškrabat sami. I tady si budeš muset udělat svůj názor na věc.

Já jsem ve své praxi konstruoval jak kluzné, tak lineární a jednou i hydrostatické vedení a můj názor na věc je, že záleží na tom, jak je to udělaný. Dá se zmrvit nebo dobře udělat kluzné i lineární. Tam kde to z technického hlediska bylo jedno rozhodoval marketing, aneb co si přál zákazník.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 8. 2021, 9:38

kluzné X lineární vedení
záleží co na tom chce člověk dělat
pokud jet seriovku a honit desetiny vteřiny na každým kuse, tak asi potřebuje rychloposuvy 20m/min a víc a pak asi mašina na lineárech
my děláme kusovku - opravy hlav a tak
na Hermle (rozjezdy 850x660x550mm) máme nastavený rychloposuvy na 8m/min a je to tak akorát (šlo by mnohem víc)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Vojta333
Protřelý bazarník
Příspěvky: 74
Registrován: 30. 1. 2017, 3:10

13. 8. 2021, 11:03

Ahoj, jako čerstvý majitel ojeté Micron WF 40 (vlákno pod tebou) ti mohu dát pár svých postřehů

10) Kupoval jsem mašinu na přestavbu na LinuxCNC, při mém občasném použivání věřím že stroj vydrží dalších 20 let, takže nový řídící systém byl pro mě jasná volba. Cenově to vychází zhruba 11 tisíc za Mesa karty, 3 tisíce počítač, 1 tisíc monitor (nebo 3-5 pokud chceš dotykový), 6 tisíc převodníky pro optická pravítka (možno že už na stroji jsou), 3 tisíce nová konzole pro ovládání (plechařina), 2-3 tisíce nová tlačítka, popisky. Byl by jsi už třetí kdo by se pustil do stéjné přestavby (ještě Titel), takže by jsme ti měli umět poradit, osobně jsem začal psát návod který pak zvěřejním

11) Za 60 tisíc celý stroj, to je prakticky cena serv, pravítek a litiny ve šrotě, takže prodělat by jsi na tom určitě neměl, navíc když do toho investuješ peníze a čas a přestavíš to na LinuxCNC tak tomu určitě výrazně zvedneš hodnotu

12) Může tě trápit mechanika, pokud zlobí ložiska ve vřetenu tak můžeš zjistit že za 4 ložiska dáš 15 tisíc + práci, nebo zmíněné vydření lože, které bez přebroušení (nebo v lepším případě jenom zaškrábání) nezlepšíš. Nevím jestli má dobré centrální mazání, kalené lože, obecně mi příjde že Maho, Deckel, Micron mají mnohem lepší konstrukci než TOS

13) Kupoval jsem frézku na Německém Surplexu, naprosto bez problému, jenom se platí poplatek 19% portálu, ale pořád tam jsou krásný stroje za který chtějí čeští překupníci 5x tolik
Osobně jsem kvůli místu nechtěl zakrytovanou mašinu a bez výměníku nástrojů (ten je na přestavbu těžší)

Ale třeba tady jsem se koukal za kolik se tam prodali stroje (bez 19% poplatku):
2 000 € HERMLE UWF 1000 s 24 nastroji
2 400 € MIKRON WF 3 DCM
2 400 € MIKRON WF 40 C 11 nástrojů
1 500 € DECKEL FP 2 NC vadný OS

Nebo třeba teď tam je DECKEL MAHO DMU 50 T, zatím cena 2 500 euro, zakrytovaný, 5 os, výměník nástrojů, vřeteno 9 tisíc, rychloposuvy 12 m/s. Takže pak je na tobě jestli nechceš do takového stroje dát třeba 180 tisíc s tím že je to o řád lepší než ta TOS

https://www.surplex.com/cz/m/deckel-mah ... 63744.html


Takže můj názor je že pokud na to máš chuť a čas se v tom hrabat, tak si můžeš do stroje za 60 vrazit 30 tisíc a hromadu času a udělat z něj stroj za 200 tisíc, který po nabrání zkušeností s CNC můžeš prodat a koupit něco novějšího
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“