Heidenhain TNC 124 frezka

Odpovědět
jirkamachek
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 10. 2021, 3:06

19. 10. 2021, 3:30

Dobry den
Procital jsem toto forum poctive,ale alespon nejakou castecnou odpoved na muj problem sem nenase a tak bych se rad zeptal.
Mam frezku s řs Hedenhain tnc 124..a mam problem s merenim osy X..O co jde...pri najizdeni do referenci kdy jede osa X rychlosti 1000mm/min osa vypadne a na panelu to napise "kontrola pohybu v ose X"..stroj se musi cely vypnout a znova zapnout.Pri najizdeni do referenci upravit posuv max na 750mm/min.To by az takovy problem nebyl,spise je vetsi problem s tim,ze v prednastavenych cyklech(vrtani zavitu,vrtani hlubokych der,frezovani hluboke kapsy atd) se stul pohybuje od vychoziho bodu do bodu pracovniho vzdy pouze rychloposuvem(pisou to tak i v manualu)a v tomto bode osa X vzdy vypadne.Tudiz prednastavene cykly nemohu pouzivat.
Resil jsem to vymenou odmerovaciho pravitka osy X,vymenou vsech kabelu k ose X.Ruznym prehazovanim elktromagnetickych spojek na posuvy X,Y,Z..a problem se stale vyskytuje...Z Heidenhainu v Praze s pravitkem poslali protokol o mereni a tvrdi ze pravitko je dobre,bez chyby(v těch grafech se vubec nevyznam tudiz jim verim)...Ale co ted s tim.Revize toho pravitka nebyla levna,nove 2ks kabelu take nebyli zadarmo..
Premyslel jsem zda by to neslo nejak softewarove upravit v nastaveni aby stul do pracovnich poloh nejezdil rychlopusuvem ale treba jen 500mm/min.
Nevite nekdo co s tim,nekdo nejakou radu?
Predem dekuji vsem Jirka
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2021, 3:38

Pravítko... Když to stávkuje až od nějaké rychlosti tak bych podezříval motor. Má to zpětnou vazbu z pravítek, takže bych to viděl takhle. Motor to neutočí, zakolísá... > z pravítka systém vyhodnotí odchylku od požadované pozice > vyhodí chybu. Zkus vyměnit motor z jiné osy.

edit. Nevím jestli to je ve 124, ale v novějších je tlačítko FMAX kde se dá nastavit vlastní hodnota pro rychloposuv.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
jirkamachek
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 10. 2021, 3:06

19. 10. 2021, 3:55

Ahoj,dekuji za postreh,ale tenhle stroj ma pouze jeden motor na posuvy..take jsem myslel jest-li neni chyba v motoru..tak jsem rozebral prevodovku kde jsou 3 hridele na kterych jsou elektomagneticke spojky.Ty jsem zkousel ruzne zamenovat ale stale se porucha objevovala na ose X...Pak jsem pristoupil k pravitku...
U tohoto systemu jsem zadne takove tlacitko nenasel.Na panelu je pouze jog v rozsahu 0-100-150% nastaveneho posuvu.Ale pri rychloposuvu je toto neaktivni...
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2021, 4:11

A co je to za motor. Krokáč ? Mě napadá že osa X může klást moc velký odpor že to ten motor už neutočí... Takže by byla chyba v mechanice.

No hele, než bych do toho dále investoval peníze a čas... Poohlédl bych se po nečem novějším. Ale to rozepisovat nemusím...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 10. 2021, 4:23

popíšu ti možnou příčinu
pro odstranění je nutné mít trochu znalostí a nějaké vybavení, nic extra drahého (voltmetr, 9V baterku, ruční otáčkoměr a pár drátů)
předpokládám že rozhraní mezi TNC a driverem serva je analogové +-10V (TNC 124 je snad analogové vždy)
někde ve strojních parametrech je nastaveno, jaké napětí dává systém driveru při rychloposuvu, tam nastav 9V, je to pro každou osu zvlášť
na jiném řádku strojních parametrů je napsáno, že rychloposuv je třeba 5000mm/min, to zkontroluj a nastav požadovanou hodnotu taky
pak systém při pojezdu rychloposuvem nastaví výstup na 9V a očekává, že osa pojede těch 5000 mm/min, info o rychlosti dostává z pravítek díky zpětné vazbě
jenže mezi výstupem systému a zpětnou informací z pravítek je zesílení driveru a mechanický převod řemene a šroubu atd
tenhle řetězec - tj. driver, servo a šroub musíš zesílením vstupního obvodu driveru nastavit tak, aby při 9V na vstupu driveru se servo točilo tak rychle, aby se osa hýbala právě těch 5000 mm/min které očekává systém
nějaké nepřesnosti dojede systém zpětnovazební smyčkou, od toho tam je
třeba s dvojnásobkem už má ale problém, proto při vyšších rychlostech vyhazuje chybu
seřídíš to tak, že:
shodíš řemen ze serva
spočítáš mechanický převod mezi šroubem a servem
tj, zjistíš, že pro ujetí třeba 50mm potřebuješ třeba 4,52 otáčky serva (čísla si vymýšlím)
z toho ti vyjde, že pro 5000mm se servo musí otočit 452x, tedy při povelu pro rychloposuv (5000 mm/min, 9 Voltů na výstupu TNC a tím na vstupu driveru) musí servo točit těch 452 ot/min
zbývá to jen seřídit
odpojíš driver od systému, na vstup driveru dáš těch 9V dřeba z 9V baterky, vstupem ENABLE driveru ho uvolníš (pozor musíš mít shozený řemen od serva jinak to nabouráš !!!!!, systém v tomhle režimu nemůže nic hlídat !!!), otáčkoměrem změříš otáčky serva a nastavíš je potenciometrem zesílení driveru (???, netuším co je tam za driver) na těch požadovaných 452 ot/min
tohle musíš udělat pro každou osu zvlášť, pokud je tam jen jedno servo a spojky + různě velké převody do os tak je nutno příslušně nastavit strojní parametry - výstupní napětí a velikost rychloposuvu aby to odpovídalo principu viz výše
ještě zkontroluj aby ve strojních parametrech nebyla nastavena příliš malá povolená vlečná chyba
toť asi vše
mělo by to problém odstranit, v každém případě je nutno tímhle začít
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 10. 2021, 4:29

bacha ještě na osu z - abys to při rozpojeném systému neodbrzdil, spadlo by to to natvrdo dolů !!!!, jestli to má kuličkový šroub tak ten není samosvorný !!!
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jirkamachek
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 10. 2021, 3:06

13. 12. 2021, 9:23

Ahoj
Napadlo mne dat vědet jak jsem dopadl.
Od Heidenhenu jsem dostal doporuceni na jisteho pana drive pracoval v Tosce..Ochotny vstricny.za 20 min mel hotovo.Prenastavil hodnoty v menu(nabehy a vymezeni vuli)..cena prijatelna.Kdyby nekdy nekdo potreboval mam na nej kontakt
Vsem dekuji za rady a snahu.
Jirka
Paci
Příspěvky: 16
Registrován: 18. 10. 2018, 11:02

4. 1. 2022, 7:17

Uhlíky na motore si skontroloval prípadne očistil?
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“