cnc build

tiouem1
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 10. 2021, 3:24

28. 10. 2021, 6:20

Zdravím, budu stavět cnc router na dřevo, dural. Potřeboval bych poradit jak silné zvolit motory.
Konstrukce bude z hliníkových profilů a dural desek, pracovní plocha cca 800x650x300
Přílohy
cnc.png
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

28. 10. 2021, 8:41

viděl bych to minimálné na osmiválce 400 Kw minimum
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2021, 9:39

Modros píše: 28. 10. 2021, 8:41 viděl bych to minimálné na osmiválce 400 Kw minimum
Nechcel som byt prvy co to adekvatne okomentuje :D

Btw: kludne kup cokovek medzi 0.4-12Nm podla toho aky mas rozpocet.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

28. 10. 2021, 9:49

kiko01 píše: 28. 10. 2021, 9:39
Modros píše: 28. 10. 2021, 8:41
Naposledy upravil(a) Modros dne 29. 10. 2021, 8:14, celkem upraveno 2 x.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 10. 2021, 5:30

Neměl jsem v úmyslu na to odpovídat, protože jsi nepoužil žádné kouzelné slovíčko.
Ale když čtu ty předchozí odpovědi, tak je mi za ně stydno. Přece jen jsem měl tohle fórum kdysi rád (než mi tady začali vyhrožovat).

Takto koncipovaný stroj, tj. měkký a s velkými rozjezdy, bude umožňovat jen použití rychlootáčkových nástrojů o malém průměru. Případně když už nástroje s větším průměrem, tak pak jen do velmi měkkých materiálů.
Takže potřebné síly pro překonání řezného odporu budou malé. A tedy i potřebný moment motorů bude malý.
V podstatě skoro celý výkon motorů budeš spotřebovávat jen na překonání setrvačností.

Nenapsal jsi, jaké budeš používat šrouby. Ale zřejmě kuličkové s nějakým "normálním" stoupáním, tj. 4 nebo 5mm.
Takže pokud budeš používat krokáče, tak moment 1.5Nm musí určitě stačit s rezervou.
Pokud bys použil serva (což nepředpokládám), tak musí bohatě stačit jmenovitý moment 0.5Nm.

Samozřejmě za předpokladu, že to bude trochu rozumně udělané a nebude to zkroucené. Tedy že to bude jezdit přiměřeně lehce.
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2021, 12:11

Mex píše: 29. 10. 2021, 5:30 Neměl jsem v úmyslu na to odpovídat, protože jsi nepoužil žádné kouzelné slovíčko.
Ale když čtu ty předchozí odpovědi, tak je mi za ně stydno. Přece jen jsem měl tohle fórum kdysi rád (než mi tady začali vyhrožovat).

Takto koncipovaný stroj, tj. měkký a s velkými rozjezdy, bude umožňovat jen použití rychlootáčkových nástrojů o malém průměru. Případně když už nástroje s větším průměrem, tak pak jen do velmi měkkých materiálů.
Takže potřebné síly pro překonání řezného odporu budou malé. A tedy i potřebný moment motorů bude malý.
V podstatě skoro celý výkon motorů budeš spotřebovávat jen na překonání setrvačností.

Nenapsal jsi, jaké budeš používat šrouby. Ale zřejmě kuličkové s nějakým "normálním" stoupáním, tj. 4 nebo 5mm.
Takže pokud budeš používat krokáče, tak moment 1.5Nm musí určitě stačit s rezervou.
Pokud bys použil serva (což nepředpokládám), tak musí bohatě stačit jmenovitý moment 0.5Nm.

Samozřejmě za předpokladu, že to bude trochu rozumně udělané a nebude to zkroucené. Tedy že to bude jezdit přiměřeně lehce.

Preco, ved som nic urazlive ani vysmesne nenapisal, a tvoje odporucanie je v rozsahu ktory som uviedol :)

Fascinuje ma ako dokazete viest diskusiu na 10 stran a radit typkovi vehementne vo vsetkych ohladoch a v 99% z toho aj tak dotycny nedotiahne stavbu do konca, alebo to nejako postavi bez ohladu na vase rady. Pritom dobre viem ze by stacilo citat toto forum a najst si nieco na trubke a mas informacii nad hlavu. Uz niesme v roku 2005...
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 10. 2021, 12:32

kiko01 píše: 28. 10. 2021, 9:39
Modros píše: 28. 10. 2021, 8:41 viděl bych to minimálné na osmiválce 400 Kw minimum
Nechcel som byt prvy co to adekvatne okomentuje :D

Btw: kludne kup cokovek medzi 0.4-12Nm podla toho aky mas rozpocet.
12Nm krokáč by ti takovýhle strojek už dokázal rozlámat ! 4Nm je maximum třeba na X osu a to v případě že ji "poženeš do rychla" a budeš mít inkrement třeba 0,01 a posuv 12 m/min a více.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 10. 2021, 12:49

kiko01 píše: 29. 10. 2021, 12:11
Mex píše: 29. 10. 2021, 5:30 Neměl jsem v úmyslu na to odpovídat, protože jsi nepoužil žádné kouzelné slovíčko.
Ale když čtu ty předchozí odpovědi, tak je mi za ně stydno. Přece jen jsem měl tohle fórum kdysi rád (než mi tady začali vyhrožovat).

Takto koncipovaný stroj, tj. měkký a s velkými rozjezdy, bude umožňovat jen použití rychlootáčkových nástrojů o malém průměru. Případně když už nástroje s větším průměrem, tak pak jen do velmi měkkých materiálů.
Takže potřebné síly pro překonání řezného odporu budou malé. A tedy i potřebný moment motorů bude malý.
V podstatě skoro celý výkon motorů budeš spotřebovávat jen na překonání setrvačností.

Nenapsal jsi, jaké budeš používat šrouby. Ale zřejmě kuličkové s nějakým "normálním" stoupáním, tj. 4 nebo 5mm.
Takže pokud budeš používat krokáče, tak moment 1.5Nm musí určitě stačit s rezervou.
Pokud bys použil serva (což nepředpokládám), tak musí bohatě stačit jmenovitý moment 0.5Nm.

Samozřejmě za předpokladu, že to bude trochu rozumně udělané a nebude to zkroucené. Tedy že to bude jezdit přiměřeně lehce.

Preco, ved som nic urazlive ani vysmesne nenapisal, a tvoje odporucanie je v rozsahu ktory som uviedol :)

Fascinuje ma ako dokazete viest diskusiu na 10 stran a radit typkovi vehementne vo vsetkych ohladoch a v 99% z toho aj tak dotycny nedotiahne stavbu do konca, alebo to nejako postavi bez ohladu na vase rady. Pritom dobre viem ze by stacilo citat toto forum a najst si nieco na trubke a mas informacii nad hlavu. Uz niesme v roku 2005...
Mex myslel mě...protože sem sem řekl že je uživatel línej a Mex línej nebyl a poradil mu. Já mu za to děkuju...uvidíme jestli poděkuje týpek
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2021, 3:50

Milan199 píše: 29. 10. 2021, 12:32
kiko01 píše: 28. 10. 2021, 9:39
Modros píše: 28. 10. 2021, 8:41 viděl bych to minimálné na osmiválce 400 Kw minimum
Nechcel som byt prvy co to adekvatne okomentuje :D

Btw: kludne kup cokovek medzi 0.4-12Nm podla toho aky mas rozpocet.
12Nm krokáč by ti takovýhle strojek už dokázal rozlámat ! 4Nm je maximum třeba na X osu a to v případě že ji "poženeš do rychla" a budeš mít inkrement třeba 0,01 a posuv 12 m/min a více.

No tazatel nenapisal cim to bude riadit a ake drivere a akym napetim bude napajat, ake skrutky pouzije atd. Takze keby tam dal nejake shitove drivre a s malym napetim tak ten 12Nm krokac bude v pohode, aj ked realne bude mat krutak dost maly :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2021, 4:08

Tak jste si někteří pohonili ego ,teda doufám že jen ego ,a teď vážně u téhle konstrukce i bez upřesnění lze očekávat kuličkáč průměr 16-20 stoupání 5mm a lineární vedení 15-20 kolejnice HGR tak že by i honičům ega mohlo dojít o co jde .
Motory bych volil 2 Nm , a abych se nemusel doprošovat dalších rad koupil bych celou sadu motory + drivery a zdroj + řídící systém od Číňana (třeba ten Mach nebo tak něco) .Kdybych to myslel trošku víc vážně koupil bych 3f nejlíp closed loop třeba od prodejce fy Lichuan co je na alíku a hledal bych aby to bylo v EU abys nečekal třeba dva měsíce .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

30. 10. 2021, 7:48

Trochu sa zastanem pýtajúceho-všeobecne na nováčikov. Človek, ktorý príde na toto fórum, je človek hľadajúci. Nieje pre neho reálne sa zorientovať v témach, lebo ich je neskutočne veľa a sú mnohé aj z iného smeru ako hľadá. Nieje to lenivosť. V tomto smere človeku hodne pomôže odkaz na vlákna, v ktorých sa podobná konštrukcia riešila. Ak má záujem, prečíta si ich a potom sa bude pýtať na detaily.
Tazatel sa pýtal konkrétne o motoroch, hoci o svojom plánovanom stroji a posuvoch napísal málo. Ttapézový šroub každopádne nepoužívať!
F-model to napísal tak ako to vidím aj ja. Ja mám pracovnú plochu 1200x1000 a portálom mi hýbu dva 2Nm 3fazové motory bez spetnej väzby s dvoma guličkáčmi 20mm po stranách. Ostatné osi sú po jednom 2Nm motore. Pri použití riadenia s interpolátorom sa kroky stratia len pri výpadku elektriny alebo pri kolízii nástroja s materiálom. Tie 3f motory so spätnou väzbou musia byť ešte lepšie.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 10. 2021, 5:26

Mám pár postřehů, sice jsem hobík, ale frézky jsem postavil už 2 a půl a k tomu dva jednoúčelové stroje řádově složitější než klasickej router třeba z toho obrázku.

První problém jsou odkryté lineáry na ose X (předozadní), ty se budou permanentně zasírat. Potom jsem nepochopil, proč to Xko je vystrčený zbytečně nahoru a šroub je dole, tak to bude mít tendenci se křížit.. Celkově konstrukce z profilů není nic proti ničemu, ale furt je to jenom taženej hliník. Udělat rámeček z profilů a nahoře ho zpevnit 16 - 20 mm frézovanou hliníkovou deskou je značně tužší. Ty stojaté desky osy Y jsou směšné, protože to bude drnčet i na obyčejné dřevotřísce. Motory bych dneska volil pouze closed loop, 2-3Nm bohatě stačí, na Zko obyčejnej krokáč. Tedy pokud bude mechanická konstrukce fakt perfektně udělaná v úhlech a bez drhnutí. To je ale v amatérskejch podmínkách docela hoňka. Vcelku vím o čem mluvím, dělám takovou frézku na plošňáky, vybavení dílny mám vcelku hodně slušné a přesto než jsem rozchodil X a Y bez jediného zadrhnutí, byly to 4 měsíce práce. A to je routříček na plošné spoje (nebo spíš na gravírování štítků), kde nepočítám s žádnou setrvačností. Stačí dát na stůl dva prťavý brusičský svěráky, nebo 5ti kilovej kousek dubové fošničky a jsi s 2Nm motorem v pr..de..li. Mám to vyzkoušené. Smrková fošna jela jako z praku a pak jsem tam dal ebenovou desku a po půl hodině mi zbyly oči pro pláč, 18 tisíc za materiál v háji a skoro dva měsíce času taky. Jakmile budeš chtít frézovat 2,5 nebo 3D musí mít stroj dynamiku.

Pokud nemáš slušně vybavenou dílnu, nic nestavěvěj a kup si to hotové. Vždycky ti to vyjde levněji a rychleji. Jo a představa, že takovejhle strojek dáš 30 tisíc korun je hodně optimistická.
:D Luboš
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2021, 6:14

Este si zabudol zmienit to uchytenie linearu cez kamen na drazku - kto to vyskusal tak vie ze je to nezmysel, mozno tak na nejake primitivne polohovanie kde su male sily a nekladie sa doraz na presnost je to ok. Preto som si z toho urobil srandu a niektori to zobrali moc vazne. Bude to len dalsia "stavba bez realneho vysledku" ako uz x-krat predtym. A to ze je tazatel student + je dost vysoka pravdepodobnost ze sa tu uz ani neukaze, ale to sa uvidi :)
Kazdopadne samozrejme fandim kazdemu co sa snazi vytvorit nieco funkcne, ved ten moj vytvor co som spravil pred 10 rokmi sa neda prezentovat tak co mozem vediet :D
tiouem1
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 10. 2021, 3:24

31. 10. 2021, 12:12

fmodel píše: 29. 10. 2021, 4:08 Tak jste si někteří pohonili ego ,teda doufám že jen ego ,a teď vážně u téhle konstrukce i bez upřesnění lze očekávat kuličkáč průměr 16-20 stoupání 5mm a lineární vedení 15-20 kolejnice HGR tak že by i honičům ega mohlo dojít o co jde .
Motory bych volil 2 Nm , a abych se nemusel doprošovat dalších rad koupil bych celou sadu motory + drivery a zdroj + řídící systém od Číňana (třeba ten Mach nebo tak něco) .Kdybych to myslel trošku víc vážně koupil bych 3f nejlíp closed loop třeba od prodejce fy Lichuan co je na alíku a hledal bych aby to bylo v EU abys nečekal třeba dva měsíce .
všem díky za info, ano přesně toto mam v plánu, 20/5 a 20HGR, a koupit celej motor, driver, zdroj kit na aliexpressu
tiouem1
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 10. 2021, 3:24

31. 10. 2021, 1:06

lubbez píše: 30. 10. 2021, 5:26 Mám pár postřehů, sice jsem hobík, ale frézky jsem postavil už 2 a půl a k tomu dva jednoúčelové stroje řádově složitější než klasickej router třeba z toho obrázku.

První problém jsou odkryté lineáry na ose X (předozadní), ty se budou permanentně zasírat. Potom jsem nepochopil, proč to Xko je vystrčený zbytečně nahoru a šroub je dole, tak to bude mít tendenci se křížit.. Celkově konstrukce z profilů není nic proti ničemu, ale furt je to jenom taženej hliník. Udělat rámeček z profilů a nahoře ho zpevnit 16 - 20 mm frézovanou hliníkovou deskou je značně tužší. Ty stojaté desky osy Y jsou směšné, protože to bude drnčet i na obyčejné dřevotřísce. Motory bych dneska volil pouze closed loop, 2-3Nm bohatě stačí, na Zko obyčejnej krokáč. Tedy pokud bude mechanická konstrukce fakt perfektně udělaná v úhlech a bez drhnutí. To je ale v amatérskejch podmínkách docela hoňka. Vcelku vím o čem mluvím, dělám takovou frézku na plošňáky, vybavení dílny mám vcelku hodně slušné a přesto než jsem rozchodil X a Y bez jediného zadrhnutí, byly to 4 měsíce práce. A to je routříček na plošné spoje (nebo spíš na gravírování štítků), kde nepočítám s žádnou setrvačností. Stačí dát na stůl dva prťavý brusičský svěráky, nebo 5ti kilovej kousek dubové fošničky a jsi s 2Nm motorem v pr..de..li. Mám to vyzkoušené. Smrková fošna jela jako z praku a pak jsem tam dal ebenovou desku a po půl hodině mi zbyly oči pro pláč, 18 tisíc za materiál v háji a skoro dva měsíce času taky. Jakmile budeš chtít frézovat 2,5 nebo 3D musí mít stroj dynamiku.

Pokud nemáš slušně vybavenou dílnu, nic nestavěvěj a kup si to hotové. Vždycky ti to vyjde levněji a rychleji. Jo a představa, že takovejhle strojek dáš 30 tisíc korun je hodně optimistická.
:D Luboš
Díky,
ty lišty máme v plánu schovat, mam k dispozici 80x160 alutecck profily, tak sem se to snažil dát dohromady z nich, pak mam ještě verzi že šroub nebude dole, ale bude na každý straně jeden.
Ty Y desky myslíte že bude stačit jen vyztužit nebo to mam jinak řešit? Uplně amaterské podmínky nemam, dokážu si zařídit přístup prakticky v čemukoliv.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“