Recenze Tormach PCNC770 v3 po 7 letech

Odpovědět
sirpetr
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 11. 2012, 5:24

10. 1. 2022, 11:15

Ahoj všichni,
před sedmi lety jsem koupil a dovezl z USA stroj Tormach PCNC770 v3. Kdysi tu o těchto strojích byla diskuze a domnívám se, že jsem možná jediný, který ho v ČR vlastní, takže mi přišlo vhodné napsat detailní recenzi po 7 letech používání.

Obrázek

Mohlo by to především nováčkům pomoci pochopit, co takový stroj dokáže a co naopak nedokáže. Rád přispěju něčím i zdejší komunitě, protože jsem se zde také mnohé dozvěděl. Tato recenze je věrná, nikdo mi za ní nic nezaplatil ani nijak nepotřebuju stroj vykreslovat v lepším světle než je, přestože ho za pár měsíců budeme asi prodávat. Nyní mám s obráběním 7 let zkušenosti, ale ve strojařině nemám žádné vzdělání. Pokud tedy něco nepřeložím nebo nenazvu zcela přesně, berte to s rezervou, smysl by měl být ale jasný.

KDO JSEM A NA CO STROJ POUŽÍVÁM
Před 7 lety jsem se v 30 letech vrhnul do podnikání a nutně pro to potřeboval obrábět hliníkové díly pro svoje vlastní výrobky. Můžete zde najít původní thread, co jsem vytvořil, když jsem poptával výrobu. V tu chvíli jsem neměl s cnc obráběním žádné zkušenosti, ale toužil jsem to umět. Dlouze jsem pak společně s kamarádem hledal vhodný stroj. Ze začátku mě zaujaly jedny německý routery, ale jak jsem postupně získával informace, dospěl jsem k názoru, že hliníkový router ani žádnou přestavbu typu Bernardo apod nechci. Potřeboval jsem ale něco dostupné, tedy v cenové hladině 200-400tis.kč, co se dá nastěhovat do malé dílny přes široké dvěře. Tormach měl dobré reference uživatelů a jiný podobný stroj jsme nenašli, takže jsem šli do něj a za pár týdnů/měsíců jsem už v pěkné kvalitě obráběl svoje výrobky.

Obrázek

STRUČNÉ RESUMÉ PRO TY CO NECHTĚJÍ MOC ČÍST
I teď po 7 letech mi přijde moje tehdejší rozhodnutí správné. Umožnilo mi to vůbec začít podnikat a ani dnes bych nenašel žádný lepší stroj, který si může začátečník s omezeným rozpočtem pořídit. Stroj má 10000 otáček, ruční výměna nástrojů je otázkou pár vteřin, je na 1 fázi takže ho zapojíte do každé zásuvky, dá se snadno stěhovat a má dobré ovládání a je spolehlivý. Za správných podmínek dosáhne i dobré přesnosti. Zároveň má ale spoustu negativ - na železo má malý výkon, čištění špon je problematické, není celozakrytovaný a vyžaduje údržbu. Není to ideální stroj, ale existuje vůbec nějaký takový ideální? Nezvládne velkou šponu, nemůže počítat s tím, že byste s ním brali tolik mm jako u mnohatunových strojů. Pokud budete řešit nějaké opravy, je to také čistě na Vás, protože k Vám žádný Tormach technik nikdy z USA nepřijede.

Není tedy rozhodně určený pro zajeté firmy, které mají zkušenosti a potřebují sekat obrobky jako cvičky. Doporučil bych ho začátečníkům, kteří si chtějí dělat vlastní projekty, ze kterých třeba jednou bude regulérní business. Začínajícím podnikatelům, jako jsem byl třeba i já, kteří si nemůžou dovolit pořídit stroj za 1M, nemají na to prostory a prostě chtějí nějak levně vůbec začít obrábět, ale přitom v dobré kvalitě. Těm, co mají strach si bez zkušeností pořídit velký starý stroj, který má sice tuhost, ale zas má i jiné problémy, třeba malou paměť. Nehledě na fakt, že je vůbec těžké takový starší stroj v dané cenové relaci sehnat.

DETAILNÍ POPIS STROJE
Jedná se o Tormach PCNC770 v3, kupovali jsme ho v dubnu 2014 s příslušenstvím za cca 13000USD. Tehdejší kurz byl velmi příznivý cca 20CZK/USD.
Dovoz stál 23500kč, dovozce ho vyzvednul 29.4. a 10.6. nám složil v Praze u dílny. Museli jsme zaplatit clo 2.7% a DPH 21%.
Za tuto cenu jsme tehdy koupili:
- stroj samotný + podstavec + základní krytování
- automatické mazání olejem
- power drawbar
- tank na chladící emulzi, pumpu 1/8hp a trubky
- kompresor
- počítač
- přípravek pro utahování a povolování nástrojů
- 5-palcový svěrák s mnoha čelistmi
- několik nástrojů - flycutter, čelní nástrčné frézy atp.
- cca 10 kleštinových upínačů
- příslušenství pro zvedání, sada upínek
- spousta dalších drobných zbytečností, které jsme nikdy nevyužili

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Stroj má pojezdy X: 356mm, Y: 190mm, Z: 336mm.
Vše je litina. Čistá základní váha bez stojanu, krytování a dalších modulů je cca 300kg.
Funguje pouze na 110V, nutno tedy používat step-down transformátor. Zapojení je 1f, stačí 20A jistič. Výkon motoru je 1.0HP = 0.75kW.
Otáčky 175-10000, lze ho na 10000ot provozovat dlouhodobě. Řemen se dvěma převody.
Max. posuvy: X a Y: 3430mm/min, Z: 2794mm/min
Kuličkové šrouby P4. Ručně škrábané kluzné rybinové vedení s PTFE povlakem. Vůle vymezená klínkem.
2f krokové motory.
Stroj má jen nepřímé odměřování a nemá synchronizované vřeteno.
Řízeno původně Machem III s pečlivě složeným počítačem od Tormachu. Později vylepšeno na Pathpilot s hardware kartou.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


CO JSME NA TORMACHU OBRÁBĚLI?
Tormach jsme kupovali výlučně na obrábění hliníku, našich vlastních výrobků, které děláme v sériích stovek kusů. Nikdy jsme kromě pár spec. věcí neobráběli jiné materiály než hiníkové slitiny 6061, 6063, 6082, 7075, 2073. Proto jsme vždy používali vyšší nastavení řemenu, tedy otáčky do 10000. Obrábíme na něm přes 7 let v průměru dvakrát týdne. Vyrábíme na něm i naše vlastní formy pro vstřikolisování plastových dílů.

Obrázek
Obrázek
Obrázek


Naše obrobky jsou poměrně složité, upínáme je z 5 různých stran, mají běžné i speciální závity i 3D plochy. Nyní na vše máme vlastní hliníkové přípravky upevněné ve dvou svěrácích, aby se dělalo co nejvíce kusů najednou a nemuseli jsme ke stroji často běhat. Každý díl má 6 slepých M2 závitů, různá žebrování a jeden vlastní nestandardní závit. Zaměřujeme obrobky 3D sondou Haimer. Nástroje zaměřujeme ve stroji manuálně najetím na měrku nebo přes měřící mechanickou sondu Vertex. Chladíme vždy ostřikem chladící emulzí.
Co se týče nástrojů, používáme nyní vrtáky od 1.25 po 8mm, frézy od 0.6mm po 12mm a flycutter. Závity M1.6 až M8 děláme závitovými frézami od Datronu, funguje to skvěle.

Obrázek
Obrázek

SPOLEHLIVOST A ZÁVADY
Několik měsíců po instalaci jsme měli problém se Z-brzdou. Fungovala, ale zvláštně klikala. Řešili jsme s Tormachem a poslali nám v rámci záruky náhradní díl, který jsme docela jednoduše vyměnili. Bohužel krátce po vyřešení této věci přestal stroj fungovat, nereagoval na povely. Po krátké emailové diskuzi nám poslali novou základní desku a nakonec i nový kontrolér Z osy. Vše opět v záruce, šlo to pár dní a reagovali promptně. Bylo trochu práce všechny dráty přehodit, ale všechny jsou označené čísly a šroubují se do svorkovnice. Nedokážu dodnes říct, v čem konkrétně byl problém a jestli to vše spolu nějak souviselo. Od té chvíle vše fungovalo bezproblémově.

Poslední věc jsme řešili před 2 lety, znovu nefunkční řízení z osy. Je to v zásadě standardní Leadshine driver pro krokové motory, náhradní jsme koupili na cncshopu za pár tisíc a druhý den byl u nás. Výměna za pár minut, bylo však nutné vytvořit redukci, protože konektor Tormachu má jinou rozteč těch 6 signálních drátů.
Párkrát během těch mnoha let jsme řešili vypnutí stroje v průběhu obrábění, kdy nevíme přesně příčinu, ale svádíme to spíše na špatné rozvody elektřiny, co tu jsou, než na chybu stroje.

PŘESNOST
Přesnost samozřejmě závisí kromě mašiny na spoustě dalších věcí - obráběných materiálech, pracovnímu okolí, vhodné strategii obrábění, upnutí, nástrojích a i uživateli. Jsem si jist, že dokážu na Tormachu obrábět hliník stabilně v řádu pár/nekolika setin milimetru. Desetinu stroj v hliníků udrží i kdybych to obráběl poslepu. A také logicky, čím rozměrově menší kusy, tím menší může odchylka být.

Na stroji jsme vyrobili i přes 10 vstřikovacích forem, které jsme vždy i úspěšně vylisovali na mnohatunových vstřikolisech. Největší měly rozměry 250x150mm. Součástí jsou vždy najížděcí kolíky a vyhazovače, které musí mít vysokou přesnost. Vyhazovače se vystružují. Otvory pro najížděcí kolíky se frézují a musí se udělat tak, že drží vzduch - to je dost pracné a ubírá se po malých vrstvách než je rozměr akorát.
Vždy vše bylo dostatečně přesné pro naše potřeby. Do přípravků vkládáme natěsno obráběné kusy, takže kdyby tam lítaly desetiny, poznali bychom to. Pro běžné použití je to dostačující, pro hobby použití naprosto ok.
Přesnost opakovaného vložení nástroje do vřetene je vysoká, nikdy jsem nenaměřil rozdíly.

Obrázek
Obrázek

VYLEPŠENÍ
Během let jsme řešili jak stroj upravit tak, aby se s ním pracovalo lépe. Především jsme výrazně zvětšili přední i boční krytování, aby emulze neodlétávala ven. Je to jednoduché, ale funguje to dobře, dá se s tím celý den pracovat s 10000ot. Dalo by se to vyřešit i lépe. Přidělali jsme i držáky na vzduchovou pistoli, na madlo svěráku, různé okapy a kryty špon vždy z nějakého hliníkového plechu. Před pár lety jsme upgradovali na Pathpilot, nový řídící systém a funguje dobře, přestože ani s původním Machem 3 jsme nikdy žádné problémy neměli.
Dokoupili jsme i Control Relocation Kit, tedy zaslepili přední ovládací panel, protože v tom místě byl nešikovný. Teď je tlačítko pro zapnutí a E-stop na straně mimo obráběcí plochu.
Zvažovali jsme i další věci jako třeba nákup silnějšího čerpadla emulze, ATC nebo různých doplňků ale nakonec nic dalšího nerealizovali.

Obrázek

PLUSY-SOUHRN
Malé rozměry
Snadné stěhování na přívěsu za autem
Jednoduché ovládání - snadno zvládnutelné a praktické
Velká/neomezená paměť pro programy
Lze normálně provozovat na 1 fázi
Průměrně schopný člověk ho dokáže sám opravit
Levné příslušenství, upínače i provoz (stačí malý kompresor)
Modulárnost a rozšiřitelnost - lze dokupovat dodatečné moduly
Mnoho informací/tipů/triků na webu nebo na youtube

Obrázek
Obrázek

MÍNUSY-SOUHRN
Výkon není takový, jak u profi strojů
Špatný odvod špon - vana je špatně navržená, má hodně pravých rohů a vystupujících šroubů, špony se špatně posouvají, nejlepší je vybírat je rovnou z vany
Kluzné vedení s rybinou - více by se mi líbily lineáry
Není celozakrytovaný
Již po pár letech se začal odlupovat lak
Potenciálně problematické pro netechnické typy, kteří nezvládnou údržbu a opravy
Náhradní díly jsou pouze od Tormachu a posílají se z USA - těžké věci mají drahé poštovné

MŮJ ZÁVĚREČNÝ KOMENTÁŘ
Uživatelů Tormachu je hodně, tak se dá k nim najít mnoho informací. Chtěl bych pár věcí zmínit. Současné stroje jsou pravděpodobně lepší než ten, který jsme kupovali, ale zároveň některé věci zůstaly možná stejné. Zároveň se od té doby trošku zdražily. Osobně bych třeba nepotřeboval serva, ale raději bych, kdyby byly mašiny postavené na lineárech. Nemám žádný konkrétní problém s životností současného řešení, ale prostě mi přijde že na pořádný stroj patří lineáry. Současné upínače BT30 jsou fajn, lepší než TTS, které máme my. Opět ale zmíním, že jsme nikdy s nimi neměli problém a nikdy nástroj nevypadl z dutiny, jak se dá někde na forech dočíst. Co se týče řídícího systému, tak jak původní Mach3 tak i nový Pathpilot nám vždy fungoval bez výhrad, nikdy jsme nezaregistrovali žádný ztracený krok. Máme koupený počítač přímo od Tormachu, nic jiného kromě řízení stroje na něm neděláme.


Kdyžtak se na cokoliv ptejte, případně do recenze doplním. Obrázky můžete otevřít v nové záložce pro větší rozlišení.
Mějte se a hodně zdraví všem v roce 2022
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

10. 1. 2022, 1:22

Pěkné výrobky i pěkně shrnuto.
Moc děkuju za zajímavé postřehy.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

10. 1. 2022, 4:46

Klobouk dolů že se najde i v dnešní uspěchané době někdo kdo se podělí o své letité poznatky se strojem a dá si tu práci to sepsat.
Díky.
mikiki
Příspěvky: 592
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

10. 1. 2022, 8:18

Díky moc za recenzi.
Dobře napsané/popsané problémy i výhody.
Myslím že to potěší pár lidí zde na foru popř. alespoň nabudí :lol:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2022, 7:01

Hezká práce Lucku:)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

11. 1. 2022, 7:12

Palec nahoru za recenzi.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 1. 2022, 8:42

Moc pěkná recenze.
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

11. 1. 2022, 12:04

Cenné informácie pre tích, čo uvažujú o podobnom stroji. Díky za tvoj čas to pekne zhrnúť. 👍
Peremský
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 1. 2022, 10:06

24. 1. 2022, 11:33

Dobrý den. Moc dobrá recenze která mi hodně pomohla. Prosím vás mohl bych se vás zeptat na pár detailů ohledně tohoto stroje. Děkuji.
sirpetr
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 11. 2012, 5:24

28. 3. 2022, 10:46

Tak, po dvou měsících mám doplnění recenze. O víkendu jsem na tomto Tormachu 770 obráběl Titan Grade 5 a ocel M390, výsledky vidíte na obrázcích. Za mě je výsledek parádní. Nástroje jsem měl od Aleše, co přinesl s sebou, nějaké TK frézy s povlaky, ale nebylo moc jasné jaké přesně jsou, takže si myslím, že kdybych si pořídil speciální na titan/ocel tak výsledky budou možná ještě o kus lepší. Nástroje nemají žádné viditelné opotřebení, zvuk byl ok.

Pro ty, koho zajímají konkrétní věci, tak jsem nejvíce používal frézu 6mm toroidní 4z, R0.5, povlak AlCrn

Přehodil jsem řemen na nižší převod (tedy otáčky do 3250). Na většinu operací jsem používal otáčky 2000-3250 a posuvy cca 180-280mm/min. Hloubka řezu cca 0.25mm, ale vše by se dalo určitě ladit, zrychlovat a vylepšovat, rozhodně jsme nebyli na limitu vřetena. Já tyto testy dělal jednorázově pro Aleše a vlastně to byla moje první zkušenost s obráběním takových materiálů, neživím se tím.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“