Stavba modelářské CNC frézky

atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 3. 2022, 9:37

Niekde to tu je len to nevidim, grbl a soft do pc, celkom pekny. Pohladaj na fore debativalo sa tu o tom.vie jednoduche tvary, texty, a obrazky teoreticky previesť.
hank61
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 3. 2022, 11:46
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2022, 11:58

V případě, že bych zvolil tablet s Androidem a grbl, tak ta mašina má v sobě nějaký Bluetooth interface, nebo je to přes USB?
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

4. 3. 2022, 12:15

Přes USB.
Ale spolehlivější je GRBL se čtečkou karet. Na kartu nahraješ g-kód a řežeš bez počítače.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
hank61
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 3. 2022, 11:46
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2022, 12:51

Takhle to řeším s 3d tiskárnou. Jen místo GRBL to nastavuju v Cura. A to stačí nějaká externí čtečka, nebo musí být něco speciálního?
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

4. 3. 2022, 8:36

Tohle je dobrej obrázek: https://www.aliexpress.com/item/4001050207578.html
konektor off-line Ctrl slouží k připojení čtečky karet s ovládáním: https://www.aliexpress.com/item/4000419436943.html

Koukej jen na obrázky - nepročítal jsem popisky toho konkrétního zboží - co je co.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 3. 2022, 10:14

Hele, chceš provozovat frézku. Ne 3D tiskárnu.
Frézka je obráběcí stroj. Když dokáže obrábět hliník, tak taky dokáže pěkně pokousat. Případně snadno zničit sama sebe a podobně.
Takže na nějaké srandovní technologie jako je Bluetooth a další bych zapomněl. Ty použij k připojení sluchátek, ale ne silného stroje.
Stejně tak tablet mi jako optimální zařízení pro ovládání nepřipadá.
A asi ani nějaké off-line ovládání přes SD kartu nebo USB flash.

U 3D tiskárny to může mít smysl. Jednak to není nebezpečný stroj, navíc když něco udělá blbě, tak nezničí sebe. A zničený obrobek zase většinou nestojí takový balík.
Nebezpečí tam je tam maximálně z požáru.
Zato tam všechno trvá děsně dlouho. Takže má smysl tam strčit nějakou USB flash a nechat to několik hodin dělat off-line a jít mezitím do hospody.

Naproti tomu u frézky jsou (zejména při 2D nebo 2.5D operacích) úplně jiné rychlosti zpracování. A taky jiné nebezpečí.
Když budeš frézovat nějaká žebra pro model, tak nejdýl bude trvat upnutí materiálu. To vlastní frézování pak bude než bys řekl "sakra, netrefil jsem se".
Takže u toho většinou stojíš, případně vlastnímu procesu i aktivně pomáháš (odsávání, přidržování atd.).
Takže používat tady nějaký off-line přístup je (podle mě) nerozumné. To tak maximálně pro nějaké dlouhé 3D operace nebo pro už odladěnou sériovou výrobu.

Ta frézka má k sobě elektroniku. Tedy drivery pro krokáče a řízení otáček pro vřeteno.
Tvým úkolem je to nějak řídit. A řídit to na úrovní signálů DIR/STEP pro každou osu, ON/OFF pro vřeteno a (možná) i PWM pro řízení otáček. Píšu "možná", protože třeba moje frézka to uměla, ale mám pocit, že ty současné spoléhají většinou jenom na potenciometr na bedně a řízení systémem by se tam muselo dodělal. Bude to ale asi jak kde, podle konkrétní frézky.

Ty signály může generovat například Arduino s GRBL firmware. Pak k tomu budeš muset ještě udělat kabel (a nějakou krabičku na to GRBL). Pak to řídíš po USB z celkem jakéhokoli počítače. V nejhorším i s toho tabletu.
Nebo použiješ nějaký SW na PC a budeš to řídit přes LPT port. Na tom PC pak třeba ten LinuxCNC (zdarma, výkonný, dobrý, chce to trochu učení, běží na Linuxu) nebo Mach3 (asi snadnější pro prvotní naučení, běží na Windows, přes LPT je myslím poslední možnost W7/32bit, na vyšších verzích už nejede bez nějaké dodatečné krabičky).
Ten LinuxCNC jede slušně i celkem starých PC, takže tím můžeš recyklovat něco, co už jinak s moderními Windows moc neužiješ.

V obou případech (LinuxCNC i Mach) je třeba, aby PC mělo nějaké parametry. Nejde ani tak o hrubý výkon, ale musí mít nízký tzv. jitter latence. Před instalací třeba toho Linuxu to ale snadno zjistíš, je tam na to nachystaný test. Tak to PC nabootuješ bez instalace z USB nebo CD-ROM, pustíš test, a hned víš, jestli s tímto konkrétním PC má smysl pokračovat.
U Machu na tom záleží stejně, jen to tam není tak snadno vidět a poznáš to až při zkažených výrobcích.
Naproti tomu u Arduina s GRBL na tom nezáleží a vyhoví prakticky jakékoli PC.

U LinuxCNC nebo Mach se to připojuje k LPT, a příslušný kabel je asi i součástí dodávky. Takže nemusíš nic drátovat.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 3. 2022, 5:47

viewtopic.php?t=34870&start=60#p440923
Tu mas nejaky soft.

Inak neviem ci zrovna elektronika v tej ciernej krabicy bude OK, boli nejake doskyco nefungovali korektne.
hank61
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 3. 2022, 11:46
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2022, 7:19

Kluci. Tak jsem včera vybalit tu frézku. K mému překvapení je komplet sestavená. Stačí jen přišroubovat krokové motory a propojit konektory elektroinstalace. Z pohledu na mechanickou část stroje mě konstrukce mile překvapila a myslím, že se Číňan dosela vytáhl. Kuličkové vedení i šrouby jdou krásně zlehka a bez jakýchkoliv vůlí. Samozřejmě tohle hodnotím z pozice hobby stroje koupeného primárně pro řezání balzy a překližky. Musím však vyřešit připojení k PC. Frézka má pouze LPT vstup. Mohl by to vyřešit nějaký starší PC s výstupem LPT, případně tento převodník https://www.estlcam.de/lpt_adapter_en.php, který se bohužel ale prodává pouze v Německu. (Asi bych našel cestu přes koho jej objednat) . Dostal jsem i dobré reference na CAM Estlcam, který tento německý výrobce také dodává a pro který je uvedený převodník určený. Pro informaci zde ukládám několik fotek, především té elektroniky stroje. Budu rád, když mi k tomu sdělíte svoje názory a připomínky. Předem děkuji :wink:
IMG_20220311_120343.jpg
IMG_20220311_120354.jpg
IMG_20220311_120401.jpg
IMG_20220311_120410.jpg
IMG_20220311_120417.jpg
IMG_20220311_120439.jpg
IMG_20220311_120444.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2022, 7:27

Jestli chces jen zapojit a jet. Obrat se na gravos. Myslim ze jsou schopni ti poslat kontroler i s konfiguraci. Jen zapojis a jedes....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2022, 8:47

hank61 píše: 12. 3. 2022, 7:19 Kluci. Tak jsem včera vybalit tu frézku. K mému překvapení je komplet sestavená. Stačí jen přišroubovat krokové motory a propojit konektory elektroinstalace. Z pohledu na mechanickou část stroje mě konstrukce mile překvapila a myslím, že se Číňan dosela vytáhl. Kuličkové vedení i šrouby jdou krásně zlehka a bez jakýchkoliv vůlí. Samozřejmě tohle hodnotím z pozice hobby stroje koupeného primárně pro řezání balzy a překližky. Musím však vyřešit připojení k PC. Frézka má pouze LPT vstup. Mohl by to vyřešit nějaký starší PC s výstupem LPT, případně tento převodník https://www.estlcam.de/lpt_adapter_en.php, který se bohužel ale prodává pouze v Německu. (Asi bych našel cestu přes koho jej objednat) . Dostal jsem i dobré reference na CAM Estlcam, který tento německý výrobce také dodává a pro který je uvedený převodník určený. Pro informaci zde ukládám několik fotek, především té elektroniky stroje. Budu rád, když mi k tomu sdělíte svoje názory a připomínky. Předem děkuji :wink:
Ahoj.
Podle fotek elektroniky to vypadá na starší provedení s DC vřetenem na cca 24V. Měl jsem na své frézce stejné provedení, a je (podle mě) lepší než ta nová, která mají vřetena na vysoká napětí (kolem 100V) a jsou (podle mě) trochu odfláknutá. Tady u toho Tvého modelu funguje regulace otáček dobře, a to jak potenciometrem z panelu, tak z programu. U těch nových to bez dodatečných úprav jde jen potenciometrem.

Tahle provedení desky s drivery mívala dřív konstrukční problém. Projevoval se tak, že drivery někdy ztrácely kroky. Ještě mám od toho z té doby díru do T-drážkového stolu. :-(
Taky jsem s tím tehdy bojoval (a zvítězil). Když mi pošleš soukromě mailem podrobnější fotky té desky driverů, tak zkouknu, jestli už s tím něco udělali nebo ne. Pokud ne, tak Ti případně pošlu návod co tam upravit, budeš-li mít zájem.

Estlcam je podařený SW. Není sice úplně free, ale je velice levný. A dočasně se dá i provozovat jako free (pro soukromé účely).
Má 2 části. Jednak může fungovat jako nezávislý CAM a generovat dráhy třeba pro GRBL, LinuCNC nebo Mach. Nebo se dá používat i pro řízení stroje, a pak k němu potřebuješ nějaký "převodník", jak je ten cos tu odkazoval. Dá se i celkem snadno a levně postavit. Kdysi jsem ho dokonce někomu stavěl. Nedělal jsem ho přímo k nacvaknutí na bednu jako ti Němci, protože by to bylo bylo zranitelné a hodně zvětšovalo hloubku té elektroniky. Chtělo by to pak nějak mechanicky zakrytovat. Udělal jsem to s krátkým kabelem, viz malá fotka. Vymyslel jsem to ale tehdy zbytečně pracně, tak už bych ho podruhé udělal jinak.

Ten Estlcam umí být kompatibilní i s GRBL. Tedy po HW stránce, firmware do Arduina oni mají svůj vlastní. Tak pokud k komu připojíš GRBL, můžeš používat některý z mnoha SW nad ním, nebo kdykoli přejít na Estlcam.

Nebo pokud máš doma nějaké starší zbytečné PC a LPT portem, tak běž rovnou do skoro-profi řešení s LinuxCNC.
Prevodnik.jpg
hank61
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 3. 2022, 11:46
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2022, 2:15

Ahoj Mexi. Poslal jsem ti mail. H.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2022, 9:52

Potvrzuju, že tahle elektronika měla problém se ztrácením kroků. Vyřešeno blokováním napájecí větvě na mnoha místech pomocí kapacit s nízkým esr.

To vřeteno je konstrukčně úplně stejněj džank jako jeho výkonější bráchové na 100V, akorát, když je napájený z trafa, tak nehrozí, že to člověka zabije jako v případě, že je to sestupka rovnou za sítě :-( Doporučil bych ho časem vyměnit, akorát to není úplná trivka, protože se v průměru 52mm nic slušnýho (nedrahýho) koupit nedá, takže to znamená upravit vozík osy Z.

Ještě doporučuju zkusit program CamBam. Není teda free (je docela za lidovku), ale na 40 dni si ho můžeš zkusit bezplatně. Existuje do něj Grbl plugin, takže máš CAM i řízení mašiny pohromadě.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2022, 9:56

Teď na to koukám, a možná, že držák vřetena je už udělanej jinak, takže výměna bude mnohem snažší. Jsi klikař ;-)
hank61
Příspěvky: 14
Registrován: 1. 3. 2022, 11:46
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2022, 10:51

Radharde. Díky. Taky alternativní řešení. Jinak to vřeteno má průměr opravdu 52mm. Nyní mě čeká zprovoznění, takže vřeteno mě momentálně netrápí. Horší je to s tou deskou, na čemž jste se shodli společně s Mexem.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2022, 10:30

Shodou okolností mě toto vlákno inspirovalo k pořízené té samé (nebo obdobné frézky, jaká se tu řeší. Nicméně u mě to přeci jen pujde v ostrém provozu, takže jsem trochu upravil konfiguraci následovně: Frézku jsem objednal jako set - pouze mechanickou část bez motorů a elektroniky. Vřeteno 500w jsem koupil z Bangoodu, closed-loop pohony (Nema 23, 3 NM) z Alíka, (tamtéž i mechanickou část) kompletní řízení od Gravosu, část elektroniky (stykače, zdroje ..) a rozvaděč z různé inzerce. Začátkem týdne to jdu sestavovat a oživovat. Co se týče softu - řídící část je od Gravosu, NC kódy budu generovat z DeskProto (BTW - nemáte někdo pro tento soft postprocesor?) který je v základní verzi jako free.

A mám dva dotazy: Nemáte někdo češtinu pro uvedený soft?
Nemáte někdo tip na konektory s více piny, které by nebyly za raketu? - potřebuji na jeden kus 12 pinů - celkem tři kusy, nebo 42 pinový konektor 1 ks. Je to na propojení bedny s frézkou. Přeci jen ta bedna bude trochu větší, abych tam narval komplet elektroniku vč budoucího compu na din liště ...
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“