vlnky diagonalne

Odpovědět
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

22. 2. 2023, 9:48

Hezky den vsem, jiz par dni resim divne chovani meho CNC, obracim se proto na zdejsi komunitu, jestli by nekdo neumel pomoci, mozna se s timto pro blemem uz nekdo setkal.

CNC jsem kupoval z druhe ruky, slouzilo vyhradne k obrabeni dreva, kde se nize popsany problem nejspis nemohl takto projevit, resp. si ho nemusela obsluha vsimout
ja ale budu obrabet kovy (bronz, nerez, titan) a na povrchu mi zalezi
pokusim se vse nastinit v bodech:

CNC:
- poloamatersky pocin, zelezna konstrukce, dostatecne tuha
- rozjezdy cca 800x500
- linearni vedeni a kulickove srouby 20x5
- drivery DM856
- oddelovaci deska nejaka 5ti oska pro Mach3 (nova, puvodne byla Andruino Mega)
- motory - act motor 23hs2430 3.0a (1.8 )
- ovladani LinuxCNC, beha krasne, zadny problem, vyzkousena ruzna nastaveni
- presnost prikladna, ctverec je v toleranci 0.05

PROBLEM:
- frezovani kruhu - kruh neni kruh, ale mnohouhelnik, temer pravidelny, kruh je taky spis oval
- frezovani diagonaly - diagonala je vlnkovana, pravidelne

CO JSEM ZATIM ZJISTIL:
- mam pocit, ze osa Y jede tak, ze spomaluje a zrychluje, nevim jak zmerit, ale pocitove a hmatove to tak vypada, dela to pri jakekoliv rychlosti posuvu
- je mozne, ze to dela i/nebo osa X, ale tam ten pocit nemam
- kdyz odpojim motor a bezi, tento pocit nemam, vypada to, ze bezi pravidelne, bez spomalovani a zrychlovani
- sroubovnice na ose Y se otaci lehce, jenom v jednom miste malilinko drhne, nice vazneho, motor by to mel ignorovat a protlacit, v budoucnu se chystam pro jistotu vymenit loziska
- spojka na ose Y, ta se mi jevi jiz podivna, ten plastovy komponent je asi vyzvykany, shanim ted novou, mozna to bude tim
- mam podezreni, ze motor na ose Y nebyl dobre vycentrovan k sroubovnici, to zpusobilo vyzvejkani pruzne spojky a to by mohlo zpusobovat ten divny chod, tedy spomalovani a zrychlovani, e to mozne?

OTAZKY:
- je mozne, ze motor jezdi nepravidelne, tedy ze zrychluje a spomaluje v urcityych stejnych intervalech?
- je mozne, ze male drhnuti sroubovnice muze zpusobovat zrychlovani a zpomalovani otaceni?
- je to nejspis tou pruznou spojkou? uz ji shanim, kdyby nekdo mel v Praze s vnitrnim prumerem 8, hned prijedu
- jej mozne, ze jej to nejakym SW nastavenim?
Dekuji predem za jakykoliv smyslupny komentar, klidne i odkaz na reseni podobneho problemu
Pripadne nejasnosti rad a obratem doplnim
IMG_7574.JPG
IMG_7575.JPG
IMG_7596.jpg
IMG_7597.jpg
IMG_7598.jpg
IMG_7599.jpg
IMG_7600.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2023, 10:05

Kolik mas kroku na milimetr?
Konstanta SCALE
Koukal jsi na pid do stepgenu hlascopem?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

22. 2. 2023, 10:26

dekuji
nejsem ted v dilne a posledni nastaveni ktere jsem zkousel si jiz nepamatuji, vlozim hned, jak budu u stroje

Koukal jsi na pid do stepgenu hlascopem?
- tomuto bohuzel nerozumim (jsem total amater), muzes mi to prosim malinko vysvetlit, nejspis jsem to nedelal, kdyz ani nevim, co to znamena :-) dekuji
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 2. 2023, 10:47

Podobné chování mi způsoboval ohnutý konec šroubu na kterém byla řemenice a axiální ložisko.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2023, 5:39

V linuxcnc jsou ruzne nastroje na analyzu stavu halu
Viz dokumentace linuxcnc a halscope

Asi jsi teda pid smycku v linuxcnc nikdy neresil
Tudiz nebude nastavena
To by vysvetlovalo treba ty vlnky

Podle ceho jsi to konfiguroval?
xiivi píše: 22. 2. 2023, 10:26 dekuji
nejsem ted v dilne a posledni nastaveni ktere jsem zkousel si jiz nepamatuji, vlozim hned, jak budu u stroje

Koukal jsi na pid do stepgenu hlascopem?
- tomuto bohuzel nerozumim (jsem total amater), muzes mi to prosim malinko vysvetlit, nejspis jsem to nedelal, kdyz ani nevim, co to znamena :-) dekuji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

23. 2. 2023, 7:01

konfiguruju tak nejak od oka, houby tomu rozumin, ale spostu veci jsem uz stihl nastudovat :-)
prikladam foto aktualni konfigurace

jinak jsem se malinko hnul z mista, bohuzel jsem nemel dnes moc casu, ale hlavni zjisteni je, ze se jedna o HW problem, presneji neni - dobre ulozena sroubovnice a taky spravne zoseny motor, rozebral jsem celou Y osu a znovu slozil, vsechna loziska jsou OK, jenom je to bylo cely tak trosku vysoseny, spravnym nastavenim to myslim opravim, musim udelat novy drzak pro motor, vymenit pruznou spojku a dobre to poskladat a bude to nespis v poho
podivam se pak pro jistotu i na osu X

diky moc za vsechny rady
IMG_7610.jpg
IMG_7611.jpg
IMG_7612.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2023, 7:04

Dulezita vec: u linuxu to neni o pokusu omylu. Na to to je prilis konfigurovatelne. Je tam nasobne vic moznosti nez u win. Takze to lze delat pouze s dokumentaci a alespon hrubou znalosti co a jak funguje.

Jinak na to lpt taky zapomen a porid si mesu.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

23. 2. 2023, 7:40

MESU jsem zvazoval, ale vyhral skrblik ve me :-)
ano, nastaveni je tam spousta, taky jsem jich spoustu vyzkousel, myslim, ze se uz docela orientuji, masina dela to co ma a pro me ucely a taky vzhledem k konstrukci stroje ta obic karta a LPT asi bude stacit, stejne jsem proti puvodnimu CNC hodne povysil :-)
az budu v budoucnu porizovat profesionalnejsi reseni (az na to vydelam), budu uvazovat jinak a nebudu tolik svazan financema

kazdopadne dam prubezne vedet jak jsem dopadl, o vikendu bych to mel dat dokupy
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 2. 2023, 8:34

Bohužel na všechny tve otazky typu jestli je to možné, odpověď zní ano. Uvažuješ logicky a musíš všechny potenciální problemy odstranit.

Rovnoměrnost chodu otáčení kul. šroubu lze změřit pomocí enkodéru například s 1000 pulzy/otacku zavedeným do LinuxuCNC.

Co se týče Mesy, tak ti odstraní problémy o kterých ani nevíš, že mohou vzniknout.

Každopádně dle popisu máš dost co odstraňovat na mechanice, tam bych tím začal. Máš kolejnice a kulickový šrouby seřízený úchlkoměrem, nebo od oka? V jakých seš tolerancích?

Spojky se běžně prodávají jako polotovar, s tím že díru si na soustruhu převrtáš. Dodavatel třeba Haberkorn. Dodá Ti to i s upravenou dírou dle výkresu, ale to Ti tvůj vnitřní skrblík zakáže.

Jinak vítej mezi uživatele LinuxuCNC.

Jinak co se týče laděni PIDky stepgenu jak píše robocop, tak pokud to chceš laicky vysvětlit, tak odpověď zni "kup si mesu a frézuj". Ten konfigurátor, se kterým si hraješ je jen špička ledovce. Zábava začíná, když ho přestaneš používat a začneš si konfigurační soubory psát ručně. Pokud se Ti tato odpověď nelíbí, tak doporučuji začít studovat manuál LinuxuCNC.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 2. 2023, 9:38

Jen tak pro odlehčení. Někdo začne studovat Linux, (ta kniha co mám má asi 2500 stran) někdo Linux odloží a pořídí si Gravos. S Linuxem jsem pár let dělal a zas takový zázrak to není. Jeho hlavní výhoda je, že je zadarmo a že k tomu občas seženeš dokumentaci. Bez Mesy je to ale takovej Mach. Mesa je výbornej interpolátor (mám ji taky). Protože jsem pohodlnej tak místo abych studoval Linux, používám GVE64, umí to všechno co od mé hobby mašinky chci a potřebuji. Když mám problém, zavolám klukům z Gravosu.
Tím ani náhodou nechci Linux+Mesa nějak kritizovat, obdivuju všechny co se touhle cestou pustí a hlavně dojdou na úspěšný konec. Já bych to asi nedal a tak mám toho Gravose. :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2023, 1:02

To ze k tomu sezenes obcas dokumentaci neplati
Linuxcnc je jeden z nejlepe zdokumentovanych systemu vubec. Jen to musis cist..

A ani to ze je zadarmo neni jeho hlavni benefit.
Ty hlavni lezi uplne jinde. Treba v otevrenosti a te dokumentaci. Ve chvili kdy se zactest do te dokumentace zjistis tolik novych veci....
Vpodstate se dostanes ze stadia "koupil jsem si blackbox co ma tri funkce" do stadia vyvijim si neco uplne na miru svym potrebam a kdyz se mi zmeni potreby kdykoli to muzu zase zmenit.

Za cenu toho studia dokumentace.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

24. 2. 2023, 8:38

LinuxCNC je o mnoha cestách.

Teď dělám na tomhle projektu viewtopic.php?t=42907 a nebudu tvrdit, že na tohle stačí pouze konfigurátor. Na takovýto projekt, je už potřeba trochu něco nastudovat. I tak využívám 5% potenciálu co LCNC nabízí. Jsou tady na fóru lidé, pro které takovýto stroj by byl jen rozcvička před snídaní a sami dělají daleko větší kouzla.

Na druhou stranu je zbytečné strašit začátečníka s jednoduchou 3-osou mašinkou, že LCNC znamená jen obrovské studium. Ať se neopakuji:
https://zz912.webnode.cz/jak-zacit/

Problém je v myšlence "použít jen LPT port". Pro začátečníka to stačí.....
Když není klika na vhodný PC, tak spolehlivě rozchodit LPT port je to nejsložitější co může být. Mě se to teda nepovedlo. Rozdíl v případě problému je ten, že když se pokazí výpočet dráhy nástroje s Mesou, tak se stroj zastaví a dá hlášku, co se pokazilo, když se něco pokazí u paralelního portu, tak si sežere kroky, vyrobí zmetek, mlčí a dělá, že se nic neděje.

Co se týká nedokonalostí LinuxuCNC (dokumentace, chyby), tak jsem to dřív bral jako darovanému koni na zuby nehleď. Dnes když, se potkávám s produkty od renomovaných výrobců a vidím, že je dělají také jenom lidé, tak si říkám, že ten LinuxCNC se nemá vůbec za co stydět.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

27. 2. 2023, 3:38

Mužeš sem dát NC program na kruh, u kterýho ti to dělá??
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“