Frézovací CNC centrum Hartford VMC-850 - retrofit

Odpovědět
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

6. 5. 2023, 12:00

Postupně kuchám frézku Hartford VMC-850 a vypadá to že si užiju opravu se vším všudy. Jediná použitelná část je snad vřeteno ale neměl jsem zatím možnost ho pořádně vyzkoušet takže kdoví...
odstrojený Hartford VMC 850
odstrojený Hartford VMC 850
Turcit zničený, lože vydřené, kuličkové šrouby zahnojené a jeden je vysypaný, ložiska v domcích šroubů vydrolené, stěrače a dorazy krytů zničené.

kuličkové šrouby jsem rozebral, vyčistil, složil a do toho jednoho vysypaného jsem koupil nové kuličky, chvíli to běhat bude a až na sebe vydělají tak koupím nové. Ložiska do domků objednané a teď se trápím s kluzným vedením.
Zničený turcit na příložce osy Y
Zničený turcit na příložce osy Y
opotřebení lože osy X
opotřebení lože osy X
oprava kuličkového šroubu
oprava kuličkového šroubu
Nechával jsem si přebrousit lože osy X v nedaleké firmě ale dříve než jim povezu na broušení ostatní díly tak bych chtěl zkontrolovat geometrii. Musím ještě vymyslet jak. Jde o to že ten jejich biletr už něco pamatuje a mám strach aby přebroušené lože nebylo třeba uprostřed propadlé nebo zvrtulené, budu mít totiž ještě dost práce s následným tušírováním a byl by docela průser na konci práce zjistit že je vše k h...

Mostové pravítko nemám. Mikrometrem jsem rozdíl nenaměřil, to je ale nic neříkající údaj když vím že lože bylo broušeno na jedno upnutí. Dovezl bych to někde na 3D měření ale firmy v okolí měří jen do 1m, asi ještě zkusím pohledat někoho jiného. Nožovým pravítkem 300mm jsem nic nepoznal, teda jen že přední šína je asi o 0.1mm výš než zadní (což po zaškrabávání nebude vadit). Pokud nevyjde to 3dčko tak možná bych měl ještě možnost zapůjčit delší pravítko.

Zkoušel jsem strojní vodováhu a ta mě celkem vyděsila - podélně byl rozdíl půl rysky max. ryska ale napříč (tak jak jak je zakresleno na fotce) jsem na různých místech naměřil rozdíl 4rysky. Bohužel jsem nepřišel na to kolik je jedna ryska, proto to zkusím hodit někde na 3d abych měl nějaké čísla.
Uvítám každý nápad a nebo zkušenost s broušením a měřením vedení obráběcích strojů :)
měření přebroušeného lože osy X
měření přebroušeného lože osy X
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

12. 5. 2023, 8:50

Bohužel jsem nepřišel na to kolik je jedna ryska, proto to zkusím hodit někde na 3d abych měl nějaké čísla.
Než shánět někoho na 3d, tak bych vyžil matematickou funkci sínus.

Jinak hezká mašinka, už se těším na další Tvé příspěvky.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

21. 5. 2023, 11:07

zz912 píše: 12. 5. 2023, 8:50
Než shánět někoho na 3d, tak bych vyžil matematickou funkci sínus.
Dobrý nápad. Každopádně chtěl bych mít na papíře nějaké čísla a nevím jestli je prakticky možné takto vodováhou měřit tyto věci, působí to spíše jako takový "zednický" způsob měření vhodný tak na ustavení stroje :D , opravte mě jestli se pletu a jestli se tím dá měřit něco přesného. Jen mě to tak napadlo a docela jsem se zděsil když jsem naměřil rozdíly.

zz912 píše: 12. 5. 2023, 8:50
Než shánět někoho na 3d, tak bych vyžil matematickou funkci sínus.

Jinak hezká mašinka, už se těším na další Tvé příspěvky.
Z dálky hezká ale po odkrytování a zjíštěni stavu mi úsměv z tváře zmizel :lol: ale třeba se oprava povede a bude běhat jako za mlada.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 11. 2023, 12:14

Tak dnes jsem to dovezl z 3d, necelé 0.02mm na délce 1375mm. Bohužel jsem se blbě domluvil a nezměřila se rovinnost boků ale jen vrchní části. Každopádně 0.02 se mi zdá skvělé a tak budu věřit že zbytek je taky ok. Rozhodl jsem se že poskládám nejdříve komplet osu X a pak budu postupovat na další vedení. Zvažuju že ještě hodím na broušení i stůl a pomalu budu objednávat turcit s epoxidem. Určitě se mi to ale časově ještě protáhne protože stavím mostový jeřáb přes celou dílnu a taky dělám soustruh Harrison TU150U který má přednost + do toho ještě soustružení abych na to vše měl penízky :roll: .
Přílohy
rovinnost.1.png
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“