jak začít podnikat na CNC fréze?

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
matygol
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 9. 2014, 7:42
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 1:46

fmodel píše:taky je hodně těch co neutáhly lízačku a skončily .
Ono je lepší znát zápory :wink: a nechat se mile překvapit .
Dost z nás co to živí ví jak to chutná na hraně, a nějakou dobu to trvá než získáš jistou klijentelu.
;) - jasný, to bylo s nadsázkou .. určitě je lepší znát tyhle překážky a počítat s tím .. ono to pak v reálu jsou stejně originální situace
ale počítat a být připraven, že to nepůjde hned, a že to bude potřebovat peníze, nervy a trpělivost .. jsem rád, že jste mě v tom utvrdili
ale na druhou stranu bych rád slyšel, že to živit se tím jde ;)

nebo nemyslíte, že nemám dobré podmínky pro start?
vlastní dílna .. otec co to umí .. kamarád s profi nástroji .. mě to přijde jako dobrý základ ..

teď vybrat dobře ten startovací stroj, má představa je něco univerzálního .. a až se to rozjede a bude zřetelné, jakým směrem jít, tak sehnat speciální mašinu

jakou máte zkušenost se sháněním práce? - sháníte přímo i v zahraničí?
jak probíhá konkrétní "obchod"?
objednávka - podklady - záloha - dodávka výrobků - doplatek?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 2:00

Ve dvou a v rodině je to dobrý ,dá se dost vydělat a když s tím táta umí tak aspoň nebudeš vydíratelnej jako někteří, kterejm když odejde zaměstnanec tak můžou zavřít dílnu.
Ale pořád se mi zdá že si výběr stroje představuješ jak Hurvínek válku , v tom výběru musíš přidat .Budeš se muset zabývat vlastnostma danejch konstrukcí a vědět taky musíš vědět co od obchodníka chceš předvést na stroji a doklázat si udělat srovnání alespoň 3-4 strojů různé značky a konstrukce .Jo a Hajdoše montujou skoro do všeho tak se neomezuj na jednu firmu.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 9. 2015, 2:07

K nám do práce servisák jezdí a platíme třeba jen 16 000Kč jen za to, že vůbec přijede. No a když koupíš starší stroj, tak se taky může stát, že žádný servis už neseženeš.
Když koupíš starší stroj, může se stát, že za opravy vydáš během několika let víc, než kdybys koupil novou mašinu. Je to sázka do loterie. Nová mašina je jistota, ale taky dost velká finanční zátěž. Dobrá cesta je koupit starší stroj, vyházet kompletně řídící systém, pohony a dát tam nové, levnější a celou mašinu zrepasovat. Řídící systém nebude sice Heidenhain, ale zase ušetříte za servis, protože si všechno budete moci opravit sami. Je to ovšem časově náročné a chce to udělat před samotným rozjezdem podnikání, při zaměstnání.
Taky pro snížení rizika je lepší mít stroje rovnou dva. I kdyby ten druhej stroj byl využitej jen na dvacet procent, v případě, že se jeden rozbije, je čas na opravu a minimalizuje se riziko, že nesplníte zakázku.
Další způsob, jak získat CNC frézku je nákup rovnou od výrobce z číny. Ovšem je to pak na způsob dodělej si sám a může trvat několik měsíců, než se vychytají všechny chyby. Moje osobní zkušenost.
Samotné frézování není taky žádná sranda. U sériovky se to odladí a jede třeba půl roku. U kusovky prudce vzrůstá riziko, že něco zabiješ. Frézy jsou drahý, můžeš nabořit stroj, zničit sondu atd. Sériovky se špatně schání a když už, tak cena je u nich sražená na minimum.
matygol
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 9. 2014, 7:42
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 2:12

fmodel píše:Ale pořád se mi zdá že si výběr stroje představuješ jak Hurvínek válku , v tom výběru musíš přidat .Budeš se muset zabývat vlastnostma danejch konstrukcí a vědět taky musíš vědět co od obchodníka chceš předvést na stroji a doklázat si udělat srovnání alespoň 3-4 strojů různé značky a konstrukce .Jo a Hajdoše montujou skoro do všeho tak se neomezuj na jednu firmu.
tak jde o to, že na tom stroji dělá otec v práci, a vidí co na tom jde všechno udělat ..
a víme, že když bychom dostali na dílnu podobný, tak můžeme hned vyrábět ..
dobře, ještě na tom výběru zamakám, ale když nevím co přesně budu vyrábět, tak nevím na jaké parametry se mám zaměřit ;)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 2:18

No je to na delší debatu ,jseš asi 30km ode mě tak by možná bylo lepší stavit se na kafe a tam to řešit.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 2:23

No máš prostory, máš nějaký peníze, máš otce co to umí .... to je dost pozitivních věcí, nicméně teď ty negativní.
Sám té práci asi moc nerozumíš, naučit se to není věc na týden, či měsíc, budeš resp. budete vpodstatě závislý na práci jednoho člověka, může přijít cokoliv, úraz, nemoc ... dokážeš otce nahradit a zastoupit? Leasingovka nepočká a stejně tak nepočkají zákazníci. Měl by sis od začátku dobře ujasnit co chceš dělat, jestli kusovku a špeky a nebo produkční sériovku. Podle toho budeš vybírat stroj, resp. stroje, vercajk, měřidla, CAD a CAM software atd. Když půjdeš do novejch věcí, tak milion Ti zmizí ani nemrkneš, např. pro nástrojařský kusovky je dnes běžný, že zákazník požaduje protokol z měření, tepelný zpracování, povrchový úpravy atd.... prostě full servis.
I když to vypadá snadno (firmy nestíhají), tak sehnat zakázky není vůbec jednoduchý ... jsme převážně subdodavatelská ekonomika orientovaná na Německo, umíš dobře jazyk, ideálně německy? Pokud ne, budeš odvislej od různejch překupníčků se zakázkama, budeš živit různý zprostředkovací agentůry atd. Získat solidní klientelu na stabilní zakázky je na roky, tu nevybuduješ za pár měsíců, ale opět ... leasigovka nepočká.
Návod jak shánět zakázky Ti tady asi nikdo nedá, každej má svoje cesty a jiný možnosti. Ideální je mít vlastní výrobní program jak psal Procházka a nejlépe dělat věci s vysokou přidanou hodnotou, ale to už vůbec není sranda, a navíc k tomu je nutný umět mnohem víc věcí než jen dělat na mašině.
Prostě jednoznačná odpověď na Tvoji otázku neexistuje, jsou jen dílčí rady, doporučení, upozornění... ale tu cestu si musíš proboxovat sám. Můžeš zbohatnout a mít dobrej buzines, ale taky můžete skončit v průseru a dluzích a nebo po čase zjistíte, že se Vám to nevyplatí a mego bude fuč .... :wink:
Hodně štěstí.
Naposledy upravil(a) Engineer dne 7. 9. 2015, 2:27, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 2:26

Pak se taky dá začít "odshora" a to je možná nejlepší. Napřed si vymyslet ten produkt, nechat si to někde vyrobit, začít prodávat a když ten prodej půjde, koupit vlastní mašinu :-)
Aleš Procháska
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

7. 9. 2015, 2:35

matygol píše: .. nedávno jsem kvůli kompletaci poptával hřídel (12ks) .. v okolí mám 4 firmy se stroji které by to dle dodaného STP modelu vyrobily za pár hodin .. no a dvě firmy mi napsaly, že mi ani nabídku dělat nebudou, jedna že na to nemá čas .. tak to začala dělat ta zbývající firma až když jsem zařídil zdvojnásobení ceny .. a dělá to od dubna .. dnes by to mělo být hotové! ;) ..
já mám prostě pocit, že ve své situaci, kdy nepotřebuji účtovat 1400kč/h, máme šanci se k nějaké dobré práci prokousat .. ;
To "nemame cas" je mozne cist vice zpusoby - krome "nestihame vyrobu a tak dalsi zakazky nebereme" take jako "nechceme se tim zabyvat, protoze uz vime ze pri takovehle kusovce po sdeleni kalukace uz zakaznik nezavola a jen vyhodime cas naseho cloveka".
Obdobna variant tehoz je "Franto, na tech par kusech stravime v rezii dvojnasobek za pripravu vyroby, hod tam nejakou prepalenou cenu at jde radsi nekam jinam".
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 9. 2015, 4:41

A nedá se domluvit pronájem "strojového času" u tvého táty v práci?
Že bys začal shánět práci, kterou bys (samozřejmě za úplatu) dělal tam. Přitom si to osaháš a zjistíš, jestli tudy vede cesta.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 4:58

Mex píše:A nedá se domluvit pronájem "strojového času" u tvého táty v práci?
Že bys začal shánět práci, kterou bys (samozřejmě za úplatu) dělal tam. Přitom si to osaháš a zjistíš, jestli tudy vede cesta.
No nevím jestli bych zaměstnanci nebo zákazníkovi něco takového umožnil,nějakou fušku pro jeho hobby by nebyl problém, ale tohle asi určitě ne .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1291
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

7. 9. 2015, 5:09

No, ono se takhle poptáváním vlastně ani začít nedá, buďto umíš,víš, znáš/v horším případě ukradneš/a nebo do toho skočíš a naučíš se a vyjde to. Když ne.......to už popsali chlapi výše.

P.S. Malé rýpnutí ohledně odbornosti, budeš na té fréze nebo frézce dělat roubenky nebo šroubenky.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 9. 2015, 5:48

fmodel píše:
Mex píše:A nedá se domluvit pronájem "strojového času" u tvého táty v práci?
Že bys začal shánět práci, kterou bys (samozřejmě za úplatu) dělal tam. Přitom si to osaháš a zjistíš, jestli tudy vede cesta.
No nevím jestli bych zaměstnanci nebo zákazníkovi něco takového umožnil,nějakou fušku pro jeho hobby by nebyl problém, ale tohle asi určitě ne .
Ono asi vždycky záleží na okolnotech.
Pokud mají tu techniku využitou na 100% nebo víc, tak asi ne. Pak je ale zase otázka, jestli by se nedalo dělat něco pro ně - když jsou teď vytížení, tak s rostoucí ekonomikou třeba rádi použijí kooperaci, která pro ně navíc bude asi levnější, než to dělat vlastními silami. A když to bude dělat bývalý zaměstnanec, tak ví, co můžou čekat.
Pokud tu techniku naopak využitou nemají, tak to může být pro ně i ekonomicky zajímavé. A pokud na tom dělá člověk, který to obsluhuje i normálně, tak se asi nějakých amatérských chyb nemusí bát.
No a pokud by případně otázka stála tak, že když mu to umožní a on pro ně bude dál dělat (samozřejmě pokud je machr a je o něho zájem), tak je to asi lepší varianta než mu to neumožnit a přijít o něho.
Jako skoro všechno v životě nic není černobílé.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 6:23

No pustit na mašinu za pár mil na cizí práci kde rána stojí hodně peněz a času a jak s pojištěním?,no nevím .Vytvářet jen tak sám sobě konkurenci ve své firmě zvlášť když jí je dost už takhle to chce hodně hrdinství nebo naivity.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
matygol
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 9. 2014, 7:42
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2015, 11:26

to bobik - s výběrem stroje si dám velký pozor, ale takovéhle přestavování .. to rozhodně dělat nebudu
začnu s jedním a co nejrychleji pořídím druhý .. právě pro tu zálohu ..

to fmodel - super, domluvíme via SZ

to prochaska - to nebude cesta pro nás .. nemáme žádný zásadní "nápad" ; možná časem člověka něco napadne, věřím v to .. ale to už budeme mít storje na dílně ;)

to vvitty - je to dost možná tak .. ale ty firmy ani nenapadlo se mě zeptat kolik jsem za to ochoten zaplatit .. prostě mi to jednání přišlo podivný .. nezeptali se, ani nestřelily "kravinu" .. jsme to poptávali v cizině a chlápek přepálil .. nabídl se, že to udělá za 250.000,- :D .. tak mi to teď dělají za 18.000,- .. ale to jen tak naokraj ;

to Mex - to by asi nešlo .. ofiko si počítají těch 1.400,- bez DPH .. a obecně jsou to divný lidi .. takže tam to nepůjde ani za těch předpokladů, že stroj bude stát a budou mít trochu pocit, že jim otec neodejde úplně .. s touhle variantou nepočítám a ani o ní nestojí za to přemýšlet

to GeeSnake - ano sháním know-how, tipy a rady kudy nejít, na co se zaměřit, čeho se bát
k tomu P.S. - já na ní dělat v prvních měsících nebudu, zametat kolem ní budu ;)

to fmodel - nakousl si další pojem co mě zajímá .. pojištění ;) .. jak to v praxi "funguje"?

btw - díky všem za debatu a hlavně zkušenosti z praxe
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

8. 9. 2015, 5:25

matygol píše:... já na ní dělat v prvních měsících nebudu, zametat kolem ní budu ;)
Čau, vsadil bych se, že budeš a nic na tom není, začne to tak, že táta si bude potřebovat odskočit a hele mladej, tady to pohlídej, kdyby něco tady je stopka, tady tím zamotej, když budeš potřebovat nahoru, tímhle ... atd. atd. plus nějaká videa a čtení a za chvíli frézuješ, doporučuji nějakou učebnici pro učně obraběče, příp. strojní zámečníky jako je Technologie obrábění a pod. - to ti nedá, jestli jsi normální zvědavej chlap a hlavně když dodržíš bezpečnost, nebudeš moc sahat na rychloposuv a jemně s citem začneš, tak tě to bude ještě bavit :D
A ke kšeftu: Inzerovat, Inzerovat, Inzerovat - pamatuješ ne ještě to rčení Henriho Forda: "I kdybych měl poslední dolar, dám ho do reklamy." - čoveče a vyplatilo se mu to :D Ne fakt, to je základ, místní noviny, regionální noviny, reg. rádio, s letáčkem objet firmy (lidi v nákupu) kolem, nějaké sexy www stránky, ne něco chcíplýho s Times New Roman písmem a pěti obrázky jak všichni :D no a nabídky pak dělat obratem, ne za dva dny, nebo týden jako ti směšní strejdové v post-komo fabrikách dneska. Tak začít, a pak si udržet solidní zákazníky a filtrovat si nové (filtrování myslím vysírky a zdrama-drahé, okamžitě je pošli do haj..lu - okamžitě, fakt se nevyplatí a berou hodně elánu, časem je odlišíš na první pohled), ale pustíš se pak do kolotoče termínů a cen, dělám v tom celý život (nákup a zadávání konstrukcí a obrábění na větší stroje, stejně tak obchodník "s mosty" :mrgreen: kdysi Hutní montáže, a.s.) a začíná se mi to trochu přejídat, postavil jsem si doma CNCo a hledám, jak psali kluci "svůj výrobek", protože si taky myslím, že je to jediná klidná cesta. Nějaké prototypy už proběhli, ale ne, nemám zatím, najdu to pak na AliExpresu za 30% ceny (to je teď ale můj problém :D) .. tobě přeji, ať se vám to povede a pamatuj hlavní a největší radu: "Komu se nelení, tomu se zelení." to je fakt nej., kdo sedí na zadku a vymýšlí důvody proč to nejde, nikdy nic nedokáže a naopak ...
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „Prace“