jak začít podnikat na CNC fréze?

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 9. 2021, 5:45

Lukas_2 píše: 8. 9. 2021, 5:15 Já bych to tak černě neviděl. Když to pořeší smluvou, aby obsluha vždy přesně dodržela vše co bude v seřizovacím listu k tomu programu.... Jako to je s pravidelnou kontrolou, čištěním, servisem stroje....

Když vše ověřím a nastavím, stroj se neplete... Výrobní programy, co dělám furt dokola, pouštím z první, jen si předtím zkontroluju všechny nástroje, nikdy to nenabouralo. I po zapnutí mašiny, akorát ohlídám první nájezd, pak jdu od toho pryč.

Tohle je o důslednosti obsluhy, když k tomu udělá pořádný seřizovací list, a smluvně si to pojistí, nevidím problém.

edit. spíš pořád nechápu že tohle je firma ochotna zaplatit, namísto toho aby na to zaplatila schopného zaměstance. Zas to přece není stavba kosmickejch raket :roll:
Já bych to tedy viděl ještě mnohem černěji nežli Engineer !!!
Ta obsluha bude velmi pravděpodobně UK nebo hůře Rumun nebo dokonce Mongol. I ten UK ti bude rozumět každé druhé slovo. Klidně ti sice podepíše technologický postup a poučení a cokoliv ...
Jenže až tam bude napr... mašina, tak tenhle exot už bude v úplně jiné firmě balit preclíky.

To co popisuješ // programy co děláš furt dokola // může fungovat u kvalifikovaného pracovníka - ne u lempla.

K tomu editu :
Ona totiž ta firma s nějakým placením zas tak moc nepočítá ! Jseš živnostník tak si všechno vyžer. Budou se kroutit jak pochcaná žížala, aby ti zaplatili o trochu víc nežli tomu agenturnímu.
Za částku za kterou by nezaplatili ani slušnou mzdu kvalifikovaného zaměstnance s odvodama, budou OČEKÁVAT že jsi k dispozici 24 / 7 / 365. Budou ti volat ve dvě v noci že mají "problém se strojem" a oni mají odevzdávat KUSY. Ten problém je v tom, že jim došly plátky ...

Stokrát ne !
Když pro ně chceš dělat, tak na zaměstnanecký poměr - třeba částečný.
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

8. 9. 2021, 6:23

:mrgreen: nejlepsi je se dohadovat s obchodakem firmy o kterym vis ze si uctuji na svoji masinu 1400kc/h. Ty si uctujes 1000. Oni to delaji 20 minut my 15 minut nepocitam hovna okolo ted. A borec ti rekne ze tolik si z jejich kooperantu nikdo neuctuje max 800 za hodinu.

Podlejzani jsem vzdal jinak z tebe kazdej tenhle vychcanek sedre kuzi. Cena a zdar. Nelibi? Tak at ti to dela nekdo jinej.

Je teda fakt ze porad chodim do zamestnani 😁
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

8. 9. 2021, 7:36

Lepší je začít podnikat třeba jako elektrikář koupíš si vadasku a šroubovák a můžeš začít. Nebo jako zedník stačí ti fanka plus hladítko a jedeš. V tom strojírenství, fréza, soustruh, bruska, pila, dílna, vercajku plný regály. A když se něco posere mašina stojí a oprava za padesát neni problém. Ale zase to snat vyváží ta radost vítězství ducha nad hmotou. Tak nevim.
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2021, 8:31

V predchádzajúcom zamestnaní si presne pamätám ako sme dostali na dielnu DMU65Monoblock, prvé na SK, ôsmi predaný kus v Európe. Tri dni som ladil postprocesor s Jirkom Běhávkom z DMG, ktorý mi presne povedal čo ako funguje, ako mám čo ponastavovať, ako zmáknuť cykly a pod.
Nedokážem si predstaviť, že prídem do cudzej firmy, urobím im program a pustím ho ja sám na cudzom stroji. Taktiež si neviem predstaviť, že mi niekto do mojej firmy donesie program a na mojej mašine mi ho pustí. To je prúser už od začiatku. A keby mi takto nejaký externý pracovník nabúral mašinu za niekoľko stoviek tisíc eur, kde len mesačný lízing je v desiatkach tisícoch, tak toho exterňáka oholím ešte aj o dom jeho sesternice starej mamy.
BalazKovo.sk
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2021, 9:27

jergus.balaz píše: 8. 9. 2021, 8:31 V predchádzajúcom zamestnaní si presne pamätám ako sme dostali na dielnu DMU65Monoblock, prvé na SK, ôsmi predaný kus v Európe. Tri dni som ladil postprocesor s Jirkom Běhávkom z DMG, ktorý mi presne povedal čo ako funguje, ako mám čo ponastavovať, ako zmáknuť cykly a pod.
Nedokážem si predstaviť, že prídem do cudzej firmy, urobím im program a pustím ho ja sám na cudzom stroji. Taktiež si neviem predstaviť, že mi niekto do mojej firmy donesie program a na mojej mašine mi ho pustí. To je prúser už od začiatku. A keby mi takto nejaký externý pracovník nabúral mašinu za niekoľko stoviek tisíc eur, kde len mesačný lízing je v desiatkach tisícoch, tak toho exterňáka oholím ešte aj o dom jeho sesternice starej mamy.
Naprosto přesný .... ale někdo to asi vidí jinak. Prý žijeme v zajetí minulosti, aspoň to jsem se dočetl na webu jehož je toto DF součástí. https://www.strojirenstvi.cz/lide-jsou- ... ska-vyroba
No myslím si o těch moudrech z toho článku svoje ... a popravdě mi to nějak připomnělo doby, kdy se pětiletý plán splnil za dva roky. :lol:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 9. 2021, 10:26

Engineer píše: 8. 9. 2021, 9:27 Naprosto přesný .... ale někdo to asi vidí jinak. Prý žijeme v zajetí minulosti, aspoň to jsem se dočetl na webu jehož je toto DF součástí. https://www.strojirenstvi.cz/lide-jsou- ... ska-vyroba
No myslím si o těch moudrech z toho článku svoje ... a popravdě mi to nějak připomnělo doby, kdy se pětiletý plán splnil za dva roky. :lol:
Tak já se např. potkal s NC stroji (ano NC, CNC přišlo mnohem později) v r. 1973 ( to ještě možná nebyli na světě ani rodiče některých členů fóra) a to NCéčko dělalo špony tak joko dnes. Jen nástroje byly z HSS a jelo to pomaleji. Dnes je programování pomocí CAMu, dříve se to psalo ručně a děrovačka to pak vybušila do pásky. Když jsme dělali první zkušební vačku na pravoúhle řízeném stroji, tak páska byla v kýblu, šla přes mechanickou čtečku (systém BNC III) a padala do druhého kýblu. Jinam se nevešla. Dnes jsou pohony rychlejší, klidně třeba i souvislé 5ti osé řízení, odměřování je o řád přesnější, TPV mnohem sofistikovanější, ale furt ty stroje potřebují pokud možno kvalifikovanou obsluhu, aby byla jistota kvalitních výrobků. Seřízení stroje a nástrojů kdejaký manták taky neudělá, třeba odlitku o velikosti 6 x 2,5 x 2 metry, aby vše vyšlo, protože odlitky bývají trochu jiné než kostka železa co se vejde do ruky. Vždy, když bylo třeba přenést z nějakého důvodu výrobu z jednoho typu stroje na jiný, bylo potřeba upravit program pro daný stroj. Asi jsem se taky zasekl v minulosti, budoucnost co popisuje ten nepodepsaný článek asi už nezažiju. A ledničku, která by na mne hulákala, že jsem zase sežral všechnu šunku, tlačenka je nezdravá a pivo že tam zbytečně chladím, když ho téměř nepiju, nemám a nechci.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2021, 10:40

Hoši žijete v minulosti ,agentura přeškolila zedníky ukrajince na slévače ocelolitiny za dvě odpoledne, jen nevím jestli to ČKD už nezkrachovalo když ve slévárně zůstali jen dva důchodci :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 9. 2021, 10:48

Tazatel píše, že kšefty už má.
Tak asi jsou firmy, které to takto chtějí.

Může to být klidně nějaká varianta švarc-systému.
Ale pak je (nebo může být) to pro tazatele celkem nebezpečné. Živnostník ručí za případně způsobenou škodu do plné výše, veškerým svým majetkem. Na rozdíl od zaměstnance.

Tak pokud budeš švarc-zaměstnanec, je to pro zaměstnavatele výhoda. Pro tebe v některých věcech taky, ale to riziko způsobené škody je vhodné uvážit.
Asi se na ladacos dá pojistit. A taky dobře napsat, co je předmětem tvé dodávky.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2021, 11:04

No musí mít dobré pojištění na blbost alespoň u dvou pojišťoven :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 9. 2021, 11:17

Lukas_2 píše: 8. 9. 2021, 5:15 spíš pořád nechápu že tohle je firma ochotna zaplatit, namísto toho aby na to zaplatila schopného zaměstance.
V jedne "velmi renomovane ceske financni instituci" (nyni v pandemii soucast tzv. kriticke infrastruktury statu) mi pred cca 20 lety manager vysvetloval, jak to ze se jim vyplati x-drazsi externista (ja) oproti kmenovym zamestnancum - je to jina hromadka penez - myslim ze naklady vs investice.
A to nepomijim to, ze vyhodit externistu je snazsi nez zamestnance ...

Myslim, ze zakladni problem nechapajich (ty / ja) je v tom, ze ty penize vidime, jako by byly nase - a tudiz bychom se k nim chovali hospodarne - ovsem v realu a cim vetsi firma, tim vic je to "ekonomie" ... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2021, 10:22

fmodel píše: 8. 9. 2021, 11:04 No musí mít dobré pojištění na blbost alespoň u dvou pojišťoven :wink:
Brúsil som jeden diel do Rakúska, vstupný polotovar stál 6 tisíc ečiek (prášková oceľ S290, cca 30kg mal kus), sústruženie, kalenie, sústruženie, hlbenie. Keď prišiel ku mne do firmy, mal cenu tak 14-15 tisíc. Obehal som asi 4 poisťovne a chcel som poistku na daný diel. Nie na to že ja alebo môj zamestnanec urobíme na danom diely škodu pri brúsení, ale na škodu vzniknutú manipuláciou, prevozom, a podobne. V každej poisťovni mi ukázali kde sú dvere. A to pritom bola dohoda so zákazníkom, že to poistenie zaplatí on.
BalazKovo.sk
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

9. 9. 2021, 10:41

lapa píše: 8. 9. 2021, 11:17
V jedne "velmi renomovane ceske financni instituci" (nyni v pandemii soucast tzv. kriticke infrastruktury statu) mi pred cca 20 lety manager vysvetloval, jak to ze se jim vyplati x-drazsi externista (ja) oproti kmenovym zamestnancum - je to jina hromadka penez - myslim ze naklady vs investice.
A to nepomijim to, ze vyhodit externistu je snazsi nez zamestnance ...

Myslim, ze zakladni problem nechapajich (ty / ja) je v tom, ze ty penize vidime, jako by byly nase - a tudiz bychom se k nim chovali hospodarne - ovsem v realu a cim vetsi firma, tim vic je to "ekonomie" ... :lol:
Cim vetsi firma, tim vetsi opruz :D
V nejmenovane korporaci po dlouhe obdobi nebylo mozne nabrat zamestnance (protoze by se zhorsil pomer obrat / pocet zamestnancu) a tak se odvedeni prace resilo pres agenturu ktera vybraneho zamestnance nabrala za domluvenou mzdu, prirazila si fee 10% a pravidelne posilala faktury. Holt jiny suplik penez.
Pripadne zakaz platit cokoliv predem, vse splatnost dva az tri mesice po dodani. A pak narazis na firmu ktera dodava klicovy servis ktery nutne potrebujes, je jedina na trhu a "nepochopitelne" trva na uhrade predem. Tak sezenes agenturu ktera firme zaplati, firma odvede praci, agentura nasledne k uhrade prirazi 10% a posle fakturu se splatnosti pozadovane 3 mesice.
Eventualne se kazde dva roky vysoutezi novy celosvetovy dodavatel IT podpory. Obvykle jen "velka" schranka ktera zbytek soutezi lokalne u subdodavatelu protoze samozrejme nema lidi vsude. Ve finale to vede k tomu ze se kazde dva roky vymeni technici, novi netusi jak korporace funguje, casto nedostanou ani pristupy, hesla, instrukce, a nez se to aspon trosku rozbehne je mesic az dva pryc. Takze technikum co prijdou vysvetlujeme jak maji udelat co je potreba udelat a nakonec se to omezi na stav "tak ja se Vam tady prihlasim at mate prava a az skoncite tak me odhlaste". V mezicase komu se podela pocitac ma v podstate vysokou sanci na placenou dovolenou... ale zase je to "levny", no.
PeteCZ
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 10. 2014, 11:12
Bydliště: Cerveny Kostelec

15. 9. 2021, 10:43

Diky vsem za podnetnou diskuzi, dokaze mi nekdo odpovedet i na to, na co jsem se ptal? :lol: :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 9. 2021, 1:33

Dle Přílohy č. 4 nařízení vlády č. 278/2008 Sb. o obsahových náplních jednotlivých živností bych vybral 60.: Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků.
Aleš Procháska
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

15. 9. 2021, 10:37

Jo, 60ka, tam se toho schová, příp. 56 - Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií... Obecně je lepší si tam těch oborů zaškrtat víc, aby člověk nemusel každou chvíli řešit rozšíření. Min. 62 a 72 bych dal rovnou.
Mex píše: 8. 9. 2021, 10:48Živnostník ručí za případně způsobenou škodu do plné výše, veškerým svým majetkem.
Živnostník hlavně ručí za to, co si písemně nasmlouvá, že za to bude ručit. V ostatních případech rozhodne soud a důkazní břemeno leží na žalující straně, takže nazdar párek. Jelikož je NC program ve smyslu autorského zákona dílo jako jakékoliv jiné, nemuselo by být marné si vytvořit jednoduchou licenční smlouvu, která bude viset na webu programátora a bude uvedeno, že platí, pokud se neujedná jinak. Ta smlouva definuje jednak náležitosti převodu práv na zákazníka a mimo to může klidně obsahovat deklaraci, která je u obecného softwaru běžná, tj. "software je dodán tak, jak je, autor neručí za nic". Stejně jako když se zhroutí Windowsy, tak budete těžko žalovat Microsoft, že jste tam měli rozdělanou práci za bambilion, nestihli jste termín, zastavili jste Škodovku apod. Jednou jste "odfajfkovali" EULA, tak nemáte nárok.
Odpovědět

Zpět na „Prace“