jak začít podnikat na CNC fréze?

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 9. 2021, 5:52

Základní právnické moudro, které potvrdí každý zkušený advokát: k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek.
Dobré pojištění nepodceňuj.

K původnímu dotazu: pokud je ti opravdu 25 let (jak máš v profilu), tak budeš ještě asi málo otřískaný životem. Já jsem taky začal podnikat v podobném věku, a teď zpětně vidím, kolik kopanců jsem díky nezkušenosti udělal. Ale to naštěstí byly svobodomyslné devadesátky, kde se odpustilo ledacos. To v dnešním přeregulovaném světě už rozhodně neplatí.

Kdybych byl na tvém místě, tak bych to zkusil při zaměstnání u nějakého jiného zákazníka. Což se ti stejně bude hodit, protože nemůžeš mít postavený byznys jen na jediném odběrateli.

A současnému vedení bych oficiálně sdělil informaci, že tě lanaří jiný podnik. Že ti nabízejí výrazně zajímavější podmínky. Ty jsi zatím loajální, ale chceš aspoň trochu srovnat podmínky. Jinak že tě manželka/přítelkyně ukecá, abys odešel, protože budeš muset zajistit rodinu.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

16. 9. 2021, 6:08

Milan199, Charon: Možná to oba myslíte dobře, ale zkuste se zamyslet nad tím, na co se ten člověk ptal.

Já se v mém oboru už nějakou chvíli pohybuji a to, co znám, znám díky té spouště lidí, kteří mi radili. Nejdřív jsem pln mladického elánu hltal všechno od všech, po pár letech jsem získal pocit, že už vím všechno a nenechal jsem si poradit od nikoho (každý to asi znáte :lol: ), až s dalšími lety jsem získal určitý cit a naučil se rozlišovat, co a od koho má smysl ignorovat a čemu a od koho naopak pečlivě naslouchat a ještě mu donést kávičku a koblížek, aby měl chuť o trochu déle mluvit.

Tu druhou skupinu poznáte snadno. Jsou to lidé, kteří vám chtějí opravdu upřímně pomoci, nezřídka jim na vás záleží. Naslouchají vašim dotazům a na tyto dotazy odpovídají. Pokud mají pocit, že jdete špatnou cestou, sami se ptají a svými dotazy se snaží zjistit více a zároveň vás citlivě nasměrovat k prozření.

Ta první skupina jsou naopak lidé, kterým na vás vůbec nezáleží a nemají vůbec v úmyslu vám pomoci nebo vyřešit váš problém. Jejich hlavní motivací je zamachrovat a nahonit si ego. Poznáte je tak, že zásadně neodpovídají na dotazy, které pokládáte, protože od začátku předpokládají a celou debatou se snaží prokázat, že jste debil. Hýří jízlivými poznámkami, zpochybňují a zesměšňují všechno, co řeknete, dosazují vám slova, myšlenky a činy, které nejsou vaše a vždycky musí mít poslední slovo a někoho utřít.

Pak jsou samozřejmě jedinci, kteří to myslí dobře a jen neumějí jednat s lidmi, mají zrovna blbý den nebo dlouhodobou anonymní textovou diskusí ztratili empatii. Pořád věřím, že to je většina lidí tady. Pokud jste se v těch prvních dvou skupinách někdo poznal, tak je to podobnost čistě náhodná. :lol:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 9. 2021, 9:12

czmajsner píše: 16. 9. 2021, 6:08 Milan199, Charon: Možná to oba myslíte dobře, ale zkuste se zamyslet nad tím, na co se ten člověk ptal.
Právě, že jsme se zamysleli a myslíme to dobře ! Ta otázka zněla :

"Jaky obor zivnosti mam zvolit, pokud chci firmam externe programovat cnc, atd.?"

A my // já tedy určitě // mu odpovídáme. Dej pozor - vstupuješ na velmi tenký led. Ať si nenaděláš problémy. Oba s tím máme letité zkušenosti. Jako živnostník prostě taháš za kratší konec.
Ptáš se na naprostou podružnost. Ujasni si podstatné věci.

A když už se tak bavíme : Jaký obor živnosti mám zvolit, když mám doma soustruh a frézku a chci nabízet obrábění ?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5223
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

16. 9. 2021, 9:17

Milan199 píše: 16. 9. 2021, 9:12
czmajsner píše: 16. 9. 2021, 6:08 Milan199, Charon: Možná to oba myslíte dobře, ale zkuste se zamyslet nad tím, na co se ten člověk ptal.
Právě, že jsme se zamysleli a myslíme to dobře ! Ta otázka zněla :

"Jaky obor zivnosti mam zvolit, pokud chci firmam externe programovat cnc, atd.?"

A my // já tedy určitě // mu odpovídáme. Dej pozor - vstupuješ na velmi tenký led. Ať si nenaděláš problémy. Oba s tím máme letité zkušenosti. Jako živnostník prostě taháš za kratší konec.
Ptáš se na naprostou podružnost. Ujasni si podstatné věci.

A když už se tak bavíme : Jaký obor živnosti mám zvolit, když mám doma soustruh a frézku a chci nabízet obrábění ?
Milane já to co jsi napsal podepisuji
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2021, 10:26

Milan199 píše: 16. 9. 2021, 9:12

A když už se tak bavíme : Jaký obor živnosti mám zvolit, když mám doma soustruh a frézku a chci nabízet obrábění ?
No je to řemeslná živnost tak že není pro každého koho to baví jako jsou volné živnosti .
Živnosti řemeslné jsou činnosti vázané, to znamená, že získání živnosti je podmíněné vzděláním a/nebo praxí.
živnost obráběčství nebo taky nástrojářství
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

16. 9. 2021, 10:55

Milan199 píše: 16. 9. 2021, 9:12
czmajsner píše: 16. 9. 2021, 6:08 Milan199, Charon: Možná to oba myslíte dobře, ale zkuste se zamyslet nad tím, na co se ten člověk ptal.
Právě, že jsme se zamysleli a myslíme to dobře ! Ta otázka zněla :

"Jaky obor zivnosti mam zvolit, pokud chci firmam externe programovat cnc, atd.?"

A my // já tedy určitě // mu odpovídáme. Dej pozor - vstupuješ na velmi tenký led. Ať si nenaděláš problémy. Oba s tím máme letité zkušenosti. Jako živnostník prostě taháš za kratší konec.
Ptáš se na naprostou podružnost. Ujasni si podstatné věci.

A když už se tak bavíme : Jaký obor živnosti mám zvolit, když mám doma soustruh a frézku a chci nabízet obrábění ?
Myslím, že to je marný.
Btw, znal jsem jednoho chlápka, kterej si sundal šaty a skočil nahej mezi kaktusy. Když jsem se ho pak ptal, proč to udělal, tak mi řekl, že mu to přišlo jako dobrej nápad.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

16. 9. 2021, 11:30

Sancho Panza píše: 16. 9. 2021, 10:55 Btw, znal jsem jednoho chlápka, kterej si sundal šaty a skočil nahej mezi kaktusy. Když jsem se ho pak ptal, proč to udělal, tak mi řekl, že mu to přišlo jako dobrej nápad.
Já myslel, že Steve McQueen je už dávno mrtvej.... :shock:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

17. 9. 2021, 12:16

Mex píše: 16. 9. 2021, 5:52 Dobré pojištění nepodceňuj.
Nedavno jsme oslavili krasnych 10 let od nehody jednoho stroje. A na oslavu vyroci se podarilo s pojistovnou dojednat vysi uhrady pojistneho plneni. Snad to do konce roku bude uzavrene... Zdaleka to nebude ferova castka protoze nijak nezohledni naslednou likvidaci slusne rozjete firmy diky nemoznosti stroj pouzivat nebo poridit nahradu.
Pravnik pojistovny se nijak netajil tim ze to necha dojit az k soudu a pripadne projit par odvolanimi, prestoze vi ze ve finale prohraje, protoze velka vetsina byvalych "klientu" to v mezicase vzda - bud na nedostatek financi na posudky, nove posudky, pravniky, soudy - a nebo proste na nedostatek chuti zvysovat skodu dalsimi vydaji s vyhledem na deset let a nejistym vysledkem.

... to jen tak k tomu pojisteni.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 9. 2021, 12:58

vvitty píše: 17. 9. 2021, 12:16 ... to jen tak k tomu pojisteni.
No - a je nějaká lepší možnost?
Tedy kromě té nedělat chyby a všem nehodám předcházet?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2021, 1:20

Otazkou je zda si s pojistovnou sjednavas partnerstvi vyhodne pro obe strany nebo proste treba jen papir ktery vyzaduje zamestnavatel a ve finale neumoznuje plneni kvuli ruznym podminkam. Treba nabouras cnc a pojistovna zjisti ze jsi pritom nemel ochranu sluchu,oci a predepsanou obuv. Tudiz odmitne plnit protoze to je ve VOP.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 9. 2021, 5:03

fmodel píše: 16. 9. 2021, 10:26
Milan199 píše: 16. 9. 2021, 9:12

A když už se tak bavíme : Jaký obor živnosti mám zvolit, když mám doma soustruh a frézku a chci nabízet obrábění ?
No je to řemeslná živnost tak že není pro každého koho to baví jako jsou volné živnosti .
Živnosti řemeslné jsou činnosti vázané, to znamená, že získání živnosti je podmíněné vzděláním a/nebo praxí.
živnost obráběčství nebo taky nástrojářství
Díky a v kontrolním hlášení zaškrtneš jako "převažující obor činnosti" co ?
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 9. 2021, 5:31

Mex píše: 17. 9. 2021, 12:58
vvitty píše: 17. 9. 2021, 12:16 ... to jen tak k tomu pojisteni.
No - a je nějaká lepší možnost?
Tedy kromě té nedělat chyby a všem nehodám předcházet?
Nejde jen o chyby tvé. Jde o celý ten řetězec lidí / technologií za tebou. Například uříznou delší polotovar, mašina do toho vletí a ... škoda je ve stovkách tisíc. Majitel stojí před rozflákanou mašinou a zastavenou výrobou. Na UKčku si vezme prd, agentura za nic nezodpovídá ... Pojišťovna je mocný nepřítel ... Tak to hodíme na živnostníka. Má v technologickém postupu kontrolu polotovaru ? Nemá - no sláva.
Prostě jako živnostník jsi tučná a snadná kořist. Dá se na tebe // nejen v tomto případě // hodit spousta chyb které vznikly, aniž bys měl možnost to jakkoliv ovlivnit.
Jako zaměstnanec jsi ze zákonů / předpisů chráněn z mnoha stran.

Do situace kdy defacto zodpovídáš i za chyby druhých bych prostě na živnosťák nešel !
PeteCZ
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 10. 2014, 11:12
Bydliště: Cerveny Kostelec

17. 9. 2021, 5:34

Diky vsem i za naslednou diskuzi a podnetny prispevky. Jak jsem rekl, o zivnosti zatim vazne uvazuju, ale zatim to jeste neni hotova vec. Nejjednodussi by bylo najit si lepsi praci, ale vezte, ze jsem hledal dlouho a intenzivne bez vysledku... Praha je passe, pro me prichazi v uvahu pouze Kralovehradecky kraj, ziju tu a ac se nejspis nekdy v pristim roce budu stehovat, bude to opet s nejvyssi pravdepodobnosti v ramci regionu

P.S. Neni mi 25, to je stara informace, za mesic mi bude krasnych 30 :| :lol:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2021, 7:35

Nestrašte :-) Člověk se nesmí zase moc bát, jinak nikdy nic neudělá. IMHO stačí normální opatrnost, vyhnout se firmám o kterých se říká bacha na ně, to jsou blbci, nesnažit se udělat úplně všechno aby měl odpovědnost za všechno, i za to čeho se dotknul jen okrajově a pak se většinou nic hrozného neděje.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2021, 8:49

Milan199 píše: 17. 9. 2021, 5:03
fmodel píše: 16. 9. 2021, 10:26
Milan199 píše: 16. 9. 2021, 9:12

A když už se tak bavíme : Jaký obor živnosti mám zvolit, když mám doma soustruh a frézku a chci nabízet obrábění ?
No je to řemeslná živnost tak že není pro každého koho to baví jako jsou volné živnosti .
Živnosti řemeslné jsou činnosti vázané, to znamená, že získání živnosti je podmíněné vzděláním a/nebo praxí.
živnost obráběčství nebo taky nástrojářství
Díky a v kontrolním hlášení zaškrtneš jako "převažující obor činnosti" co ?
No to nevím ,u mě s převažujícím oborem modelářství (výroba forem a slévárenských modelů) mě nabídli slévárenství tak že v tom ti neporadím .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Prace“