jak začít podnikat na CNC fréze?

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

16. 9. 2021, 5:16

Hezký a teoretický. V našem pravnim absurdistanu je totiz možné všelico. Už tě vidim jak jsi v pohodě až tě zakaznik zazaluje pro škodu zpusobenou tvym softem, soud ti zablokuje ucet a majetek v ramci predbezneho opatreni, pravnik te stoji desitku za hodinu, nemáš na to, a po peti az deseti letech to mozna vyhraješ. Videl a znam par pripadu mezi kolegy a fakt neni o co stat, ze si nechas podepst nejaky canc papiru vubec nic neznamena. Treba kamaradovi po 10letem soudnim sporu soud zabavil pul firmy na zaklade chybne formulace vety pravnikem pri odchodu spolecnika. Zazaloval tedy pravnika za zpusobenou skodu, soud to prece dokazal, a prohral, druhy soud neshledal ze by dotycny pravnik udelal chybu.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
PeteCZ
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 10. 2014, 11:12
Bydliště: Cerveny Kostelec

16. 9. 2021, 6:43

Panove, diky moc!

A ted pro zajimavost rozeberu, o co a proc mi jde (kdybych to napsal napoprve, nikdy bychom se uz nedostali k puvodnimu dotazu :lol: ):

1) Firma, kde ted pracuju, stagnuje, vedeni nema absolutne zadnou potrebu ji nekam posouvat, vse se porad placa od desiti k peti a hlavne ja uz tu cca 2 roky mam z toho vsechno akorat nervy. Programuju a serizuju 5osky, programuju a serizuju laser, delam "kvalitare", delam "ajtaka", delam "obchodnika", protoze tu nikdo jiny neumi jazyk... Pisu to vse samozrejme v uvozovkach, protoze to vse delam tak nejak napul, pri takovem zaberu to proste ani nejde delat poradne. A vedeni na moje opakovane navrhy dlouhodobe nereaguje a proste do nekonecna udrzuje takovy status quo. Ono to sice dre a to hodne, ale nejak to funguje, tak co! Takze jsem se rozhodl, ze se na to proste vyseru. Jelikoz jsem ale bohuzel nesehnal nic jineho (maximalne tak mackani zeleneho cudliku, coz by byl obrovsky krok zpet), vazne uvazuji nad moznosti, ze dam vypoved a budu pro firmu neco delat na zivnost. Vim, ze beze me budou v riti, hlavne co se tyka tech 5osek, takze bych to mel jako docasny prijem, nez si najdu neco jineho. S vedenim jsem to nekonzuloval, zkratka je uplne jasne, ze na to pristoupi, jinak by mohli ztratit klicove zakazniky. A mozna si nebudu muset hledat zamestnani, uz ted chodim programovat a "konzultovat" jeste do jedne firmy, kde si poridili frezku a vedi o tom kulovy, a treba se na me usmeje stesti a najdu jeste neco... Kazdopadne chodit do prace kazdej den otravenej a k tomu skoro kazdou sobotu, abych mel trochu klidu na novy dilce nebo ruzny pripravky a celisti, me uz fakt tezce nebavi a proste potrebuju zmenu a jak vidite, nebudu uplne v roli, kdy by me nekdo mel soudit a hazet mi na hlavu nejaky prusery...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2021, 7:06

Tak pojd delat na petiosky do prahy. Daval jsem tu inzerat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 9. 2021, 7:09

jako ano, vedení na tvůj odchod přistoupí (ze zákona musí :-) ) a najmou si tě externě protože musí - OK
co myslíš, budou tě za to mít rádi ? Přinutí je to hledat náhradu - a až ji najdou, budou mít silné nutkání ti nějak "poděkovat"

Zkoušej domluvu - a pokud odmluva není možná, v rozumném předstihu urči datum ukončení a pak už se tam nevracej. Tak jak to popisuješ to nefunguje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 9. 2021, 7:29

Naprostý souhlas s chb !

Dokud tam jsi zaměstnanec, má k tobě firma spoustu povinností daných zákoníkem práce. To že tam děláš děvečku pro všechno je // promiň // tvoje hloupost. Přečti si Murphyho zákony !
" udělej někomu laskavost a od zítřka to máš v popisu práce "

Jakmile pro ně budeš dělat na živnosťák, budou s tebou jednat jako s hadrem. Pohotovost 24/7, všechno na počkání, neustálé předhazování, že to co fakturuješ je tvoje mzda, atd ...

Klidně tam dělej dál na těch pětiosách // nebo co tě z toho baví // na ostatní se vyser // pokud to nemáš ve smlouvě // a sežeň si někde melouch.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

16. 9. 2021, 9:27

Charon: tak pojištění odpovědnosti je základ. Moje pointa byla v tom, že způsobenou škodu Ti nejdříve někdo musí prokázat. Což je velmi obtížné, pokud nemáš písemnou smlouvu, kde je dané, kdo za co zodpovídá. Že někdo fyzické osobě (nebavíme se o firmě) obstaví účet v rámci předběžného opatření, o tom, s prominutím dost pochybuji. Vím, jak u nás fungují soudy a i u prokázaných podvodníků, kteří škodu způsobili úmyslně, se soudy táhnou roky a na majetek nikdo nemůže, žádné předběžné opatření neexistuje a teprve po pravomocném rozsudku se řeší, že má teda zaplatit, ale to už notorický podvodník s 10 exekucemi nemá z čeho a není mu co vzít.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

16. 9. 2021, 10:21

czmajsner píše: 16. 9. 2021, 9:27 Charon: tak pojištění odpovědnosti je základ. Moje pointa byla v tom, že způsobenou škodu Ti nejdříve někdo musí prokázat. Což je velmi obtížné, pokud nemáš písemnou smlouvu, kde je dané, kdo za co zodpovídá. Že někdo fyzické osobě (nebavíme se o firmě) obstaví účet v rámci předběžného opatření, o tom, s prominutím dost pochybuji. Vím, jak u nás fungují soudy a i u prokázaných podvodníků, kteří škodu způsobili úmyslně, se soudy táhnou roky a na majetek nikdo nemůže, žádné předběžné opatření neexistuje a teprve po pravomocném rozsudku se řeší, že má teda zaplatit, ale to už notorický podvodník s 10 exekucemi nemá z čeho a není mu co vzít.
No nebudu ti brat iluze. Pojisteni odpovednosti je zaklad, otazka ale je co ti pojistovny v ramci svych klicek a bandy pravniku uzna a zaplati :lol:
Jinak obstavenej ucet u fyzickyho ica uz jsem videl, ne u sebe
Notoricky podvodnici maji taky pravniky za mega, ty budes mit prd, proto se na tobe vsichni zahoji.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2021, 10:57

PeteCZ píše: 16. 9. 2021, 6:43 Panove, diky moc!
No v kazdom pripade zrejme ti ide o to aby si mal lepsie fin. ohodnotenie, alebo nie?

Dalsia vec ze vecsina TPP si mysli ze ked budu "sami sebe panom" napr OSVC tak budu mat viac casu a viac penazi, ale vecsinou je to presny opak. Ved staci si vyskusat...
Ocividne ta tato praca bavi, inak by si uz davno odisiel takze si myslim ze mas dost moznosti to vyriesit ku spokojnosti, a v dnesnej dobe aspon u nas v okoli nieje problem najst pracu okolo cnc ( nemyslim stukacov)
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

16. 9. 2021, 4:26

Nepřestává mě fascinovat ten cynismus, kterým je toto fórum prosycené. Do jakéhokoliv vlákna jsem vlezl, tak je to vždycky tisíc důvodů, proč to nedělat, proč je všechno naprd a tazatele čeká jen výsměch, beznaděj, krach a ideálně i rychlá smrt na nějakou dostatečně depresivní nemoc, třeba kurděje. :lol: Ale odpovědi na své dotazy se zpravidla nedočká.

Podle zdejších matadorů všechno již bylo vymyšleno, objeveno i dosaženo a nemá smysl se do ničeho pouštět. Neb kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale pokud přeci, tak se rozhodně na nic nikoho neptat a nikde se s tím nechlubit, neb největších úspěchů zpravidla dosáhli ti, kterým nebylo dopřáno té cti býti poučen geniálními současníky, že to nejde.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 9. 2021, 4:45

jestli to není tím, že ti staří matadoři už vědí (poučeni často ze svých chyb) že svět není růžový, CNC nejde postavit ze šuplíkových pojezdů a ani čínské vřeteno 600W chlazené vzduchem na obrábění moc použít nejde ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
titel
Příspěvky: 338
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

16. 9. 2021, 4:53

To je problém dnešnej doby. Materiálne založenej, kde v podstate všetko je k dispozícii v obchode a tak netreba vymýšľať nič potrebné k pohodlnému životu. Nekritizujem to, lebo z časti aj ja tak žijem. Ale samozrejme bastlím, vyrábam, bavím sa prácou preto som rád za každú radu a nápad. Ale ten negativizmus tu je a možno iba niekedy oprávnene.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

16. 9. 2021, 5:23

chb píše: 16. 9. 2021, 4:45 jestli to není tím, že ti staří matadoři už vědí (poučeni často ze svých chyb) že svět není růžový...
PeteCZ se ptal na obor živnosti a dostalo se mu dvoustránkové smršti "to nejde", i když na to se vůbec neptal.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 9. 2021, 5:24

czmajsner píše: 16. 9. 2021, 4:26 Nepřestává mě fascinovat ten cynismus, kterým je toto fórum prosycené. Do jakéhokoliv vlákna jsem vlezl, tak je to vždycky tisíc důvodů, proč to nedělat, ...
Nevím co na tom vidíš cynického.
Já mám za sebou 18 let jako OSVČ a mimo jiné jsem dělal i přesně to co tazatel dělat chce. Mnohdy jsem jim připravoval výrobu včetně třeba upínacího přípravku, doporučil jsem jaké nástroje si mají koupit, naprogramoval to, seřídil, odladil ... Vyrobil jsem nějakou serii // třeba půl dne práce //, nafotil si to, zazálohoval programy, korekce. Předal jsem to mistrovi // zpravidla se u toho plácal i vedoucí kvality // a dostali k tomu i technologický postup, ve kterém bylo zdůrazněno, že třeba sklíčidlo se má mazat jednou za 6 hod vazelínou F80 // obojí Rohm //. V předávacím protokolu jsem měl PODEPSÁNO že převzali maznici i kartuši s vazelínou. Za tři dny děláš něco vedle a zjistíš že UK se neobtěžuje čistit dosedací plochy upínače. Tak na to upozorníš mistra a když to tam řešíte, tak zjistíš, že maznice i kartuše jsou pryč a sklíčidlo dře nasucho. Doporučíš mistrovi stroj odstavit a zjednat nápravu. Za týden ti volají, že chyba v programu způsobila havárii.
Na místě zjistíš, že přidřené sklíčidlo to neudrželo, kus se dostal mezi pakny a revolver a škoda je min 500k. Následně jsi jejich právníkem obviněn, že výrobce sklíčidla doporučuje mazání nejdéle po 30 hod a ty jsi to přehnal a nadbytek maziva způsobil ...

Kdo chce kam ...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 9. 2021, 5:30

czmajsner píše: 16. 9. 2021, 5:23
chb píše: 16. 9. 2021, 4:45 jestli to není tím, že ti staří matadoři už vědí (poučeni často ze svých chyb) že svět není růžový...
PeteCZ se ptal na obor živnosti a dostalo se mu dvoustránkové smršti "to nejde", i když na to se vůbec neptal.
To je asi jako když se někdo ptá, kudy se dostane do hospody "U PAĎOURA". A dostane se mu odpovědi "nelez tam, dostaneš tam přes držťku".
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

16. 9. 2021, 5:30

czmajsner píše: 16. 9. 2021, 5:23
chb píše: 16. 9. 2021, 4:45 jestli to není tím, že ti staří matadoři už vědí (poučeni často ze svých chyb) že svět není růžový...
PeteCZ se ptal na obor živnosti a dostalo se mu dvoustránkové smršti "to nejde", i když na to se vůbec neptal.
Je to každého volba, je to jen o jeho schopnostech a bohužel o štěstí, nezkusíš nezjistíš.

Nikdo mu nedá manuál dokonalého osvč, každý jen napíše, většinou ze své zkušenosti, že rozbít si kušnu není fajné a v byznysu tě okrade i kamarád, bohužel :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Prace“