Jak je placené CNC v truhlárně?

sledujte nabídky práce na https://www.strojirenstvi.cz/nabidky-prace
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

1. 8. 2018, 5:30

Zdravím chlapi,

potřebuju malou radu, neb jsem tak trochu na rozcestí.
V současné době dělám servisáka na elektroniku (velké tiskárny, kopírky atp) a už mě to po těch 20ti letech silně nebaví. Mám k tomu doslova odpor.
Jelikož mám cca 20 let do důchodu, tak přemýšlím nad změnou profese. Chci něco s kombinací elektronika/mechanika a ideálně dřevo výroba.
Mám teď dvě nabídky. Jedna je servis průmyslových robotů, kde mi vadí cestování autem. Už na tu dopravu nemám nervy a čas v autě je pro mě promrhaný život. Míval jsem nájezd i přes 100tis./rok.
Druhá nabídka je na obsluhu CNC v truhlárně. Tam bych začínal od nuly, ale učím se rychle a asi by mě to bavilo. Navíc je tam dobrý kolektiv a majitel je vpohodě. Problém je, jestli se mi ta námaha do budoucna vyplatí. Nevím jaké jsou platy v tomhle oboru a abych natom nebyl ve výsledku hůře, než jsem teď....?
Teď makám pro velkou korporaci na ŽL a měsíčně se dostanu tak na 40tis v čistém. Jenže je to jeden zákazník a víte jak to s jedním odběratelem bývá....

Vyplatí se tenhle obor?

Díky.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1003
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2018, 6:00

(Mě by ze 40 čistého 20 zbylo...)
Vzhledem k současné situaci, zkus raději nějakou kancelářskou práci.
Možná bys sehnal i nějaký servis bez cestování nebo třeba vývoj.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 8. 2018, 8:28

samotné CNC nic neudělá, CNC je tak dobré, jak dobrý je ten co to připravuje/modeluje. Pokud ta dílna má slušné CNC, je ochotna zaplatit potřebný software + nástroje a je schopná kvalitně udělat i to ostatní, pak to může být velice uspokojující práce až do té míry, že peníze nebudou to nejdůležitější.
(tedy za předpokladu, že na tom vyrábí něco, co si CNC zaslouží a ne jen rámečky do oken)

PS 40 tis čistého na ŽL je bohužel dost málo (při dnešních zákonech)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 8. 2018, 9:48

Byl jsem v jedné truhlárně a tam byla sazba na CNC 1200Kč. Tedy jako by dělali do oceli. Trochu větší stroj za 2 mega s výměnou nástrojů a to i na boční frézování a řezání. Ale obsluha měla školení jen 2h a podle toho to vypadalo. Na programování žádný CAM, jen přímo ve stroji. Plat obsluhy kolem 25 000 hrubého. 40 000Kč čistého jako zaměstnanec těžko někde dosáhneš, to nemájí ani obráběči v nástrojárnách.
rhinos
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 2. 2007, 8:51

1. 8. 2018, 10:12

ale mají :)
Musíš ale trochu hledat a mít kousek štěstí.
Na druhou stranu na junior pozici těch 40 fakt asi nedostaneš
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2018, 10:49

Tak ono to asi není o samotném CNC, nebo o truhlárně. Spíš jde o to, jaké zakázky je schopný majitel sehnat. Ona ani vybavená dílna s CNCčkem nemusí vydělávat, ta stejná dílna může vydělávat miliony ročně. To je zkušenost (oba dva případy) konkrétně z naší dílny. Já v ní jsem sice schopný vyfrézovat (+konstrukce, modelování, programování) lecos, ale obchodník jsem vyloženě mizernej. Takže k tomu dotazu ....... nekoukal bych jen na stroje/práci, ale i na to důležité nad tím.
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

2. 8. 2018, 4:27

No moc pozitivně to nevypadá. :(
Ještě porozprávím s majitelem, abych měl představu, jak jim to cnc vydělává. Pokud to vůbec sledují.

Díky moc
jafi
Příspěvky: 259
Registrován: 25. 4. 2017, 6:54

3. 8. 2018, 5:29

PS 40 tis čistého na ŽL je bohužel dost málo (při dnešních zákonech)

To myslis vazne, ze 1500€ cisteho je malo?
Som zvedavy, ktora firma tu na SR a v CR ti tolko da. Samozrejme, ze su vynimky, ale ak sa mame bavit o tomto odvetvi, tak takych firiem je uplne malo.
Trosku sa preberte do reality, tu niesme v Nemecku.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 8. 2018, 8:22

myslím to vážně

40 tis. čistého na ŽL - to znamená že "hrubého" je to někde okolo 60 tis. (odvody v této oblasti jsou někde nad 30%)
to znamená, že základ na důchod je 50% hrubého, tedy z 30 tis.

shodný základ na důchod má zaměstnanec s hrubou mzdou někde okolo 22 tis. - to na dělnickou profesi možná ujde, ale na někoho samostatně schopného se živit - si myslím, že je skutečně málo.

jo, nabíhá mu na účtu měsíčně 40 tis, ale pokud si nebude dávat něco bokem, bude se asi ve stáří dost divit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2018, 9:37

chb: Jenže to vycházíš z chybného předpokladu, že dostaneš nějaký důchod. Jakmile se od této iluze oprostíš, výpočet bude úplně jiný.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2018, 10:42

No teoreticky to máte zmáknutý jde o to jaká je a bude realita ,jestli těch 60-100 000 dokážeš vydělat v jednomužné firmě každý měsíc .Stačí se podívat na majitele různých obchůdků ,ty to asi nevydělají,kolik vydělá někdo s jedním klasickým soustruhem a třeba s jednou frézkou?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 8. 2018, 10:49

od QNX » 03 srp 2018 10:37
chb: Jenže to vycházíš z chybného předpokladu, že dostaneš nějaký důchod. Jakmile se od této iluze oprostíš, výpočet bude úplně jiný.
:D :D :D
Na staří jsem si koupil půlhektarový pozemek. Tak dokud si budu schopen vypěstovat brambory tak budu žít. Otázkou je, jestli za dvacel let mi nenapálí daň z pozemku takovou, že mi nezbude nic jiného než to prodat a jít žebrotou.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 8. 2018, 10:52

Rozumím tomu správně, že ty se na fóru ptáš kolik ti nabídne potenciální zaměstnavatel?
Nebylo by tak nějak trochu logičtější zeptat se jeho kolik je ti ochoten zaplatit?
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

3. 8. 2018, 11:07

Mex: Špatně jsi to pochopil. Primárně mě zajímá, zda je perspektivní se na to CNC vůbec přeškolit a investovat v 45letech čas do jiného oboru. Plat znám, ale to je plat pro začátečníka, kdy bych tam dělal i klasickou truhlařinu a navíc se školil na CNC. Jelikož jde o poměrně komplexní obor, tak se mi to musí vrátit i finančně.

Třeba v servisu se finančně nikam růst nedá a člověk si vydělá víc jenom prací na ŽL a množstevním obratem, což má samozdřejmě fyzické limity.

Že 40tis na ŽL není žádná hitparáda vím, proto tu jsem. :) Ale ten přechod ny ŽL byl vynucen okolnostmi (zrušení celé divize) a korporát zatím platí.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 8. 2018, 11:27

Marat píše: 3. 8. 2018, 11:07 Primárně mě zajímá, zda je perspektivní se na to CNC vůbec přeškolit a investovat v 45letech čas do jiného oboru. Plat znám, ale to je plat pro začátečníka, kdy bych tam dělal i klasickou truhlařinu a navíc se školil na CNC. Jelikož jde o poměrně komplexní obor, tak se mi to musí vrátit i finančně.
No - zjevně mi není souzeno to pochopit.
Jsem zřejmě přízemní člověk, když rozlišuju 2 základní kategorie - zaměstnanec a podnikatel. Samozřejmě zaměstnanec může dělat i na Švarc, to na věci nic nemění. A podnikatel zase může být jen sám na sebe nebo třeba majitel firmy Shell.
No a svým jednoduchým pohledem mezi těmito 2 kategoriemi vidím zásadní rozdíl v tom, že zaměstnanec dostane co mu je někdo ochoten zaplatit, podnikatel pak co je schopen si vydělat.
No a proto nechápu tvé dilema - chceš někam nastoupit, tedy dostat se do role zaměstnance. Pak jde jen o to, jak je schopný majitel a kolik je ochoten do tebe investovat. To ale na fóru nevyřešíš.
Takže by mi přišlo logičtější se zeptat toho potencionálního zaměstnavatele: "Hele, šéfe, teď mi nabízíte juniorský plat. A kolik mi to hodí až se naučím to CNC?".
No ale nemusím chápat všechno, že.
Odpovědět

Zpět na „Prace“