Nedostatečná tvrdost výlisku

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3287
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 7. 2022, 9:08

Sančo ještě taková zkušnost:
1. Materiálový list je svatý
2. i když je svatý vyzkoušej i výrazně odlišné hodnoty přestože ti v tom brání mnohaleté zkušenosti.
Neplatí pro zbytkové % vlhkosti to je svaté vždy!
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5148
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

28. 7. 2022, 9:13

kenybz píše: 28. 7. 2022, 8:58 Sančo jak jsem psal můžeš to dělat mnoho let a nabiješ si hubu jako začátečník.
Myslím si že to vyřešíme buď to přez fórum, a nebo po telefonu když se bude zrovna lisovat.
Nemám problém poradit i veřejně mám problém /protože nemůžu/ zveřejňovat určité detaily projektů na kterých dělám.
Aby si někdo nemyslel, že když dám nějakých pár nevýznamných náhledů do tématu co jste dneska dělali, že si to chci vzít do hrobu? to rozhodně ne.
Musím prostě dodržovat jo říká se tomu mlčenlivost..zákazník to vyžaduje
Ale co se týká mých zkušeností nemám s tím problém cokoliv dát do éteru. Kolik lidí dokáže takové informace použít? Když si to každý veme jak se říká do hrobu tak tu bude za pár let jen hromada neumětelů.
👍
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8158
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2022, 9:30

kenybz píše: 28. 7. 2022, 9:08vyzkoušej i výrazně odlišné hodnoty přestože ti v tom brání mnohaleté zkušenosti
Znamená to, že se moje nulová zkušenost může někdy projevit jako výhoda? :D :D :D
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3287
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 7. 2022, 9:45

Ano a zažil jsem to vícekrát...prostě seřizovač tam cosi nastavil a už to jelo. Neplatí to vždy spíše je to vyjímka.
Co se týká plastikařiny tak jsem dělal technologa 26 let. Moje vzdělání je strojní mechanik. Jinak su dislektik a disgrafik.
No a každý "hendikep" může v člověku zesílit jiné schopnosti a tak nějak to u mě je.
čeština byt můj kobyl, angličtina -0- no a třeba ten polyfůzní automat co se ptal Milana alias sanča, tak myšlenka trvala asi 3 sec. ruční nákres konceptu 3 minuty a pak už to nakreslil konstruktér. Pak jsem se na to v solidu mrkl, řekl mu pár úprav a maká to.
I když su tak nějak hloupý, tak mám obrovskou představivost a dokážu si v "hlavě" postavit nějaké zařízení a přehrát si jeho funkce jestli to bude fungovat a jak a nebo vůbec No prostě magor :D
posledně co jsem dělal ten kalibrátor, tak to schéma jsem kreslil na hotovo simulace různých variant zapojení proběhla v tom zbytku buněk v tom deklu na krku. Prý se tomu říká hlava.
No dnes už stačilo celkem jsem se "otevřel"
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 7. 2022, 11:03

kenybz píše: 28. 7. 2022, 9:08 Sančo ještě taková zkušnost:
1. Materiálový list je svatý
2. i když je svatý vyzkoušej i výrazně odlišné hodnoty přestože ti v tom brání mnohaleté zkušenosti.
Neplatí pro zbytkové % vlhkosti to je svaté vždy!
Po víc jak třiceti letech si myslím, že pokud tam je 0,06, tak rozhodně nebudu zkoušet, jestli to je nutný. Samozřejmě, může to být ten první případ (za těch 30 let), kdy to bylo v papírech zbytečný, ale pravděpodobnost toho je skoro nula.
Jinak já tomu říkám "jasná jistota zábavy a pro první rozběh je dobré si vybrat vhodný den".
Teploty a další nemá smysl řešit - u 95% běžných technických materiálů je každá šarže mírně jiná, takže vždy se to stejně musí v stabilním cyklu dohnat tam kam je třeba podle toho, co to zrovna dělá. Matroše, co byly pořád opravdu stejný - za tu dobu......stačily by mi prsty jedné ruky.
No a u topení - úplně stačí mít pořádný kalibrátor na kontrolu reglů a pak regulaci co drží v max 2° C :lol: a ještě to nezávisle tu tam zkontrolovat. No a taky bývá dobrý si tu a tam prohlídnou tu rafičku na budíku s bublinkou při nabírání - jestli tam třeba není úplně něco jinýho, než jsem chtěl a co se mi zdá že slyším.
U klávesnice triviální věci.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 7. 2022, 11:49

kenybz píše: 28. 7. 2022, 6:59 Jestli máš analytické váhy tak ti zítra popíšu jak změřit vlhkost vysušeného materiálu
no, to sice ano, ale ta váha fakt musí být opravdu slušná a taky to nefunguje moc dobře u některých materiálů - typicky třeba u PA6, kdy v tom ten zbytkový kaprolaktám (či jak se ten smrad :roll: jmenuje) logicky dělá chyby. Taky to halogenový topítko, není úplně jednoduchý sbastlit. Jestli tohle platí i pro hytrel (jde to použit - nic z toho nechtěnýho neleze) netuším.
Kárl Fischer je v běžné praxi jedině pro masochisty, výborný je Aquatrac, akorát když má být nový, tak pro změnu vzniká jiný problém a to legendární Jyrkovo https://g.cz/oranzova-legenda-6-jedinec ... -paroubka/
No a pak zbývá ta muzeální Bayerovská metoda (původně od GE), ta je sice orientační, ale když tam je NIC :lol: tak to obvykle je dobrý.
Takže možnosti spousta, každý si může vybrat dle libosti.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8158
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2022, 7:06

Tak sušením to asi nebylo. Kolega mě ujistil, že to sušil správně, v aktivní sušičce s rosným bodem -42 stupňů. Tak holt zkusím v příštím týdnu zavolat (za kteroužto možnost ještě jednou dík) :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3287
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

29. 7. 2022, 7:39

že ručička s bublinkou...myslels tlak na hydromotoru pohonu šneku že?
Třeba u Demagů je přesně nastavený maximální tlak a nikdo špičku neurval a to se kolikrát děly věci. prostě pojistný ventil nedovolil pustit do hydromotoru vyšší tlak než snese "špička" asi to měli spočítané bo se nic takového nestalo a že je to noční můra každého seřizovače je jasné.
Cokoliv třeba když nahraje blbý program s teploto na jiný materiál ašup a je to :)
Tady je video s tím Aquatracem:
https://www.youtube.com/watch?v=EbgZTbVblYY
Na videu je jasně vidět jak to funguje Je to "jen" hodně kvalitní váha s ohřevem vzorku. To jak dokonale to dokáže někdo napodobit, tak od toho se pak odvíjí přesnost měření.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

29. 7. 2022, 10:44

kenybz píše: 29. 7. 2022, 7:39 že ručička s bublinkou...myslels tlak na hydromotoru pohonu šneku že?
Třeba u Demagů je přesně nastavený maximální tlak a nikdo špičku neurval a to se kolikrát děly věci. prostě pojistný ventil nedovolil pustit do hydromotoru vyšší tlak než snese "špička" asi to měli spočítané bo se nic takového nestalo a že je to noční můra každého seřizovače je jasné.
Cokoliv třeba když nahraje blbý program s teploto na jiný materiál ašup a je to :)
Tady je video s tím Aquatracem:
https://www.youtube.com/watch?v=EbgZTbVblYY
Na videu je jasně vidět jak to funguje Je to "jen" hodně kvalitní váha s ohřevem vzorku. To jak dokonale to dokáže někdo napodobit, tak od toho se pak odvíjí přesnost měření.
Nemyslel - protože (nevím jak to má Demag) u lisů, co znám jsou otáčky na zvířeti s boudičkou (šnek) dané regulací pohonu a ne absolutním (hodnotou) tlakem - tlak je nedůležitý, akorát je třeba aby to mělo hlídání na maximum - aby se nedal ukroutit šnek (mělo by to jistit sice to čelní pero, ale riziko, že se rozvalí čelní spojka je furt celkem velké). Prostě nastavím otáčky (nebo přežvejkaně cm3/sec) a ono to tam pere takový tlak aby to vyšlo. U starých Arburgů navíc bylo přímé měření otáčkoměrem (mimo systém), takže jsi okamžitě viděl na rafice, kolik rpm tam skutečně je a riziko chyby bylo skoro nula - ikdyž máš ujetou kalibraci, tak to pohon stejně dožene na otáčky, co tam mají být. Navíc ty otáčky i vidíš, když jsou divný, tak je co hledat. Ovšem u protitlaku, tam je to jiná - tam je to statické (síla se neměří - nedá se jednoduše měřit) a tak se nastavuje akorát tlak - a když máš ujetou kalibraci pumpy (serva) a nebo se upíšeš, tak tam je pak klidně je něco úplně jiného - a právě proto je tem manometr důležitý - okem jaká je tam síla jaksi vidět není.
Protože to, že tam máš něco úplně blbě, jinak zjistiš akorát ušima (na zvuku a době nabírání) a nebo tím, že máš jiný ed na topení než bys čekal - a na to pak právě potřebuješ si odstát ty leta dřiny u mašiny.
No a ten Aquatrac neměří jako váha ani náhodou - měří na vyhodnocení tlaku vygenerovaného vodíku z CaH2 - proto je to tak přesný a spolehlivý.
Mj, proto v tom musí taky být ta vývěva (víc než slušná - se podívej jaký má paremetry) a ta to taky celkem zásadně prodražuje.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3287
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

29. 7. 2022, 12:10

Arbur i Demag oba stáří cca 20let mají snímač otáček šneku, ale je tam i omezení maximálního tlaku. Manometry samozřejmě taky, abys viděl kolik tam ve skutečnosti je i když se zvukový projev zdá normální.
Aha tak poněkud vyspělejší metoda měření vlhkosti granulátu. Je tam vidět v tom videu že tam ke granulátu sypou nějaký bordel, který po smísení s odpařovanou vodou zreaguje a vznikne vodík a z toho se určuje % H2O
Takže žádná gravimetrika.
Měl jsem před lety prezentačku ale to byl halogenový ohřev a zvážení před a po. Samozřejme byla v přístroji databáze materiálů .
Takže nadatlovat co že to tam sypu, samo to zvolilo teplotu a čas ohřevu. Jen spustit start a čekat na výsledek.
Zkoušels někdy tu sklíčkovou metodu já teda né je na to nějaký přípravek jak roztavit granulku mezi sklíčka mikroskopu, nebo je na to nějaké zařízení?
Prakticky do dnešní doby i relativně velké firmy moc neřeší měření vlhkosti granulátu. pokud je díl vzhledově, hmotnostně Ok, projde třeba mechanickýma zkouškama, tak se to neřeší.
Jednou jsem zažil prožraný chladící kanál v komoře, že to ukapkávalo přímo ke šneku. To že občas byla nějaká netěsnost na připojení chladícího okruhu to se stane, ale durch prožraný válec přímo ke šneku....nejhorší bylo, že ten únik byl neznatelný prostě vyprázníš komoru dáš nad hrdlo sklíčko a to se okamžitě orosí, ale nic takového se nedělo. Jen sem tam nepravidelně se objevující prskanec na výlisku. Odpojil jsem chlazení násypky, vyfoukl vodu a bylo po prskancích
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“