Návrh modelu na vstrekolisy

Odpovědět
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

23. 7. 2017, 7:45

Dobrý večer, chcem sa spýtať možno tu má niekto s tým skúsenosti čo sa týka návrhu modelu na vstrekolis určujú sa tam nejaké podmienky čo sa týka rádiusov, skosení atď. napr. ako pri odlievaní alebo lisovaní ? Hľadal som ale asi zle lebo som nič nenašiel ale mám pocit že to je asi jedno hlavne ide o to aby forma nebola príliš zložitá a drahá na výrobu ? Či sa mýlim ? Ak áno budem rád ak to tu niekto zhrnie alebo dá odkaz kde sa to dá naštudovať ďakujem veľmi pekne
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

23. 7. 2017, 9:56

Noo nevím o tom zhola nic, ale jak tak ten dotaz čtu, doporučuji si o této technologii opravdu alespoň "něco" nastudovat a hledat pod termínem "plastic injection molding", ale přeci přidám jeden odkaz na dobré čtení pro zjištění jak rozsáhlá problematika návrh forem pro vstřikování plastů vůbec je.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 7. 2017, 10:36

odkaz je tuším práce šmída...dnes je k dispozici namáklý soft ale stejně je to stále o praktických zkušenostech teda aspoň zatím...
o jaký díl se konkrétně jedná nepotřebuju vědět název ale materiál a tak nějak přibližně tvar a požadovaný dezén
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
ok1in
Příspěvky: 167
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

24. 7. 2017, 5:48

Návrh formy pro vstřikolis je velká věda, zejména, když jde o větší kusy. Musí se pak řešit nejen vtoky, ale i definované chlazení atd. Není to žádná sranda věc...
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

24. 7. 2017, 6:46

Jak kde. Když se koukají na co nejnižší vstupní náklady, tak se udělá forma ze sračkolínu s minimálním chlazením. Nějaké moldflow a podobné věci se neřeší. Jasně že pak ve výsledku firmy prodělají více, než je rozdíl mezi cenou kvalitní formy a formy ze sračkolínu.
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

24. 7. 2017, 7:57

Ďakujem za reakcie. Nemyslel som návrh formy ale plastového dielu ktorý sa bude vyrábať na vstrekolisoch. Formu bude navrhovať niekto iný mne ide len o ten výrobok či sú tam nejaké doporučenia na rádius alebo úkosy alebo je to jedno. Produkt bude asi z ABS. A chcem sa spýtať či prinavrhovani výrobku mám ja počítať zo zmrstenim materiálu alebo sa tým bude zaoberat konštruktér formy? Ďakujem
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

24. 7. 2017, 7:59

Grad píše:Noo nevím o tom zhola nic, ale jak tak ten dotaz čtu, doporučuji si o této technologii opravdu alespoň "něco" nastudovat a hledat pod termínem "plastic injection molding", ale přeci přidám jeden odkaz na dobré čtení pro zjištění jak rozsáhlá problematika návrh forem pro vstřikování plastů vůbec je.
Ďakujem za odkaz idem študovať 😊
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 7. 2017, 8:39

tak študuj a hlavně dobře navrhni špatný návrh potom způsobuje špatně řešitelné problémy jak při lisování tak při následném použití dílu.
Smrštění si dopočítá konstruktér v každém případě je nutné na to upozornit.
Další věc je různé smrštění materiálů navíc to komplikuje i různé smrštění v podélném a příčném směru.
ještě lepší chuťovka je deformace vlivem smrštění...v praxi se to řeší dokonce tak aby /polopaticky řečeno/ vyrobí se křivý tvar aby po odformování a smrštění byl díl rovný
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

24. 7. 2017, 8:46

tady jsem ti nafotil jeden složitější díl to jsem jen zkoušel novou formu tak zákazník snad nebude mít připomínky kdyby to tu viděl
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

24. 7. 2017, 10:29

Ďakujem vyzerá to super našťastie to nebude take zložité 😊
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

25. 7. 2017, 12:21

smugli8 píše:Ďakujem za reakcie. Nemyslel som návrh formy ale plastového dielu ktorý sa bude vyrábať na vstrekolisoch. Formu bude navrhovať niekto iný mne ide len o ten výrobok či sú tam nejaké doporučenia na rádius alebo úkosy alebo je to jedno. Produkt bude asi z ABS. A chcem sa spýtať či prinavrhovani výrobku mám ja počítať zo zmrstenim materiálu alebo sa tým bude zaoberat konštruktér formy? Ďakujem

No nejlepší postup bude když tomu konstruktérovy ukážete jakou máte představu a výrobku a materiálu
A společně to prokonzultujete protože ten konstruktér formy ví co si muže dovolit ukáže vám simulaci plnění formy, možné deformace výrobku, od formování a spousty dalších věcí :D
Navrhovat výrobek bez těchto zkušeností je zhola nemožné
To co vy budete študovat a navrhovat s nejistým výsledkem tak on má za chvíli hotový celí navrch formy :D
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“