Cena plastu

Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 7. 2019, 12:29

Sranda je, že amazonsky prales jsou vlastně zarostlá pole.
https://www.respekt.cz/denni-menu/amazo ... lionu-lidi
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 7. 2019, 1:03

Na kterých byl původně prales...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

13. 7. 2019, 1:22

Nejak jsem nepobral titulek vlákna a pár posledních postů, ale nedá mne nereagovat na poslední posty...
Rostliny CO řeší :roll: jenom záleží na úhlu pohledu jak které a na jak dlouho! :wink:
U dřeva třeba i na několi století, opět záleží na druhu stromů které ten CO vážou...
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kl ... 47ab5f122/

Jinak o poměru energie spotřebované na výrobu/energie vyprodukované bude asi něco v odkazu níže, ale nečetl jsem to...
https://www.quora.com/How-much-conventi ... -life-time
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 7. 2019, 2:11

Mex píše: 12. 7. 2019, 11:17 Jen poznámka - rostliny CO2 neřeší. Sice ho spotřebují pro růst, ale když pak chcípnou a hnijí, tak ho zase uvolní zpět.
Proto pohádky typu "pralesy jsou plícemi planety" jsou právě jen ty pohádky.
;-)
To budú podobné rozprávky ako tie rozprávky o tom, kde sa vzalo na planéte uhlie že? :roll: :wink:

Mexi, ja netvrdím, že fotovoltaika je zlá. Ale nieje všetko také čiernobiele ako to vidíš ty. Solár na streche je ok. Solár na lúke a poli je kravina, napriek tomu boli na tento nezmysel udelené mega dotácie z EU. A teraz sú tie panely s tých polí na bazoši po 20€.
Výroba väčšiny panelov EU presunula do krajín, kde nejaká ekológia a redukcia polúcii je neznámy pojem. Výroba kremíkových panelov je spojená s množstvom vysoko toxických a enviromentálne nezanedbateľných vplyvov. A kvalita produktov z hľadiska životnosti tiež nemusí byť taká ako v teoretickej rovine. A tak sa tá teoretická úžasnosť trochu začina kriviť.
Zaujímavá úvaha na túto tému je tu:
https://spectrum.ieee.org/green-tech/so ... -you-think
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 13. 7. 2019, 2:35, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2019, 2:28

No čím víc CO2 tím víc planktonu ,a proto že jsme moře vydrancovali a ryb je čím dál míň tak má plankton šanci se množit jak chce ,samozřejmě dokud nepřijdeme na důvod proč nevyužít plankton :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 7. 2019, 2:37

Keby neexistovala eutrofizácia :) .
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2019, 8:21

zverodoktor píše: 13. 7. 2019, 2:11 Mexi, ja netvrdím, že fotovoltaika je zlá. Ale nieje všetko také čiernobiele ako to vidíš ty. Solár na streche je ok. Solár na lúke a poli je kravina, napriek tomu boli na tento nezmysel udelené mega dotácie z EU. A teraz sú tie panely s tých polí na bazoši po 20€.
Výroba väčšiny panelov EU presunula do krajín, kde nejaká ekológia a redukcia polúcii je neznámy pojem. Výroba kremíkových panelov je spojená s množstvom vysoko toxických a enviromentálne nezanedbateľných vplyvov...
Ale já vůbec neobhajuju soláry nebo větrníky. Jsem všechno jiné jenom ne zelený fanatik.
U energií jsem (až vášnivým) zastáncem jádra. Myslím, že o jaderné energetice toho mám nastudovaného docela dost, takže to není jen povrchní zájem.

U větrníků docela fandím těm na moři. Ony větrníky obecně jsou energeticky docela fajn, ale jejich predikovatelnost ve vnitrozemí je špatná a navíc dost hýzdí krajinu.

U solárů si myslím, že jejich čas přijde a budou fajn. Zatím je to jenom buď drahá hračka (když to člověk provozuje za své), nebo hnusný dotační tunel.
Je u nich stále potenciální šance růstu účinnosti. Mimochodem teď je někde kolem 15-20%, kdežto fotosyntéza u rostlin dělá nějakých 1-2%.

Samozřejmě se u nich všechno točí kolem možnosti energii ukládat. Ale to je úkol, který prostě dřív nebo později bude vyřešen. Je do toho vkládáno tolik úsilí a potenciální vývar v případě úspěchu je tak obrovský, že to dřív nebo později vyřešeno bude. Už dneska se třeba baterky na bázi lithia dělají nově bez kobaltu, takže jeden problematicky dostupný prvek se povedlo eliminovat. Dělají se všelijaké pokusy se sírou a dalšími prvky.
Navíc u fixních uložišť není třeba tak moc hledět na váhu, rozměry a tepelnou/mechanickou odolnost jako třeba u baterek do aut, takže je to zase o něco jednodušší.

Pro změnu mi vůbec nevadí soláry na polích. Fetišizaci "úrodné půdy" já teda rozhodně netrpím. Má tady snad někdo hlad? Hrozí světový hladomor z důvodu nedostatku orné půdy? Myslím, že problém moderní společnosti je spíš opačný, že žere 3x tolik, než by měla. A proto se do nových letadel a autobusů musí dávat širší sedačky. Půda byla jako nedotknutelná svatá kráva ještě tak v půlce 20. století. Tehdy "mít grunt" bylo zárukou bohatství a prestiže. Dneska je to spíš skoro na obtíž, větší bohatství je mít byt v paneláku v Praze.

Navíc soláry tu půdu nijak neničí. Často se u velkých elektráren pod tím pasou ovce nebo kozy a nemusí se to ani sekat.
Ta "elektrárna" je pár lehkých konstrukcí z jeklů nebo dokonce ze dřeva, takže návrat pozemku do půdního fondu by se dal udělat za týden.

Solární panel je především hliník (kompletně recyklovatelný), sklo (skoro kompletně recyklovatelné), trocha mědi (opět recyklovatelná). K tomu pak vlastní aktivní křemíková plocha, která váhově tvoří malý zlomek celkového výrobku. Ten křemík je sice dopovaný různými dopanty, ale nic z toho není tak vzácné, aby o to nějak zásadně šlo. A nic z toho (u moderních panelů) není žádná zásadní zátěž životního prostředí. Všechno je to navíc pevně vázáno ve struktuře toho křemíku. Takže když se těch pár procent po 15 letech práce použije bez dalšího zpracování jako příměs do betonu, tak je to levné a funkční řešení.

Ještě k tomu hliníku: docela mě udivuje, že se nedělají panely plastové. Nebo se možná dělají a jen to nevím. Když se dělají plastová okna (která jsou taky furt vystavena slunci), tak by i rám těch panelů mohl být z polypropylenu (z čehož se myslím okna dělají).
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 7. 2019, 8:34

plast X hliník u těch solárů
on asi bude problém s tepelnou roztažností toho plastu
na sluníčku se to kroutí jaxsviňa
v rámech oken jsou nastrkané U a C profily z FeZn plechu, aby to vůbec drželo tvar
ten plast je tam
a) kvůli vzhledu
b) kvůli možnosti snadno extruzí vytvořit komplexní profil s dobrou tepelnou izolací
c) dobře se to v rozích svařuje
nic z toho u solárů nepotřebuješ
navíc ty plastový rámy jsou dost těžký
asi by to bylo i dražší
nemá to smysl
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2019, 8:43

...a jsou z PVC, což je přímo příklad prakticky nerecyklovatelného plastu, který se nedá navíc ani rozumně spalovat.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2019, 8:49

U těch oken se to musí vařit, protože se to dělá na míru.
U velkovýroby panelů by se to možná mohlo lisovat? Nějaká ocelová vložka by asi byla potřebná.
No ale nedělá se to (zatím), takže asi máš pravdu. Hlavně pokud by to bylo skutečně dražší, tak je to o ničem.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2019, 8:51

prochaska píše: 13. 7. 2019, 8:43 ...a jsou z PVC, což je přímo příklad prakticky nerecyklovatelného plastu, který se nedá navíc ani rozumně spalovat.
Aha, tak to je pak jiná.
Já jsem si (nevím proč) myslel, že je to z polypropylenu.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 7. 2019, 10:14

Mex píše: 13. 7. 2019, 8:21 Pro změnu mi vůbec nevadí soláry na polích. Fetišizaci "úrodné půdy" já teda rozhodně netrpím.
Myslím, že tu nešlo o fetišizáciu úrodnej pôdy. Tu išlo o to, že s pohľadu emisii CO2 pod tým panelom v tieni rástlo významne menej zelenej hmoty ktorá to CO2 absorbovala a tak sa tá úspora emisii CO2 z fotovoltaiky významne zmenšila. Je omnoho lepšie to klásť na mjiesta kjde tá zelená hmota aj tak nerastie.

Tie veterné elektrárne majú okrem iného na pevnine dosť veľký dopad na klímu, dochádza k zmene priemernej teploty o cca 2°C, navyše sa prúdením vzduchu stráca teplotný gradient tesne nad zemou a tak na husto zaelektrárňovaných plochách sa časom mení biotop. A mení sa aj množstvo zrážok To nemusí byť dobré. Súvisí to nejak s kondenzáciou. Dokonca existuje projekt, ktorý ráta s osadením obrovských plôch fotovoltaiky a veterných elektrární na Saharu. Výsledkom by bola energia pre Európu výhradne s tohoto zdroja a predpokladá sa zvýšenie zrážok na takú úroveň, že by mala Sahara časom zazelenať.
Ak si niekto chce prečítať, nech sa páči:
https://qz.com/africa/1384503/solar-and ... een-again/
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2019, 10:46

zverodoktor píše: 13. 7. 2019, 10:14
Mex píše: 13. 7. 2019, 8:21 Pro změnu mi vůbec nevadí soláry na polích. Fetišizaci "úrodné půdy" já teda rozhodně netrpím.
Myslím, že tu nešlo o fetišizáciu úrodnej pôdy. Tu išlo o to, že s pohľadu emisii CO2 pod tým panelom v tieni rástlo významne menej zelenej hmoty ktorá to CO2 absorbovala a tak sa tá úspora emisii CO2 z fotovoltaiky významne zmenšila. Je omnoho lepšie to klásť na mjiesta kjde tá zelená hmota aj tak nerastie.

Tie veterné elektrárne majú okrem iného na pevnine dosť veľký dopad na klímu, dochádza k zmene priemernej teploty o cca 2°C, navyše sa prúdením vzduchu stráca teplotný gradient tesne nad zemou a tak na husto zaelektrárňovaných plochách sa časom mení biotop. A mení sa aj množstvo zrážok To nemusí byť dobré. Súvisí to nejak s kondenzáciou. Dokonca existuje projekt, ktorý ráta s osadením obrovských plôch fotovoltaiky a veterných elektrární na Saharu. Výsledkom by bola energia pre Európu výhradne s tohoto zdroja a predpokladá sa zvýšenie zrážok na takú úroveň, že by mala Sahara časom zazelenať.
Ak si niekto chce prečítať, nech sa páči:
https://qz.com/africa/1384503/solar-and ... een-again/
No, tak na to zazelenání Sahary si rád počkám.
Řeči o ovlivnění klimatu větrníky jsem samozřejmě taky četl. Ale beru to s velkou rezervou. Takový panelák udělá větru větší překážku. A pořádný kopec je svým vlivem někde úplně jinde.

Ve stínu pod soláry sice asi skutečně roste míň zeleně. I když kdo ví jestli. U mě doma pod stromem je taky trávy spousta, a to je trvale ve stínu. Kontrolní otázka: co se stane s uhlíkem, který je navázaný v té zeleni, když odumře?

Solární megaelektrárna na Sahaře se zmiňuje často, ale myslím, že to jen taková salónní myšlenka. Na Sahaře je horko a není tam moc vody. Solární panely potřebují spíš chladno, ve vedru nejsou spokojené a moc nemakají. Navíc tam bude velký problém se zaprášením panelů, tedy trvalý servis. A Sahara se leží na území zemí, které jsou všechno jiné jen je důvěryhodné a spolehlivé.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 7. 2019, 11:01

Isteže tá Sahara je salónny projekt. Ide skôr o tú hypotetickú možnosť a odhad pozitívnych a negatívnych dopadov zo simuláciu. Každopádne je to zaujímvé.
Trochu k tej biológii a klimatológii:
Kopec - bol tam prakticky odjakživa, všetko okolo sa za tisíce rokov prispôsobilo tomu, že tam bol, je a bude.
Tráva pod stromom v tieni: strom výrazne menej tieni ako solár. V hustom lese tiež na zemi nieje moc zelene. takže tieň pod tvojou hruškou nieje ten istý ako pod solárnou plackou jedna vedľ druhej.
Odpoveď ku kontrolnej otázke je pár príspevkov vyššie. Rýchlosť absorbcie CO2 rastlinami je násobne rýchlejšia ako uvoľňovanie. Naviac, niekedy sa ani neuvoľní ako uhlie kým je pod zemou napríklad)
panelák: tu nejde o prekážky, ale o porušenie prirodzene vznikajúceho teplotného gradientu nad zemským povrchom cez deň a v noci prúdením a zmiešavaním vzduchových más.
A keď už sme pri žartoch: na Slovensku jedna nemenovaná ultranacionalistická strana na svojom webe smrteľne vážne uverejnila varovanie (nájdené na inom webe kde si autor robil srandu), že veterné elektrárne budujú na území Európy Američania len a len preto, aby tieto doviali s Afriky teplý vzduch a pripravili tak ideálne podmienky pre imigrantov s cieľom islamizovať Európu. Tak len aby si vedel, ako to v skutočnosti je :wink:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 7. 2019, 11:11

Za čtrnáct dní se asi půjdu podívat do solárka a pak vám vyfotím, co pod těma panelama roste. Pak to můžeš porovnat s tím, co máš pod hruškou.
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“