Vady při vstřikování a způsob jejich odstranění

JakubS
Příspěvky: 5
Registrován: 10. 5. 2022, 11:16

11. 5. 2022, 10:03

Psal jsem si s dodavatelem granulátu jestli máme správně nastavené teploty atd. a ptal se mě i na teplotu formy a teplotu vystříknuteho materiálu a to mi tady prostě neměříme...chlaďák nám utáhne dva stroje s tím, že pokud jedou oba naráz nedokážu nastavit tlak vody stejně jako by jel jeden což je taky problém. Takže řešení teploty formy je u nás jen pocitově i když měřák máme.
Jinak aby tyto rady nepřišli vniveč všiml jsem si, že mi lehce na horkém vtoku tvořila kulička tak jsem stáhl dekompres a zatím OK. :)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

11. 5. 2022, 10:49

No někdy ty pracovní podmínky jsou né zrovna ideální, ale to tě nejvíc naučí.
i přiblížením ruky nad jednotlivé topné pásy vstřikovacího válce jde poznat rozdíl teploty.
zda je průtok chladící vody v konkrétním okruhu jde zjistit mírným zlomením hadice a místo zlomu přiložíš k uchu a slyšíš sršení, sice nezjistíš jaký přesně ten průtok je, ale zjistíš že to není ucpané. A dalo by se pokračovat.
No a pak se ti stane že i když máš veškeré přístroje včetně termokamery nepřijdeš na to že je povysunuté čidlo teploty plastifikačního válce a řešíš sušení materiálu. displej ukazuje správné hodnoty ale skutečné na válci jsou o 20°C vyšší :D
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 6. 2022, 1:21

Od rána lisuju z materiálu Technyl A218 je to taková svině a dokáže vyškolit...
Je to PA 6.6 s 30% skelných vláken
Vysoké zpracovatelské teploty strmý bod tuhnutí no chuťovka.
Vstřikuju pohledové dílce a nějaké drobné vady jsou povoleny. Prostě dělá to nepravidelné flíčky...dělalo.
Tak jsem si vzpoměl že je někde v kufru termokamera no vzpoměl ukazoval jsem to majiteli nástrojárny, který tu byl dnes pro formu.
Někde si napíšu cedulku s postupem jak pro blbce pardon začátečníky v oboru. Tím, že to člověk dělá roky občas předem /bez nějaké zkoušky, měření atd/ zavrhne že tím to prostě nemůže být...
Tak jsem vzal FLIRA a podíval se na vstřikovací válec a ejhle Tryska má na kameře trochu tmavší barvu a ve skutečnosti podstatně nižší teplotu než je nastavená.
Trysku ohřívá topný pásek s integrovaným čidlem takže měří teplotu topného tělesa. Jako jo, známe proto tam mám nastavenou teplotu o 30°C vyšší.
Brnkačka hoši ...no jo, ale měřit znamená vědět može si člověk myslet co chce...
Tož tak skutečná teplota byla o 25°C nižší než jsem předpokládal..takže reálný rozdíl teploty topného pásku s integrovaným čidlem a skutečnou teplotou trysky je 55°C....já mám nastavených 310 a skutečných tam bylo jen 255 a to už PA6.6 začíná lehce tuhnout.
No přidal jsem teplotu a kusy jak z praku.
Dám pár fotek jak to vypadá protokoly se mě nechce dělat.
Na jedné z fotek je vidět rozpálená přepravka v které jsou horké díly no je to věc ta kamerka. Většinou ji používáme při měření vyvýjené elektroniky, tak proč ji nevyužít i jinde.
Neni to nic levného, ale dá se pořídit i telefon s termokamerou a je to levnější než telefon s jabkem asi 8000,-
Jo ještě je tam vyfocená sušárna v chodu a forma.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 6. 2022, 3:50

Jo, to muselo být dost veselé - nejhorší je prý když tryska netryská :mrgreen: "Tak jsem tomu ještě víc naložil, a ejhle vono furt nic. Co cyklus, to pak unikát a logika v tom nula".
Ještě by to chtělo doplnit nějaké typické vzorky použitého výraziva obsluhy.
Tím, že 66 je podstatně víc krystalická než cokoli (snad s vyjímkou LCP), tak i 3° C stupně odchylky do "blbě" (tj na obě strany :mrgreen: ) klidně bývají fatální - takže pokud to bylo 50 :lol: - jo, to muselo být dost dobré.
Zlatý pásy, co mají buď komín a nebo je jéčko úplně mimo pas, namontěný napřímo pomocí M10x1
Snímač přímo v pasu ....... sabotáž fakt nemusím. Měří, ale nikdy :lol: ne, co má ve skutečnosti válec, adapter, tryska.......cokoli.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 6. 2022, 4:43

50 né ale 25 jsem tam přidal protože vím že to měří kraviny když je čidlo v podstatě přímo na topném drátu a né na tom kusu železa co to ohřívá.
No a protože mám nastavenou horní spracovatelskou teplotu pro daný materiál, tak to nezamrzalo. Jen tam bylo takové né že studené čelo, ale o něco míň teplé no a ony se ty vlákna obalené polymerem o nižší teplotě pak při vstřikování ukážou na povrchu výlisku. Pak to vypadá jako nedostatečně vysušený materiál. Docela bylo nesnadné zjistit příčinu. Oni ten Technyl dělají asi trošku jinak než dřív. Nedělávalo to problémy až od loňské várky materiálu.
Už se ti podařilo "přidáváním" rozstřelit horký vtok? Mě jednou jo byly to ty haskácké trysky tam byla docela velká plocha toho čela a když tam foukneš přez 1000 bar tak se ozvalo lup a vyfluslo to čelo horké vtoku /urvalo/ a torpédko letělo s tím :D
No a ani jsem nenadával to už musí být něco. Naposledy jsem vynadal liště. Zpravuju sousedící prostory bude dalších 100m2 no a opravuju tu elektriku a dávám svisle nové lišty. A furt ten dekl z té lišty vyskakoval a bylo: ty ku jedna z pi...to musel slyšet aj vrátný :D
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“