Vyfouknutí PETky do jiného tvaru

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 11:25

Grad píše: 7. 6. 2022, 11:14 Všechno už je vymyšlené, stači už jenom sehnat příslušny jeklík a petky co se do něj vejdou :wink:
Pěkné. Díky. :-)
Zvedlo mi to chuť k pokusům.
Půjdu ale formou přetlaku, nikoli podtlaku.
Ten by se jednak realizoval asi hůř.
Hlavně ale u něho je dosažitelná tlaková síla mnohem menší.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 6. 2022, 8:40

PET preformy se dají sehnat opravdu snadno, cenovka je cca od 5 - do 15 korun podle typu. Základní rozměr (bez šroubení na víčko) cca 25x120 mm zelená barva jsem potřeboval zvětšit na 35x150. PETka má docela tlusté stěny, musí se fakt prohřát pořádně a výsledek nebyl nic moc. Viděl jsem pár videí na netu, ale těm to šlo podstatně lépe. Za celé odpoledne se mi podařilo zničit 6 preforem. Nebyl ani tak problém s průměrem, ale s délkou a vždycky se mi dole udělala taková "prdelka". Nakonec jsem sehnal v Kralupech preformy 40x160, které měly stěnu tlustou skoro 7mm a ty jsem prostě osoustružil. Ze mě plastař asi nebude. :x
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 6. 2022, 2:39

Ten Tvůj post o neroztažení dole mě přivedl na myšlenku nahřívat ty PETky naopak, špuntem dolů.
A ohřev zespodu nepoužít buď vůbec, nebo ho předčasně vypnout.
Případně ještě dodatečně to dno přefouknout teplejším horkovzduchem.
Tedy dosáhnout stavu, kdy dno budoucí PETky bude zahřáto víc než její vršek, a bude tedy mít větší tendenci se natahovat.

Chci to udělat v troubě, kde by mělo být možné dosáhnout jakž-takž rovnoměrného prohřátí. Než jsem si kdysi postavil přetavovací přípravky, tak jsem ji dřív používal i pro pájení přetavením při osazování elektroniky do pasty, a dávala dobré výsledky.

Jak už jsem opakovaně psal - cílem je takhle recyklovat běžnou použitou 2l PETku. Ne preformu nebo cokoli jiného.
Je to hobby-sranda-projekt, jehož cílem je dokázat, jestli je možné běžnou PETku "přeformátovat" do jiného tvaru. A to nejen zmenšením (což je snadné).
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

8. 6. 2022, 3:18

A co ji ohřát zašpuntovanou s mírně povoleným víčkem a ze čtyřech stran ji souměrně stlačit?
Určitě by na to šel naroubovat redukční/pojistnej ventil, kterej by při ohřevu udržoval maximální tlak a zpětnej ventilek pro chladnutí. Možná by stačila i primitivní forma s "pružinama" co by tlačily ta 4 desky k sobě.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 6. 2022, 4:11

Možná by rozpínání vzduchu stačilo, kdo ví.
Zpětný ventil by asi nebyl třeba, prostě bych to po vytažení z trouby ručně povolil.

Tam je trochu nešikovné to, že já napřed tu původní PETku musím zmenšit. Běžná flaška má průměr kolem 100mm. Takže napřed ji musím dát do tepla aby se srazila, a teprve pak bych ji mohl zašroubovat a umístit do formy. A každý kus se asi bude srážet jinak, zvlášť v nestabilních amatérských podmínkách.

Večer zase zkusím pár pokusů.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 6. 2022, 8:19

Ještě jeden post, a pak už s tím přestanu otravovat.

Udělal jsem pár dalších pokusů.
Plyne z nich, že smršťování a pak zase roztahování PETky je vratný proces. Možná to pak má trochu horší vlastnosti, ale na první pohled to působí dobře.
Nafouknout se to dá celkem normálním tlakem. Já jsem použil 2 bary a udělal flašku vyšší, než byla původně.
Horkovzduška ale na to není vhodná. Pro prvotní pokusy jo, ale jinak to chce mít možnost vyhřát tu flašku rovnoměrně. Tenká plastová stěna má velmi malou tepelnou setrvačnost, takže když se to nahřívá na jedné straně, druhá strana rychle chladne,

Pokud někdy nebudu mít do čeho píchnout a nepustí mě to, tak na to půjdu takhle:
- Kus keramické trubky, tak 40cm. Světlost 120-150mm. Postavit na stojato, nahoře zadeklovat třeba dlaždičkou a případně obalit vatou pro úsporu energie.
- Dovnitř namotat spirálu z odporového drátu a zastrčit termočlánek. Hustotou závitů případně doladit to, aby bylo nejvíc zahřáté dno flašky.
- Trubku nechat vyhřát na 120C a zaspodu do ní zastrčit formu, naohýbanou z plechu. Vevnitř už předem zastrčená zdrcnutá PETka. PETka špuntem dolů.
- Zespodu připojit tlakový vzduch o nějakém normálním tlaku, jaký dá běžný kompresor. Připojení přes ventil se zpětnou klapkou.
- Nechat chvilku v teple, pak tu topnou komoru sundat a nechat formu s PETkou vychladnout. Pořád pod tlakem. Případně osprchovat vodou.
- Tepelné ztráty nebudou velké, chladnout bude jenom plechová forma a PETka, většinu tepla udrží setrvačností ta keramická trubka.

No a pak už se jenom modlit, aby si Coca- nebo Pepsi-Cola nenajaly nějaké komando, které by chtělo zlikvidovat potenciální konkurenci.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 6. 2022, 5:49

vám tie pet flaše začnú zálohovať ako u nás a sranda sa ti predraží. :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 6. 2022, 3:42

r4cv píše: 9. 6. 2022, 5:49 vám tie pet flaše začnú zálohovať ako u nás a sranda sa ti predraží. :D
Jasně, toho se bojím už dlouho. Blbosti se šíří rychle.
Proto už nějakou dobu PETky nešlapu a neházím do konťasu, ale skladuju je.
S oblibou je používám na spoustu věcí, v dílně i na zahradě. Tak už si vytvářím zásoby na dobu, kdy wokaři zvítězí.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 6. 2022, 8:47

A za2 roky sa pet rozpadne bo je ekologicka, tiez som si par flias odlozil, ale ci budu mat nejaku zivotbost neviem
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 6. 2022, 8:57

Myslím, že ne.
Někteří výrobci začali dělat flašky z rPETu (u nás s tím myslím začala Mattoni).
Je to část recyklovaného PETu a zbytek (většina) je panenský PET. Jako obvykle u recyklovaných materiálů to má ve finále horší vlastnosti.
Většina flašek se ale naštěstí pořád dělá z panenského PETu. A ten podle mě nemá řízenou životnost.
Rozhodně mám doma PETky, které už mají víc než 20 let.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 6. 2022, 4:18

Prodam jak jsem nakoupil. Kdysi jsme spolupracovali s firmou co se živi vyrobou forem pro petky. Naše spoluprace se netykala petek, ale když jsme kecali. Chlubily se tím, že zvládly vyrábět hranate petky. Prej to byla drbacka s odladenim polotovaru a formy, ale nakonec to nejak odladily. Vyhoda hranatych petek byla uspora mista pri zachovani objemu tekutiny na paletě. Nevyhoda, ktera zapricinila nadale pouzivani kulatych petek je, ze polotovar musel mit dvojnasobne tlustou stenu. Takze na hranatou petku muselo byt spotrebovano dvojnasobek materialu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 6. 2022, 5:19

No jo, to je nakonec asi logické.
PETka pro sycené nápoje by měla vydržet minimálně 100 psů (100 PSI, tj. skoro 7 bar), a to už je docela dost.
Kulatý tvar to vydrží, ale hranatý se asi vyvalí do stran.
Proto se dělají v hranatých PETkách třeba džusy, kde nehrozí výrazné zvýšení tlaku. Ale sycené nápoje asi moc ne.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 6. 2022, 5:35

Mex píše: 16. 6. 2022, 5:19 No jo, to je nakonec asi logické.
PETka pro sycené nápoje by měla vydržet minimálně 100 psů (100 PSI, tj. skoro 7 bar), a to už je docela dost.
Kulatý tvar to vydrží, ale hranatý se asi vyvalí do stran.
Proto se dělají v hranatých PETkách třeba džusy, kde nehrozí výrazné zvýšení tlaku. Ale sycené nápoje asi moc ne.
To co píšeš má asi taky logiku, ale oni to zdůvodňovali tím, že se jim to v těch zaoblených rozích trhalo.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 6. 2022, 5:38

zz912 píše: 16. 6. 2022, 5:35 To co píšeš má asi taky logiku, ale oni to zdůvodňovali tím, že se jim to v těch zaoblených rozích trhalo.
Aha. Tak to bych nečekal.
Nevíš prosím z jakých předlisků to dělali? Jestli z kulatých (pak by to trhání nedostatkem materiálu asi bylo logické) nebo z hranatých?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 6. 2022, 5:47

Předpokládám, že z klasických kulatých. https://eshop.plastiform.cz/preforma-na ... LgQAvD_BwE

Ono výroba PET lahví je už dost konzervativní obor, co jsem pochopil. Změna tloušťky té preformy, se považovala jako TOP toho co dosáhli. (Nechci jejich vývoj bagatelizovat, ale je to jiný obor než home-projekt) Pokud by měli hranaté polotovary, muselo by se v lisařských strojích řešit i poloha rotace a nevěřím tomu, že by se pro hranaté petky používali jiné stroje než pro kulaté petky.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“