Vyfouknutí PETky do jiného tvaru

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 5:22

Takové totálně amatérské sranda-téma.
Kdyby ještě fungovalo vlákno "Hospůdka", tak bych to dal spíš tam.

Chtěl bych si zkusit vyrobit hranaté PETky, dost hubené (60x60mm) a dost vysoké (300mm nebo raději ještě víc).
Je to pro nenáročné použití, budou se do nich sázet speciální sazeničky se strašně dlouhými kořeny (pokud se to povede). Takže povrch nepodstatný.
Samozřejmě vím, že by se podobná nádobka dala udělat tisíci jinými způsoby, to není předmětem dotazu.

Hranaté umím udělat vsazením trnu do 2-litrové PETky s uříznutým vrškem a pofoukáním horkovzduškou. Ale tím teplem se srazí i délkově a tak je výsledek sice pěkně hranatý a dobře tvarovaný, ale nízký.

Tak zvažuju udělat vnější formu a po nahřátí PETku do ní vyfouknout.
Tedy tak, jak se PETky normálně průmyslově vyrábí. Jen místo předlisku bych použil zmenšenou běžnou PETku.
Formu bych složil ze dvou úček z ohnutého plechu a upevněnými čely.

Abych tam ten polotovar dostal, tak napřed musím původní 2-litrovou PETku zmenšit.
Takže pofoukat horkovzduchem nebo vrazit do trouby, tím se srazí.
Pak ji vložit do té formy, zase nahřát a nějak do ní fouknout horký vzduch.

Teď je otázka, jestli je šance, že to dopadne.
Plasty obecně při roztavení ztrácí své vlastnosti, zkracují se polymerní řetězce, že jo. Ale pokud se to ohřeje jen pod teplotu tání, tak by k tomu možná nemuselo docházet, ne? Jde o to, jestli to ta dvě zahřátí nějak rozumně snese.

Jaký asi tak musí být ten tlak pro vyfouknutí? Moc velký zřejmě ne, bych čekal. Možná by stačilo udělat na hrdlo jen nějakou redukci a fouknout do toho jen horkovzduškou. Ta by zajistila jak teplotu, tak i příslušný tlak.

Nedělal prosím někdy někdo amatérsky něco podobného?

Pokud zkušeným plastařům hrůzou nad takovou amatéřinou vypadal zbytek vlasů, tak se jim omlouvám.
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

7. 6. 2022, 5:37

V prumyslu se petky vyfukuji z predformy, ktera se predehreje na cca 120 stupnu, pak se v predehrate forme vyfoukne tlakem cca 40 baru a okamzite zchladi. Vyfukuje se to pomoci protahovaciho trnu. Je to vsechno hrozne rychly, v radu mS...
Neverim ze se ti to doma povede... :(
Nedavno jsem na vyfukovacce menil rotacni el. a vzduchovy prevodnik.
IMG_20220530_171755237.jpg
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1006
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2022, 5:41

A ta forma má v sobě na vhodných místech desítky malých dírek (menších než 1 milimetr) kterými uniká okolní vzduch, aby nebránil lahvi v nafukování.

Mimochodem, jak už jsem psal ve vlákně Kovošrot:
Sháním formy na PET lahve za cenu šrotu.
Hádám, že ve šrotištích u limonádoven nebo pivovarů by se mohly občas objevit.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 5:53

Aha, díky. Tak to je docela dramatický tlak.
Představoval jsem si ho to mnohem menší (a jak vidno, tak jsem si to představoval jako Hurvínek válku).

Zkusím asi přece jen udělat pokus. Zkusím jenom nahřát PETku a fouknout do ní jen tak, bez formy. Jestli se nafoukne jako balón nebo ne.

Každopádně díky za reakce.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2022, 6:30

Zkus raději vyfukovat ty preformy. To by mělo jít i doma, když ti nejde o dokonalost a produktivitu. Smršťováním PETek si jen přiděláš potíže.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 6:36

Nojo, ale preformy budu někde složitě shánět.
Kdežto prázdných PETek mám neomezené množství.
I kdyby se povedla každá pátá, tak se nic neděje.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

7. 6. 2022, 6:57

https://eshop.plastiform.cz/preforma-na ... LgQAvD_BwE Prodávají i verze s víčkama. Je to na Internetech běžně dostupné.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

7. 6. 2022, 7:17

Netuším kolik těch sazenic chceš dělat. Pokud by to nebylo nějaký monstr množství, tak bych to vyřešil odpadní trubkou a víčkama. Sice to neni zadarmo, ale je to prakticky hned hotový. Ono foukání vzduchu a ohřejvání horkovzduškou taky neni zadarmo. A taky to samozřejmě neni hranatej průřez, ale to by rostlinky mohly skousnout.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

7. 6. 2022, 7:56

Ahoj, lesáci používají hlubší sadbovače. Možná by sis vybral...

https://www.limberk.cz/kategorie-produktu/sadbovace/
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 8:30

Díky všem za reakce.
Tohle je pokus typu "cesta je cíl". Proto jsem hned na začátku psal, že si umím představit spoustu možností jak to udělal jinak.

Kolega v práci se zmínil, že chce vyrobit 2 takové "raketomety" po 30-40 trubicích.
Ani nevím, co konkrétně v tom chce pěstovat. On mi sice řekl nějaký latinský název, ale ten jsem samozřejmě okamžitě zapomněl.

Je to vášnivý pěstitel a fanda, furt zkouší všelijaké exotické věci. Když má strom, tak si nemůže pořídit třeba jabloň, ale musí to být třeba jedlý kaštan nebo bambus. I když pěstuje něco běžného jako rajčata, tak nemůžou být normálně červené, ale musí být aspoň nějaké strakaté nebo kropenaté.

Tak jsem vzal PETku a udělal pokus s jejím smrštěním na trnu. Dopadlo to dobře, krásně to okopírovalo trn, je to pevné a lehké, ale bohužel se to i dost zkrátilo. Tak mě napadlo zkusit to udělat do negativní formy a vyfouknout to.
Vyloženě jde jen o to dokázat si, že to dokážu (nebo nedokážu).

Ten obrovský tlak, který se při hromadné výrobě prý používá, mě zaskočil. Takže to znamená, že potřebný tah k roztažení i v měkkém stavu musí být obrovský. To jsem rozhodně nečekal.

Zkusím s tím ze zajímavosti udělat pár pokusů. A to třeba tak, že zahřeju jenom střed té PETKy a zkusím to za ty studené konce rukama roztáhnout.
A pak to zahřát (opět třeba jen ve středu) a fouknout do toho kompresorem.
Dneska už to nešlo, protože tady v Brně celé odpoledne chčije a tohle chci rozhodně dělat venku.

Tak ještě jednou díky všem.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

7. 6. 2022, 9:22

Mex píše: 7. 6. 2022, 8:30 Díky všem za reakce.
Tohle je pokus typu "cesta je cíl". Proto jsem hned na začátku psal, že si umím představit spoustu možností jak to udělal jinak.

Kolega v práci se zmínil, že chce vyrobit 2 takové "raketomety" po 30-40 trubicích.
Ani nevím, co konkrétně v tom chce pěstovat. On mi sice řekl nějaký latinský název, ale ten jsem samozřejmě okamžitě zapomněl.

Je to vášnivý pěstitel a fanda, furt zkouší všelijaké exotické věci. Když má strom, tak si nemůže pořídit třeba jabloň, ale musí to být třeba jedlý kaštan nebo bambus. I když pěstuje něco běžného jako rajčata, tak nemůžou být normálně červené, ale musí být aspoň nějaké strakaté nebo kropenaté.
A víš že bambus je tráva a ne strom :?: :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 9:38

Charon píše: 7. 6. 2022, 9:22 A víš že bambus je tráva a ne strom :?: :lol:
No vidíš. Vždyť říkám, že je divnej. Dokonce si místo stromů pořizuje trávu.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

7. 6. 2022, 9:43

A ked ti to už zasierame, tak bambus ani jedlý gaštan nie sú exotika. Oba sú nenáročné a rastú bez opatery. O takú jabloň sa treba starať. A strakaté rajčiny sú dnes bežné jak tie červené....

Ozaj, k téme nemám nič, o plastoch viem prd. 20+ barov dokáže chladničkový kompresor, len to má malý výkon. Ale floru spomenutú vyššie doma mám :lol:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2022, 10:08

jean píše: 7. 6. 2022, 9:43 A ked ti to už zasierame, tak bambus ani jedlý gaštan nie sú exotika. Oba sú nenáročné a rastú bez opatery. O takú jabloň sa treba starať. A strakaté rajčiny sú dnes bežné jak tie červené....
No jo, no. Já jsem prostě stará škola. :-(
Jedlé kaštany podle mě nepatří na zahradu, ale spíš jenom do romantických filmů, kde je hlavní kladný hrdina kupuje krásné hlavní hrdince, kterou balí.
Třímetrová tráva na zahradě nesvědčí o pravidelném sekání.
A strakatá mají být koťata, ne rajčata.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

7. 6. 2022, 11:14

Všechno už je vymyšlené, stači už jenom sehnat příslušny jeklík a petky co se do něj vejdou :wink:


Mne napadla jiná cesta a to inspirovaná vákuovým formováním.
- formu utesnit tak, aby po vložení PETky šlo odsávat vzduch třeba vysavačem na jeji vnější straně
- nahřát pouze vyfouklou část PETky ale nikoliv její hrdlo
- hodit ji do formy po chvilce vakouování pak ještě hrdlem fouknout studený vzduch z kompresoru

Takže z vnejší strany petky vložené do utěsněné formy to odsávat vysavačem a dovnitř petky foukat z kompresoru.
Odpovědět

Zpět na „Vstřikování plastů“