Přistání sondy InSight na Marsu v listopadu 2018

Nase projekty s astro tematikou, obecna diskuze na tema astro
Odpovědět
Dynamik
Příspěvky: 47
Registrován: 16. 2. 2019, 10:53

10. 3. 2019, 10:55

Před koncem minulého roku 2018 přistála úspěšně na Marsu sonda InSight, což asi není zrovna nic moc zvláštního, snad jen to, že příprava trvala několik let a celkové náklady cca 13 mild. Kč. Ale o jejím připravovaném startu jsem se dozvěděl poslední den, kdy NASA nabízela zájemcům něco jako virtuální jízdenky a umístění jejich jména do sondy. Měl jsem posledních pár hodin do půlnoci na rozmyšlenou, tak jsem nezaváhal a přihlásil se. Přihlásil jsem ale i několik dalších lidí, ale bez jejích vědomí. Všechny jízdenky, které jsem pak následně získal, a na kterých už byly uvedeny i jména majitelů a identifikační údaje, jsem pak i vytiskl, uložil a čekal na start. Po startu rakety, který byl naštěstí úspěšný a docela i impozantní https://www.youtube.com/watch?v=mo6HnBZ7N-Q , nastalo delší období, kdy nezbývalo nic jiného než čekat půl roku, jestli se taky podaří sondě úspěšné přistání. To se naštěstí taky podařilo https://www.youtube.com/watch?v=suceDPE7W_4 A protože po přistání následovaly zanedlouho Vánoce, tak jsem ke všem jízdenkám připojil zprávu, v níž jsem vysvětlil celý příběh vzniku jízdenky, a celé to pak zasklil k příp. zavěšení na zeď. A na Vánoce, kdy to všichni majitelé jízdenek dostali pod stromeček, tak snad byli skutečně i překvapeni a potěšeni.
Výzkum/vývoj techniky pro dynamiku tekutin, její prototypování v 3D CAD a měření
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2019, 12:13

No já neměl tolik peněz na virtuální letenky, tak jsem se byl projít na Štědrý den po večeři s ženou pod hvězdami.........u nás ještě vidět jsou.
.
.
.
.
Opravdu jsme museli vědět, ze si něco někomu koupil? Papír a internet snese všechno.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 3. 2019, 12:54

ta registrace a následná letenka byla samozřejmě zcela zdarma a jména jsou vyleptána na nějakým čipu nebo načem na té sondě . je to k ničemu , ale zároveň pěkný pocit že je tvé jméno na jiné planetě . já mám jméno i na kuriosity roveru
Dynamik
Příspěvky: 47
Registrován: 16. 2. 2019, 10:53

10. 3. 2019, 12:58

Zapomněl jsem uvést, že ty virtuální jízdenky byly pochopitelně zdarma a náklady na jejich vytištění a zasklení byly zcela minimální. Nejvíc práce mi nakonec dalo sepsat o tom ten zmíněný příběh (aby zaujal, aby byl bez překlepů a napořád). Musk taky umožnil několika lidem se podepsat na jeho e-auto Teslu. Jsou to tak od NASA a Muska zajímavé příležitosti i pro nás ostatní, kteří jen sotva kdy budeme moci se nějak více podílet na astronomii než alespoň takto virtuálně. Informoval jsem o mé virtuální jízdence mnoho dalších lidí (obyčejných i společenskou špičku), všechny do jednoho to velmi zaujalo a projevilo určitou nespokojenost, že jsem si na ně nevzpomněl nebo se o tom nedozvěděli. Ale pro astronomii zvažuji něco mnohem více hmatatelnějšího (jeho základem se stane 3D CAD modelování, 3D tisk a CNC obrábění), a pochopitelně taky bezplatně, a tak snad se mi to podaří třeba do konce roku. To ale bude vhodné spíše pro nové téma.
Výzkum/vývoj techniky pro dynamiku tekutin, její prototypování v 3D CAD a měření
Odpovědět

Zpět na „Astronomie“