Napady a navrhy udelatek a dalsich podobnych veci pro astro

Nase projekty s astro tematikou, obecna diskuze na tema astro
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2019, 1:00

Zdar,
protoze jsem si jiz nekolik veci sam navrhnul a neco dal i udelat (bohuzel zatim nemam moznost si to vyrabet doma sam), tak chci nasdilet vykresy ruznych redukci, list a dalsich veci. Jak to obvykle byva, motivaci byla dira na trhu nebo chybejici vlastnost existujiciho produktu, pripadne vysoka cena (a to byva kolikrat zavratna).
Protoze nejsem konstrukter a ani strojar (spis kravatak s pozitivnim vztahem k strojarine), vykresy nejsou uplne dokonale. Ale vzniklo podle nich uz nekolik veci :)
Krome toho mam rozpracovany navrh rotatoru, kde chybi nekolik drobnosti, ktere jsem neumel navrhnout. Takze za pripadnou pomoc budu vdecny :)

Zde je tedy model rotatoru. Ovladani pres krokac a remenice. S kolegou Petrem (ZvPetr na foru) bychom jeste doplnili urcovani natoceni pres enkoder. Konstrukci jsem jiz konzultoval a byla potvrzena jako funkcni :)
rotator_var2_zostava.PDF
(686.32 KiB) Staženo 294 x
Dalsi veci budu postupne pridavat.
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2019, 2:55

Losmandy listy:
losmandy.PDF
(118.82 KiB) Staženo 211 x
losmandy2.PDF
(37.67 KiB) Staženo 189 x

Custom vicko na vymenu pro EQ6R. Navrhnul jsem pro moc hezky a masivni losmandy upinac od Wiliams Optics
eq6r-hlava.PDF
(72.12 KiB) Staženo 204 x

Manualni rotator k primemu nasrouboavni na reduktor/rovnac s vystupem na T2. Navrh od Martina Myslivce.
Canon_rotator-vykres.pdf
(26.1 KiB) Staženo 227 x
Dynamik
Příspěvky: 47
Registrován: 16. 2. 2019, 10:53

21. 3. 2019, 9:48

Ahoj, možná by bylo lepší, kdybys každou tu součástku (v pdfku) vysvětlil k čemu slouží, přidal nějaký odkaz na celkové zařízení, aby nás začátečníky v astronomii to více zaujalo. Někteří tady by ti případně i poradili s jejím vylepšením, ohl. vyrobení, nebo ti ji taky vyrobili za rozumný peníz. Je tedy spoustu chytrých lidí s různými schopnostmi, možnostmi a zájmy, ale astronomii asi rozumí jen sotva kdo.
Výzkum/vývoj techniky pro dynamiku tekutin, její prototypování v 3D CAD a měření
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2019, 7:03

Zdar,
dik za zpetnou vazbu. Takze k cemu rotator slouzi.
Zacnu trochu obecne, aby pak bylo jasne, jake jsou moznosti a proc jsem zvolil tuto variantu. Konstrukcnim pripominky vitany.

V astrofoto se pod sestavou mysli objektiv (tedy dalekohled), okularovy vytah, reduktor/rovnac, filtrove kolo a pak kamera. Mezi tim muze byt nejake mnozstvi ruznych redukci a podlozek. Reduktor/rovnac je opticky clen, ktery redukuje ohniskovou vzdalenost (a tim se rozsiruje pole obrazku) a zaroven "vyrovnava" pole obrazku, aby mel obrazek hvezdy stejne kulate i v rozich a ne jenom na stredu pole. Zasadni je vztah rovnac/reduktor a kamera, resp. cip v kamere. Cize vzdalenost mezi cipem kamery a rovnacem musi byt presne dodrzena, protoze pak obraz trpi vadami (tvar hvezd hlavne v rozich) a clovek musi hodne fotek vyhodit. S ohledem na pocet jasnych bezmesicnich noci je tedy zasadni vydolovat maximum. Kazdopadne i kdyz je znama hodnota takzvaneho backfocusu pro dany typ rovnace, je nutne nejake laborovani. A nemluvim pouze o presne vzdalenosti, ale taky o tom, ze rovnac a cip kamery musi byt planparalelni.

Kdyz se vsechno sesklada dohromady (a prida se k tomu jeste dalsi technika, ktera ale ted neni dulezita), tak se muze fotit. Cela sestava muze mit i nekolik kilogramu a jeji nespravne upnuti v sachte okularoveho vytahu zpusobuje vady na obrazku (divne tvary hved, nemoznost zaostreni celeho obrazku atd.) Jenze i na nocni obloze se hraje na kompozici. Taky cip se musi otocit do takove polohy, aby se tam veslo vsechno, co chcete. Manualne se to dela tak, ze se povoli aretacni srobky v okularovem vytahu a cela sestava se o kousek otoci. Taaretuje, cvakne se zkusebni obrazek, zjisti kompozice, doostri a tak dale az do pozadovaneho stavu. To zabere hodne casu a nemluvim o tom, ze rucne to clovek nikdy presne neudela, obzvlast v pripade, kdyz se foti jeden objekt nekolik noci.

Aby byla cela procedura rychlejsi a nemuselo se furt sahat do ustavene a zaostrene sestavy, tak k tomu slouzi rotator. Rotuje kameru vuci fixovanemu rovnaci nebo dokonce cely set kamera, filtrkolo, rovnac vuci objektivu. Ja jsem ale zvolil tu jednodussi variantu, takze chci z jedne strany nasroubovat rotator na rovnac (de facto statorova cast) a otacet se bude kamera vcetne filtroveho kola (to je na rotorove casti). Krome toho je to navrzene na rotovani pres remenice a krokovy motor, ktery vyrazne zjednodusi vyrobu a snizi cenu.
Cilem je eliminovat rucni zasahy do sestavy (obvykle se pak rozhodi zaostreni), zrychlit cely proces a pochopitelne zvysit opakovatelnou presnost. Krome toho je nutne minimalizovat "optickou delku" zarizeni, aby byla prave presne dodrzena vzdalenost mezi rovnacem a cipem, o ktere jsem psal v uvodu.

Komercni reseni pochopitelne existuje napr. https://www.optecinc.com/astronomy/cata ... yxis-3.htm

Jenze cena je temer 2000 USD. A jsou zarizeni, ktere stoji jeste vic. Pro amatera temer nedostupna vec. Proto ten napad na vlastni reseni. A doufam, ze to bude stat tak mozna 1/10 komercniho produktu
Detail jednotlivych dilu muzu nasdilet a budu skutecne rad za konstrukcni pripominky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2019, 7:26

Jinak rotatory se pouzivaji taky kvuli montazim ktere sice sada motorku naviguje po obloze aby se kompenzovala rotace zeme ale jsou na azimutalni montazi jako kanon takze se z podstaty veci staci obrazove pole behem expozice
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2019, 7:51

Mas pravdu. Zapomel jsem dodat, ze existuje i derotator a pouzivaji ho hlavne planetarnici :)
Zkusim o vikendu pridat rezy sestavy, at vite, co je vevnitr :)

Jako nekonstrukter jsem resil (a nevyresil) nekolik problemu:
1. Jak namodelovat remenici na otocnou cast
2. jak namodelovat otvory na spojeni prirpravku na krokac k staticke casti rotatoru. A jestli je vubec tento zpusob uchyceni v poradku
3. jak nejlepe namodelovat ulozeni tenkonstenneho loziska, ktere je vevnitr rotatoru a jestli je styk s dily dostatecny
4. no a pochopitelne jestli je pouziti 3 malych kulickovych lozisek dostatecne na zamezeni "pruhybu" z duvodu hmotnosti kamery a filtrkola.
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2019, 1:21

tak rez rotatorem. Prirubu krokace a krokac jsem kvuli prhlednosti odstranil.
rotator_var3_rez1.PNG
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2019, 10:36

jeste doplnim nekolik bodu:
- rotator musi mit co nejkratsi optickou delku. Tomu odpovida i konstrukce
- rovnez musi mit pokud mozno co nejnizsi hmotnost, takze predpokladany material je dural a pripadne remenice se muzou tisknout
- rotator zachytava radialni axialni pohyb a mel by byt dost pevny, aby nedoslo k posunu a zaroven aby nic nebranilo otaceni. Proto kombinace tenkostenneho loziska vevnitr a 3 vnejsich kulickovych lozisek. Konstrukcni pripominky jsou vitany.
- vnejsi a vnitrni zavit je klasicky T2: M42x0,75 . Ten bohuzel neumim namodelovat. Pokud nekdo poradi, jak na to, budu vdecny (model je v solidworks, ale trenuju uz Fusion)
- drzak 3 kulickovych lozisek jsem navrhoval tak, aby to slo relativne lehce vyrobit, sestavit a pochopitelne i prubezne upravovat. Jak by ste modelovali otvor na sroub do staticke casti?
- je to ciste nekomercni reseni a doufam, ze to pomuze vsem kolegum, co trochu foti a potykaji se s uplne stejnym problemem. No a pochopitelne si nemuzou dovolit zarizeni v cene nekolik desitek tisic Kc.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2019, 11:03

Musím ocenit snahu.

Jen pár konstruktérských dotazu.

A, pojetí konstrukce
1, Jak rychlé se toči ten rotator? Doufám že aspoň 60 otaček za minutu?
2, Co je tenkostěné ložisko? Ted ještě možna jen chyba v názvoslovi mluviš o axiálním ložisku, ale na obrázku je axiální.....
3, Ložisko sice pěkné posazeno, nezajištěno a ve finalé zbytečně protože ti třou desky podle obrázku....
4, Tisknout řemenice? Co máš na myslí.

B, oblast CAD
1, model se nemodeluje, jen je příkaz závit a nebo díra se zavitem a ten ti uděla texturu a zanese do modelu tuto informaci nebo prostě neřešit, jen v případě výroby nápsat poznámku závit nebo to soustružníkovi říct.
2, Otvor na šroub - příkaz díry, obecně stačí udělát díru o 1mm vetší jak je šroub a nebo po staru náčrt -> kružnice -> vysunout
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2019, 12:07

Dik za pripominky,
rotator se otoci (spis pootoci o par stupnu) mozna jednou za nekolik hodin a pak bude na svem miste. Tudiz bude poloha presne fixovana po dobu foceni. Tam staci sila krokoveho motorku, ktery bude pres reminek a remenici drzet polohu. Podobne mam vyreseno ostreni, kde motorek drzi polohu okularoveho vytahu (muzu doplnit foto).
Na modelu chybi prave remenice na otocne casti, kerou jsem neumel namodelovat. Predpokladal jsem, ze ji dam pak vytisknout na 3dtiskarne a pak nasadim na osazeni otocne casti a nejak stahnu sroubkem.
Treni desek je trochu zamer, aby se zamezilo nechtenemu naklapeni. Jako nekonstrukter jsem to neumel vymyslet lip :)
U loziska jsem prevzal nazev a podel toho hledal na netu. Pouzival jsem katalog: https://www.korbel-loziska.cz/sortiment ... 03-nachi-1
Chtel jsem lozisko, ktere bude mit dost velky prumer da a D. No stjene tak aby byla hodnota B co nejmensi z duvodu minimalizace "opticke delky.
Lozisko v modelu je existujici produkt, ktery jsem prave stahnul jako soucast sestavy.

Jinak dekuji za napovedu k zavitu. Zkousel jsem aktualizovat stavajici knihovnu a byl to boj, ktery jsem nevyhral. Zkusim v dalsich pokusech. Pochopitelne musim domodelovat vhodny zapic, aby bylo mozne vyuzit cely zavit a hlavne to z nej i normalne odsroubovat. Uz jsem zazil nekolik situaci, kdy to proste neslo povolit kvuli materialu.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2019, 11:18

No pokud se ložisko neotočí aspoň 60 otáček za minutu, tak je zbytečné, proto se použivájí kluzné. Případně kluzné plochy. Tím že tam máš ložiško (nesprávný typ) jsi tam dodál vůle. Když se divám do toho technickýcho listu ložiska, tak tam chybí minimalní rychlost a další věci.

Pokud tady pujde o nizkou hmotnost tak se to provede kombinaci materiálů, kdy jedno těleso je ocel, dural a druhé bronz, PTFE, MDF atd. A uspora hmotnosti se provede odvrtáním děr jako kdysi na letadlech na vyztužích.

Řemen máš na mysli ozubený? Možna vyjde levnější ty řemenice než tisknout.

K zavitům, ale nejsou knihovny......

Idelaní pokud nemáš fotku nebo odkaz na animaci co by to mělo být..... až vidim, na začatku je odkaz. To chtěji 2000 USD za krabičku, která pouze pootočí pouzdrem ke kterému je přísroubováný foták? Nebo to ma další funkce?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2019, 12:52

Ano pravdepodobne je to lozisko zbytecne a tim padem budu muset promyslet zmenu v konstrukci s ohledem na tve doporuceni. Mozna by byla nejlepsi nejak teflonova vlozka, ktera by se nalisovala na statickou cast. Uvazuju nad tim spravne?

Od pocatku jsem taky uvazoval o ozubenem remenu, jako o nejlepsi variante z duvodu lehke dostupnosti, vcetne odpovidajicich remenic (tedy alespon pro krokac, protoze remenice s vetsim vnitrnim otvorem jsem nenasel).
Taky jsem to bral jako lepsi reseni, pokud potrebuju zastavit na miste a drzet dane otoceni rekneme 7 hodin. Neco jako zamezeni prokluzu.

U komercnich reseni to maji udelane pres snekove soukoli, co mi prijde jako hodne narocne na vyrobu. A tim padem + naklady navic.

Je nejaka jina moznost, jak docilit otaceni rotorove casti?

Jinak mas pravdu. Ta krabicka za 2000USD skutecne pouze toci fotakem a vsim, co je proste na rotorove casti. Je to obyvkle reseno snekem, ktery je pres malou prevodovku pohanen motorkem. Stejne tak pouzivaji podobny typ lozisek, jaky jsem do navrhu dal i ja. Krome toho to ma obvykle Haluv snimac na snimani 1 otocky, nebo ultra drahe produkty maji i enkoder. Povely na otoceni se resi z PC.
Zpetna vazba primo z zarizeni je fajn. Ovsem da se zajistit i jinym zpusobem, ktery se jmenuje Platesolving a znamena analyzu kontrolniho snimku, kde se clovek dozvi krome souradnic i uhel natoceni. Podle toho se pak na par iteraci da dosahnout ciloveho stavu :)
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2019, 1:41

Jo teflonová vložka je možna. Nejsme si jisty zda to není dražší varianta.

Zamezeni prokluzu by šlo možna řešit i nějakou brzdou, rohátkou. Pokud by se točilo jedním směrem tak něco takového: https://www.google.com/search?client=fi ... Muawh-6P2M:

Ono použivají šněk, jelikož je to samosvorné ozubení. To zmanena že se samo nepohné. Navíc je tam možnost, že šnekem se pohné, ten pootočí kol, ale opačně to nelze kolo šnekem nepohné.

Možnosti je několik a zavosi na hodně parametrech (nejvyrazněji cena, která se zas odvijí od další věci....)

Popřemyšlím, zda by nešlo udělát nějak elegantně...
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2019, 2:24

Tomasi, dekuji. Presne tento druh debaty jsem potreboval. Proste konzultovat navrh s konstrukterem vcetne jinych moznosti.
Jako uzivatel umim definovat pozadavky, ale konstrukci proste neumim :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2019, 4:08

Volil bych misto teflonu zedex
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Astronomie“