Strojnické tabulky on-line

Vše co chcete s komunitou sdílet a netýká se to konkrétního modelu stroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 10. 2019, 10:22

Taky používám knihy
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 10. 2019, 10:25

tumlik píše: 3. 10. 2019, 10:18 ad milan, byl jsi rychlejší, už jsem to zmiňoval ty str. tabulky se velmi liší rokem vydání, vávrovi byly už hoooodně osekané, předpokládám, že právě z nich autor vycházel :wink:
Vávra je s prominutím....k....
Mj, už na průmyslovce platilo, že čím ty tabulky byly novější, tím byly víc zprasené - vrchol :roll: byly ty šedivý.
No a tohle, podle mě posouvá tu hranici ještě dál - ty závity - k čemu to jako je?
názvosloví, blbě, rozměry (hodnoty) blbě, chybí řada rozměrů a ještě si to ani nelze prohlídnout nebo vytisknout?
Uživatelský avatar
STROJIRENSTVI.CZ
Příspěvky: 173
Registrován: 12. 10. 2017, 9:00

3. 10. 2019, 10:27

Vezmu si z vaší kritiky to, co nás může posunout někam dál. Na druhou stranu - nikdo vás nenutí tohle používat - tím, že jsme to vytvořili jsme vám přece nesebrali vaši knihu... berte to trochu s nadhledem.
milan584 píše: 3. 10. 2019, 10:25 No a tohle, podle mě posouvá tu hranici ještě dál - ty závity - k čemu to jako je?
názvosloví, blbě, rozměry (hodnoty) blbě, chybí řada rozměrů a ještě si to ani nelze prohlídnout nebo vytisknout?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2019, 10:30

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:20 Já s vámi souzním a Černochova dvojbible mi leží po boku :-) ale máme rok 2019 a ať chceme nebo ne, mladí strojaři mají v rukách mobily, ne knihy... já i vy ty knihy máme a rádi je čteme, ale jestli investuji do nějaké platformy, musím se dívat dopředu... jasně, na dílnách dál budou dílenské příručky, ale nedovedu si představit budoucnost - a vlastně ani současnost - bez toho, aby existovala elektronická alternativa. Relevance informací není problémem toho, jestli je to na papíru nebo v jedničkách a nulách. V obou případech můžete pracovat s kvalitními daty i se šmejdem...
tumlik píše: 3. 10. 2019, 10:16 souhlasím s t256, mám to stejně :)

... :wink:
já netvrdím, že by neměla v roce 2019 existoval el. alternativa diskutovaných tisků, ovšem tvrdím, a to zcela otevřeně, že žádný skutečný strojař, ať už konstruktér či praktik, výrobce atd. nebude brát informace z takové aplikace za validní...ano v nějaké diskuzi u piva, kde se budem hádat kolikátkou vrtákem se předvrtá ten a ten závit možná, ale v praxi těžko, v malé minianketě by procentuální vyjádření mohlo vyznít zajímavě :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 10. 2019, 10:32

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:27 Vezmu si z vaší kritiky to, co nás může posunout někam dál. Na druhou stranu - nikdo vás nenutí tohle používat - tím, že jsme to vytvořili jsme vám přece nesebrali vaši knihu... berte to trochu s nadhledem.
milan584 píše: 3. 10. 2019, 10:25 No a tohle, podle mě posouvá tu hranici ještě dál - ty závity - k čemu to jako je?
názvosloví, blbě, rozměry (hodnoty) blbě, chybí řada rozměrů a ještě si to ani nelze prohlídnout nebo vytisknout?
Také to vím, že mi to nikdo nenutí, a přesně se podle toho zařídím - s radostí zůstanu u toho Vrzala.
Víc k tomu nemám co dodat.
Uživatelský avatar
STROJIRENSTVI.CZ
Příspěvky: 173
Registrován: 12. 10. 2017, 9:00

3. 10. 2019, 10:35

Jasně a my taky proto v detailu každé té tabulky uvádíme, že je to nutno brát jen pro orientační výpočty. Toto není myšleno jako plnohodnotná náhrada norem.

Nicméně, je to čerstvá věc, je na začátku a počkal bych, jak se to ujme. Když to vztáhnu k té smršti kritiky, která se před rokem snesla na zavedení nové šablony a dnes ji používá >99 % místního osazenstva, musím říct, že jste mě naučili nebýt skeptikem :-)
tumlik píše: 3. 10. 2019, 10:30 já netvrdím, že by neměla v roce 2019 existoval el. alternativa diskutovaných tisků, ovšem tvrdím, a to zcela otevřeně, že žádný skutečný strojař, ať už konstruktér či praktik, výrobce atd. nebude brát informace z takové aplikace za validní...ano v nějaké diskuzi u piva, kde se budem hádat kolikátkou vrtákem se předvrtá ten a ten závit možná, ale v praxi těžko, v malé minianketě by procentuální vyjádření mohlo vyznít zajímavě :)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 10. 2019, 10:39

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:20 Já s vámi souzním a Černochova dvojbible mi leží po boku :-) ale máme rok 2019 a ať chceme nebo ne, mladí strojaři mají v rukách mobily
Napíšu co si o tom myslím.
V prvé řadě v tabulkách nesmí být elementární nesmysly - protože bez ohledu, na věk, pokud někdo toto použije, tak průser je jistota - zadarmo, drahý.
Uživatelský avatar
STROJIRENSTVI.CZ
Příspěvky: 173
Registrován: 12. 10. 2017, 9:00

3. 10. 2019, 10:42

Když jsem tady ve fóru zveřejnil informaci, že jsme to spustili, poprosil jsem, aby nám každý nahlásil, pokud na nějaký ten "nesmysl" narazí. Uvedl jsem i kontakt, kam to můžete poslat... přiložit ruku k dílu může každý. Stejně tak každý umí prázdně kritizovat.
milan584 píše: 3. 10. 2019, 10:39
STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:20 Já s vámi souzním a Černochova dvojbible mi leží po boku :-) ale máme rok 2019 a ať chceme nebo ne, mladí strojaři mají v rukách mobily
Napíšu co si o tom myslím.
V prvé řadě v tabulkách nesmí být elementární nesmysly - protože bez ohledu, na věk, pokud někdo toto použije, tak průser je jistota - zadarmo, drahý.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2019, 10:45

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 9:53K chybějícím normám - ani v tištěných strojnických tabulkách obvykle nemáte přepisy kompletních tabulek z norem, vždy jde o výběr toho "nejpoužívanějšího" (jinak si můžete zakoupit plné normy).
Jestli k tomu mohu něco mít, já bych právě myslel, že "digitální" tabulky toho mají obsahovat naopak víc, než je v normách. Spousta věcí je daných pomocí algoritmů (třeba ty průměry přes drátky nebo úhel stoupání), takže se dá dopočítat i pro závity které ani nejsou v normě. Sám mám na závity takovou aplikaci (v excelu) a běžně ji používám i jako referenční zdroj informací (protože jsem si ji psal sám a kompletně ji zkontroloval přímo podle norem, které samozřejmě mám taky všechny).

Navíc závitů vymykajících se normám je pořád všude plno, třeba v optice (kdo dělal někdy redukce k objektivům nebo optickým filtrům, ví co mám na mysli :-)) nebo třeba i jen v obyčejném ventilku do pneumatiky a ty ani ve starých poctivých tabulkách nejsou.

Jinak bohužel musím potvrdit už zmíněné pozorování, že čím novější tištěné tabulky, tím víc odfláknuté a většinou dělané jako výběr z těch starších, i když to autor nikdy nepřizná :-) Sám mám samozřejmě Černocha :-)

EDIT: tu excelovou tabulku klidně poskytnu, jen upozorňuju, že jsou v něm jen údaje které mě samotného zajímají a žádné další ne :-)
Naposledy upravil(a) prochaska dne 3. 10. 2019, 10:48, celkem upraveno 2 x.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2019, 10:45

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:27 Vezmu si z vaší kritiky to, co nás může posunout někam dál. Na druhou stranu - nikdo vás nenutí tohle používat - tím, že jsme to vytvořili jsme vám přece nesebrali vaši knihu... berte to trochu s nadhledem.
milan584 píše: 3. 10. 2019, 10:25 No a tohle, podle mě posouvá tu hranici ještě dál - ty závity - k čemu to jako je?
názvosloví, blbě, rozměry (hodnoty) blbě, chybí řada rozměrů a ještě si to ani nelze prohlídnout nebo vytisknout?
já osobně nekritizoval, nabídl jsem svůj pohled na věc a reagoval hlavně na smysl a praktické využití těch el. str. tabulek z mého pohledu, informace koho rajcuje se někam registrovat a nemá s tím problém jsou nepodstatné a podružné a mohly se ušetřit tři strany offtopiců více méně o hovně, takže to beru z nadhledem
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
STROJIRENSTVI.CZ
Příspěvky: 173
Registrován: 12. 10. 2017, 9:00

3. 10. 2019, 10:55

Já vím, to byla reakce na Milana584. Uvědomte si, chlapi, že tohle fakt není nic proti vám, ani proti vašim zvyklostem. Wikipedia byla na začátku taky plná nesmyslů a dneska na ní jako na encyklopedii "stojí svět". Ať se nám to líbí, nebo ne. Já si tady budu s těmi strojírenskými tématy dál hrát a rozvíjet je, dokud mě to bude bavit a dokud mě taky bude bavit utrácet za to peníze, co bych si mohl užít jinak...
tumlik píše: 3. 10. 2019, 10:45
STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:27 Vezmu si z vaší kritiky to, co nás může posunout někam dál. Na druhou stranu - nikdo vás nenutí tohle používat - tím, že jsme to vytvořili jsme vám přece nesebrali vaši knihu... berte to trochu s nadhledem.
milan584 píše: 3. 10. 2019, 10:25 No a tohle, podle mě posouvá tu hranici ještě dál - ty závity - k čemu to jako je?
názvosloví, blbě, rozměry (hodnoty) blbě, chybí řada rozměrů a ještě si to ani nelze prohlídnout nebo vytisknout?
já osobně nekritizoval, nabídl jsem svůj pohled na věc a reagoval hlavně na smysl a praktické využití těch el. str. tabulek z mého pohledu, informace koho rajcuje se někam registrovat a nemá s tím problém jsou nepodstatné a podružné a mohly se ušetřit tři strany offtopiců více méně o hovně, takže to beru z nadhledem
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 10. 2019, 10:57

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:42 Když jsem tady ve fóru zveřejnil informaci, že jsme to spustili, poprosil jsem, aby nám každý nahlásil, pokud na nějaký ten "nesmysl" narazí. Uvedl jsem i kontakt, kam to můžete poslat... přiložit ruku k dílu může každý. Stejně tak každý umí prázdně kritizovat.
dobře, můžem pokračovat
co to je? "Přirubová hradla z šedé litiny"
.....
- v sekci elektromotory
- označení strojnické normy (CO to jako je?)
je tam uvedeno Elektropohony Frenštát (tj. Siemens)
- dole v vyberte hodnoty
- vyberu Sg 56-4A
a ejhle je to silnik polski :mrgreen: Besel
https://www.tme.eu/Document/400e38a6bd0 ... _3_faz.pdf
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 10. 2019, 11:29

kluzná ložiska
zajímalo by mě, co a od koho to je za materiál 18 220 a 18 344 (já to vím, ale zajímalo by mě jestli to ví autor těch tabulek).
Píše se rok 2019.
Zdá se mi totiž, že ty futra jsou skutečně z Vávry z r.81 :shock:
Zítra v práci se zkusím podívat, jestli to je i těch ještě starších tabulkách, co to z nich kdysi Vávra vytahal.
---------
nápověda:
Výběr z ČSN 02 3496
ST SEV 1783-79
dávno zrušená
---------
kontrolní otázka - čo bolo ZVL Mokraď, Dolný Kubín?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2019, 11:56

STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:55 Já vím, to byla reakce na Milana584. Uvědomte si, chlapi, že tohle fakt není nic proti vám, ani proti vašim zvyklostem. Wikipedia byla na začátku taky plná nesmyslů a dneska na ní jako na encyklopedii "stojí svět". Ať se nám to líbí, nebo ne. Já si tady budu s těmi strojírenskými tématy dál hrát a rozvíjet je, dokud mě to bude bavit a dokud mě taky bude bavit utrácet za to peníze, co bych si mohl užít jinak...

ad wikipedia, ne že byla, ale ona pořád je plná nesmyslů, tudíž ji nelze brát vážně ať se to někomu líbí nebo ne :wink: , jsou tam stejné "píčoviny", ovšem "jakoby ověřené" jako kupříkladu na youtube, který je pro naše děcka modlou :) pokud pominu prolínání současné politiky slunce, tak jako příklad uvedu něco ze strojního oboru, který jsem náhodně vyhledal, a když už jsme u těch závitů tak kupříkladu tohle
https://cs.wikipedia.org/wiki/Whitworth ... F_(W,_BSW)
na této hrůze jako stojí svět? to jako vážně? od roku 2009?

ad hraní se strojírenskými tématy: proti tomu nelze nic namítnout, ale mě tohle hraní se str. tab. prostě přijde, i když vím, že je rok 2019, jako slepá ulička, důvody jsem popsal, jestli si z toho autor něco vezme je na něm
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2019, 12:22

A co je třeba špatně dejme tomu na tomhle: https://en.wikipedia.org/wiki/Quaternion ? Na wikipedii je spousta kvalitních článků a když člověk vidí nějaký podezřele krátký nebo zjevně neúplný, tak ty informace holt nepoužije. Osobně tam najdu skoro vždycky správný úvod do problematiky. A ten článek o whitworthových závitech mi nepřijde vyloženě chybný (když tak kouknu na anglickou), šroub ke stativu by se podle něj určitě udělat dal :-) A mimochodem jak jsem se na něj teď koukal, zjistil jsem, že se v dobách whitworthových značily rozměry maticových klíčů jinak než dnes, což jsem doteď nevěděl :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Technická literatura“