Strojnické tabulky on-line

Vše co chcete s komunitou sdílet a netýká se to konkrétního modelu stroje
Odpovědět
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 10. 2019, 5:59

- šedivý Vávra - rok 83 (SNTL 04-218-83) ty sintrovaný pouzdra tam jsou
- zelený Vávra -rok 84 (SNTL 04-234-84) ty sintrovaný pouzdra tam jsou
takže o tom, z čeho je to vytahaný a jak je to "aktuální" (navíc s šíleným množstvím chyb) doufám nebude nejspíš už žádná diskuze
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2019, 7:35

prochaska píše: 4. 10. 2019, 12:22 ...Osobně tam najdu skoro vždycky správný úvod do problematiky. A ten článek o whitworthových závitech mi nepřijde vyloženě chybný (když tak kouknu na anglickou), šroub ke stativu by se podle něj určitě udělat dal :-) A mimochodem jak jsem se na něj teď koukal, zjistil jsem, že se v dobách whitworthových značily rozměry maticových klíčů jinak než dnes, což jsem doteď nevěděl :-)
souhlasím, nicméně jsem reagoval především na tuhle nekritickou adorující větu
STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:55 Wikipedia byla na začátku taky plná nesmyslů a dneska na ní jako na encyklopedii "stojí svět". Ať se nám to líbí, nebo ne
a oním konkrétním odkazem demonstroval názorně, že na té wiki je bohužel pořád spousta nesmyslů, ale nehaním to globálně. Pokud bych byl nekritickým moderním obdivovatelem wiki s jabkem v ruce a chtěl bych si vyrobit podle toho článku závit ke stativu jak zmiňuješ, tak bych patrně velmi rychle pohořel po pár zabrání špony :D ....bavíme li se o slušné strojařině
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2019, 7:51

Myslim ze ta kritika je prehnana na lidi kteri se snazi neco tvorit a tu kritiku konstruktivne prijimaji a resi napravu. Zameril bych se na hledani konkretnich nedostatku a jiste jich tam hodne najdeme. Vysledkem muze byt neco co bude uzitecne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2019, 10:30

robokop píše: 4. 10. 2019, 7:51 Myslim ze ta kritika je prehnana na lidi kteri se snazi neco tvorit a tu kritiku konstruktivne prijimaji a resi napravu. Zameril bych se na hledani konkretnich nedostatku a jiste jich tam hodne najdeme. Vysledkem muze byt neco co bude uzitecne.
já se bohužel ke kritice obsahu nedostal, z důvodů které jsem uvedl v mé první odpovědi. Nabídl jsem svůj subjektivní pohled na využití toho díla v praxi. Pokud se Milan584 dostal k obsahu a jsou tam takové perly které uvádí, tak z jeho i vašich reakcí soudím, že to je nějaká beta verze k dodělání předpokládám komunitou nespokojených uživatelů viz.
STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:42 Když jsem tady ve fóru zveřejnil informaci, že jsme to spustili, poprosil jsem, aby nám každý nahlásil, pokud na nějaký ten "nesmysl" narazí. Uvedl jsem i kontakt, kam to můžete poslat... přiložit ruku k dílu může každý. Stejně tak každý umí prázdně kritizovat.
a nebo
STROJIRENSTVI.CZ píše: 3. 10. 2019, 10:35 jasně a my taky proto v detailu každé té tabulky uvádíme, že je to nutno brát jen pro orientační výpočty. Toto není myšleno jako plnohodnotná náhrada norem.
takže shrnuto podtrženo, spousty lidí na tom makalo, stálo to čas a předpokládám i nějaké peníze, samotný autor/spoluautor to dehonestuje stylem ,nic moc od toho nečekejte, je tam zřejmě spousty chyb, a berte to jen orientačně. To jako vážně? Jaká je motivace lidí, aby hlásili nesmysly v aplikaci? Teorie o "bichli" je spíš úsměvná, než pravdivá, protože na to, aby se každej trouba ujistil skutečností, si bude muset nad tu bichli holt stejně nakonec sednout :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

4. 10. 2019, 10:32

Zaregistroval jsem se kvůli tabulkám a ony jsou nepoužitelné. Reklamu nepotřebuji, soutěžit nehodlám... Zůstanu u papírové verze.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

4. 10. 2019, 11:41

Zase o jednoho betatestera méně.... :(
:wink:
josef109
Příspěvky: 597
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

6. 10. 2019, 11:12

Jestli ono to nakonec nebude tím, že tohle fórum zkrátka není ta správná "cílovka". Myslím, že každý z nás má na dílně své papírové tabulky, ve kterých informaci najde dřív než v telefonu. Tabulky, které díky bohu nebyly zadarmo, takže ten obsah je relativně důvěryhodný. Tabulky, které se dneska dají v antikvariátu koupit tak levně, že si s nimi můžu vytapetovat dílnu... Pokud jsem dosud hledal něco online, tak mě zatím Google nezklamal.

Rozumím, že to vyžaduje spoustu úsilí, ale asi bude nutno v něm pokračovat. Po tom co jsem tu četl, nemám sebemenší důvod k registraci.

Avšak vyjadřuji podporu, a držím palce :)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 10. 2019, 11:15

Průměrná cena tabulek Vávra, Vrzal je 70,- kus. Akorát toho Černocha mám jen toho jednodílnýho, na toho dvoudílnýho jsem nenarazil...

Edit, tak situace se mění z minuty na minutu, mrknul jsem na antikvariát a šup, oběvil se, včera tam ještě nebyl, oba dva díly za 300,- no šup a jedou domů :lol:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
STROJIRENSTVI.CZ
Příspěvky: 173
Registrován: 12. 10. 2017, 9:00

7. 10. 2019, 7:40

Já ho mám dokonce vícekrát, i jednodílného... on to v průběhu života rozšiřoval. Snažil jsem se kdysi získat práva k vydání reedice, ale nikde se nemůžu dopátrat, koho bych s tím mohl oslovit. Vím, že by to bylo do značné míry neaktuální, ale zároveň je to podle mě nejlepší strojně-technická příručka, co tady vznikla.
DwPetr píše: 6. 10. 2019, 11:15 Průměrná cena tabulek Vávra, Vrzal je 70,- kus. Akorát toho Černocha mám jen toho jednodílnýho, na toho dvoudílnýho jsem nenarazil...

Edit, tak situace se mění z minuty na minutu, mrknul jsem na antikvariát a šup, oběvil se, včera tam ještě nebyl, oba dva díly za 300,- no šup a jedou domů :lol:
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 10. 2019, 4:59

Toto vlákno je ako reklama na antikvariáty. Mne zatiaľ došlo toto:
strojne-technicka-prirucka.jpg
strojne-technicka-prirucka.jpg (30.63 KiB) Zobrazeno 3732 x
big_dilenske-tabulky.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

7. 10. 2019, 6:54

Amatérský dotaz: co je špatnýho na jednodílným "Černochovi"? Teda snad krom strašně slabýho papíru a plastovýho přebalu.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 10. 2019, 7:05

Ty první dvě dnížky Černocha mám ještě z průmky - tedy cca 44 let ..... ;-)
K otázce strojnických tabulek on-line
- za mne docela dobrý záměr
- současný obsah ale neodpovídá třeba obsahu výše zmíněných příruček proto je podle mne před autory projektu mnoho a mnoho práce
- moje připomínka k webu - pokud hledám informace technického charakteru tak bych očekával, že si při zobrazení mohu informace třeba zobrazit na celou obrazovku a ne že z toho je půlka reklam :-(
- no a pokud byl zmíněn odkaz zde z důvodů otestování potenciálními uživateli tak to přeci není špatně - tvůrci dostanou zpětnou vazbu, pochopitelně i tu negativní a já jen doufám, že je to od záměru neodradí ;-)
- protože to vidím jako dlohodobou a prospěšnou záležitost rád bych v této věci i pomohl ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 10. 2019, 7:12

STROJIRENSTVI.CZ píše: 7. 10. 2019, 7:40 Já ho mám dokonce vícekrát, i jednodílného... on to v průběhu života rozšiřoval. Snažil jsem se kdysi získat práva k vydání reedice, ale nikde se nemůžu dopátrat, koho bych s tím mohl oslovit. Vím, že by to bylo do značné míry neaktuální, ale zároveň je to podle mě nejlepší strojně-technická příručka, co tady vznikla.
DwPetr píše: 6. 10. 2019, 11:15 Průměrná cena tabulek Vávra, Vrzal je 70,- kus. Akorát toho Černocha mám jen toho jednodílnýho, na toho dvoudílnýho jsem nenarazil...

Edit, tak situace se mění z minuty na minutu, mrknul jsem na antikvariát a šup, oběvil se, včera tam ještě nebyl, oba dva díly za 300,- no šup a jedou domů :lol:
Tys kontaktoval ve věci autorských práv i DILIA?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
STROJIRENSTVI.CZ
Příspěvky: 173
Registrován: 12. 10. 2017, 9:00

7. 10. 2019, 7:32

Ne, k tomu jsem se popravdě nedostal. Ony mi v pravý čas zkřížily cestu digitální strojnické tabulky, které jsem místo toho koupil celé a implementoval právě do tohoto webu. Je to samozřejmě začátek a rád bych tady v následujících letech postupně sestavoval strojně-technickou příručku, od matematiky po tipy pro strojírenskou praxi. Fakt je to vše o tom, jestli se tento záměr setká se zájmem publika. Pokud tady někdo třeba kritizuje, že je tu reklama, hodilo by se dodat, že jen vytvoření takových strojnických tabulek, jaké jsou tu již nyní, je záležitostí několika stovek tisíc korun... a někde ty peníze na to vzít musíme. Reklama je přitom jejich jediným zdrojem. A to jsem ještě tak vstřícný, že tu zarputile držíme jedinou bannerovou pozici, přičemž bychom to mohli vytapetovat jako pexeso... :-)

Ale ještě k té Dilii - opravdu děkuji za tip. Zejména v produkci SNTL vyšly v šedesátých až osmdesátých letech spousty kvalitní technické literatury, která zůstává pohřbená v knihovnách a archivech. To vše by si postupně zasloužilo oživit a zpřístupnit přes web široké technické veřejnosti.
Zdenek Valter píše: 7. 10. 2019, 7:12
STROJIRENSTVI.CZ píše: 7. 10. 2019, 7:40 Já ho mám dokonce vícekrát, i jednodílného... on to v průběhu života rozšiřoval. Snažil jsem se kdysi získat práva k vydání reedice, ale nikde se nemůžu dopátrat, koho bych s tím mohl oslovit. Vím, že by to bylo do značné míry neaktuální, ale zároveň je to podle mě nejlepší strojně-technická příručka, co tady vznikla.
DwPetr píše: 6. 10. 2019, 11:15 Průměrná cena tabulek Vávra, Vrzal je 70,- kus. Akorát toho Černocha mám jen toho jednodílnýho, na toho dvoudílnýho jsem nenarazil...

Edit, tak situace se mění z minuty na minutu, mrknul jsem na antikvariát a šup, oběvil se, včera tam ještě nebyl, oba dva díly za 300,- no šup a jedou domů :lol:
Tys kontaktoval ve věci autorských práv i DILIA?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2019, 9:45

STROJIRENSTVI.CZ píše: 7. 10. 2019, 7:32 Ne, k tomu jsem se popravdě nedostal. Ony mi v pravý čas zkřížily cestu digitální strojnické tabulky, které jsem místo toho koupil celé a implementoval právě do tohoto webu. Je to samozřejmě začátek a rád bych tady v následujících letech postupně sestavoval strojně-technickou příručku, od matematiky po tipy pro strojírenskou praxi. Fakt je to vše o tom, jestli se tento záměr setká se zájmem publika. Pokud tady někdo třeba kritizuje, že je tu reklama, hodilo by se dodat, že jen vytvoření takových strojnických tabulek, jaké jsou tu již nyní, je záležitostí několika stovek tisíc korun... a někde ty peníze na to vzít musíme. Reklama je přitom jejich jediným zdrojem. A to jsem ještě tak vstřícný, že tu zarputile držíme jedinou bannerovou pozici, přičemž bychom to mohli vytapetovat jako pexeso... :-)

Ale ještě k té Dilii - opravdu děkuji za tip. Zejména v produkci SNTL vyšly v šedesátých až osmdesátých letech spousty kvalitní technické literatury, která zůstává pohřbená v knihovnách a archivech. To vše by si postupně zasloužilo oživit a zpřístupnit přes web široké technické veřejnosti.
Zdenek Valter píše: 7. 10. 2019, 7:12
STROJIRENSTVI.CZ píše: 7. 10. 2019, 7:40 Já ho mám dokonce vícekrát, i jednodílného... on to v průběhu života rozšiřoval. Snažil jsem se kdysi získat práva k vydání reedice, ale nikde se nemůžu dopátrat, koho bych s tím mohl oslovit. Vím, že by to bylo do značné míry neaktuální, ale zároveň je to podle mě nejlepší strojně-technická příručka, co tady vznikla.

Tys kontaktoval ve věci autorských práv i DILIA?
zde je potřeba si na rovinu říct, co má být cílem. Jestli to má být oživení řemesla, výuka, pomoc s vývojem, předávání informací mladým z čistého altruismu a nebo bussines projekt zaměřený na vydělávání peněz, reklama, reklamní akce, prodej banerové prostoru, odemčení fcí atd. atd.

V prvním případě se hluboce pokloním až k zemi a věřím, že leckterá čistá duše přiloží taktéž zdarma ruku k dílu, projekt bude rozhodně kavlitnější a určitě bezchybný takovým způsobem, že nebude třeba diskutovat o obsahu a zároveň by mohlo jít o záslužný počin v českém webovém prostoru, takové to "každý ze svou troškou do mlýna" :wink:
Bohužel z tvých cca 90 příspěvků jsem nabyl dojmu, že se jedná o druhý případ a tedy musím říct, že poklona se zatím nekoná
Znova opakuji, strojnické tabulky samy o sobě jsou pouhým návodem, mám od roku cca 1945 takřka celou skladbu, včetně tabulek od dobrovolného, bartoše atd. a ten obsah se liší dost zásadně s postupem doby, vávra je absolutní odpad odpadu a už jen ten název je hodně zavádějící
smysl něčeho, co je pro uživatele jen orientační mě opravdu zatím uniká...
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Technická literatura“