míčky a voda

Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

19. 11. 2021, 8:11

Snad jsem nepodváděl, když jsem si vzal kuchyňskou váhu, nalil tam vodu a strčil tam prsty. No váha se zvětšila. Takže za mě to zůstane v rovnováze. Kdyby ten pingpongový míček nebyl zavěšený, tak by vyplaval nahoru a asi by pak ta sklenička byla i lehčí, protože můj experiment :D

takže on vlastně musí být zespoda přidělaný, aby nevyplaval a váhy se vyrovnaly
Naposledy upravil(a) Onder dne 19. 11. 2021, 8:14, celkem upraveno 1 x.
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

19. 11. 2021, 8:13

ak uvažujeme že pingpongová lopta je mp=0 a váha šnúrky sa rovná taktiež nule mš=0 a aj objem šnúrok je Vš=0 tak :

objem vody v nádobách je rovnaký = zachovaná rovnováha :?:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 11. 2021, 8:17

turnigy píše: 19. 11. 2021, 8:10 To možno plynie, pretože si si tam poriadne nezakreslil všetky sily :wink:
Tak je tam dokresli ;-)
Uvidíš, že se vyruší - uplatní se jen hmotnost pinpongáče ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 11. 2021, 8:21

Onder píše: 19. 11. 2021, 8:11 Snad jsem nepodváděl, když jsem si vzal kuchyňskou váhu, nalil tam vodu a strčil tam prsty. No váha se zvětšila. Takže za mě to zůstane v rovnováze. Kdyby ten pingpongový míček nebyl zavěšený, tak by vyplaval nahoru a asi by pak ta sklenička byla i lehčí, protože můj experiment :D

takže on vlastně musí být zespoda přidělaný, aby nevyplaval a váhy se vyrovnaly
Pokud to vážíš na váze tak by hmotnost vody s ponořeným míčkem i tím který vyplave měla být stejná.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

19. 11. 2021, 8:45

Zdenek Valter píše: 19. 11. 2021, 8:21
Onder píše: 19. 11. 2021, 8:11 Snad jsem nepodváděl, když jsem si vzal kuchyňskou váhu, nalil tam vodu a strčil tam prsty. No váha se zvětšila. Takže za mě to zůstane v rovnováze. Kdyby ten pingpongový míček nebyl zavěšený, tak by vyplaval nahoru a asi by pak ta sklenička byla i lehčí, protože můj experiment :D

takže on vlastně musí být zespoda přidělaný, aby nevyplaval a váhy se vyrovnaly
Pokud to vážíš na váze tak by hmotnost vody s ponořeným míčkem i tím který vyplave měla být stejná.

teď už váhu vytahovat nebudu, ale když se zamyslím, že když jsem do skleničky strčil prsty a hmostnost se zvětšíla - tzn případ, kdy já nejsem nijak spojen s tou nádržkou ( gumový míček).

Takže s tím co jsi napsal nesouhlasím, protože ponoření zjevně vytváří sílu z mého experimentu.

mě připadá, že ten ponořený objem vytvoří tu sílu, která obě kádinky srovná. Pingpongáč je zavěšený protože má malou hustotu a vyplaval by ( ale trošičku i váží, takže určitě i přidává na hmotnosti jako celku, to co vlastně myslíš ty - z čehož si tak trošičku myslím, že přeci jen tahle kádinka je troooooooooošiličku těžší. Jestli takový malý rozdíl na rozhýbaní takové váhy stačí nevím, já jsem s tím nikdy nepřišel do styku, (jiná generace :) ).
josef109
Příspěvky: 603
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

19. 11. 2021, 9:12

"Bylo-li kolo těžní věže dobře namazáno, fungoval systém bezvadně. Ovšem po několika dnech Cimrman zjistil, že se mu v dole hromadí horníci..."

Podle mě bude záležet na čem se to váží, a jak moc nepórovitý bude ten plný míček. Původně jsem tipoval že se to nezmění, ale začínám se přiklánět spíš k Archimédovi :lol:
Naposledy upravil(a) josef109 dne 19. 11. 2021, 9:15, celkem upraveno 1 x.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

19. 11. 2021, 9:13

Zdenek Valter píše: 19. 11. 2021, 8:17
turnigy píše: 19. 11. 2021, 8:10 To možno plynie, pretože si si tam poriadne nezakreslil všetky sily :wink:
Tak je tam dokresli ;-)
Uvidíš, že se vyruší - uplatní se jen hmotnost pinpongáče ;-)
Ja by som to zakreslil takto
Untitled.png
Reakčná sila -Fvzt pôsobí v obidvoch prípadoch na dno nádoby. V prípade vľavo je však ešte sila F1, ktorá pôsobí na lanko opačným smerom ako reakčná vztlaková sila. Veľkosť tejto sily je nižšia o tiaž loptičky a lanka. Takže celková sila F pôsobiaca na dno nádoby vľavo odpovedá tiažovej sile pôsobiacej na lanko a loptičku. Napravo je F rovná veľkosti reakčnej sily -Fvzt.
Tos C45-2000
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

19. 11. 2021, 9:16

V oboch nádobách po ponorení míčkov pôsobí rovnaká vztlaková sila, ktorá tlačí míčky nahor. Ak by bol pimpongáč nadol zatlačený nejakou tyčkou, bolo by to +- v rovnováhe. No tým, že je uviazaný o dno nádoby, sily sa vyrušia- tam sa iba zdvihla hladina vody. Kdežto na druhom vztlak pôsobí proti váhe gumy, a nič nebráni zatlačiť celú nádobu nadol
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 11. 2021, 9:18

Onder píše: 19. 11. 2021, 8:45
Zdenek Valter píše: 19. 11. 2021, 8:21
Onder píše: 19. 11. 2021, 8:11 Snad jsem nepodváděl, když jsem si vzal kuchyňskou váhu, nalil tam vodu a strčil tam prsty. No váha se zvětšila. Takže za mě to zůstane v rovnováze. Kdyby ten pingpongový míček nebyl zavěšený, tak by vyplaval nahoru a asi by pak ta sklenička byla i lehčí, protože můj experiment :D

takže on vlastně musí být zespoda přidělaný, aby nevyplaval a váhy se vyrovnaly
Pokud to vážíš na váze tak by hmotnost vody s ponořeným míčkem i tím který vyplave měla být stejná.

teď už váhu vytahovat nebudu, ale když se zamyslím, že když jsem do skleničky strčil prsty a hmostnost se zvětšíla - tzn případ, kdy já nejsem nijak spojen s tou nádržkou ( gumový míček).
Jenže to je jiný případ než s tím pinpogovým míčkem.
To co jsi popsal a vyzkoušel je popis chování druhého ramene, kde je zavěšený ten druhý míček vně váhy ;-)

Onder píše: 19. 11. 2021, 8:45Takže s tím co jsi napsal nesouhlasím, protože ponoření zjevně vytváří sílu z mého experimentu.

mě připadá, že ten ponořený objem vytvoří tu sílu, která obě kádinky srovná. Pingpongáč je zavěšený protože má malou hustotu a vyplaval by ( ale trošičku i váží, takže určitě i přidává na hmotnosti jako celku, to co vlastně myslíš ty - z čehož si tak trošičku myslím, že přeci jen tahle kádinka je troooooooooošiličku těžší. Jestli takový malý rozdíl na rozhýbaní takové váhy stačí nevím, já jsem s tím nikdy nepřišel do styku, (jiná generace :) ).
No možná je čas aby nás Víťa rozsoudil ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 11. 2021, 9:23

Zdenek Valter píše: 19. 11. 2021, 8:06
bobik píše: 19. 11. 2021, 7:19 Opravuji svůj původní předpoklad. Klesne kádinka s gumovým míčkem. Zdeňkův obrázek pomohl pro lepší představu. Porovnáváme hmotnost míčku a hmotnost vytlačené vody.
No jenže z mého obrázku plyne, že větší síla G působí na rameno s pinpongáčem - hmotnost vody je v obou kádinkách stejná.
Oba míčky jsou nadlehčovány stejnou silou protože v obou kádinkách jsou stejně veliké balonky - síla se tedy na ramenech vyruší.
To je právě to, že nevyruší. To jsem si z počátku myslel. Vem si digiváhu, dej na ní sklenku s vodou a vynuluj. Pak na provázku ponoř nějaké těleso. Dokuď se nedotkneš dna, tak váha ukazuje jen hmotnost vody tělesem vytlačené. Takto se zjišťuje objem tvarového tělesa.
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

20. 11. 2021, 6:20

Mě je úplně jasné, co by se s těma kádinkama stalo u nás doma. Moje lepší polovička by situaci zhodnotila slovy: "Co to tady zase roztahuješ za bordel? Ukliď to a bež dělat neco užitečného!"
:D
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

20. 11. 2021, 8:34

Hned první Vítova věta: tipujte a nevysvětlujte......
Už na druhé stránce se to zvrhlo :) . Ještě jedna stránka a začnou tu lítat blbci a pyje :D
Víta má houby co dělat a lstivě rozděluje členy fora, tak jako to dřív dělal Babiš. Měli bychom s ním skoncovat .... :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2021, 9:07

co by to udelalo kdyby ty micky meli jiny prumer?
kdyby ty kadinky byli pod hladinou propojene?
atd...
to je zajimava uloha ktera muze mit mnozstvi dalsich variant
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

20. 11. 2021, 9:48

pafik píše: 20. 11. 2021, 8:34 Hned první Vítova věta: tipujte a nevysvětlujte......
Už na druhé stránce se to zvrhlo :) . Ještě jedna stránka a začnou tu lítat blbci a pyje :D
Víta má houby co dělat a lstivě rozděluje členy fora, tak jako to dřív dělal Babiš. Měli bychom s ním skoncovat .... :lol:
To totiž nikomu nedá, napsat jen odpověď bez nějakého zdůvodnění. To k tomu přeci patří :D .
Myslím, že když člověk tu úlohu nezná a pokusí se logicky uvažovat a sdělit svůj nápad, tak to je určitě dobře když to napíše, než aby čekal na správnou odpověď a pak si jen v duchu řekl, "tak jsem úplnej blb", nebo "přesně takhle jsem to myslel" :)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 11. 2021, 12:27

ještě chvilku :-)

co udělá s váhou tato varianta pokusu ? místo nitě ze dna držíme pingpongový balonek prsty (prsty zanedbejme, může to být i kus drátu)
.
Přílohy
balonky03.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Rébusy“