Proč

Nebojte se postavit si vlastní CNC, není to tak těžké
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

14. 4. 2015, 8:33

Paradoxně musím poděkovat za zkušenosti, které jsem zde získal z klasického obrábění. Děsím se toho, že fígle , které se předávaly z generace na generaci se nemají komu předat. Dneska není problém namalovat hřídel v CAD a vyrobit jich 10 000 kusů. Problém je vzít stávající hřídel a "kousek" na ní ubrat. Najednou nastává problém jak ji upnout, jakou rychlost zvolit a jaký použít nůž. Zvu si důchodce-soustružníky a připadám si před nimi jako naprostý jouda, když vidím jak bych to řešil já a jak to řeší oni. Úplně jednoduchá primitivní řešení, ale člověk mého typu by si to nejprve spočítal v excelu, a potom se to snažil složitě aplikovat. Oni to mají hotové dřív než mi naběhnou wokna.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

14. 4. 2015, 9:08

Rambo007 píše:Paradoxně musím poděkovat za zkušenosti, které jsem zde získal z klasického obrábění. Děsím se toho, že fígle , které se předávaly z generace na generaci se nemají komu předat. Dneska není problém namalovat hřídel v CAD a vyrobit jich 10 000 kusů. Problém je vzít stávající hřídel a "kousek" na ní ubrat. Najednou nastává problém jak ji upnout, jakou rychlost zvolit a jaký použít nůž. Zvu si důchodce-soustružníky a připadám si před nimi jako naprostý jouda, když vidím jak bych to řešil já a jak to řeší oni. Úplně jednoduchá primitivní řešení, ale člověk mého typu by si to nejprve spočítal v excelu, a potom se to snažil složitě aplikovat. Oni to mají hotové dřív než mi naběhnou wokna.
Tohle je nic - děs se okamžiku, az tě přivezou na "emergency" a personál ti řekne "moment, najdeme to na webu, kdo si to má pamatovat ...".
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

14. 4. 2015, 9:18

A nebo ještē hůř -moment prosím musíme počkat nám nejde internet, už se ale na tom pracuje
Krása pomíjí, blbost je věčná
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2015, 11:10

No říká se tomu zapomenuté znalosti, zapomenuté technologie ... nic nového v historii lidstva. :wink:
Smutné je spíš to, že o ty vědomosti a letité znalosti moc nikdo nestojí ... ty fígle umřou s těma lidma. Leda, že by někdo začal platit dobrýho soustružníka aspoň tak jako mizernýho právníka....možná by pak stálo za to pro dnešní mladý to aspoň trochu okoukat.
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

15. 4. 2015, 1:38

zajímavé: http://www.domaci-soustruzeni.cz/histor ... zniku.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

15. 4. 2015, 7:07

lapa píše:Tohle je nic - děs se okamžiku, az tě přivezou na "emergency" a personál ti řekne "moment, najdeme to na webu, kdo si to má pamatovat ...".
Četl jsem, že v Americe 30% lékařů léčí podle Internetu. Když přijdu k českému lékaři, tak si občas říkám, zaplať Bůh za těch 30%. Doktor listuje v tlusté knize, a potom říká: No předepíši vám tento lék, doufám, že se ještě vyrábí. Ta kniha je 5 let stará a je hrozně cenná další už nevydají. Já: ??? Farmaceutická firma neinvestuje do své reklamy??? Doktor: " Ano neinvestuje. Oni to už teď vydávají jenom na Internetu, protože se to prý rychle mění. A Internet já nepoužívám...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2015, 8:43

Prosim vás, jste si jistí, že ty zapomenutý znalosti, technologie a fígle nejsou normálně popsaný v nějakých soustružnických příručkách, učebnicích či jiný, běžně dostupný literatuře nebo rovnou na youtube? Nepřeháníte to krapet s tim skuhránim, mi přijde, že je to teď tady v každym druhym vlákně. Všechno starý je úžasný, cokoliv moderního je špatně, CNC je pomalu sprostý slovo, jako by se tam nemusely řešit podobný nebo jiný stejně nebo i více kompikovaný věci (o managerech, na který tady taky dřív nebo pozdějc dojde, ani nemluvě, to je skoro jak na schůzi nějaký okresní buňky ani nechci řikat jaký strany :roll:), dokonce už i internet (resp. jeho využívání při práci) to schytal.. Šel by příklad nějakýho fígle kolem soustruhu, kterej podle vás zmizne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 10:47

Odpovím ti otázkou, či zadáním ... když píšeš, že jen bulíme, nadáváme a že je to vlastně snadný na netu cokoliv najít, či sehnat potřebné knihy ....
Najdi mi na netu či v knihách dobrý a přesný výrobní postup třeba na tahle ozubená kola a pastorky aby to opravdu fungovalo. Můžeš případně i doporučit vhodný stroje na výrobu takových dílů ... to byla dříve běžná práce starých fachmanů technologů, často i mistrů na dílně.
http://alsracing.net/?p=2997" onclick="window.open(this.href);return false;
To je vcelku snadné zadání, jistě si s tím lehce poradíš návodů na výrobu ozubených koleček je plnej internet ... :wink:
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 10:55

A ještě k tomu soustruhu a starým fíglům...
Na ta ozubená kola jsou potřeba soustružený placičky delrinu síla 3,5mm s dírou o průměru 9,56mm a vnějším průměrem cca 48mm
Najdi mi vhodný postup výroby na malým stolním stroji (do 300kg), který má průchod vřetenem cca 15mm. (vpodstatě by na tu výrobu měl stačit i ten soustruh co máš doma.
Podmínkou je aby výroba jednoho kusu netrvala déle než 1,5 minuty aby to axiálně neházelo víc než dvě stovky a rovnoběžnost tý placky byla ve dvou stovkách. Jo a ještě jedna podmínka ... z metrový tyče se musí vyrobit min. 140-150 kusů. :) Ukaž se !!!!!!!!!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 11:02

Nedávno nekdo prodával speciální malinkou odvalovačku ,ale už si nepamatuju kdo .Každý obor má svoje fígle .Živí mě formy na přesný lití a taky to chce svoje ,taky dělám závodní motory a komponenty, těch znalostí který jsou nutný je víc než dost a na netu uritě nejsou :lol: ty zůstávaj v rodině a bylo to i dříve ,ono v těch knížkách taky nebylo všechno.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2015, 12:06

Engineer píše:to byla dříve běžná práce starých fachmanů technologů, často i mistrů na dílně.
A tydle fachmani a mistři na to neměli učebnice, to se šířilo jen ústnim podánim, jo? Pak beru zpět.
Engineer píše:To je vcelku snadné zadání, jistě si s tím lehce poradíš návodů na výrobu ozubených koleček je plnej internet ... :wink:
Já ale netvrdim, že to bude snadný, já jen píšu, že todle know-how je stále někde k mání, že neumře s těma, kdo to naposled běžně provozovali. Že si těch učebnic (či jiných zmiňovaných zdrojů) nebudeš muset pár pořádně naštudovat a že to, co se ty starý borci museli leta učit, je teď brnkačka, jsem nepsal.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

15. 4. 2015, 12:30

Nechci aby to vypadalo, že mám něco proti obrábění na číslicově řízených strojích nebo konstruování na počítačích. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že dnes konstruktérům mnohdy chybí určitý technický cit a smysl pro účelnou jednoduchost. Když nám něco řešil jeden starší pán dříve, tak dokázal zvážit i to jaký materiál máme ve skladu a jaké technologie máme k dispozici. Díly byly většinou jednoduché a i případně poškozené šly udělat. Dnes nám to navrhnou od stolu (počítače) a pak hledáme, kdo to dokáže udělat. Samozřejmě to někdo dokáže, ale spousta složených tvarů je tam zbytečně, jen proto, že dnes to přece vyrobit jde. Málo už se myslí na jednoduchost, úpravy nebo výrobu poškozené součásti bez výkresu k ní. Píši teď samozřejmě spíše o výrobě přípravků nebo speciálních zařízení, ne o hromadné výrobě.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 12:40

To je úplně jednoduchý dobrý konstruktér se znalotma je tak ve věku 50+-let a je hodně zamněstnavatelů kteří chtěj mladého ing kterého si prej :lol: zaučej a co ty životní zkušnosti ? pak takovej 50 letej prďola (můžu to říct protože tolik mi je :lol: ) jim připadá starej i když umí ve 3d líp jak mládež ,je to jak se sekretářkou velkého šéfa když je šéf blb tak má krásnou a drahou ,když je moudrej potřebuje obětavou a zkušenou.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2015, 1:20

Thomeeque píše:
Engineer píše:to byla dříve běžná práce starých fachmanů technologů, často i mistrů na dílně.
A tydle fachmani a mistři na to neměli učebnice, to se šířilo jen ústnim podánim, jo? Pak beru zpět.
Engineer píše:To je vcelku snadné zadání, jistě si s tím lehce poradíš návodů na výrobu ozubených koleček je plnej internet ... :wink:
Já ale netvrdim, že to bude snadný, já jen píšu, že todle know-how je stále někde k mání, že neumře s těma, kdo to naposled běžně provozovali. Že si těch učebnic (či jiných zmiňovaných zdrojů) nebudeš muset pár pořádně naštudovat a že to, co se ty starý borci museli leta učit, je teď brnkačka, jsem nepsal.
... většina knih popisuje jen holé základy, sem tam najdeš něco zajímavého i v těch knihách nebo v patentových spisech, ale ty speciality podobné té co jsem ti zadal jsou, či byly velmi často firemní nebo i osobní tajemství těch co to uměli. Předávalo se to ve firmách když si "staříci" zaučovali nástupce, nebo to měla firma popsaný ve výrobních postupech, které se logicky nezveřejňovali, ale v nich často taky nebylo vše...
Nástup počítačů, CNC atd. přes svůj nepochybný přínos způsobil ale také ztrátu často generace budovaných historických zkušeností, nemluvě o Tebou zmiňovaných manažérech, kteří si velmi často lidí nad 50 co už něco vědí vůbec neváží.... A kdo si mně neváží, není ochotnej moje znalosti platit, rejpe do mně, tak ten si přeci nezaslouží abych mu svoje letitý těžce získaný poznatky zdarma předal, nebo se pletu? :wink:
Jako příklad jedna historka z jiného oboru ... tavba speciálních barevných skel. V dnešní době analýz, supermoderních technologií, nanometod a kdo ví čeho ještě by neměl být problém nadávkovat do skleněné taveniny přísady dle výrobního postupu, aby měla požadovanou barvu že? V jedné firmě měli udělat barvu která se roky nedělala (sklo s přísadou zlata jako barvícího prvku, takže kurevsky drahé sklo). Udělali první tavbu ... barva nevyšla, druhou, barva nevyšla, třetí ... opět barva nevyšla. Cena za ty pokusy už šla do stovek tisíc, tak zavolali "dědka" důchodce co to před lety tavil. Přišel k peci, rozhlídnul se pak si naslinil prst zvednul ho a chvíli se točil kolem dokola. Pak jim říká ... jděte vy pitomci zasklít to rozbitý okno támhle nahoře ve střeše nad pecí a pak ho musíte pootevřít na asi deset centimetrů škvíry. Následný tavby daly správnou barvu skla jadna jak druhá .... takže asi tak. :lol:
A ještě jeden příklad kdysi po mně někdo chtěl super přesnou výrobu ozubených koleček (na tisíciny) včetně speciálně hlídaného tvaru boku zubu. Měl jsem vše, tedy stroje na kterých se to desetiletí dělalo, přípravky, nástroje i technologickej postup, ale jednu věc ne ... chyběl mi ten děda co to třicet let dělal. Když jsem tý firmě řekl že bez toho pantáty se nehnu dál a že jestli chtějí platit výzkum toho správnýho technologickýho postupu tak aby se připravili na několik měsíců a zařízli čuníka s několika sty tisíci peněz na pokusy... Mladý kluci (do třiceti)... ti manažéři, čuměli na mně jako puci ... a že prej toho dědu asi neseženou a tak nějak (požadavek byl aby mi ho přivezli, zaplatili mu hotel na 14dní a dali přilepšení k důchodu). Kroutili se a ošívali skoro jak Ty když máš někomu něco zaplatit. :lol: Pak přišel novej majitel firmy (pán starší než já) a říká ... kolik pak tomu frézaři (firma) dlužíme na vejplatách ... a bylo ticho. Co vím, děda měl svoji hrdost, poslal je do pí... takže dnes je na trhu o jeden kvalitní českej produkt míň a o několik čínskejch šmejdů víc. A způsoby jak danej výrobek dělat budou až ten děda umře zapomenutý :( Abys mně nebral za slovo, pochopitelně že to někde ve světě někdo jinej na jiný technologii umí, ale ten to nepoví, nenapíše na web či do knih, pokud pracuje v rozumný firmě tak to naučí svýho nástupce.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2015, 1:33

Engineer píše:většina knih popisuje jen holé základy, sem tam najdeš něco zajímavého i v těch knihách nebo v patentových spisech, ale ty speciality podobné té co jsem ti zadal jsou, či byly velmi často firemní nebo i osobní tajemství těch co to uměli.
No jo, já se ale vyjadřoval a ptal na mizející fígle soustružníků-důchodců o upínání, výběru nože, otáčkách atp., ty na mě s mistrama technologama a teď už jsme u rodinného či firemního stříbra.. :roll: Ale dobrý, no, jsou to zajímavý věci..
Engineer píše:Kroutili se a ošívali skoro jak Ty když máš někomu něco zaplatit. :lol:
:shock:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Proč vzniklo toto fórum“