CNC Cjuz - frézování hliníku

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2014, 10:33

Thomeeque píše:Měli jste na mysli: painting? Nebo co je "paiting sensor"?
Jo je to moje blbost, v textu mi toho uteklo víc (pokažené N, sensor a senzor). Na pokusy to přežiji a až to budu dělat nahotovo musím si dát větší pozor.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2014, 12:03

Nový povrch připravený pro další pokus.
Elox lze udělat znovu snadno.

Akorát si říkám že by se na to gravírování hodilo oměření výšky povrchu jako u plošňáku. Desetina je už problém a přitom srovnat to přesněji je komplikované taky.
elox-BO2.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
kamilpetrjansta
Příspěvky: 204
Registrován: 28. 8. 2006, 11:13
Bydliště: Brno - venkov
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2014, 8:57

Ty fleky na tom modrém eloxu jsou špatným osušením povrchu.
Už se mi to stalo i v profi eloxu a bylo mi to takto vysvětleno.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2014, 9:48

kamilpetrjansta píše:Ty fleky na tom modrém eloxu jsou špatným osušením povrchu.
Už se mi to stalo i v profi eloxu a bylo mi to takto vysvětleno.
To nedává smysl, byly tam hned po vytažení s barvy a zůstaly až do konce.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

27. 10. 2014, 11:17

Mas to pekny :wink:
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2014, 9:35

Částečně hotový výrobek.
Skoro komplet na tomto CNC (+ hřídelka na soustruhu)

Omezení je dost zásadní a přesnost sem tam desetina (podle okolností). U duralu 7075 - vnitřní díra 8mm znamená že tam nestrčíte 7,8 vrták (plným koncem, břity někde ano)
Plasty jsou samozřejmě jepší, tam se malá tuhost stroje tolik neprojeví.

Ten úkos 45° u bílého plastu je srážen s uchycením materiálu na destičku pod úhlem (tedy žádná spešl fréza)
zubovka1.jpg
Povrch u duralu je broušený (od frézy je vždy mírně, na omak, hrbolatý) naopak u tmavého plastu je krásně hladký a není znát obrábění.
Ten dural mě trochu vypekl, deska 15mm cca 200mm dlouhá, dotažená na koncích na dřevěnou desku. Po vyjmutí výrobku 70x70mm se ukázalo že to dotažení ji prohlo a tudíž se to pak vrátilo a povrch obrobku byl křivý (asi 0,02mm).
zubovka2.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 11. 2014, 9:12

hezké čerpadýlko (nechceš jich udělat víc ? )

to prohnutí je problém dřeva jako podkladu - také jsem na to přišel a nyní podkládám raději odřezky duralu ... nebo rovnou ve svěráku.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2014, 4:33

Taková mini sérivá výroba.
Logo na krabičku frézování + laser.

2mm fréza, 25000ot, laser 1W, CAD/CAM - Sketchup (i proto občas G kod vytváří záhady)

http://youtu.be/BgS4H-zTZFk
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

30. 11. 2014, 8:32

Nemuze byt příčina tech fleku na tom eloxu spatnym odmastenim, nebo odmastovaci kapalina zustala na miste skvrny??
Nikdy jsem neeloxoval, jen mi to napadlo. Jinak pekny dily a pekna barva.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

15. 12. 2014, 9:42

Tak jsem se stal šťastným majitelem jednoho z pár senzorů co CJUZ vyrobil a (přestože mám mechanické rozlišení 0,00125mm) opakovatelně detekuje s odchylkou do 0,0008mm.
Na "dotyk" jsem si napsal pár řádků kdy najedu na senzor 3 krát za sebou (vždy o půl mm couvnu a znovu přibližuji) a takto průměrovaná hodnota dává max chybu 0,0004mm (testováno asi 20x(3x) za sebou najetí) :twisted: .

...samozřejmě když se rukou opatrně opřu o stůl a zkusím najet znovu tak lítají setiny nicméně to není nepřesnot senzoru, ale gumovost mé hračky :oops:

pokud někoho zajímá co to zase píšu za blbosti, jak je možné že "měřím s přesností" lepší než je mechanické rozlišení tak samozřejmě něměřím opravdovou přesnost a najíždím opravdu pouze s přesností mechanického rozlišení. Nicméně LinuxCNC od doby kdy zaznamená "dotek" ještě nějakou dobu dojíždí (deceleruje) a jeho "matematická poloha" klidně popojede ještě kousíček dál přičemž k mechanickému kroku už nemusí dojít.
Za rozdíly které naměří (tedy v submikronové přesnoti) může doba reakce na signál senzoru. (podle toho jak dlouho si zdřimne než zaznamená "dotek" pak poposkočí zlomek mikronu)

Dále je takto měřena "přesnost" pouze v rámci jednoho bodu. Kdybych vzal Johansonku, kterou ovšem nemám, a změřil v jiném bodě tak bych už lítal +- ten mechanický krok a to jen při použití malé Johansonky protože trapéz není zrovna ultrapřesný - však víme :cry: .

Nicméně shrnuto podtrženo teoreticky mi funguje měření ofsetu nástroje a při výmněně už nemusím znovu pracně hledat "nulu".
Stejně jsem se nikdy netrefil líp jak na pár stovek protože dost často původní nula na obrobku zmizí "ve šponách" a najetí dotykem už není možné (bylo potřeba dukladně promyslet kde nulu chytat už při tvorbě programu). Prakticky se uvidí až budu "tupit nástroje" a nazývat to frézováním :D
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2018, 11:00

Po delší době jeden kousek z "obrábění".
Je to asi největší co jsem na tomto stroji dělal, trvalo to asi hodinu.

materiál 7075, tloušťka 20mm, fréza 4mm.

Rozměry podle skutečnosti:
Užší strana - požadavek 60mm, nahoře 59.66, dole 59.75
Širší strana - požadavek 130mm, nahoře 129.82, dole 129.89
Nejvetší otvor - požadavek 28, skutečnost 28.3
4 otvory kolem - požadavek 10mm, skutečnost 10.08

Pokud člověk ví jak to lítá, může s tím počítat. Ale přesnou díru nebo kolmost s tím udělat nelze.
.
DSC_0620.JPG
.
Hned po dokončení - bohužel materiál byl tvrdý, vysunutí frézy velké a tahle drť je maximum co jsem mohl ubírat.
DSC_0618.JPG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2018, 3:27

No a ještě krátké video, jak to jde když to jde.

https://youtu.be/t-GdqJ-spvs
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

13. 8. 2018, 3:41

Moc pěkná frézka! Už se těším na další video z frézování
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 3:57

No tak další videjko, aby bylo vidět co se dá a nedá.

https://youtu.be/fkS3xBxXlmk

Jinak funkční jsou pouze ty malé dírky na pérka a M3 šroubky.
Všechno ostatní je běžně nepoužitelné jde tedy o takové vykousnutí tvaru pro následné snadné obrábění na soustruhu.
Větší průměry mají cca o 0,4mm menší průměr než dle požadavku, navíc čím hloub tím se průměr zvětšuje.

To odsazení ke konci je protože nemůžu ubrat celých 25mm 6mm frézou a tak jsem posledních 10mm projel 4mm a odsazení je proto aby se mi nešudlala o stěnu.
No a to lupení úplně dole zase dělám, aby se mi díl neuvolnil při posledním průběhu a pak neudělal neplechu. Prostě ho nakonec vyloupnu.
DSC_0643.JPG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 9. 2018, 5:25

nebylo by lepší začít pilkou, pak soustruh a až naposledy na frézce rozvrtat ty dírky - odpadne frézování do hloubky a na frézce lehčeji chytím střed od přesné díry, než na soustruhu od nepřesné díry.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“