Router 500 x 400 x 100 dřevo plasty Al slitiny

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

1. 5. 2015, 10:35

.. krásná a čistá práce, skoro hodinářská :D
(Délka videa v pohodě, ozvučit a vynikající.)
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 5. 2015, 11:15

RKal píše:tak tady je video, pravda trochu dlouhý, příště si dám asi více práce se stříháním :wink:

https://youtu.be/VDJ0TFOgLf4
Pěkné! Nějakou lihovou mlhu jsi nezvažoval? Nebo je to tady zbytečný?
Pepa z depa píše:(Délka videa v pohodě, ozvučit a vynikající.)
To ozvučit myslíš jak?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 5. 2015, 12:01

přidat k tomu Evu a Vaška, Moravanku nebo podobné šlágry.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

1. 5. 2015, 12:30

No jo je to nádhera :!:
Tiše závidím :)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

1. 5. 2015, 1:41

.. jasný, něco od podlahy, dle gusta každého soudruha, ale Plná taška Evy a Vaška, by mohla zůstat zavřená :mrgreen:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

1. 5. 2015, 2:07

ps. k tomu videu ... mnohem efektivnější by bylo (ty obdélníkové vybrání) brát bokem frézy přez celou tl. materiálu - takhle jen neefektivně tupíš konec nástroje

jinak do AL ti to dělá celkem slušnej povrch - zajímavé bude co to udělá až zajdeš do oceli
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

1. 5. 2015, 3:17

... za mě tedy rozhodně žádný blbosti k nazvučení na pozadí nedávej :!: Zvuk samotného frézování je taky velmi důležitý k pokochání se a posouzení jak pěkně ti to frézuje :wink:
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

1. 5. 2015, 3:36

.. samozřejmě cca 50% původního zvuku nechat ... hudba jen na podkreslení .. za mě :D
(ale to fakt jen na okraj, mašinka se rýsuje parádně)

P.S. Akože takdlek třebas https://www.youtube.com/watch?v=FrobuFTVvUw" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2015, 7:04

no ani Vaška ani Evu, tenhle žánr je v mé blízkosti zakázán!!! ale souhlasím že nějaké podkreslení aspoň na začátku by to sneslo, ale fakt se mi s tím nechtělo už drbat. A teď k těm praktičtějším věcem,

Lihová mlha, nebo spíše jakékoli chlazení, určitě by to něco asi chtělo, ostatně na vrtání do Al se mi osvědčilo WDčko ale na videu ho zrovna nepoužívám (petrolej který se dneska prodává je syntetická sra..a která už není to co to bejvalo) ale tohle je spíše o mazání. Celý stůl je uzpůsoben tak že bych vpodstatě mohl použít klasické chlazení ale to až to budu mít v nějaké normální dílně zatím jsem v pracovně která je v patře rodiného domu. Líh ale stejně asi nepoužiju mám trochu obavu z výparů a přece jen zařízení není rozhodně do ex prostředí.

úběr 1mm hloubka a 5mm šířka vz. 12 mm hloubka a šířka odhaduji tak 0,5mm .... uvažoval jsem už nad tím jestli by to nebyla lepší strategie a určitě to vyzkouším, ale asi až bude hotový portál a tuhost stroje bude přece jen vyšší.

Ocel !!! tak tohle mne ani nenapadlo že bych vůbec zkoušel, přecejen je to konstrukce z duralových ploten a ne nějaká litina nebo polymerbeton, a navíc je zde hozený vřeteno s vysokýma otáčkama takže si nedovedu představit jak by to do oceli bralo, možná s výkoným chlazením emulzí, ale tohle je opravdu někde úplně na konci mích priorit.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2015, 7:37

Tak prodloužený výkend přišel docela vhod, teda krom pokošené celé zahrady (sezona je tady takže to teď bude každé 2 týdny) jsem docela pohnul s portálem, už to začíná mít tvar.

a zase pár zkušeností, Chybně nastavená korekce výšky nástroje a 10ka fréza se rozjela rychlostí 1,8 m/min v hloubce 8 mm a bočním úběrem tak 4mm, tak sem se lekl že jsem okamžitě křápnul po stoptlačítku načež se motory celkem pohotově zastavily ale vřeteno svojí setrvačností ještě zvládlo dotočit dalšich 8mm do hloubky než se zastavilo (osa Z je tak těžká, že bez elektriky je schopná s velmi malou sílou sjet sama dolů). Následně jsem zjistil že kdybych to nechal jet dál tak se možná nic nestalo, protože ten obrobený kousek byl ve tvaru i rozměru jak měl být. Takže asi pro příště trochu přitvrdím :D Jiná otázka je jestli by se tak měl stroj vůbec chovat, dá se nějak rychle zastavit vřeteno třeba měničem, bržděním, používá se to v praxi jak to je "profi" strojů které používají takováto vřetena jako teknomotor a pod?
Přílohy
20150503_202036.jpg
20150503_202053.jpg
20150503_202110.jpg
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

3. 5. 2015, 7:51

Vypadá to báječně .
Zastavit vřeteno měničem určitě půjde , já mám číňana a ten zastaví tak za 3s při použití brzdného odporu i dřív .
Ale když to tak píšeš napadlá mě myšlenka jestli by nebylo dobré nastavit STOP tak aby se všechno zastavilo , ale aby zůstaly aktivní drivery .
Asi to tak udělám protože mám na ose Z stejný problém . Sice jsem to ještě nezkusil v praxi ,ale výsledek by byl asi stejný jako u tebe :D
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 5. 2015, 7:56

Ahoj máš to moc pěkné , mám měnič lenze vector a s odporem z plných toček 27k zasatvím do 1,7s , ty máš jsem koukal donfoss a vím že né každý právě podporuje připojení rezistoru, já mám 3Kw danfoyse , a ten lump právě rezistor nepodporuje a já ho chtěl dát na soustruh s tím že bude krásně rychlo brzdit, protože schaublin co mám nemá brzdu a dá se brzdit jedině reverzem což není úplně ono .
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2015, 8:00

no jo jenže centrál stop by podle mne mel fungovat prave tak že odpojí veškeré silové napájení takže i z těch driverů, jediná možnost co mne napadá je fakt nějaká brzda která je elektrikou odbržděná a v případě emg stopu dojde k okamžitému zastavení, ale to by znamenalo další zásah do vřetena a proto je pro mne otázkou jak je to vlastně s bezpečností u podobných strojů komerčně prodávaných, ať už 4ISP, BOW a spousta dalších. Nebo je to postaveno na řádně proškolené obsluze ?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 5. 2015, 8:04

No já koupil profi mašinu, kde e-stop není vůbec zapojenej. Ale hlavně že tam to tlačítko je. :D Jinak tam mám tlačítko Reset, když na něj zmáčknu, tak všechny osy a vřeteno stojí na fleku.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2015, 8:15

no podle svorky to vypadá že tady možnost připojení brzdného odporu bude tak na to zkusím v budoucnu mrknout a nějak vykoumat
No já koupil profi mašinu, kde e-stop není vůbec zapojenej.
Tak tohle by mne asi rozpálilo do ruda :evil:

EMG stop používám docela často, přece jen jsem ještě stále začátečník a radši než abych něco rosflákal tak po tom křápnu, mnohdy si neuvědomím že to vlastně tím směrem mělo jet a zbytečně zpanikařím. Nicméně tohle bych považoval jako tu nejduležitější věc na každý mašině a to i na tom největším ořezávatku. Ostatně zdraví máme jenom jedno. :!:
Přílohy
20150503_210509.jpg
20150503_210522.jpg
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“