Router 500 x 400 x 100 dřevo plasty Al slitiny

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

31. 7. 2015, 7:22

Parádička :D Dávám palec a doufám že prezentace tímto nekončí... :)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

31. 7. 2015, 8:00

RaS podepisuji :mrgreen:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2015, 10:06

Tak zkusím odpovědět jak to šlo popořadě.

Předně všem děkuji za kladné reakce, moc to potěší a popožene dál. A teď konkrétně k přízpěvkům:

4rest: no obhlídka určitě bude možná, ale jestli tuším zprávně tak jseš z Prahy a to je teda docela zruky a mimo to dost pracovně cestuji do zahraničí takže rozhodně nutno se předem domluvit. i když docela bych ještě rád s předváděním počkal, zatím to mám v pracovně v patře rodiného domu a ne v nějaké dílně, ale i na tom se už začíná pracovat teda zatím jenom virtuálně na PC, tak snad brzo začnu něco stavět minimálně bych chtěl do zimy udělat základy. A tady hned navážu na tvoji zmínku o Zdeňkovi Valtrovi (nevím sice kdo to je) ale není to zase až tak stroj do obyváku v paneláku. on i když jechlazen ten teknomotor nezávislým ventilátorem tak při 18k otáčkách to docela taky umí řvát a bordelu to nadělá požehnaně, ostatně na videu jde vidět jak ty špony létaj (koberec byť 40let starej pak průmyslovým vysavačem čistím i hodinu). co se týká nákladů na stavbu tak to tady určitě někdy rozepíšu, pravda je že jsem to zatím nepočítal ale taky mne to zajímá, takže na to určitě dojde (předpokládám že toto forum manželka nenavštěvuje, pak bych musel asi umazávat nějaké nuly na konci :D ) Jedno je ale jisté určitě se nabyvíme o 10.000 korun, jen vřeteno stálo 11800. Naštěstí sem ale některé věci měl zadarmo jako jsou všechny lineáry, zdroj 10A/24V, frekvenční měnič, bedna rozvaděče a spoustu bižuterie, ale i tak odhaduji že to bude někde přes 40-50k.

pepa z depa: na tu ocel asi taky jednou dojde, minimálně ze zvědavosti, ale nechci se do toho pouštět dříve než bude mašina v nějké dílně a hlavně s dodělaným chlazením v cirkulaci a to halt ještě nějakej čas potrvá. K optimalizaci drah se nechci moc vyjadřovat :wink: nicméně dělá to CAM a je to otázkou nastavení, i když mnohdy by některé věci šli udělat i lépe než napočítá software.

robokop: no s těma přejezdama to halt lepší zatím nebude, bez smoothstepru (nebo jak se to píše) prostě více z Machu nevydoluju, takže zatím sou maxima na 2700 mm/min, a najíždění do obrábění mám ještě stále nastaveno dost pomalu a ale to je jen nastavení CAMu, Ohledně čistoty zvuku, přece jen ještě v některých místech to není úplně ono hlavně na šikmých plochách, domnívám se ale že to je o nepředepnutých maticích. jo a při zavrtávání po spirále nebo rampě to taky vždycky trochu zakvičí ale to je myslím asi normální

karelsklo: lapidárně řečeno ... Nekončí. určitě budu dále dovybavovat a vylepšovat stále je co.

tak snad sem na nikoho nezapoměl, a ted jedno téma společné skoro všem přízpěvkům, Ras to vystihnul dobře dáš hudbu, špatně, nedáš je to taky špatně. Já se rozhodnul dát a myslím že to špatně není, připouštím že nemusela tolik překrývat originál zvuk ale o moc bych ji neubíral. Vysvětlení je jednoduché, Video je prezentováno na Youtube a tudíž si ho pustí i někdo kdo třeba tomu zase až tak neholduje, nicméně s hudbou je to naopak trochu ztravitelnější. Je to můj osobní názor s ktrým se možná někteří neshodnou ale tak to v životě chodí. takže musím bohužel konstatovat že příště video bude určitě taky s hudbou ale o trochu ji asi ztlumím a nebo v určitých pasážích nechám originál zvuk.


Tak a teď k dalšímů pokroku. Dodělal jsem dneska osvětlení vřetene což zároveň bude sloužit jako držák pro flexi trubku chlazení. Jen v rychlosti, je tam 16x bílá LED 60mA/3,2V a to dvě větve po 8mi v serii, a napojených přímo na 24V větev takže svítí hned pozapnutí hlavního napájení. Odběr cca 95mA což je docela málo na to kolik to svítí. Na přiložených fotkách to není tak znát ale věřte že přímý pohled do LEDek je docela nepříjemný (černou skvrnu to na sítnici neudělá, ale přece jen několik sekund pak rozhodně toho moc vidět nejde :wink: ) .Trubku chlazení jsem tam dal jenom pro ukázku, zatím ještě nemám nijak dořešenu nádobu a čerpadlo (pokusy s vlastním odstředivým čerpadlem nějak nedopadly). Kabeláž je taky provizorní jen přez čokoládku, ale v budoucnu to bude na konektor tak abych povolením dvou M8 imbusů celý blok sundal a nahradil ho blokem s odsávacím kartáčem. Zároveň tam bude ještě druhý konektor na připojení dotykové sondy. Jo ještě musím udělat kryt z 3ky plexi tak aby mi špony nenalítaly dovnitř na plošnák a něco nezkratovaly. Bohužel žádné tak tenké plexi nemám tak musím někde poshánět.

no a to je asi tak vše snad sem na nikoho a na nic nezapoměl. takže ještě nějaké ty fotky
Přílohy
20150801_221143.jpg
20150801_220918.jpg
20150801_220745.jpg
20150801_220719.jpg
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 8. 2015, 10:58

Paradni svetlo. Ten segment s tistakem se da nekde kopupit nebo vsechno vlastni vyroba ??
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2015, 11:02

Tak to netuším, možná se něco takového i prodává, ani mne nenapadlo to hledat, je to vlastní výroba, na vlastním stroji, frézovano 2kou a 0,8kou frezou od HPTecu
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

2. 8. 2015, 2:30

No já jsem původně z Jablonecka, nyní pracovně v Praze, ale pár let jsem bydlel přechodně kousek od tebe v Rýmařově. To s tou návštěvou nespěchá, já teď musím dořešit spoustu jiných věcí a na stavu podobného stroječku je minimálně rok času. Zdeněk Valter je jeden místní člen, který bydlí v Praze v paneláku a jeho filozofie je, stavět jen věci, které se vejdou do rohu bytu v paneláku, protože dílnu nemá. Promiň Zdeňku, ale takhle nějak jsi to na posledním srazu říkal. Navíc v podobné situaci asi nebude sám, takže je zde jistá komunita hobíků, která shání mašinky do bytu. Samozřejmě, že se musí počítat s tím, že to řve a dělá bordel, takže tito lidé buď použijí vodní chlazení, nebo jinak omezí hluk, popřípadě si nebudou frézovat ve dvě ráno. No a bordel se dá omezit zakrytováním. Vím to z vlastní zkušenosti, sice se pak do toho blbě leze a chlazení vzduchem není tak účinné, ale nikde není bordel a dá se směle použít chlazení vodní mlhou, když ti nevadí randál z kompresoru :wink:
K té ceně asi takto stačí. Prostě na takovýto stroj si musí zájemci připravit minimálně 50k a to si musí udělat spoustu věcí sami. Já osobně tvrdím, že stavba takovéhoto stroje vychází na cca 100k ale tam už záleží na použitém vřeteni (já osobně jsem příznivcem iselu) desce (dával bych tam GVE 64) apod. Prostě že za 10k CNC frézku nepostavíš a když, tak se to bude klepat jak drahej pes a bude to k pláči.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2015, 6:58

no tak sem to nevydržel a než shánět někde 3ku plexi tak sem to udělal z 5ky, no ono je to vlastně jedno. Fajt je že je to neskutečný rozdíl když je plocha pěkně osvětlená, hlavně když už nasazujete na oči nějaké ty dioptrie. No a ten plexi kryt je nutnost během chvilky tam bylo plno špon, celkem si dokážu představit jak by to asi zablikalo, zakouřilo a zhaslo při frezování nějakého kovu :D .
Přílohy
20150803_190518.jpg
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 8. 2015, 8:32

čau, škoda, že nejsi kousek, mám doma asi 1,5m2 3mm tlustýho Perspex Frost ("ledové" plexi - supr na rozptyl sětla) dal bych ti kousek na to zadax, ale ta hodnota nemá cenu posílat, je pekné i tak :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2015, 8:45

no Znojemsko je fakt trochu z ruky, tama sem projížděl tak naposledy před 10ti lety na cestě do itálie tak abych se vyhnul vídni nebo co a to bylo asi jedinkrát v životě kdy jsem tam byl, nicméně když se řekne znojmo vždycky se mi vybaví okurky, to jrn tak naokraj. No ale s tím rozptylem sem tak nad tím uvažoval, chtěl sem udělat z rubové strany jemné drážky tak do 1mm 60° frezou, ve třech směrech tak aby vždy svíraly 60°s tím že by vznikly takové jehlánky jako v odrazce, ale pak sem to zavrhnul protože bych musel obrábět s obou stran a čili pracně znovu ustavovat X a Y a vzhledem k tomu že tam není žádná rovná hrana tak by se todělalo blbě, ostatně skoušel to už někdo na plexi použít?. Na druhou stranu je tam těch ledek docela dost a s rozptylovým úhlem 120°to celkem osvětluje rovnoměrně celou plochu.

jo zapoměl bych i tak dík.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 8. 2015, 8:08

pěkné světlo. Já dal pod vřeteno dvě řady z klasického zalitého LED pásku, svítí - tedy svítilo to dobře, ale tak po 10 kg špon těch ledek svítí už pomálu. řekl bych, že to chvění tomu moc nesvědčí. Možná budou tvé ledky odolnější.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2015, 11:33

Zajímavý postřeh, tak tohle mne nenapadlo, ale něco na tom může být no tak uvidíme dám info jak to po nějaké době vypadá
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 8. 2015, 5:28

čau, já tam mám ten led pásek taky cca 12cm dvouřadý, svítí uspokojivě je pořád od špon a bordelu, už dva roky svítí bez problémů, je to sice jen provizorka, ale slouží fajn, tenhle typ http://www.gme.cz/led-pasek-240led-m-co ... m-p960-422" onclick="window.open(this.href);return false; když nic nevidím, znamená to vzít hadr a setřít z toho špony a zase svítí :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
napster
Příspěvky: 289
Registrován: 3. 10. 2014, 7:00

5. 8. 2015, 11:22

Smekám před Vaší mašinou, dovolil bych si jeden dotaz - jaká je zhruba hmotnost plně osazeného portálu?

Rovněž se zabývám návrhem portálovky a snažím se získat představu o tom, kam si až mohu vzhledem k dostupnému pohonu (2F krokový motor 8Nm) dovolit zajít s hmotností portálu.

Děkuji. :)
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2015, 10:38

vážit jsem to nevážil, ale podle dat z CAD modelu je to nějakých 91 kg, zdá se mi to docela dost ale asi to tak bude když vezmu v potaz že jen Al materiál na portál (bez X a Z vozíku) je 35kg a kde jsou lineáry vřeteno apod, 8Nm motory by snad neměly být vúbec problém já to taham 2,7 Nm
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2015, 8:32

Tak SmoothStepper je doma, a nainstalován. teda zatím jenom provizorně musím dodělat nový panel na připojení kabelu a nějak do rozvaděče nainstalovat zdroj 5V který jsem v CNCShopu taky koupil, ten nejmenší 5A což bohatě dostačuje i s rezervou pro případnou novou oddělovací desku tak abych mohl využít všechny tři porty a tím si výrazně zvětšil počet IO, hlavně výstupů už mám teď málo.

První dojmy jsou naprosto super, instalace celkem jednoduchá, v počítači sem nainstaloval druhou síťovou kartu do PCIE slotu tak abych nemusel stále přehazovat kabely a hlavně kvůli nastavení statické IP adresy kterou vyžaduje ESS. Následně instalace pluginu ESS (to bylo v jedné sekundě - a to doslova). Velkou výhodou bylo že na oddělovací desce vlastní konstrukce jsem měl konektory pro ploché 26 pinů kabely přesně odpovídající zapojení LPT portu a tedy i portům na ESS takže jsem si jen nalisoval nové koncovky místo DSUB25 26pinové PFL a propojil ESS s BOB. vše šlo jako po másle jen s nastavením PWMka pro vřeteno jsem měl trochu trable, nakonec se ukázalo, že mám špatně nastavenou akceleraci v Motor tuning (pouze 150).

Zkusil jsem trochu poladit rychlosti nicméně ještě to bude chtít si s tím trochu pohrát a hlavně odzkoušet v praxi. Co je důležité tak je to že se potvrdil můj předpoklad že se výrazně zvedne max rychlost pojezdu, a to konkétně u os X a Y z původních 2700 mm/min na 4200 mm/min a u Zka z 2500 na 3500 mm/min. akceleraci mám teď nastavenou na 400 mm/s/s uvidíme jak se to bude chovat v praxi. Samozřejmě do AL pojedu stejně tak max do 1,8 - 2 m ale přejezdy teď budou rychlejší takže uvidíme.

Běhěm týdne zkusím zpáchat nějaké to video tak sem dám potom odkaz.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“