Router 500 x 400 x 100 dřevo plasty Al slitiny

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

3. 5. 2015, 8:21

No u vřetena taky neodpojuješ napájení ,ale dáš jen signál ESTOP . Jinak ti to nezabrzdí .
Tak proč tak neřešit i zastavení KM .
No a nebo tam ty tlačítka můžeš mít dvě .
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 5. 2015, 8:30

RKal píše:no jo jenže centrál stop by podle mne mel fungovat prave tak že odpojí veškeré silové napájení takže i z těch driverů, jediná možnost co mne napadá je fakt nějaká brzda která je elektrikou odbržděná a v případě emg stopu dojde k okamžitému zastavení, ale to by znamenalo další zásah do vřetena a proto je pro mne otázkou jak je to vlastně s bezpečností u podobných strojů komerčně prodávaných, ať už 4ISP, BOW a spousta dalších. Nebo je to postaveno na řádně proškolené obsluze ?
Central stop / total stop by silovou část odpojit neměl , jinak nemůžeš mít řízené zastavení . ale u těch krokáčů to je trochu problém , vstup enable ti odpojí motor ale ty bys potřeboval vstup estop , možnost by byl obvod který by ti skratoval vinutí motoru při neaktivním enable- a nebo ta brzda
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2015, 8:43

No to je fakt že u vřetena neodpojuji napíjení ale zastaví ho sám systém (Mach3) tím že do něj příjde signál External EStop Request

ale teď jak na to koukám já jsem ale cip, já tam měl nastavenou doběhovou rampu 3s takže on nedobýhal svojí rotací ale byl regulérně hnán měničem. Teď sem tam nastavil 1s a zastaví z 18000 otáček celkem rychle, ale není to úplně ok zvuk. Musím to ale ještě poladit v měniči je možno nastavit chování při zastavení a to buď volný doběh nebo DC přibrždění ale s tím souvisí další parametry budu to muset nastudovat.

Tak jako tak, se mi volba nechat zapnuté silové napájení pro drivery moc nelíbí, nějak mi to jde proti srsti ve smyslu EMG tlačítka, no a dvě tlačítka by byla šílenost docela mne trvalo než jsem se naučil pohotově zmáčknout po tom jednom, teď ještě přemýšlet nad tím po kterém mám vlastně sáhnout to bych asi nedal.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2015, 9:33

Tak zase další pokrok a pár fotek ze stavby portálu, již to začíná nabírat ten správný tvar, bohužel ale i hmotnost takže se pomalu poohlížím po jinejch motorech. V první fázi vyměním 2F od vexty (NEMA 23 a délka těla 54mm, 2,8A lepší specifikaci sem nesehnal) za 2F Microcon SX23-2727 , následně nejsíše smoothstepper, no a někdy v budoucnu budu asi uvažovat o 3F krokáčích, možná no ale to už je asi hodně daleká budoucnost. Jinak to teď frézuje docela pěkně bez nakmitaného povrch teda krom šikmých ploch, ty jsou z nějakého mně neznmého důvodu zvlněné (na některých fotkách vidno). Domnícvám se že to je buďto malou tuhostí stávajícího portálu, a nebo nepřesností v generování signálu v PC. To první by mněla odstranit nová konstrukce portálu, to druhé smoothstepper. no uvidíme.
Přílohy
20150511_213809.jpg
20150511_220428.jpg
20150511_220520.jpg
20150511_220537.jpg
20150511_220557.jpg
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

12. 5. 2015, 5:31

To zpracování už chválit nebudu - jenom bych se opakoval ... To odskákání na šikmých plochách mi dělalo taky - na kolmých řezech to nebylo. Po zvětšení přesnosti výstupních dat z CAMu to zmizelo (tedy samozřejmě ne úplně, tam už hraje roli tuhost stroje - teď dělám výstup na 0.002. Při přesnosti 0.01 to bylo přesně takovéhle.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2015, 8:51

Tak po nějaké době zase pokrok, teď již jsou všechny díly potřebné pro přestavbu portálu hotové, takže jsem starý stroj mohl s klidným svědomím rozebrat a připravit se na novou montáž.
Přikládám forky, před demontáží, hromadu nových dílů (některé jsou p§vodní) a hromádku toho co zbylo ze starého portálu, no on je to vlastně celej starej portál krom lineárů a šroubu.

jen doufám, že jsem na nic nezapoměl a nebudu muset skládat starý portál dohromady abych něco ještě dovyrobil, to by mne fakt asi jeblo.
Přílohy
20150427_121909.jpg
20150427_121758.jpg
20150427_095653.jpg
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 7. 2015, 9:35

chlape , je to paráda , těším se na vysledek.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2015, 9:34

Tak po nějakém čase jsem se dobral skoro do finále. skoro proto, že mne už napadají další šílenosti a vylepšení, ale to už opravdu nechám asi na jindy. Po dvou letech usilovné práce, studia, odříkání a poslouchání mrzuté manželky (ale ona je vlastně moc hodná), jsem dokončil vysněné CNC které bude obrábět Al slitiny. Jak jsem psal někde na začátku zprvu jsem tomu Al moc nevěřil a dnes mohu s klidem říct že to jde. Přikládám zde několik fotek z finální montáže a konečného stroje plus nějakej bonus. A samozřejmě bude hned následovat video z prvního vážnějšího obrábění (jen se to musí nacpat na Youtube je toho skoro giga).

Tak předně co je vlastně na stroji nového, celý portál, kompletní kabeláž nové motory X a Y (microcon SX23-2727), a zpevňující Al profily pod stolem. osu Z jsem již popisoval dříve. Takže vlastně by se dalo říct že krom rozváděče a stolu je to vlastně CNC číslo 2. Krom stroje jsem v mezičase doplnil senzor délky nástroje ke kterému jsem si kompletně napsal nový skript a musím říct že to užasně pomůže a zkrátí dobu obrábění. Momentálně ho ale nemám na stroji zapojený takže jakmile toto dodělám tak určitě bude také nějaké videjko a popis v samostatném vlákně. Se psaním skriptu jsem se také trochu více ponořil do studie Macha a hlavně vytvořil nové obrazovky pač se mně ty originální moc nelíbí a chtěl sem si některé tlačítka přidat na hlavní obrazovku. Přikládám pár screenshotů, bude li mít někdo zájem, určitě bude v budoucnu celý skin k dispozici (asi to hodím do vlákna o Machu). Pozorným čtenářům neujde že je tam i obrazovka probing. Ano to je poslední výtvor který se mi podařilo téměř dokončit, ale přednost mělo dokočení cncčka takže to zatím taky ještě nebudu zveřejňovat a příjde to časem ve samostném vlákně, ale zatím to vypadá celkem pozitivně jedná se o 3D dotekovou sondu mech. konstrukce (kuličky kontakty).

Trochu ještě k výkonům a kvalitán stroje. Přesnost rozměrů obrobku je do +/- 0,03mm není to žádná velká hitparáda, ale především je to způsobeno nepředepnutými maticemi na šroubech což se při troše šikovnosti a vhodném napsání partprogramu dá kompenzovat aspoň na rovinných plochách. kolmosti os XY je momentálně 2,5 úhlové minuty ale tady ještě budu ladit, tak se to snad trochu zlepší. Co se týče rychlosti tak žádná podstatná změna se samozřejmě nekoná a ani nebude dokud nedoplňím HW interpolátor (pravděpodobně ESS) teď mám nastaveny maxima v X a Y na 2700 mm/min a v Z 2500mm/min. Obrábění 10kou jsem po Echtově doporučení začal realizovat spíše bokem takže na videu je to hloubka 8,2 mm a úběr 0,5mm, tuhost stroje je bych řekl docela slušná protože povrch není nikterak nakmitán ostatně na videu je to vidět jak krásně odráží obraz stolu. Co se týká testování do oceli tak jsem to zatím nezkoušel a asi se k tomu nijak ani hrnout nebudu, pač ani nemám takovou potřebu ocel obrábět, teda zatím v budoucnu ještě uvidíme.
Přílohy
Screen03.PNG
Screen02.PNG
Screen01.PNG
02.jpg
03.jpg
01.jpg
05.jpg
04.jpg
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2015, 10:12

Takže video je tady https://youtu.be/JpnxeLWzydk a na přání Pepy z depa, jsem jej patřičně i ozvučil, tak to snad teď bude OK. Ale teda drbal sem se s tím sestříháním dva večery.

EDIT: tak jsem to video musel nahrát znovu. Bohužel jsem nevěděl, že zapnutí vylepšení kvality videa z důvodu roztřesení (natáčeno jen telefonem v ruce) bude mít za následek šílenou deformaci obrazu, v některých místech se nástroj jakoby prohýbal jako kdyby byl z gumy. toto jsem už na nějakých videích viděl tak teď už vím jak to vzniká, nesmyslnýé vylepšení videa na Youtube
Naposledy upravil(a) RKal dne 30. 7. 2015, 11:35, celkem upraveno 2 x.
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

30. 7. 2015, 10:30

Moooc hezký. Kdybych si jednou chtěl postavit něco podobnýho, tak se určitě ozvu a rád bych se přijel podívat na obhlídku, protože tohle už vypadá profesionálně. Prostě na rozdíl od některých výtvorů zde je tohle něco za co se nemusíš stydět. Netvrdím že těch vyloženě špatných výtvorů je tu spousta jen tu nějaké jsou. Každopádně toto je hračka, která se určitě bude líbit třeba takovému Zdeňkovi Valtrovi, protože on preferuje stroje, které můžeš postavit v paneláku do bytu a toto splňuje jeho představy. Takže za mne všechny čtyři palce nahoru a myslím že tvoje krasavice bude inspirací mnoha zdejším hobíkům.
Jenom bych tě na závěr rád požádal jestli by jsi nezveřejnil na kolik tě tvá krasavice vyšla, třeba jenom v hliníku (vím že jej bereš taky od Alcomu). Nemusí to být přesně ale jen orientačně. Samozřejmě do toho nelze započítávat svůj čas, nástroje atd. ale je tady spousta lidí kteří se rozhodnou že si něco takové pořídí a dají si rozpočet 10 000 Kč. Ono se pak ukáže že tydle peníze tě stojí jen lineáry a vozíky a tak začnou vymýšlet různé šílenosti. Prostě ukázat některým že na takovýto stoj si musí připravit minimálně tolik a tolik peněz. Prostě taková osvěta pro ty, kteří si myslí, že něco takového zvládnou za pár korun s akuvrtačkou z lidlu a cukapilkou z OBI. To jen proto, že toto fórum získalo další vlákno popisující stavbu stroje, které je záhodno pročíst před začátkem stavby nové hračky.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

31. 7. 2015, 12:40

2 RKal ... *co kdybys příště vynechal tu muziku a nechal tam pěkně slyšitelné zvuky z frézování ... video by pak bylo x-krát zajímavější + by si ušetřil čas :?:
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

31. 7. 2015, 5:39

čau, maestro, díky za video, stopnul jsem to hned z kraje, jak jsem viděl ty nádherně optimalizované dráhy (mě to občas vyjíždí každou šponku nad bezpečnou výšku a trápím se s optimalizací drah, aby nástroj nedělal zbytečné pohyby) a valím do samošky pro snídani a pustím si to k ní :D ale už teď musím urvat klobouk z hlavy a smeknout, vím co je za tím odříkání a kruhů pod očima dotáhnout něco do konce, seš dobrej!!! mmj. jsem zkusil ocel a jde to, ale hlavně, že jsem se rok a půl bál to zkusit, sice chlazení z PETflašky a hadičky ve víčku :D chcalo všude, ale pomaličku a jde to, přinejhorším zlomíš nástroj ... no Bóže :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2015, 8:28

po delsi dobe konecne pekna masinka
pekny povrchy na bokach
spony jsou sponama
na tech prejezdech bych pritlacil na rychlosti

ta muzika byla zbytecna nebo kdyz uz tak hodne na pozadi
radsi bych taky slysel zvuk masiny
kterej se i prez to zda byt cisty
za me palec nahoru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

31. 7. 2015, 7:13

... taky se musím přidat s obrovskou pochvalou a zároveň poprosit o příští video bez té zbytečné hudby na pozadí která docela zkazila krásný zvuk obrábění.
Připadá mí to jako éra němých filmů, kde prostě bylo potřeba na pozadí něco spáchat, ale tady je to fakt škoda - půlka vjemů téměř chybí.

Moc se těším na další pokračování :!:
(a určitě nejen já)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 7. 2015, 7:18

když zvuk nedáš dostaneš vynadáno, když ho dáš dostaneš vynadáno taky.. těžký život stavitele :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“