Chtěl jsem mít to co chlapi mejvaj ...

fotky našich strojů, aneb co máme doma
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 3. 2015, 8:24

Zdravím, hrozně jsem chtěl postavit si vlastní CNC, tak jsem se do toho pustil ... bez vybavení, bez zkušeností asi jako většina tady.
Poslepoval to z dílů, které většinou již někdo nepotřebuje a je mu líto je vyhodit.
Omlouvám se všem nástrojařům a zkušeným praktikům, ale nástrojařinu u mě zatím nehledejte. Bez řádného vybavení či vybavených kamarádů jsem nechtěl utápět peníze v komerčních dílnách. Navíc jako opravdový nadšenec jsem se nezdržoval s plány a výpočty ale lepil to tak jak mě přicházely nápady, zkušenosti a vyhrané aukce či nálezy na kovoštotech.
V současné době ještě stroj není zdaleka udělaný, ale hýbá se a já se dostal do fáze, kdy chci dělat špony ale nevím jak. Proto vám představím svůj pokus a prosím o pomoc a nasměrování k další činnosti.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 3. 2015, 8:28

tak představuj , neboj se a prezentuj co jsi stvořil
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 3. 2015, 8:38

Rozjezdy X420 x Y340 x Z170. Portálové CNC:
Yosy 2xprofi lineární vedení, Xosa kuličkové lineární vedení 40 s trapézovým šroubem - prozatím, Z osa profi lineární vedení.
Konstrukce z oceli tloušťky 10mm a trocha toho duralu. Pracovní deska zatím ocel 10mm.
Motory: Y-3f krokáč s převodovkou 1:3 spojené řemenem, X 2f krokáč asi 1Nm, a Z to samé
Řídící systém: provizorně Arduino s GRBL, samostatné drivery 2x TB6560 do 3A a 1x 3f taky slabý
všechny osy jsou osazeny odměřováním s přesností 0,01mm (enkodéry s magnetickým páskem) rád bych v budoucnosti použil toto odměřování pro řízení.
Naposledy upravil(a) frewill dne 12. 3. 2015, 9:02, celkem upraveno 2 x.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 3. 2015, 8:45

Nějaká fota
Přílohy
základní konstrukce
základní konstrukce
verze 1.0
verze 1.0
verze 2.0
verze 2.0
Osa Z
Osa Z
provizorní vreteno
provizorní vreteno
odměřování
odměřování
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 3. 2015, 8:59

Pomocí GRBL jsem schopný posílat Gkod do CNC přes USB. Bohužel nejsem schopný vygenerovat G kod z čehokoliv. Jsem schopný jednoduchý G kod si napsat, umím vymodelovat 3D model, udělat z něj např. DXF ale SW který umí v pořádku to převést na Gkod jsem zatím nenašel. Většina trial verzí neumí generovat G kod ci mají jiná omezení, která mě neumožňují CNC otestovat.
Pokud byste mě doporučili nějaký free SW či placený, ale s kterým se dá testovat dřív než si ho koupím budu moc rád. Nechci kupovat SW abych zjistil, že mě nevyhovuje.
Naprosto ideální by bylo, pokud by tu byl někdo z okolí Jičína a věnoval mi trochu svého času a ukázal mě, jak tvoří a pracuje na svém CNC.

Moje představa je obrábět duralové desky, gravírovat přístrojové desky a hrát si se dřevem. Z prvních pokusů se zdá, že i jednoduché šmudlání oceli bych měl být schopný.
Stroj se postupně přestavuje a vylepšuje, mám v plánu pořídit nějaké profi vřeteno, udělat 4osu a časem i postavit celé nové CNC už více profi.
Nemám však v plánu živit se výrobou, vývoj je pro mě důležitější než samotná práce, tzn, že zůstanu stále u hobby.
Naposledy upravil(a) frewill dne 12. 3. 2015, 9:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

12. 3. 2015, 9:04

klasická portálka, dost dobrý, ale IMHO by to chtělo nějak zesílit bocnice. Nevím, jak je to tlusté, ale rozhodně bych tomu dal ještě žebra kolmo na na ten portál, klidně i z venku
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 3. 2015, 9:19

Bočnice jsou z oceli 10mm z boku je přidělaný ještě L profil 50x50 (vidět je na foto Verze 2.0). Zatím to je poskládané tak aby to běhalo a mohlo vyrábět nové díly, ladění tuhosti, vibrací atd ještě příjde. Jinak dural 10tkou drážkovací frézou v hloubce 2mm to dá. Víc jsem zatím nezkoušel a rychlost jsem neměřil.
Portál je ze dvou svařených Uprofilů 100 + frézované drážky pro vedení.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

12. 3. 2015, 9:45

tady to zesílení tuhosti není,proto jsem reagoval, IMHO ten L profil.. no nevím, dej foku. Ta desítka je podle mého málo, to so bude stranově ohýbat, ale pokud to hodláš dodělávat, tak potom ano.
Mašinka je pěkná (teda mně se libí), takže vyztužit mozné problémy prohybu (za mne tedy ten portál) a mohlo by to být OK.
třeba tu ještě někdo s odborníků přijde s lepším řešením, než co napadlo mne
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 3. 2015, 10:19

Na této starší fotce je výztuha vidět asi nejlíp. Pozdějc mohu udělat další fota.
Pročítám toto fórum již delší dobu a vždy mě překvapovalo, že koupíte motory, řízení a ještě to ani nemáte sestavené a již vám tam běhají dost složité křivky. Jak to děláte? Já nejsem schopný nikde nalézt jediný schopný program, který by vytvořil co potřebuju. Třeba gkod z BMP. Neřikejte, že hned kupujete plnou verzi, bez testů. Připadám si jak blbec. Pravda je že některé programy zkouším v rychlosti a když intuitivně nepochopím, jak se ovládají, tak jdu na další.
Přílohy
Výztuha bočnic
Výztuha bočnic
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

13. 3. 2015, 12:34

no nevím, to přišroubování mi moc nesedí, ale budiž... v nejhorším to ve finále přivaříš....

no a pokud jde o soft.... možností je mnoho... záleží jen na tobě...

ad1) koukneš po NETu a stáhneš si něco ukradeného (crack)
ad2) máš někde blízko někoho, kdo má legální soft a jede na něm, pak se tomu podřídíš
ad3) vyzkoušíš všechno co je free
...
ad-X) stejně skončíš buď na placeném softu a nebo se naučíš žít na tom, co je free.. tedy Linux a programy pro něj.. tohle považuju za nejlepší cestu... (teda já sám mám koupenej soft...)

ad-XX) stejně časem skončíš na Gravosáckým řešení

co chceš slyšet víc?
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

13. 3. 2015, 8:46

Přesně toto je postup, kterým si nejspíš budu muset projít. A nakonec skončím na Machu nebo Gravosu.
Hades píše:co chceš slyšet víc?
Add1. Nesem protřelý warezista a tudíž jsem nebyl schopný nalézt nějakou cracklou verzi nejpoužívanějších SW. Má li někdo nějaký funkční odkaz pošlete mě ho prosím nenápadně. Po dostatečném vyzkoušení a bude li vyhovovat rád daný SW oficielně koupím.
Add2. Bydlí v okolí Jičína nějaký hobista, který by mě věnoval trochu svého času a ukázal mě nějaké své fígle. Jinak mě zbyde pouze Youtubko. Jednodušeji se učím, když to někde vidím, než když musím pročítat manuály a hledat.
Add3. Rád si nechám doporučit, přecejen je toho hrozně moc a už se v nich trochu ztrácím.
Využívá tu někdo nějaký free soft, v kterém je schopný :
1. exportovat DXF/DWG do Gkodu s nastavením průměru a kompenzace nástroje, objevil jsem nějaký DXFtoGkod soft, ale nástroj byl napevno 2mm a kompenzace nefungovala, jinak byl celkem super.
2. Gravírovat 3D profily, např. do dřeva , Popisky do přístrojových desek
3. Exportovat Pdf/obrázek do Gkodu, s možností nastavení nástroje a drah.
sirkl
Příspěvky: 19
Registrován: 12. 2. 2010, 5:03

13. 3. 2015, 11:52

Ja použivám Cambam 0.8.2 Je to stara free verze a na moje 2,5D hobbíkovani to bohate stači. Myslím, že jde pořád ještě stáhnout z http://www.cambam.info" onclick="window.open(this.href);return false;
BF20, EMC2, CamBam, kladívko, pilník, ...
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

13. 3. 2015, 3:34

Cambam mám poznačený a viděl jsem s ním i nějaké videjko, tak ho o víkendu testnu. Díky
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2015, 7:30

Me zaujalo to podomácku vyrobené vřetýnko, prozradíš o něm trochu víc.. děkuji
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

15. 3. 2015, 9:38

K tomu bych řekl malou historii, začal jsem s horní frézkou na dřevo, která ale dělala takový kravál, že se i sousedi z druhé strany ulice chodil ptát, co že to v tý garáži dělám. A jelikož mám čas jen po večerech tak jsem byl rád že mě vřeteno jednou konečně nedopatřením shořelo. a to doslova :oops: Následoval ještě pokus s profi 300W vřetýnkem z Aukra na gravírování, ale do duralu nepoužitelným. Rychle jsem si teda musel vyrobit nějaké vřeteno vlastní - už jsem opravdu nadržený na dělání špon.
Základ vřetena je ze senzoru momentu od Bosche (ložiska zde jsou myslím pouze radiální na obou koncích) a středem osy jsem protáhl profi čínský kleštinový upínač ER20 se stopkou d12.78mm. Vrtání osy to byla story sama pro sebe, předvrtat 8čkovým vrtákem do nerezi na soustruhu to ještě šlo, ale 12.8 už jsem dal pouze nastavenou frézou do dřeva pro horní frézky. Jsem překvapený, co všechno si nechají tyto frézy líbit. Pohon obstarává neznámý DC motor s ozubeným převodem. Mám v plánu ještě dodělat PWM regulaci otáček motoru. Sklíčidla pro ER20bohužel také nevlastním, tak jsem si na soustruhu vytočil provizorně pro 8mičkové a 6kové frézy. Celé vřeteno mě bohužel hází 0.05mm ale funguje a než pořídím nějaké jiné, tak si sním vystačím.
A teď bych měl nějaké dotazy: Zda se někomu doma zbytečně neválí kleštiny ER20
Zda někdo již neřešil regulaci otáček motoru 48V 10A
Plánuji vytvořit nové vřeteno, mám již základ, ale potřebuji obrobit hlavičku ER20, tzn. vnější závit M25 a vnitřní kužel 8°dle ER specifikace
Pořídit profi vřeteno přemýšlel jsem o Teknomotoru, ale jde mi o hlučnost, tak možná spíše čínský vodník - nemám naprosto žádné zkušenosti. Rád bych aby profi vřeteno umělo i šmudlat ňákou obyč-ocel.
Přílohy
IMG_3282.JPG
IMG_3281.JPG
IMG_3280.JPG
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“