Prestavba drôtovej rezačky na linuxcnc

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
rexolv
Příspěvky: 92
Registrován: 10. 12. 2008, 11:17
Bydliště: Levice, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2015, 8:26

Zdravím,

chcel by som predstaviť moju prestavbu drôtovej rezačky VUMA EIR002 na linuxcnc.
Pôvodné riadenie bolo riešené cez MS-DOS, a interface cez kartu v ISA slote. Všetká pôvodná elektronika bola zachovaná,
rezačku ovládam zatiaľ cez lpt port, vyrobil som si iba interface medzi pôvodnou elektronikou a lpt portom.
Signály do krokových motorov nie sú step/dir ale sú generované priamo jednotlivé signály fáz, na čo som použil softwarový
stepgen. Nevýhoda je že jedna os zaberie 4 signály na lpt porte, dalšie výstupné signály sú použité na zapínanie posuvu drôtu,
zapínanie generátora a čerpadla dielektrika.
Vstupné signály sú koncová poloha z koncových spínačov, ktoré sú zapojené paralelne, signál kontroly čerpadla, signál napnutia
drôtu, a dva dôležité signály - výstup z napǎťového komparátora, ktorý dáva PC signál o poklese napǎtia v iskrisku na nastavenú
úroveň čo umožňuje udržiavať konštantnú vzdialenost drôtu od obrobku a tým stabilizovať a regulovať iskrovú medzeru.
Posledný signál je o skrate v iskrisku, ktorý používam aj na meranie a nastavenie nulového bodu (okraj materiálu, stred otvoru,
stred drážky a pod.)

Posuvy sú zatiaľ pôvodné, vedenie je na valčekoch, posuv riadený krokovými motormi MEZ Náchod, ktoré cez šnekový prevod otáčajú trapézovou skrutkou.
Vymezenie vôľe šnekového prevodu je riešené zavesením motora na kolíske ktorá vlastnou váhou motora zatláča šnek do záberu a vymedzuje tým vôlu.
Na trapézovej skruke je vôľa vymedzená pružinami ktoré tlačia na suport z jednej strany a vymedzujú tak vôlu v matici.
Presnosť polohovania by týmto riešením mala byť 0,01mm, no ja som mal problémy že nie vždy pružiny dotlačili suport a vznikali tam vôle, bolo
potrebné suporty rozobrať, vyčistiť a premazať.
V pláne mám robiť nové suporty s lineárnym vedením a brúsenými guličkovými skrutkami.

Na rezanie úkosov je použitý 1 krokový motor ktorý ovláda natočenie excentru podľa smeru rezu, pred rezaním sa vypočíta hodnota excentra podľa požadovaného
uhla a táto hodnota sa nastaví pomocou indikátora. Nevýhoda tohoto riešenia je v možnosti rezať konštantne jeden uhol v celom reze a zdĺhavé nastavenie.
V pláne mám prerobiť ovládanie z excentra na plnohodnotné polohovanie horného vodítka dvoma motormi v oboch smeroch.
Momentálne rezanie úkosov nemám pod linuxom sprevádzkované a tak je možné rezať len kolmé rezy.

Ďalej mám v pláne vybaviť rezačku vyiskrovacou hlavou s rotujúcou elektródou.

Na riadenie používam linuxcnc 2.7.0 s úpravou ktorá umožňuje reverzný pohyb po naprogramovanej dráhe. Toto je výhodné hlavne pri vyiskrovaní kde dochádza
k častejším skratom. Na udržiavanie konštantnej medzery v iskrisku využivam adaptívne riadenie posuvu s možnosťou priebežného riadenia a riadenia s
reverzným pohybom, ktorý je možné zapínať/vypínať aj počas rezania.

Rezačka je v stave v ktorom všetky dôležité funkcie fungujú, ale pre komfort je potrebné ešte dokončiť niekoľko vecí.
Po sw stránke sú to napr. štatistiky ako napríklad počítadlo času rezania, počítanie priemernej rýchlosti, odhad času podľa zostávajúcej dráhy a pod.

Hotové mám aj skripty na nájdenie okraja materiálu, stredu otvoru, stredu drážky.
Režim merania zapínam vlastným M príkazom, nakoľko bol problém, že linuxcnc hlásil nabenhutie na sondu aj pri obrábaní, keďže signál o skrate mám
pripojený na probe vstup.

A na záver zopár foto stroja a foto aktuálnej roboty - výroba drážok pre drážkovaný hriadeľ do ozubených kolies
- vonkajší priemer drážok 36mm, šírka drážky 6F10, počet drážok 8 a výška 18mm
rezanie na 2 rezy. 1 hrubovaci a 1 dokončovací, celkový čas rezania 1hod. 30min.
Přílohy
Drôtová rezačka
Drôtová rezačka
Obrazovka linuxcnc
Obrazovka linuxcnc
Skripty pre nájdenie nulového bodu
Skripty pre nájdenie nulového bodu
Výroba drážkovania pre hriadeľ do oz. kolesa
Výroba drážkovania pre hriadeľ do oz. kolesa
Hotové drážky
Hotové drážky
tarvisio
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 10. 2013, 3:11

21. 12. 2015, 8:52

rexolv píše:Zdravím,

chcel by som predstaviť moju prestavbu drôtovej rezačky VUMA EIR002 na linuxcnc.
....

Pěkný stroj, já mám taky tuto, ale EIR003. Je po GO a s původním systémem MS-DOS , který tam montuje nyní prodejce.
Luboš
Uživatelský avatar
uhy
Příspěvky: 213
Registrován: 15. 10. 2010, 7:38
Bydliště: levice

21. 12. 2015, 9:28

ak sa ti hodí prinesiem ti PCI kartu - ďalší paralelný port + dva sériove a budeš mať k dispozícii ďalšie vstupy a výstupy.
evos
Příspěvky: 67
Registrován: 24. 1. 2007, 10:57

18. 11. 2019, 7:29

Nemal by niekto od tejto rezačky elektrickú schému. Konkrétne mi ide o riadenie pre drôt.

Ďakujem . :roll:
Funny day!!!
rexolv
Příspěvky: 92
Registrován: 10. 12. 2008, 11:17
Bydliště: Levice, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2019, 6:30

Riadenie pre drôt myslíš riadenie posuvu drôtu?
evos píše: 18. 11. 2019, 7:29 Nemal by niekto od tejto rezačky elektrickú schému. Konkrétne mi ide o riadenie pre drôt.

Ďakujem . :roll:
evos
Příspěvky: 67
Registrován: 24. 1. 2007, 10:57

22. 11. 2019, 5:29

Privítal by som každú informáciu , na čo si dávať pozor čo by mohlo robyť potom problémy.
Keď som to tak zbežne pozeral tak sú tam nejaké odporové dekády a tie sa prepínaju pomocou stikačov ak som to teda správne pozeral. To je na reguláciu prúdu. Na posuv neviem ako to je spravené aby to šlo konštantne .Profi stroje tam majú enkóder aj na posuve.
Respektíve ako si to ty poriešil čo sa týka tej regulácie a ako máš poriešenú
detekciu na skrat, prerušenie drôtu respekt. dotyk pri hladaní stredu.

Ďakujem.
Funny day!!!
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“