Steinel SHV 3.5

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

9. 1. 2016, 4:23

Ahoj,
koupil jsem v Německu frézku Steinel SHV 3,5. Celkem dlouho jsem sháněl u nás něco menčího s váhou do 1t, a když jsem na nic dlouho buď nenarážel, a nebo byly zase ceny pro mě příliš vysoké, rozhodl jsem se poohlédnout v Německu.
Po několika týdnech jsem si nakonec dojel pro zmíněnou Steinel. Dostal jsem k tomu ještě sadu kleštin, návod k použití a katalog náhr. dílů.
Frézka se zdá ve výborném stavu, jde velice tiše a posuvy jdou stejnoměrně v celé délce. Až bude stroj v garáži, vyměním všechny olejové náplně, byť ty současné, alespoň vizuálně, vypadají čistě a provedu řádnou očistu. Budu taky dál shánět další příslušenství, hlavně pak děličku.
Té se týká i jeden z mých dotazů do fóra. Máte nějaký typ, jaká dělička by rozměrově pasovala na ten můj stroj. Zatím to vypadá na děličku z FN 20 či 25. Co je ještě rozměrově podobné? Máte to někdo doma, či obecné zkušenosti se Steinel? Na co si dát pozor a pod.
Dík za komentáře.
O.
Přílohy
20151230_082950.jpg
20151230_083010.jpg
20151230_083042.jpg
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2016, 5:26

Gratulace, pěkná mašinka...jen pro zajímavost, na kolik přišla ?
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 1. 2016, 6:34

děličky určené k frézkám typu FN jsou určené k přišroubování přímo na svislý stůl frézky
to tahle nemá
ne že by to nešlo, ale nebude to úplně ono ořechové, hlavně z pohledu místa a tuhosti
sem by pasovala líp klasická DU..
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

9. 1. 2016, 8:38

Díky za typ. Teď mi je jasné, proč děličky FN 20/25, co jsem doposud viděl, měli na sobě ten vingl do pravého úhle ... Aby se dali připnout na svislý stůl ... DU děličky budou tedy jaké typy frézek? Jdu dělat průzkum, tak snad na to přijdu, ale kdyby jsi mi trochu navedl. Díky.
Hele cena byla 1080 EUR. Není to málo, ale ve srovnání s tím, na co jsem narazil na našem trhu, tak mě to přišlo akceptovatelné. Plus samozřejmě doprava a doma složení jeřábem. Celkově jsem na něco pod 33 tisících českých. Nemám žádné velké kontakty do fabrik a ani známé po dílnách, a tak jsem jel jenom inzerce a skutečně jsem v ČR nenašel nic v podobné kategorii, natož za podobnou cenu. Je mi taky jasný, že do toho teď spadnu za další peníze při nákupu příslušenství, viz. zmiňovaná dělička ...
O.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 1. 2016, 8:55

Krásná mašinka , opravdu tak akorát do malé dílny . gratuluju a at slouží
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 1. 2016, 8:58

DU je primárně určena pro stroje typu FA3U (FU3A?) atd
tj. stejné koncepce jako ta tvoje
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

10. 1. 2016, 7:05

Ahoj, díky moc za reakce a gratulaci. Mám z frézky opravdu velkou radost. TAk snad bude opravdu dobře sloužit ...
Díky moc za typ na děličku DU. Už jsem udělal nějaký průzkum trhu a vypadá to, že DU se objevují poměrně často. Přikládám obrázek jedné ze starého inzerátu, co jsem našel, jenom abych se ujistil, že mluvíme o stejné věci. Pochopil jsem dobře, že čím menší číslo, tím je i menší dělička? Ta na obrázku je DU 125 a už vypadá rozměrově rozumě. Má váhu kolem 40kg, což je asi i vzhledem k rozměru mojí frézky ještě přijatelné, né? Dá se říct, nebo doporučit nějaké váhové rozmezí děličky dle velikosti frézky? Selský rozum mi něco napovídá, ale přeci jenom ...
Díky,
O.
Přílohy
8984859-delicka-du-125-6503--1.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2016, 8:10

mladysoustruznik píše:Ahoj, díky moc za reakce a gratulaci. Mám z frézky opravdu velkou radost. TAk snad bude opravdu dobře sloužit ...
Díky moc za typ na děličku DU. Už jsem udělal nějaký průzkum trhu a vypadá to, že DU se objevují poměrně často. Přikládám obrázek jedné ze starého inzerátu, co jsem našel, jenom abych se ujistil, že mluvíme o stejné věci. Pochopil jsem dobře, že čím menší číslo, tím je i menší dělička? Ta na obrázku je DU 125 a už vypadá rozměrově rozumě. Má váhu kolem 40kg, což je asi i vzhledem k rozměru mojí frézky ještě přijatelné, né? Dá se říct, nebo doporučit nějaké váhové rozmezí děličky dle velikosti frézky? Selský rozum mi něco napovídá, ale přeci jenom ...
Díky,
O.
Pěknej kousek, viděl jsem jen SH, nebo SV, tuhle kombinaci ne :) Na tu DU děličku zapomeň :wink: ta je na tuhle frézku moc velká, nic na tom neuděláš, v manuálu je velikostní dělička uvedená s výškou hrotů 80mm :wink: Po této velikosti bych se sháněl, tento typ se dost objevuje v inzerátech, je po něm ovšem veliký hlad a tak dost rychle většinou zmizí :)
steinel (1).jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

10. 1. 2016, 9:07

tumlik píše:
mladysoustruznik píše:Ahoj, díky moc za reakce a gratulaci. Mám z frézky opravdu velkou radost. TAk snad bude opravdu dobře sloužit ...
Díky moc za typ na děličku DU. Už jsem udělal nějaký průzkum trhu a vypadá to, že DU se objevují poměrně často. Přikládám obrázek jedné ze starého inzerátu, co jsem našel, jenom abych se ujistil, že mluvíme o stejné věci. Pochopil jsem dobře, že čím menší číslo, tím je i menší dělička? Ta na obrázku je DU 125 a už vypadá rozměrově rozumě. Má váhu kolem 40kg, což je asi i vzhledem k rozměru mojí frézky ještě přijatelné, né? Dá se říct, nebo doporučit nějaké váhové rozmezí děličky dle velikosti frézky? Selský rozum mi něco napovídá, ale přeci jenom ...
Díky,
O.
Pěknej kousek, viděl jsem jen SH, nebo SV, tuhle kombinaci ne :) Na tu DU děličku zapomeň :wink: ta je na tuhle frézku moc velká, nic na tom neuděláš, v manuálu je velikostní dělička uvedená s výškou hrotů 80mm :wink: Po této velikosti bych se sháněl, tento typ se dost objevuje v inzerátech, je po něm ovšem veliký hlad a tak dost rychle většinou zmizí :)
steinel (1).jpg
Díky moc za radu. Vypadá to na hledání děličky, pro změnu, opět u sousedů ... Při mém hledání jsem taky narážel hlavně na buď SV, a nebo SH. Jestli tomu rozumím dobře, tak ten můj typ SHV může fungovat jak jako horizontální, tak i vertikální frézka. Stačí mít horizontální hlavu a můžu vesele používat ten výstup na svislé stěně ... To víš, že po ní po očku koukám. Je teď na prodej celá SH 3,5 za 500 EUR, což mi připadá jako dobrá cena, zvlášť když nemusím moc řešit jestli je zbytek dobrý, či nikoliv. Jde mi pouze o tu hlavu ... Když jsem viděl kolik stojí samotné hlavy, tak se celá frézka za tuhle cenu zkrátka vyplatí i jen na náhradní díly.
Ten materiál co jsi poslal s obrázkem děličky je moc pěkný, nemáš ještě něco?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 1. 2016, 9:19

myslím že žádnou "horizonální hlavu" nepotřebuješ
takového ani snad nic není
horizontální vřeteno tam máš, jen asi bude pro dlouhé trny na kotoučové frézy existovat opěrné ložisko
na stopkové frézy to ložisko nepotřebuješ
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

10. 1. 2016, 10:10

Ha, tak takhle se věci mají ... Je to tak, já jsem jenom říkal opěrnému ložisku "horizontální hlava". Jsem ve věcech frézek a soustruhů, jak je i určitě vidět, začátečník a proto se ptám asi mnohdy hloupě a ještě hloupější věci říkám. Omluva ...
Nicméně díky moc za upřesnění a vysvětlení. Opěrné ložisko budu sice dál shánět, ale už s menší vervou. Udělal jsi mi člověče radost! Díky!
O.
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

10. 1. 2016, 10:30

Nevím, na co konkrétně děličku potřebuješ, ale mě osobně by víc vyhovoval otočný stůl (cca 125-150mm) s možností upnutí do horizontální polohy. Ta cena u nového čínského stolku se pohybuje okolo 6ti tisíc korun. Dělit se na tom dá a jsou zabitý dvě mouchy jednou ranou. Kolik je místa od vřetene k dolní poloze stolu? To bude důležitý faktor u tohoto typu frézky.
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

10. 1. 2016, 10:55

markus píše:Nevím, na co konkrétně děličku potřebuješ, ale mě osobně by víc vyhovoval otočný stůl (cca 125-150mm) s možností upnutí do horizontální polohy. Ta cena u nového čínského stolku se pohybuje okolo 6ti tisíc korun. Dělit se na tom dá a jsou zabitý dvě mouchy jednou ranou. Kolik je místa od vřetene k dolní poloze stolu? To bude důležitý faktor u tohoto typu frézky.
No tak nějak jsem to bral jako samozřejmé, že frézka bez děličky, je jako krasavice bez oka ... I co jsem historicky mluvil s frézkařema, vždycky mluvili o děličce jako o nutnosti. O pouze otočném stolu jsem neuvažoval ... hmmm, dobrý podnět. Díky! Jdu hledat a zkoumat! Dá se tedy říct, že s otočným stolem dokážu udělat teoreticky víc, než jenom s děličkou?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 1. 2016, 11:05

ne
ten otočný stolek nemůžeš natočit do úhlu nad stůl (musel bys pod něj dát klínovou podložku)
jeho osa otáčení může být pouze rovnoběžná nebo kolmá na plochu stolu
děličku typu FN lze nastavit ve dvou rovinách
dělička typu DU lze nastavit osou otáčení šikmo - nad stůl v jedné rovině
děličku DU můžeš nastavit osou otáčení svisle, pak bude fungovat stejně jako stolek (za cenu větší výšky)
stolek se svislou osou otáčení můžeš třeba pro vrtání děr na kružnici nahradit odměřováním nebo ručním výpočtem souřadnic
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

10. 1. 2016, 11:51

Malinko si teď nejsem jistý, jestli rozumím. Tak nějak tuším, že tedy dělička toho zvládne víc než samotný otočný stůl, je to tak?
Popis jednotlivých děliček musím malinko vstřebat a představit si ho, na mě je to trochu složité, asi bych to potřeboval vidět, pro lepší porozumnění.
Budu dál hledat děličku stejného typu, dle Tumlíkovo doporučení a zároveň pokukovat po otočných stolech (kromě dalšího vybavení samozřejmě)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“