Stavba frezky

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 3. 2016, 10:31

přijdou mi vozíky dost blízko u sebe - co třeba horní Y prodloužit kolejnici ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2016, 11:17

j-k píše:Faktem je že já bych to nahoře ještě propojil, aby se to nemělo snahu otevírat a do rohů nahotu přidal trojúhelníky na zpevnění noh. jinak se mě to zdá jako velice slušný počin. Po zpevnění dá i železo bych řekl. Ale to je jen můj názor.
Z jak silného to je materiálu a jaké jsou plánované rozjezdy?
Kde presne by si dal tie trojuholniky?

Cista obrabana plocha : 1000x600x250
Material zelezo 10mm.
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2016, 11:20

mirdin píše:Hlavně to dotahni do konce. I kdyby to trvalo déle. Ja s bratrem tu naši stvim už asi rok a půl. A ze začátku jsme chtěli aby to bylo co jak nejdříve. Ale pak jsme zvolnili a postupovalo to líp. Čas si věci promyslet atd. A spoustu věcí jsme upravovali. A jsem rád. Protože jinak bychom zapoměli na ruzne blbiny a asi by nas to pak mrzelo.

Tak se snaž a nech si klidně čas na pro myšlení i třeba jen maličkosti.

Klidně si dej poradit od zdejších profíků. Někdy to vypadá že mají jen chytré řeči ale oni ví o čem mluví. Sám jsem se ptal a základě jejich rad se rozhodli jinak než jseme původně zamýšleli. A podotýkám že jsem teď rád. I když to bylo vic peněz.

Ale jak se říka: NEJSME TAK BOHATI ABYCHOM SI KUPOVALI LEVNÉ VĚCI.

TÍMHLE VŠEM JEŠTĚ DĚKUJI.
Ja mam tiez rovnaky nazor, pokial su nazory konstruktivne, tak urcite budem nad nimi rozmyslat...
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2016, 11:23

chb píše:přijdou mi vozíky dost blízko u sebe - co třeba horní Y prodloužit kolejnici ?
No otazka je ze ako to predlzit bez toho aby som prisiel o pracovny priestor... Ono by slo aj spodnu kolajnicu predlzit keby bola Y nizsie. Spodne voziky by mohli ist az pod ramena.....
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

1. 4. 2016, 8:29

echt psal o příhradové konstrukci a narážel tím zřejmě na nohy. Ty jsou podle nejen mého názoru jak jsem si všiml málo zesílené. To by se nechalo vyřešit nějakých příčných vzpěr (trojúhelníků a td.) umístěných z hlediska již existující konstrukce od horního dílu šikmo k noze. A přidal bych tam jak odhaduju podle otvorů plánované spojení horní části zabraňující roztahování a namáhání vozíků. A i tam bych použil výztuhy. Tím by se to celé mělo výrazně zpevnit. Nejsem konstruktér a třeba se i pletu přeci jenom na rady tu jsou podstatně lepší borci, ale takto bych asi postupoval.
Až to dotáhneš do zdárného konce a budeš mít kompletní dokumentaci jistě by toto řešení zaujalo hodně zájemců o plány. Přiznám se i mě :oops: .
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

2. 4. 2016, 8:48

Taky uvazuji nad necim ze zeleza misto hlinku. Jo to inspirativni. Na co ostatni narazi je se podivat na to nejakym graficky promitnutim sil. Uprostred stolu jsou vsechny nohy daleko a samotny stul uprostred vypada oproti ostatnimu jako slaboch. Uprostred se ti prohne stul a i ty kolejnice maji daleko na konec stolu. Samzorejme vsechno se prohyba, tak to nelze brat doslova, ale tam je nejslabsi bod. Z boku to na koncich chce propojit boky. Me to inspirovalo na konstrukci, kde boky budou plne, zadne nohy a v rozich spojene. Pokud to ma byt na zelezo, tak mi vsichni rikaji aspon 20 mm tlusta deska stolu.
Jirka
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2016, 12:18

jirka7 píše:Taky uvazuji nad necim ze zeleza misto hlinku. Jo to inspirativni. Na co ostatni narazi je se podivat na to nejakym graficky promitnutim sil. Uprostred stolu jsou vsechny nohy daleko a samotny stul uprostred vypada oproti ostatnimu jako slaboch. Uprostred se ti prohne stul a i ty kolejnice maji daleko na konec stolu. Samzorejme vsechno se prohyba, tak to nelze brat doslova, ale tam je nejslabsi bod. Z boku to na koncich chce propojit boky. Me to inspirovalo na konstrukci, kde boky budou plne, zadne nohy a v rozich spojene. Pokud to ma byt na zelezo, tak mi vsichni rikaji aspon 20 mm tlusta deska stolu.
Jirka
Ahoj,
ten stol este nie je kompletny. este tam pojde platna ktora sa ofrezuje vretenom masiny.

Co sa tyka prehnutia stola, tak som robil staticku simulaciu neuplneho stola posobenim sily 5000N na celu plochu stola :
stolSimulacia.jpg
Ked budes mat hotovy navrh konstrukcie tak tu kludne hod obrazky, vsak mozno to pomoze aj mne :)
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2016, 12:23

j-k píše:echt psal o příhradové konstrukci a narážel tím zřejmě na nohy. Ty jsou podle nejen mého názoru jak jsem si všiml málo zesílené. To by se nechalo vyřešit nějakých příčných vzpěr (trojúhelníků a td.) umístěných z hlediska již existující konstrukce od horního dílu šikmo k noze. A přidal bych tam jak odhaduju podle otvorů plánované spojení horní části zabraňující roztahování a namáhání vozíků. A i tam bych použil výztuhy. Tím by se to celé mělo výrazně zpevnit. Nejsem konstruktér a třeba se i pletu přeci jenom na rady tu jsou podstatně lepší borci, ale takto bych asi postupoval.
Až to dotáhneš do zdárného konce a budeš mít kompletní dokumentaci jistě by toto řešení zaujalo hodně zájemců o plány. Přiznám se i mě :oops: .
Tie otvory su tam vlastne neplanovane :) bocne diely som kreslil uplne symetricke, cize mozes prizvarat drziak motora aj loziska na lubovolnu stranu aj poziciu...
Ale ako hovoris, mozem to vyuzit na spevnenie konstrukcie. Ked dokreslim Z os, tak odmeram kolko mi to zoberie z obrabanej plochy a potom sa rozhodnem...
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2016, 12:36

Vcera som natieral stol zakladnou farbou nech nechyti hrdzu skor nez dokoncim masinu :)
DSC04518.JPG
ramena som este nenatieral, chcem ich najskor pomerat a rozhodnut sa ako ich obrobit. Teda podla mojho nazoru (ak budu velke rozdiely vo vyskach) by ich bolo treba upnut patkami nahor vedla seba, ofrezovat ich do roviny a potom otocit na patky a ofrezovat plochu pod lineary.

Ramena som polozil vedla seba na rovny stol. vypodlozil som ich hoblovanym dubovym hranolom, aby nestali na zvaroch.
DSC04520.JPG
DSC04523.JPG
chcem pouzit uholnik a hodinky aby som zistil ako je to z rovnobeznostou patiek.

Potom by som chcem vybodlozit ramena niecim vyssim a zmerat hodinkami rovinnost plochy pod linearmi voci povrchu stola.
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2016, 6:15

Takze uz mi dosli loziskove jednotky a gulickove sroby. :)
Loziskove jednoky pekne sedia vo vypalenych otvoroch.
DSC04543.JPG
DSC04544.JPG
DSC04545.JPG
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 4. 2016, 6:50

m786 píše:Takze uz mi dosli loziskove jednotky a gulickove sroby. :)
Loziskove jednoky pekne sedia vo vypalenych otvoroch.
Vypálené s přesností H7 a plocha je kolmá na osu děr 0,005 mm, která má souběh s dosedací plochou domku do 0,01? Vážně, měl by jsi to mít obrobené.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 4. 2016, 6:57

Josef píše:
m786 píše:Takze uz mi dosli loziskove jednotky a gulickove sroby. :)
Loziskove jednoky pekne sedia vo vypalenych otvoroch.
Vypálené s přesností H7 a plocha je kolmá na osu děr 0,005 mm, která má souběh s dosedací plochou domku do 0,01? Vážně, měl by jsi to mít obrobené.
to srovná pružná spojka a kladivo.. na druhou stranu když začne úhlovat tak to nikdy nedožene..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

23. 4. 2016, 9:46

Už podle těch svaru to vypadá že je to super přesné. Jen tak dál.

Chlapi. Kladivo nebude vůbec potřeba. Ono to totiž po spuštění vykoná své :D
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2016, 9:49

Josef píše:
m786 píše:Takze uz mi dosli loziskove jednotky a gulickove sroby. :)
Loziskove jednoky pekne sedia vo vypalenych otvoroch.
Vypálené s přesností H7 a plocha je kolmá na osu děr 0,005 mm, která má souběh s dosedací plochou domku do 0,01? Vážně, měl by jsi to mít obrobené.
Asi sme sa nepochopili, nepisem ze to nebudem obrabat ale ze to tam pekne sadne... :)
m786
Příspěvky: 139
Registrován: 31. 5. 2013, 9:06
Kontaktovat uživatele:

24. 4. 2016, 9:50

RaS píše:
Josef píše:
m786 píše:Takze uz mi dosli loziskove jednotky a gulickove sroby. :)
Loziskove jednoky pekne sedia vo vypalenych otvoroch.
Vypálené s přesností H7 a plocha je kolmá na osu děr 0,005 mm, která má souběh s dosedací plochou domku do 0,01? Vážně, měl by jsi to mít obrobené.
to srovná pružná spojka a kladivo.. na druhou stranu když začne úhlovat tak to nikdy nedožene..

DUfam ze kladivo z toho budem moct vynechat :)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“