Pro všechny, co si myslí že pod 10 tisíc postaví CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2016, 11:18

CZ_Pascal píše:Taky si myslím, že je logičtější mít X jako tu nejdelší (vodorovnou) osu :wink:

Je ale pravda že pokud má někdo stroj orientovaný tak "blbě" :roll: že stojí u té kratší strany,
tak si prostě položí monitor na bok :twisted: (u dražších modelů je k tomu sojan monitoru přizpůsoben)
a může stroj provozovat s osou X tak jak je na obrázku výše.

Přece se nebude omezovat tím že je někde něco zvykem.

Když pokládám/ustavuji/upínám něco na stůl tak je přece výhodnější se nahýbat trochu dál dozadu.

... má to prostě samá pozitiva :mrgreen:
Péťo, to nemá význam tady někomu vysvětlovat, kde je na frézce osa X, Y, Z atd. robokop to taky jasně vysvětlil, a výsledek je O. Prostě máš lidi, kteří mají svoji pravdu, a za tu se budou bít do až skonání světa.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 3. 2016, 11:50

Tak mi Bobe prozraď, jak to udělám, když k sobě chci mít z nějakého důvodu otočenou stranu s kratším rozjezdem a zároveň chci dodržet to, co říká DIN 66217 (a to, co říkáš i ty, tj. nula v levém dolním /bližším/ rohu)?
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 29. 3. 2016, 11:55, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 3. 2016, 11:55

no ty si za svoji pravdou taky stojíš do skonání světa.. :D asi se shodneme, že každej značí osy tak, že má X zprava doleva, Y odsebe a Z nahoru prostě tak jak je odjakživa definovanej souřadnej systém.. (asi budou i vyjímky, ale to budou mít pouze totální idioti..) ale vem si portálku, která bude mít rozjezd 500x500 a jeden bude mít portál kterej mu jezdí dopředu a druhej kterému jezdí doprava.. kde máš tu jistotu kdo to má správně? pokud jsi zvyklý na portálku a to, že největší osa bude X, pak ti s největší pravděpodobností jezdí portál zprava doleva a budeš tvrdit, že i ta portálka 500x500 bude správně ta, kde jezdí portál doprava je to tak? nebo u konstrukce 500x500 uznáš i to, že by někdo dal portál tak aby jezdil dopředu a dozadu? nebo prostě výrobci takovýchto portálovek jsou idioti, kteří to mají špatně? :D
jedna věc je klasická konstrukce se sloupem, ten si asi nikdo nepostaví bokem nebo třeba zepředu.., ale jak bys to tedy řešil u toakovéhle porálky?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 8:41

kdyz pominu prakticnost tak je to samozrejme kazdyho vec kdyz zachova souradnou soustavu
kdyz ani to nezachova tak je to uz uplnej ulet

nicmene masina s delsim portalem nez je rozjezd druhe horizontalni osy mi prijde taky spatne uz kvuli tomu ze portal ma vetsinou nizsi tuhost nez zakladna takze bych na nej delsi osu nedaval a udelal bych ho co nejkratsi jak jen to jde

samozrejme muze existovat nejaka aplikace kde se vsechny tyhle zasady hodi za hlavu protoze je to proste potreba udelat jinak
ale tohle asi nebude ten pripad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 3. 2016, 9:15

Praktičnost bych nepomíjel, spíš bych byl opatrnej v tvrzení, že praktičtější to bude vždy tou delší k sobě.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 9:52

ve vetsine beznych pripadu tomu tak je z duvodu ktere jsem popsal
ridici systemy maji nahled na plochu taky horizontalne delsi
monitory nemaj na vejsku pokud je mi znamo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 10:15

nedokazu si predstavi, ze bych mel na masine jinak orentovane osy nez na monitoru vcetne cam, tedy dokazu, ale nejsem masochysta
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 3. 2016, 10:51

Při designu je to úplně jedno a co se CAMu a řídícího systému týče, tě fakt, že máš delší osu Y, k ničemu takovýmu taky apriori nenutí, akorát se nevyužije optimálně plocha náhledu (což je taky dost diskutabilní argument).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 12:26

ja mam v camu definovany obrabeci prostor, ktery odpovida stroji, proto je tedy ucelne, aby orientace ss byla stejna, idealne dle pravidel, aby pak na tom stroji mohl delad kdokoliv, kdo cti pravidla, zkus si to nekdy na horizontce
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 1:01

Já mám zase skoro vždycky na součástce několik souřadných systémů a pořád si ji při práci natáčím a na ty souřadné systémy při tom stejně vůbec nehledím. Jen když dojde na tisk seřizovacího listu, tak se pak tiskne obrázek zarovnaný podle jednotlivých souřadných systémů, ale tam je dost jedno, jestli je to na šířku nebo na výšku. Takže mi nějak nepřišlo důležité zarovnávat součástku podle stroje :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 3. 2016, 1:17

filla píše:ja mam v camu definovany obrabeci prostor, ktery odpovida stroji, proto je tedy ucelne, aby orientace ss byla stejna..
Ještě jednou, obráběcí prostor, u kterého je osa Y delší, toto nějak vylučuje? Nutí tě orientovat osy v řídícím systému a CAMu jinak než na stroji? Mám delší Y a nic takovýho nedělám.

Co se designu a modelování týče, tak viz. Aleš.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 1:18

to je jasny, kdyz soucastku pri obrabeni otacis, predpokladam, ze i sericovaci list (obrazek) je natocen dle pravidla leve ruky, ze mi tedy nedas znacku souradneho systemu doprava nahoru a z od seba, kde i ja jako obsluha vlozim obrobek do otvoru stroje podle stejneho pravidla a ten stroj se pohybuje rovnez tak
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 3. 2016, 7:33

mě připadá, že půlka lidí nechápe o čem je řeč.. souřadnej systém je vždy stejnej, jde jen o to jestli portál jezdí doprava a nebo nahoru..já osobně pokud bych dělal portálku o rozměrech 500x500 tak bych nechal jezdit portál od sebe tak aby mi nepřekážel pokud bych tam dával kostku materiálu .. prostě jedna ruka zprava a druhá zleva a portál vzadu.. pokud bych měl portál vpravo tak by se těžko takováto kostka pokládala na portál.. další věc je třeba výměník nástrojů pokud by byl statický na stole příjde mi lepší kdyby byly nástroje vzadu než třeba vpravo..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2016, 7:48

filla píše:to je jasny, kdyz soucastku pri obrabeni otacis, predpokladam, ze i sericovaci list (obrazek) je natocen dle pravidla leve ruky, ze mi tedy nedas znacku souradneho systemu doprava nahoru a z od seba, kde i ja jako obsluha vlozim obrobek do otvoru stroje podle stejneho pravidla a ten stroj se pohybuje rovnez tak
Klidně ji dám kamkoliv, třeba doprava nahoru a obrábím v kvadrantu -X -Y -Z, podle toho, kde se bude pohodlně sondovat nula. Abych nemusel přičítat offset. Mašině je to jedno, CAMu taky a mně nakonec taky :-) V seřizováku je to samozřejmě natočené podle toho pravidla.
Aleš Procháska
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

31. 3. 2016, 2:41

Tak mám o čtyři zuby míň :/ furt teče krev, ale stavil jsem se v isp pro ložiska :)
*A ještě neměl by někdo na prodej za lepší cenu další ložiska a tyče ?
Přílohy
20160331_153504.jpg
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“