Pásová pila

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2021, 2:47

Strašně špatný - stejný jak Proma. Měli jsme to v práci a já to kolegovi dal zadarmo, protože to nechceš.
Podřezávalo to, převod se kazil, padaly tomu pásy, praskaly tomu pásy - tragédie.
Za mě Pilous nebo Bomar. Nevím jak to má Bomar, ale Pilous má pás vedený v tvrdých vodících kostkách, což je zásadní rozdíl proti tomuto kryplu. Ten má pás vedený v ložiskách a to je úplně blbě.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 12. 2021, 2:51

já mám na hraní přesně to samý jako je to Warco, jen se to jmenuje Optimum
vyhrabal jsem to někde se spáleným motorem za pár šupů
řeže to
jen je samozřejmě nutno počítat s tím, že je to typický čínský hobby dodo
všude vůle jako kráva, uložení horního kola je kluzný (!!), ty plocháčky který mají dělat posuv pro napínání horního kola jsou lisovaný z plechu a při lisování se jim to o milimetr prohlo a tak dále od jednoho konce na druhej
takže nastavíš sklon aby nepadal pás, napneš ho a změní se nastavení sklonu
prostě typická low end čína
ten hydraulickej posuv je jakš takš použitelnej, i když spíš jako stavitelná podpěra v horní poloze
stejně se to ale musí při řezání držet v ruce a s citem dovažovat a tlačit
rameno je totiž tak lehký (i když je to litina) a má všude takový vůle, že jakýkoli drc od pásu způsobí rozeskákání ramene
při řezání dutého profilu to na kraji při prořezávání horní stěny zpomalí, tlumič ale povoluje stejně, po proříznutí do boků to pak skočí dolů a kousne se to
a asi tisíc podobných nectností
200kg Bomar 275 co mám ve firmě takovýhle věci fakt nedělá, to je prostě jiná liga, stroj na práci
kupoval jsem ho asi před 12 lety za cca 40k
....
pokud se smíříš s tím, že stroje téhle kategorie si musíš doma dodělat a furt to bude low end, tak to svojí práci udělá
kulatinu třeba pr. 80 to s vhodným pásem snadno uřízne, jekly atd taky
jen to bude trochu šikmo :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2021, 2:53

Jo Optimum to bylo (to v práci) - ale hned jsem to poznal :lol:
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

29. 12. 2021, 3:48

calibos píše: 29. 12. 2021, 1:53 To je hrozný něco vybírat... člověk už si myslí že je rozhodnutý (myslel jsem že koupím tu BOMAR PULLDOWN 160.120 G) a pak mi pár lidí napíše že mám chtít raději gravitační s hydraulickým spouštěním, čímž mi nasadili brouka do hlavy, ale protože na gravitačku o Bomaru, natož od Pilouse, nemám tak mě hlodá myšlenka pořídit něco takového:

Warco cca 18.500 Kč
_vyr_3853Warco-6007-5-inch-mitre-arm-bandsaw.jpg
https://www.primadilna.cz/5-profesional ... -d3853.htm

parametrove srovnatelná, o sedm levnější a gravitační včetně hydrauliky. Nicméně je to přesně ta pila kterou si každý obchodník přebrenduje a nastříká svou firemní barvou jak tu kdesi koluje obrázek se snad deseti různými "stejnými" typem.

Načetl jsem o tomto provedení spoustu informací a závěr mám takový že někdo nikdy více (i když to byly levnější "jiné" pily, nikoliv toto konkrétní Warco) a někdo zase že bez problémů do hobby dílny (a že to chce trochu si pohrát se seřízením).

Tedy má otázka, šli by jste do toho gravitačního Warca nebo raději sáhli po tom rucnim BOMARu PULLDOWN 160.120 G jako po "jistotě"?

Děkuji moc.
Rozhodnut sa musis ty. Pozri ked to kupis cez internet, teoreticky to ide vratit.....
Ked sme pritom pila s pruzinou sa mi zdala praktickejsia? Pac dvihnes polozis a reze. S hydraulikou, dvihnes uz ide pomaly dole, tak musis povolit ventil alepo pockat kym vojde do rezu. Ale zase na jakle je hydraulika lepsia.
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

29. 12. 2021, 5:22

magi píše: 29. 12. 2021, 2:47 Nevím jak to má Bomar, ale Pilous má pás vedený v tvrdých vodících kostkách, což je zásadní rozdíl proti tomuto kryplu. Ten má pás vedený v ložiskách a to je úplně blbě.
Tak u toho BOMARu píše výrobce:
Přesnost řezu je zabezpečena precizním vedením pilového pásu a  to nejen v  ložiscích, ale také v tvrdokovových kostkách.

Tak nevím jestli je to ok, snad jo. Případně pokud někdo ví budu rád když napoví :)
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 12. 2021, 5:29

calibos píše: 29. 12. 2021, 5:22
magi píše: 29. 12. 2021, 2:47 Nevím jak to má Bomar, ale Pilous má pás vedený v tvrdých vodících kostkách, což je zásadní rozdíl proti tomuto kryplu. Ten má pás vedený v ložiskách a to je úplně blbě.
Tak u toho BOMARu píše výrobce:
Přesnost řezu je zabezpečena precizním vedením pilového pásu a  to nejen v  ložiscích, ale také v tvrdokovových kostkách.

Tak nevím jestli je to ok, snad jo. Případně pokud někdo ví budu rád když napoví :)
Vedení SK vodítky před / za kterými jsou ložiska je nejlepší kombinace.
Ložiska pás překroutí a navedou do SK vodítek. SK vodítka zajistí přesné // a tlumící // vedení pásu do řezu.
SK vodítka mají jedinou nevýhodu. Není dobré dlouhodobě řezat nasucho. Trpí tím pás. Stačí ale občas před vodítka kápnout olej.
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

29. 12. 2021, 5:32

Jojo, pás je u té Bomarky vedený v nějakém karbidovém vodítku, před ním jsou ložiska. Řeže to slušně rovně, samozřejmě s dobrým pásem. Jestli se dobře pamatuju, tak Pilous a Bomar vznikly nějakým dělením jedné firmy, proto ty základní typy si jsou dost podobné.
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

30. 12. 2021, 1:50

Ještě jeden dotaz k dilematu Bomar vs. Pilous. Uvědomil jsem si že ten nejmenší Bomar nemá snekovou převodovku, tu má až o jedno větší model. U Pilouse snekovka je i u toho nejmenšího modelu...

Netušíte někdo jak je to u toho bezsnekoveho BOMARu řešeno? Předpokládám že tam bude ozubený převod? Nebude to méně trvanlivé než samostatná šneková převodovka?

Díky.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2021, 2:04

Bomar používá planetovou převodovku, řekl bych že co do výdrže je na tom planetová o něco líp než šneková.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
ktp16
Příspěvky: 151
Registrován: 7. 1. 2014, 8:19
Bydliště: Zlín

30. 12. 2021, 8:48

Já mám v dílně pilu Bomar STG 200. Co se týče úhlového řezání, je to nahouby, musí se natáčet materiál. Ale co se týče tuhosti je super. Nepodřezává, je přesná a není problém mít délku řezu 250mm do plného materiálu a poté na frézce stačí jen líznout stopy po pásu (pár desetin)... Bomar má ozubená kola, to má téměř neomezenou životnost, když se do toho leje olej. Šnekové jsou na tom hůř, ale znám fabriku kde na pilousech se šnekovýma řežou celou směnu na automatu už tak 10 let a stále jedou... Takže na domácí řezání je to jedno... Pilu mám jen na podstavci s chlazením bez válečkového podavače (zabíral moc místa) a je celkem skladná...
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

31. 12. 2021, 4:15

Warco raději ne, ta co jsem na ní řezal se tenkrát ještě jmenovala Interkren, ale vypadala podobně. Nebrat, s Bomarem nebo Pilousem nesrovnatelné. Někdo, asi nějaký prodejce, mi říkal, že šnekovka u Pilouse má výhodu, že jde o běžnou převodovku, která se používá i jinde a proto není případně drahá. U Bomaru je to údajně při opravě dražší. Možná ale, že jsou to jen dealerské řeči.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

2. 1. 2022, 9:25

calibos píše: 30. 12. 2021, 1:50 Ještě jeden dotaz k dilematu Bomar vs. Pilous. Uvědomil jsem si že ten nejmenší Bomar nemá snekovou převodovku, tu má až o jedno větší model. U Pilouse snekovka je i u toho nejmenšího modelu...

Netušíte někdo jak je to u toho bezsnekoveho BOMARu řešeno? Předpokládám že tam bude ozubený převod? Nebude to méně trvanlivé než samostatná šneková převodovka?

Díky.
Tak něco já: toho,,bezšnekového Bomara" mám. Přesnost je taková,jakou deklarují.Zatím jsem s tím zkoušel nejhorší materiál bronz čtyřhran 100,tam byla kolmost 0,2 na plochu,rovina byla lepší. Tudíž výborná-na rozdíl od všech vietví.Takže u mně jedna á. Taky jsem měl úplně stejné dilema.. Bomara anebo Pilowse. Nechtěl jsem starou veteš,stejně nikdo neprodává pěknou málo jetou pilu bez chyby za poloviční cenu nové-a když vidím třeba Karase,který nabízí pilu po opravě s novou převodovkou a kolem za cenu asi o tři litry menší,než se dá pořídit na netu nová( u něho ne,tam je ten rozdíl pět),nechtěl jsem ani toho nejmenšího,ale když už ,tak 130. Říkal jsem si totiž,že není o tolik dražší ani větší než ta 105,má skoro stejně drahé pásy,ale větší průměr řezání se může hodit (a co při úhlových řezech,tam to letí ještě víc!). Tak už jsem byl skoro rozhodnutej,ale pak mi do toho něco vlezlo a měl jsem jiné starosti. Když jsem se k tomu za necelý rok opětovně vrátil,byly už všechny pily o pár litrů (nebyly to jen dva)dražší.Takže jsem začal hledat po netu,kde by byl ještě nějakej levnější zapomenutej Pilous.. Těch jsou ještě i v základu dvě verze,s litinovým a s hliníkovým ramenem, je to snad jen kvůli váze,ta hlína je deklarovaná jako přenosná..Levnější pily nikde nebyly skladem a když mi náhodou někde odpověděli,tak že cena na netu už neplatí,že Pilous mezitím už dvakrát zdražil.. Navíc jsem chtěl pilu s motorem na 380,abych ji mohl honit přes měnič. To už vůbec neexistuje, buď vezmeš co je,nebo táhni( postoj výrobce) anebo,když chceš menší rychlost,tak ti napaříme za dva litry plus daň dvourychlostní motor.. To byla ta poslední kapka,ta pila zase tak zázračná,abych za ní vypláznul bezmála třicet litrů není.Tak jsem objednal toho Bomara,který má dvourychlostní motor na 230 už v základu. Nezdály se mi na tom tři věci: upínání( jsem zvyklej na šroub), ten motor-resp. výdrž a třetí výdrž převodovky. Prodejce( ne překupník typu Karas,ale opravdu letitý prodejce se servisem) se pousmál a řekl,že trvanlivost a přesnost červené i modré pily jsou co měl možnost porovnat na stejno,ta červená nemá šnekovku,ale planetovou převodovku kde je první kolo plastové, to místo pojistky při havárii. Prý se max. vymění to kolo (pravda,stojí sedmikilo:-( ),ale jinak se nic nezničí. Motor prý ještě nikdy neměnili,jednou kondenzátor. To upínání jsem si na vlastní ruku vyzkoušel a došel k závěru,že kdyby náhodou nevyhovovalo,tak tak snadno doplním ten šroub. Ale prý s tím taky nejsou problémy. Největší problém těchto pil je prý váha- jsou lehké a tak přitahují lehkoživky. Když jsem ji pořizoval,byl rozdíl mezi červenou a modrou ve stejný výbavě ca sedm litrů.Ani jedna nemá chlazení( jde objednat,ale za tu cenu udělám tři),jinak vedení pásu má z výroby navrtanou díru se závitem na připojení chlazení. Já to používám tak,že tam občas něco kápnu,aby pás nejel do vodítek suchý.
Když na to koukáš,tak první,co tě napadne,co na tom stojí takový prachy..Ale to je dneska se vším.Jedinou změnu,co jsem udělal,že jsem paralelně ke spouštěcímu tlačítku na páce zapojil ještě páčkový vypínač (ten se vejde bez jakýchkoli úprav do krabičky a slektroinstalací,co je na motoru),aby bylo řezání pohodlnější.Jinak spokojenost :P
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

3. 1. 2022, 1:24

David.1: díky moc za obsáhlé info, půjdu tedy do nejmenšího BOMARu 8)
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

3. 1. 2022, 1:32

calibos píše: 3. 1. 2022, 1:24 David.1: díky moc za obsáhlé info, půjdu tedy do nejmenšího BOMARu 8)
Aby nedošlo k omylu- nejsem placenej agent,ani jsem nedostal slevu za propagaci od prodejce. Jen jsem napsal svou zkušenost.
Je pravda,že než jsem koupil,taky jsem hledal recenze,ale tady nikdo nic.. Přitom ty pily nejsou žádná novinka, obě firmy už je dělají víc než deset let..
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

5. 1. 2022, 6:06

Tak pásovka objednaná... jsem napnut až to uvidím v reálu 😁
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“