Horizontka TOS H63

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 9. 2019, 7:16

Dokouřím v klidu doutník, a pak ti ty domněnky rozcupuju :D
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 9. 2019, 9:58

Tak se do toho dáme,

Na tý fotce máš dvojkou označené kolo, které řídí posuv saní na lícní desce L - 0 - P, to je naprosto nezávislé na těch vrchních válcích. Je to tahle sestava hřídelí http://www.renovace-stroju.cz/images/Ho ... ntka78.JPG která končí zde http://www.renovace-stroju.cz/images/Ho ... ntka83.JPG a následuje tento věnec http://www.renovace-stroju.cz/images/Ho ... tka149.jpg tudíž není pravda, že by manipulace ze změnou směru pohybu saní lícní desky měla vliv na horní převody, je to naprosto nezávislá činnost, neboť vyvrtávačka umí jezdit saněmi jak za chodu lícní desky, tak i při zastaveneném rotačním pohybu.

Když říkám, že na poloze třetího válce nezáleží, tak to znamená, (jak mi češi říkáme) do prdele, že na něm nezáleží. To co ovládá třetí válec, je tohle http://www.renovace-stroju.cz/images/Ho ... tka107.JPG tohle jezdí tam a zpět v periodě, jednou za jedno otočení diskem jednou dokola, přes tohle přepákování http://www.renovace-stroju.cz/images/Ho ... tka110.JPG a i když se ti to možná nezdá, tak na tom válci je vyfrézovaná sinusoida, která se točí pořád dokola, takže úplně jedno, v jaký poloze je, protože poloha té výsuvné hřídele který zajišťuje spojení a rozpojení pohonu lícní desky, je provázaná přes páku s válcem. Není to úplně vidět, ale na prostředním válci jsou zuby jen v části výseče, a to přesně v tak dlouhé, aby byl zajištěn pohyb třetího válce, který na 1/3 vypne pohon lícní desky.

Obecně ti musí stačit i to, že konstruktéři byli opravdu šikovní, a pokud mezi druhým a třetím válcem neudělali značku, tak proto prostě nebyl důvod. Ten byl pouze mezi prvním a druhým, ty nuly.

Ty válce se točí pořád dokola, ve chvíli, kdy pastorek vyjede z věnce lícní desky, tedy rozepne spojení, se nastaví dísk u řadící páky (číselník) na počátek prázdného pole. Že budou sedět otáčky s číselníkem zajišťuje přesná poloha válců 1 a 2, která je jediná důležitá. Trojka je jen o zasunutí a vysunutí pastorku, který se periodicky opakuje.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
glackop
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 2. 2019, 10:20

3. 9. 2019, 11:04

Problém nájsť tretiu nápravu, pretože si myslím, že sa neotáča dostatočne takže mám trochu páčidlo presunúť vidličku na stranu, aby uzubila, pochybujem, že rozbil jeden alebo dva zuby na druhej náprave vašich snímok pre bass're nie maľovať, ja 5 mám je, a neviem, či taká továreň alebo zlé neki.zub.A koleso otočiť LOP teraz už nebude obrátil na strane 1 cm akoby prilepené niekde a nemôžu byť tam prejsť na niečo trochu smutný nie vidím z predného krytu .I som teraz na dovolenke, a robil v blízkosti stroja až v pondelok, takže keď som sa vrátil domov okamžite pokračovať v práci a teraz chcem len na získavanie informácií vedieť, priamo napadnúť problém.Je teraz mi veľa pomohli, ktorý nie je by si nič nevie, pretože nikde inde na nete tam nejaké informácie o tomto stroji.Alebo budete musieť kúpiť letenku a spýtajte sa, koľko peňazí prísť a opraviť to na pár dní. :D
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 9. 2019, 11:28

Tolik peněz nemáš, aby sis koupil můj čas :D . Jestli chceš používat páčidlo, tak pracuj s páčidlem, a ne s vyvrtávačkou, tam se nic páčidlem nespravuje.

Speciálně pro tebe, abys viděl jak se k tomu máš chovat https://youtu.be/NZIFGrV-D6o (https://www.youtube.com/watch?v=uT1HvnK ... e=youtu.be)

Pokud něco nejde u řazení, často je zub proti zubu, na to je tam tlačítko tipování (já je mám modré) kterým se kola pootočí a pak jde zařadit. U posuvů se používá pootočení ručního kola, připomínám, že ani to se nedělá silou.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

4. 9. 2019, 9:09

Som na dovolenke a nudím sa tak som si čítal celý topic o oprave.
Taká možno hlúpa otázka tie spodné lóže majú dva metre. Sane ktore jazdia po nich maju pol metra (odhad) aká je šanca, že by pri tak veľkej ploche ktorú kryju sane mohla byť zničená až tak že by tragicky zasahovali do výrobku ? Podľa mňa pokiaľ nemá loker do bokov teda je to dobré vymedzené a nastavené tak by tie sane na tej ploche nemali tragicky padať smerom k vreteniku. Možno je dôležitejšie správne ustavenie stroja, teda konštruktéri (mozno) počítali s váhou saní + upinania + obrobku a tak pri nezaradenej masine bez saní bude v strede hrb. Počul som že sústruhy robili na tento princíp prehnutia.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 9. 2019, 10:25

Řeknu ti to tak, co potřebuju na tom udělat jsem schopnej udělat přesně tak jak potřebuju.😉 Stůl je po celým loži hozenej do váhy. Co projedou hodinky rovně, projede i kudla. Případný nedostatky jseš schopnej regulovat dotažením zpevnění na točně. Nebudu už s tím dělat vůbec nic, i tak jak to je to funguje k plný spokojenosti.

Jinak lože jsou cca 220 přední, 200 zadní a sáně nějakých 82.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 9. 2019, 2:42

Jinak má 6 šroubů, a můžeš si s tím docela dobře pomáhat, prostředek můžeš vytlačit nahoru, nebo to celý prokřížit. Nezdá se to, ale na váze na desce na kostkách to můžeš pěkně pozorovat, jak i zdánlivě kus litiny můžeš ohýbat. Bavíme se samozřejmě o pozorování na strojní váze.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

4. 9. 2019, 3:08

Keby ju repasujen spravím to tak isto, a keby s tým mám niečo robiť tak by som to len (skúsil) zaskrabat aby sa tam drzal olej.
Myslím že keby to už mala byť go vodiacich plôch malo by sa skôr venovať stolu ktorý dosada na spodné vedenie.
Tak to je aj pri sustruhoch ( po tom čo som čítal na fóre a čo som sa rozprával s ľuďmi čo repasovali stroje ) spodné lóže max obrusit a venovať sa suportom ten sa skrabe a vymedzuje. Čítal som tu aj katastrofické scenáre ako sa dá zaskrabanim zničiť stroj to by som musel preskrabat milimeter do mínusu celú plochu na ktorú suport príde aby doslova padol.
Krásny to stroj dúfam že sa raz dostanem tiez tak ďaleko a budem ho vlastniť a vedieť na ňom makať nedávno bola krásna na predaj 7 tisíc eur aj príslušenstvo ešte bol obetonovany zrejme na nejakej údržbe. Hneď na to bol inzerát zmazany a nahrali ho na novo cena dohodou.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

4. 9. 2019, 3:12

DwPetr píše: 4. 9. 2019, 2:42 Jinak má 6 šroubů, a můžeš si s tím docela dobře pomáhat, prostředek můžeš vytlačit nahoru, nebo to celý prokřížit. Nezdá se to, ale na váze na desce na kostkách to můžeš pěkně pozorovat, jak i zdánlivě kus litiny můžeš ohýbat. Bavíme se samozřejmě o pozorování na strojní váze.
Jasné tento stav som zbadal keď som ustavoval sv18ra v tedy má aj napadlo že aj tie lóže keď sú kus materiálu tak stačí málo a už utekajú z kopca alebo do kopca.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
glackop
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 2. 2019, 10:20

4. 9. 2019, 3:34

Počul som dosť a videl, takže myslím, že som ho uložiť na jeden deň, akonáhle sa vrátim do odmora.A Musím znovu zdôrazniť, že neexistuje lepší stroj na svete vy, pričom ste pracovali len málokto by sa odvážil, postarať sa povedať, starostlivo a viete, že chcete
glackop
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 2. 2019, 10:20

4. 9. 2019, 3:37

Ovo i dalje ne prevodi dobro,veliki pozdrav od mene.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 9. 2019, 6:17

Novic, mě je jasný jak by to mělo vypadat, a taky to za nějaký zaklinaci "GO" nepovažuji a neoznačuju. Je to jen vyčištěný aby se na to dalo šahnout čistejma rukama, a je to prohlídlí, aby v tom náhodou nezarachotilo. Je to udělaný tak, abych to mohl používat a pokud možno už do toho nemusel nikdy hrabat.

Dokud to bylo na tý dílně přede mnou, tak se na tom normálně dělalo, tím že se to převezlo na dílnu ke mě to nijak neutrpělo, že by se na tom dělat nedalo.

Prvně jsem na tom zkusil něco udělat, a zjistil jsem, že to funguje i tak. Když jsi si těch nedostatků vědom, tak se s nimi dokážeš vypořádat. Mohl jsem to poslat do fabriky udělat, ale už bych jinou mašinu nekoupil, takhle mám všechny co jsem chtěl, a protože je to pro mě jen doplněk, tak je to tak pro mě lepší varianta.

Olej na vedení drží dobře, to se neboj, před každým posunutím vedení otřu a namažu, takže to pěkně plave.

Nějaká práce na tom ještě bude, a čas od času se s tím dá něco udělat, aby se to trochu zlepšilo, nebo doplnilo, ale není to tak zásadní abych to musel dělat hned.

Co se ploch týká, těžko asi seženeš něco horšího😀 ale i tohle funguje, zkusil jsem to😉 minimálně máš něco na čem se naučíš dělat, pochopíš ovládání a možnosti a vždycky se to dá prodat a pořídit něco jinýho. Mít větší dílnu, tak už bych to možná dávno vyměnil za 10, nebo za 100..

Vždycky se snaž koupit to s co největším příslušenstvím, úhelníky, příruby, sloup, držáky... To se blbě shání, buď se to neprodává, nebo to stojí uplnej nesmysl. Já měl štěstí, že k tomu mám všechno co k tý mašině v tý době bylo. To je možná cennější jak o něco lepší geometrie.

Vem si, že kdybych měl řešit plochy u soustruhu, u obrážečky, u magnetky, u velký brusky, u tohodle, tak bych nedělal nic jinýho a asi investoval jen do toho, no a taky na to nemám čas.

Když bys to kupoval, tak si stolama odjeď až úplně dozadu, pak to teprve vyleze, jinak to není vidět. U mašiny si stav můžeš ověřit i tak, že si zapneš rychlej posuv vřetene na ruční kolo a přejedeš si s ním od dorazu po doraz, tam uvidíš, jestli jde stejnou silou po celý dráze, nebo jestli půjde zasunutý znatelně lehčeji, a nebo je celý ani nevysuneš. U mě od roku 61 od poslední go na štítku uplynulo 58 let, a to už jde na tom kole dobře poznat. U vyvrtávačky je těch vzájemných ploch víc jak na soustruhu, souběžnost vřetene se stolem, kolmosti... Dostat všechny plochy aby seděly musí bejt pěkná pakárna.

Jo a nezapomeň že na fotkách je všechno zvětšený a vypadá jinak než ve skutečnosti, na živo to tak hrozný není, a pod olejem si toho ani pořádně nevšimneš.

Nakonec to beru tak, buď budu mít za ty peníze tohle, nebo nic. 🤫
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

7. 9. 2019, 9:03

IMG_20190906_210024_0.jpg
IMG_20190906_205936_1.jpg
IMG_20190906_210000_4.jpg
IMG_20190907_023729_7.jpg
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 9. 2019, 9:15

IMG_20190908_220041_6.jpg
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

8. 9. 2019, 9:43

Vidíš, jak Ti to pěkně jde ;)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“