EGGBOT CNC ZUZANKA

fotky našich strojů, aneb co máme doma
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

24. 1. 2017, 10:58

Odkedy som spravil CNC z joklov, ktoré majú len 2mm hrubku steny - naštastie všetko čo sa dalo som vylial polymerbetonom - ale doteraz si za to nadávam, že som nepoužil hrubší jokel, tak odvtedy je predimenzovanie moja choroba .... original eggbot je tušim iba 3mm hrubý, ja som použil 6mm preglejku. A MDf používam pravidelne už 4 roky odkedy som si spravil vakuovacie prisavanie. Krásne sa to cez to prisaje a nemal som s tym doteraz problem ... ale nepouživam vobec HSS nastroje ... použivam čisto karbidove frezky :) Gitary čo vyrabam su z hodne tvrdých driev no a HSS frezy sa mi tupili a palili jedna za druhou. A frajerkina segra - Zuzka študuje strojarinu strednu školu a cely čas bola pri mne takže vie o eggbotovy tolko jak ja :) akurat som jej pomahal s vyrobou a s oživením a to mala aj od profesora dovolené :)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2017, 5:05

Na ten eggbot je super původní elektronika, plugin do Inkscape a Inkscpe. Něco nakreslit v Inkscape a rovnou to poslat do eggbota. řízení machem, nebo arduinem už přece jenom není tak elegantní.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

25. 1. 2017, 6:38

QNX píše:Na ten eggbot je super původní elektronika, plugin do Inkscape a Inkscpe. Něco nakreslit v Inkscape a rovnou to poslat do eggbota. řízení machem, nebo arduinem už přece jenom není tak elegantní.
ten program do arduina je napísaný tak aby to fungovalo jak original elekronika :) funguje to priamo do inkscape s priamim pluginom pre eggbota tak jak by tam bola original elekronika - akurat za arduina a 2 drivery som dal 8 dolarov dohromady a original elekroniku som našiel najlacnejšie za 50 dolarov. Bohužial u nás školy na projekty neposkytujú žiadne financie takže sme hladali najlacnejšiu funkčnú cestu.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2017, 6:54

1mulen1: tak to je dobrá práce, to jsem nečekal.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

29. 1. 2017, 9:02

QNX píše:1mulen1: tak to je dobrá práce, to jsem nečekal.
Ja som ten program nepísal ... našiel som na nete ..... niesom programator aj ked občas by sa mi to naozaj zišlo no nemožme vediet všetko :)

A inak chalani vyzná sa niekto poriadne do arduina? Otazka znie v navode bolo napisene po nahratí programu do arduina pre eggbot vypnite autoreset - je viac možností ja som si vybral najrychlejšiu a to pridaním kondenzatora medzi Reset a Zem. A či sa da prepísovat soft ked je vypnutý autoreset. Ide mi o to že povodny program bol napisany tak že servo spušta stale plnou rychlostou a dost to ničí fixky a našiel som upravený program kde je dopísané aj riadenie rychlosti serva ... len ked tam program nahrám tak servo ide stale plnou rychlostou tak by som rad vedel či len ten program nefunguje alebo či som ho tam vobec nahral.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 1. 2017, 11:43

Nevím, jestli jsem pochopil správně na co se ptáš.
Když zrušíš možnost aktivace Resetu signálem DTR, tak musíš ten Reset udělat rukou. Nějak prostě musíš spustit bootloader, aby mluvil s nadřízeným PC.

Pokud máš pochybnost, jestli jsi tam nahrál novy software, tak snad není nic jednoduššího než tam nahrát nějaký úplně jiný SW (třeba jenom blikání LEDkou), zkontrolovat že funguje, a pak ho přepsat tím novým SW. Pak máš jistotu, že ten původní tam nemohl zůstat.

Jinak mi není moc jasné, proč bys chtěl rušit možnost Resetu od DTR. Jakou by to v této aplikaci mělo mít výhodu? To má snad smysl jen tehdy, když necháš běhat to Arduino samo a jen občas se k němu připojíš z PC. Ale Eggbot snad trvale komunikuje s PC, ne?
lh-cnc
Příspěvky: 60
Registrován: 1. 6. 2015, 8:50

30. 1. 2017, 1:37

Neskúmal som to zapojenie, ale pravdepodobne je to preto, že je pin resetu používaný ako bežný i/o pin.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 1. 2017, 4:50

To snad ne.
Ono to teda jde, ale když to někdo omylem nastaví do takového režimu, tak je to většinou smrt toho procesoru, protože se to z něho dá vytáhnout jen high-voltage programátorem, a to má málokdo.
U toho Eggbotu by to absolutně nemělo smysl. Tohle se dá využít snad jen když je nejvyšší krize a schází piny.
lh-cnc
Příspěvky: 60
Registrován: 1. 6. 2015, 8:50

30. 1. 2017, 7:20

Tak je, Mex. Unáhlil som sa. Pozrel som na zapojenie, a na toho eggbota skutočne netreba čarovať s pinmi. Tak beriem späť...
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

31. 1. 2017, 7:53

Chalani ja som išiel podla tohto návodu. A použil som aj tento program pre arduino https://github.com/cocktailyogi/EggDuino" onclick="window.open(this.href);return false;. Je tam ten autoreset napísaný že musí byt disable tak som to tak spravil
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 2. 2017, 9:31

Mex píše:To snad ne.
Ono to teda jde, ale když to někdo omylem nastaví do takového režimu, tak je to většinou smrt toho procesoru, protože se to z něho dá vytáhnout jen high-voltage programátorem, a to má málokdo.
U toho Eggbotu by to absolutně nemělo smysl. Tohle se dá využít snad jen když je nejvyšší krize a schází piny.
Lenze arduino sa programuje cez bootloader a ten snad bezi inak ako klasicke programovanie,cize nepouziva reset pin.
Ci?
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

1. 2. 2017, 5:55

...ale nějak se do bootloaderu musí dostat. A Arduino to řeší tak, že reset je připojen na DTR, po resetu bootloader sekundu čeká na příkaz a pokud jej nedostane, skočí do programu (který neobsahuje bootloader handler)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 2. 2017, 6:37

A pri zapnuti napajania necaka tiez sekundu? Cize zapnut a skusit to naklikat.
1mulen1
Příspěvky: 426
Registrován: 16. 3. 2010, 7:34
Bydliště: Hradište pod Vrátnom

14. 2. 2017, 7:48

Vyriešené.... pokial je vypnutý autoreset tak program sa tam nedá nahrat. Netreba potom autoreset zapínat .... stačí dat nahravat nový program sledovat ledku na doske a akonahle zabliká tak stlačit reset a novy program sa tam nahrá.

Posielam fotky hotoveho eggbota, neskor spravím aj video :)
Přílohy
_MG_0546.jpg
_MG_0547.jpg
_MG_0548.jpg
_MG_0549.jpg
_MG_0550.jpg
_MG_0551.jpg
_MG_0552.jpg
_MG_0553.jpg
_MG_0554.jpg
P_P
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 9. 2019, 7:55

19. 9. 2019, 7:59

Dobrý den
Mám problém s Inkscapem. Nainstaloval jsem ho a do něj také rozšíření pro eggbota, ale možnost eggbot se mi nezobrazuje. Už jsem psal několika lidem, ale zatím nikdo mi neodpověděl.
Děkuji
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“