Levne MiniCNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 2. 2018, 11:42

Na kolik průchodu jedeš standardní 1.5mm cuprextit?
Já to jedu na 2 průchody (fréza 2mm). Frézka i fréza by to asi daly i na 1 průchod, ale to upnutí přece jen není moc festovní, tak to raději jedu na 2x.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

1. 3. 2018, 3:22

Mex píše:Na kolik průchodu jedeš standardní 1.5mm cuprextit?
Já to jedu na 2 průchody (fréza 2mm). Frézka i fréza by to asi daly i na 1 průchod, ale to upnutí přece jen není moc festovní, tak to raději jedu na 2x.
Ja to beru na jeden pruchod. Driv jsem plosnak jenom lepil na oboustranku, ale i po dukladnem odmasteni se obcas behem frezovani odlepil a zkurvil...
Takze ted ho drzim za kraje upinkama a orezu s mustkama tak 0,3x3mm.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 3. 2018, 4:39

Díky za info.
Já se můstkům snažím vyhnout jak jen to jde, protože pak už ten obrys tišťáku není nikdy tak pěkný, i když to pak brousím, navíc je to dost práce a skleněného prachu. Minimálně tedy při broušení v ruce, jinak bych to musel brousit nějak strojně.
Kdežto bez můstků je ten obrys hladký jak dětská prdelka.
Zajímavé je, že při frézování obrysu tím diamantovým vzorem to prakticky nedělá prach, ale takovou nějakou "pěnu", které nepoletuje, naopak na tom dost drží. A když jsem vyladil i rychlost vrtání, tak ani tohle už nepráší ale dělá dlouhé špony, takže oproti ručnímu vrtání a broušení je to pro plíce velké plus.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

1. 3. 2018, 4:46

jo, ta pena me dost stvala. Lux ji z te drazky nechtel vytahat :) Ty nemas odsavani? Ja ho planuju jako prvni vec, az budu mit cas s tim neco delat.

A mustek 3x0,3mm krasne oriznes nozem. Ale asi by tam bejt ani nemuseli, pokud by se to zaroven podlepilo...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 3. 2018, 4:59

Odsávání nemám, pokud tedy nepočítám občasný ruční zásah vysavačem.
Frézku mám zavřenou v bedně, takže bordel kolem to nedělá.

K těm můstkům: možná by to chtělo zkusit kombinaci - desku přilepit ale stejně nadělat můstky. A pak udělat ještě jeden průchod, který by ty můstky sebral. To už by se odebíralo minimum materiálu, to by ta oboustranka mohla udržet.
Obrys mám samozřejmě chycený upínkama, nechal jsem si na to říznou malé upínky z 2mm nerezi.

Jaké špony Ti to dělá při frézování obvodu tou 2-břitkou?
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

2. 3. 2018, 9:41

Mex píše: Obrys mám samozřejmě chycený upínkama, nechal jsem si na to říznou malé upínky z 2mm nerezi.

Jaké špony Ti to dělá při frézování obvodu tou 2-břitkou?
uka upinky! Spony jsou normalni trisky, co vezme v pohode lux nebo odsavani.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2018, 6:59

Takové jednoduché upínky, ale nízké a malé. Určené pro šrouby/vruty 3mm.
Kromě upínek jsem si na soustruhu upravil malé vruty 3x12mm, pokusil jsem se co nejlíp srovnat kužel a zmenšil jim hlavu.
Pro práci s tišťáky používám podkladovou dřevěnou desku, upnutou velkými upínkami na T-drážkový stůl. Naštěstí se lidi často zbavují starého (ještě dřevěného) nábytku tak, že ho postaví ke kontejnerům, a tak o podkladové desky nemám nouzi.

Tišťáky napřed vrtám a teprve pak leptám. Je pro mě snažší trefit polohu filmu při osvitu než se s vrtáním trefovat do již vyleptaných plošek. Navíc je to příprava na snad budoucí prokovování.
Snažím se na všech tišťácích dělat montážní otvory. Ty pak používám i při závěrečném frézování obrysu.
Před frézováním obrysu napřed předvrtám do podkladové desky otvory průměru 1.5mm do hloubky 8mm na souřadnicích montážních děr. Pak těmi vruty s přesnými kuželovými hlavami přitáhnu tišťák k podložce, ty kužely to pěkně vycentrují a poloha desky je tím dobře definovaná. Okraje přitáhnu těmi malými upínkami, které upevňuji opět vruty 3x12mm, tentokrát už normálními.
Přílohy
Upinky.jpg
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

4. 3. 2018, 10:29

ty jo, takovyho srani s tim :) Ja mam na hlinikovem T-stole oboustrankou prilepenou 5mm desku na reklamy (nejaky tvrzeny polystyren), na ni tistak a kolem v T-drazkach upinky.

Ja se na ty moje kusovky chtel vyhnout leptani a chemii obecne, takze to cele frezuju a vrtam na jedno upnuti. Kdyz delam ten typ tistaku, kde jsou medi jenom cesticky, tak nejdriv odfrezuju plochou 3mm frezkou ty velke plochy medi a pak 0,1mm V-britem zbytek.
Ale budu to muset jeste nejak optimalizovat, on tou 0,1mm cisti i plochy ktere by nemusel a zbytecne mu to trva. Zatim to tak neresim, ale kdybych chtel delat vetsi serie, tak uz je to znat.

Ted je v planu nejakej ten odsavaci kryt, ofuk s mazanim (komplet z ciny, maji to docela hezky udelany) a odmerovani nastroje na laserove podkove. A taky udelat tomu konecne nejakej rozvadec, zatim tam mam ty drivery, desku a zdroje jentak pohazene kolem :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 3. 2018, 2:47

misil píše:ty jo, takovyho srani s tim
No jo, no.
Sraní s tím je dost. Ale ve srovnání s tím, jak dlouho mi trvá ten vymyslet schema, namalovat v Eagle a navrhnout tišťák, tak je to zlomek.
A přece jen ty leptané tišťáky, s maskou a pocínované, vypadají líp než frézované. A když už stejně musím tisknout artwork a musím mít osvit kvůli masce, tak už to leptání není tolik navíc.
Navíc když se dělá víc kusů, tak už na čas to leptání nevychází tak zle, pak už je to "paralelní" proces.
Ale střídání mechanického a chemického zpracování si vynucuje to přesné upínaní. Až budu velkej, tak si na to udělám nějakou vychytávku.

Ten ofuk je pěkný a levný. Ale co s tím chceš ofukovat? Pokud to chceš foukat přímo do řezu, tak ti budou špony lítat až k sousedům.
Hlavně ale takhle pojato to fouká do jednoho místa. To už by snad chtělo to umístit na vřeteno, aby to jezdilo s ním. Ale na to je tohle pojetí moc robustní. To by chtělo jen ty tenkou ohebnou hadičku navázat přímo na ten tvarovatelný konec (a ten zmenšit), ventil pak dát až před tu ohebnou hadičku.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

4. 3. 2018, 6:06

ono to neni az tak velke a robustni jak to vypada. A jde to libovolne zkratit. Bude to jezdit se vretenem, cili vzdy mirit na spicku nastroje. A nejde ani tak o ofuk, ale taky o to primazavani. Na plexi ofuk, na hlinik ofuk+olej :)

Tistaky s maskou a pocinovane bych si asi nechal robnou udelat u cinana. Tohle je dobre jen na kusovky a prototypy.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

23. 4. 2018, 12:56

MildaGenius píše:Ahoj,
v predchozich prispevcich jsem nasel nekolik odkazu na frezy, ktere pouzivas.

Nebyl by jsi tak hodny a nehodil jsem seznam frez s odkazem a ucelem pouziti?

Usetril by jsi nam cas s experimentovanim a jejich vyberem. Zvlast by me zajimaly frezy, ktere pouzivas na hlinik.

Moc diky
Hele, ja taky v podstate furt experimentuju. Kupuju ruzne druhy a zkousim. Ale budu si muset udelat seznam i s prodejcema, mam v tom hroznej zmatek...
Ted mam krabici s frezama a v ni si tak nejak vzdycky neco vyhrabu :) Na hlinik se mi osvedcil minimalne 3 nebo 4brit, ale hlavne ofuk s mazanim.
Bez nej to docela trpi. Na plexi jednobrit, max. dvoubrit s velkou vynaseci drazkou a ofukuju vzduchem s vodou. Cim vic, tim lip.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

4. 11. 2018, 12:47

do prvniho prispevku pridana posledni verze modelu ve SketchUpu...
troiac
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 3. 2017, 6:22

7. 1. 2021, 4:51

Prosim ta aku si pouzival rychlost a frezku na ten hlinik? Diki.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

8. 1. 2021, 1:28

troiac píše: 7. 1. 2021, 4:51 Prosim ta aku si pouzival rychlost a frezku na ten hlinik? Diki.
Podle stareho Gkodu to bylo brane 4britkou 3.175mm, uber 0.25, posuv 700mm/min. RPM 10000. Chlazeni/mazani rucne lihem. Pokud chci extra ciste rezy, tak to jezdim nadvakrat. Poprve s offsetem 0,1-0,2mm a podruhe nacisto.

Ted beru hlinik 6/4mm 3brit frezickama (6mm upnuti, 4mm pracovni cast), uber 0.25, posuv 700mm/min. Mam mensi strach ze ji zlomim :) Ale ten strojek na to moc neni stavenej, je to pomale :)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“