Frézka TOS FN20

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

7. 4. 2021, 6:27

Tak to je v poho závada. Doporučuju to pero rovnou dát nový. Tohle pero chytá největší rázy a jeho stav má velmi výrazný vliv na chování při frézování (klepání a zadrhávání frézy). Další pera taky, ale ty už jsou za nějakým převodem, takže nechytnou už takové rázy.
PPs
Příspěvky: 17
Registrován: 13. 10. 2017, 6:04

14. 6. 2021, 5:00

Ahoj prosim o radu ja se vymezi axialni vule na vertikalni hlave Fn20? Kdyz povolim tu vnejsi matici vule se zvetsi cca na 2mm pokud utahnu mam tam porad 3 stovky. Nebo alespon jpro zacatek jak vindat pilonu ?
20210613_160224.jpg
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

16. 6. 2021, 5:59

PPs píše: 14. 6. 2021, 5:00 Ahoj prosim o radu ja se vymezi axialni vule na vertikalni hlave Fn20? Kdyz povolim tu vnejsi matici vule se zvetsi cca na 2mm pokud utahnu mam tam porad 3 stovky. Nebo alespon jpro zacatek jak vindat pilonu ?20210613_160224.jpg

1) Z boku hlavy povol sroubek s podlozkou na pastorkove tyci, tyc pres nejakej hlinik, mosaz vyklepni ven. Nepujde hned, je treba se vyporadat se spiralovou pruzinou, ktera se ti obnazi pod noniem.

2) Z boku hlavy je kolik, ten pomoci sroubu M6 vylisuj. Kolik ma konci tvar pera, ktere se pohybuji v podelne drazce na pinole.
Pote by pinola mela jit jiz ven, resp. pri vylisovani toho koliku by mohla vypadnout, kdyz to mas takhle na stroje, radeji ji vypodloz spalkem

K te vuli radeji takhle.
Screenshot_20210616-073201_Drive.jpg
Screenshot_20210616-073145_Drive.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

16. 6. 2021, 8:22

Než vytáhneš čep na aretaci pinoly, tak si dobře označ jeho polohu, špatně se bez toho ladí zpět. Koukni jestli je ozubení pinoly až na vršek pinoly (FN32 a FN40 to tak mají), poznáš to v tý hromadě vazelíny. Jestli ano, tak nemusíš vyndavat příčnou hřídel s pružinou a ušetříš si úžasnou práci s vracením pružiny. Taky je dobrý při vysunování pinoly počítat otáčky předpružení výsuvu, aby to pak zase nemusel ladit. Nebo přidržet páku výsuvu, aby se po sjetí pastorku z hřebene neroztočila a nějak jí v téhle poloze zaaretovat.
Po demontáži vřetene pozor na polohu vymezovacích kroužků. Neotočit, nepřeházet, neupustit na zem. KM matice neměň, ty originální jsou přebroušený a mají vyfrézováno víc drážek pro lepší seřízení.
PPs
Příspěvky: 17
Registrován: 13. 10. 2017, 6:04

24. 6. 2021, 2:13

Ahoj nakonec to dopadlo tak ze jsem si udelal klice a vyndal cele vreteno ven. Vycistil loziska namazal vratil zpet a dotahl axialni vuli,podle me to neni moc dobre vymyslene ne z pohledu funkcnosti ale na to dotazeni. A zkusil jsem i radialni vuli ta je 0.01mm. Pokud by to mel brat podle horizontalniho tak je psano 0.001mm. V manualu pisou ze radialni vule se vymezi jinou kleci jehlovych lozisek. Kdyz jsem to poptaval rekli mi ze rozmer je jen jeden. Neresil bych to jedine proc to resim ze mi prijde divne kdyz mam monolitku 20mm a beru 3mm Al 6062 tak to proste drci. Mam stroj kratce a ma minimalne nabehano tak jsem z toho takovej smutnej. Joo a ja zadnou pruzinu na vysuvu pinoly nemam 😀😀😀😀😀
20210620_182320.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 6. 2021, 2:46

možná by šly sehnat jen samotný jehly s větším průměrem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

24. 6. 2021, 4:26

Tak hodnotama z horizontálního vřetene bych se moc neřídil, protože tam je válečkový ložisko s kuželovou dírou na vnitřním kroužku. Tam je úplně jiná možnost seřízení. V první fázi to co tam máš prostě pořádně vyčisti, namaž a slož. Nevim jestli mažeš olejem nebo nějakou lepší vazelínou. Starší hlavy byly koncipovaný na olej a novější na fajnový vazelíny. Já mám na FN40 starší typ hlavy a nejdřív jsem přešel na drahý vazelíny (ložiska a kuželový kola) a nedávno se mi to znelíbilo a vrátil jsem se k pravidelnýmu mazání olejem. V první řadě by asi pohlo dát sem video z obrábění. Ono záleží jak to drnčí, jaký jsou řezný podmínky, upnutí atd. atd. Přílišná radiální vůle se dá identifikovat při práci bokem frézy a i malým úběru (vlnky na obrobku).
Axiální ložiska dotáhni bez vůle, ale moc je nezatahuj. Já to dělám, tak že na dosednutí a pak trochu na jazýček MB podložky. S tím radiálním uložením u těhle typů je to těžký. Bylo to prostě navržený na servis u výrobce. Výběrový jehly se prý už sehnat nedají (novodobá výroba), ale jestli o nich někdo ví, tak budu rád za info. Řešení s jehlami bylo použito kvůli místu a přesnosti běhu vřetene. Taky můžou být další vůle jinde ve stroji (konzola, stůl, pinola).
Tím vším netvrdím, že to nerdnčí kvůli vůli na vřetení, ale vzhledem problemovosti opravy u tohole typu je potřeba nejdřív vyloučit a potlačit vše ostatní co lze.

Nemám zrovna natočený podobný obrábění co píšeš, ale tady třeba je chování mojí mašiny při fréze cca 40, špona 2, materiál nějaká jedenáctka ocel. Stroj určitě snese víc, ale tuhle mašinku nemám abych u ní hledal hrubovací limity. Sice mám výrazně větší stroj, nicméně předpokládám, že s tvým případem (hliník, fréza 20 a 3mm špona) bych neměl problém ani na FP1.
https://zbynaaa.rajce.idnes.cz/nastenka/1490837714
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

27. 6. 2021, 1:23

PPs píše: 24. 6. 2021, 2:13 Ahoj nakonec to dopadlo tak ze jsem si udelal klice a vyndal cele vreteno ven. Vycistil loziska namazal vratil zpet a dotahl axialni vuli,podle me to neni moc dobre vymyslene ne z pohledu funkcnosti ale na to dotazeni. A zkusil jsem i radialni vuli ta je 0.01mm. Pokud by to mel brat podle horizontalniho tak je psano 0.001mm. V manualu pisou ze radialni vule se vymezi jinou kleci jehlovych lozisek. Kdyz jsem to poptaval rekli mi ze rozmer je jen jeden. Neresil bych to jedine proc to resim ze mi prijde divne kdyz mam monolitku 20mm a beru 3mm Al 6062 tak to proste drci. Mam stroj kratce a ma minimalne nabehano tak jsem z toho takovej smutnej. Joo a ja zadnou pruzinu na vysuvu pinoly nemam 😀😀😀😀😀20210620_182320.jpg
Jak si na to prisel, ze ma minimalne nabehano ?
PPs
Příspěvky: 17
Registrován: 13. 10. 2017, 6:04

1. 7. 2021, 6:49

Tak axialni vule vyladena sice to chvili trvalo ale je to. A radialni take blbe jsem meril. Budete se smat nezaaretoval jsem posuv Y 😀😀😀😀😀😀. Jinak diky za rady. Uz jsem zasejc o neco chytrejsi.
PPs
Příspěvky: 17
Registrován: 13. 10. 2017, 6:04

2. 7. 2021, 9:43

unclebaker píše: 27. 6. 2021, 1:23
PPs píše: 24. 6. 2021, 2:13 Ahoj nakonec to dopadlo tak ze jsem si udelal klice a vyndal cele vreteno ven. Vycistil loziska namazal vratil zpet a dotahl axialni vuli,podle me to neni moc dobre vymyslene ne z pohledu funkcnosti ale na to dotazeni. A zkusil jsem i radialni vuli ta je 0.01mm. Pokud by to mel brat podle horizontalniho tak je psano 0.001mm. V manualu pisou ze radialni vule se vymezi jinou kleci jehlovych lozisek. Kdyz jsem to poptaval rekli mi ze rozmer je jen jeden. Neresil bych to jedine proc to resim ze mi prijde divne kdyz mam monolitku 20mm a beru 3mm Al 6062 tak to proste drci. Mam stroj kratce a ma minimalne nabehano tak jsem z toho takovej smutnej. Joo a ja zadnou pruzinu na vysuvu pinoly nemam 😀😀😀😀😀20210620_182320.jpg
Jak si na to prisel, ze ma minimalne nabehano ?
Protoze to byla ulozenka od armady. A kdyz jsem mel sundany stul a posuv x tak de videt brouseni, zaskrabani a klin je jak novej. Vule v šroubu skoro žádná a treba na posuvu y je jeste frezovani rybyny. A celkove jde videt ze jestli neco delal tak uplne minimalne.
Ondra25
Příspěvky: 11
Registrován: 16. 2. 2021, 9:18

13. 7. 2021, 9:34

Dobrý den.
Pomohl by mi tady na fóru někdo sehnat tento klínek k origo děličce na frézku fn20.
Prosím neví tady někdo z vás kde koupit a nebo kdo by ho dokázal vyrobit?
Bohužel můj byl při koupit ztracen. Děkuji za každou radu. Ondra
Přílohy
1482754567.jpeg
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

13. 7. 2021, 10:09

Ondra25 píše: 13. 7. 2021, 9:34 Dobrý den.
Pomohl by mi tady na fóru někdo sehnat tento klínek k origo děličce na frézku fn20.
Prosím neví tady někdo z vás kde koupit a nebo kdo by ho dokázal vyrobit?
Bohužel můj byl při koupit ztracen. Děkuji za každou radu. Ondra
Kdyz je delicka, je i nejaka fenka k tomu. Vyfrezuj a dopasuj si to sam. Potreba brouseni a zaskrabani je na klinu k delicce k diskuzi ano ci ne, kdo ma na cem ano, kde nema ozeli.
Samotne nekoupis. Koupis jinou delicku, kde bude ale nemusi uspokojive sedet na tu delicku tvoji. Firma co dela generalni opravy stroju ma vybaveni a udela, cena od 5tis., kdyz by mi napsali do 10tis. neprekvapi....ted jsem poptaval u depragu iso30 klestiny do rychlobezne hlavy, jedna stoji 800,- kc s dani, ale uz je nevyrabi, maji uz jen omezeny doprodej, pokud by meli vsechny vyjde sada kde je 31ks na 25tis., min. tyden jsem na fn20 poptaval prehoblovani stolu a frezou projeti t drazek, prej by se vesly do 20tis bez dane, harmoniky z reka na fn20 vyjdou kolem 8,5tis za sadu
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

16. 7. 2021, 7:33

... spíš bych pochopil, kdybys prosil nějakou dobrou duši o rozměry. Na co potom frézku máš, když nevyrobíš snad nejprimitivnější věc.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 7. 2021, 7:58

dokážu si představit víc primitivnějších věcí než dlouhý úzký přesný klín.. už jsi to někdy zkoušel dělat? Nebo mu to rovnou udělej ať vidíš na vlastní oči jak je to primitivní.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

16. 7. 2021, 8:08

Kdybyste nekdo schanel mechy na fn20, byl jsem u kolegy kteremu nepasuji na fn32 a rad by je prodal, jsou nove, ma obe zetka a tusim obe xka. Za mech, myslim ze je origo ne cajna, by si predstavoval tri litry / kus
Neni tady clenem, takze kdo by mel zajem poslal bych do sz jeho telefon.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“