Frézka na dřevo

fotky našich strojů, aneb co máme doma
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

20. 3. 2009, 8:11

Trochu jsem váhal jestli se pochlubit svým výtvorem (když zde vydím ty profi výtvory některých členů fóra) ale co, nějak se začít musí :-)
Frézku jsem od začátku stavěl na frézování dřeva.
Protože nemám žádné strojní vybavení, tak jsem volil rám je sešroubovaný a slepený z dřevotřískových desek tloušťky 22mm. Vím že to není ideální řešení z hlediska tuhosti, ale na moje použítí to zatím stačí, možná později frézku předělám na ocelový rám..
Osy Z, Y jsou tzv. lineární aktuátory, šrouby jsou kuličkové. Osa X je tovořena ložiskovými domky které jezdí na 20mm nepodepřených tyčích. Vím že to to řešení není ideální, ale ložiska jsem dostal, takže jsem je použil.
Šroub na ose X je trapéz 16/4.
Drivery jsou M415B. Vřeteno je přímá bruska DVT. Frézku ovládám Machem.
Zatím jsem pořád ve fázi testování a učení se kreslit a ovládat Mach.
Chtěl bych zde ještě poděkovat Syslovi za ochotu a trpělivost při konzultacích a za pomoc s finálním nastavením Machu..
Přílohy
cnc.jpg
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

20. 3. 2009, 8:17

Vypadá to pěkně účelně. Co budeš z toho masivu vyrábět?
A chtělo by to trošku zakrytovat, ten X motor si o to vysloveně říká.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

20. 3. 2009, 9:09

No to jsem zapoměl napsat - přijde to celé zakrytovat ať ten prach není všude. Ještě rozsah frézky 550*300*65mm. Chci dělat různé dekorativní věci, nějaké gravírován, modely atd..
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2009, 9:23

Máš touplně bomba jen tak dál! Mnoho lidí zůstane jen u keců a nikdy nerozchodí ani jednu osu. Dřeva se neboj, často je to k plusu, protože širokou škálu frekvencí právě pohltí. Popravdě řečeno, mě k upgradu na dural donutila jen skutečnost, že jsem přešel na odvod prachu z karbonu vodou. Jinak jezdím na dřevákách dodnes. Přeju hodně zábavy s mašinkou, snaž se na tom něco vydělat ať máš brzo druhou! Buď v klidu, s timhle dáš ve slušné kvalitě i dural - rozumý záběr a rychlost a jedeš jak po másle:)
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2009, 11:31

Mysliš že i dural??? To asi ne ne? Leda že to bude lízat :wink:
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2009, 7:04

Dobrý! Jakákoliv funkční konstrukce je lepší, než nejvymakanější návrh, který je jen na papíře.

Ale ohledně těch lineárních aktuátorů - myslím, že jsi možná zmátl pár začátečníků na tomto fóru. Jestli se nepletu, tak na Y a Z máš normální krokové motory s kuličkovými šrouby, akorát žes je sehnal jako komplet. Jestli jsem to dobře pochopil, tak lineární aktuátor je zařízení bez jakýchkoliv rotačních součástí. Asi jako když rozříznete KM a mlácením palicí ho rozvinete do roviny :-) Jestli se mýlím, ať mě prosím někdo zkušenější opraví.
Pupik
Příspěvky: 248
Registrován: 7. 12. 2008, 6:09
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2009, 7:10

V jednoduchosti je krasa, tohle bude velka motivace pro spoustu lidi. Jeste plexy kryt a velkou diru na vysavac ;)
Pokud se ti voziky nejak nevaklou, tak tuhost vnejsi skrine urcite zvladne i dural, je to jen o dobrem nastroji a velikosti trisky.
To bude muzika! , takova reprobedna :)
Pupik
Příspěvky: 248
Registrován: 7. 12. 2008, 6:09
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2009, 7:12

to krutor: Kecaaas, rozvinou krokovy motor palici nejde, zkousel jsem to :lol:
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2009, 7:39

To se tad pleteš :wink: Lineární aktuátor je všechno co posouvá něco někam v drtivé většině vozík nebo nějaký úchyt. Jeli to lineární pak samozřejmě po přímce. Zbastlit česky by se to dalo jako "posuvný polohovač".
Kdyš sedíš v dopraváku a koukáš z okýnka jak se na křídle hejbou klapky křidýlka sloty a brzdy, tak to mají všechno pod kontrolou právě aktuátory. Což není nic jiného, než naše CNC kompletní osa vybavená koncákama a ecoderem ve svém vlastním pouzdru. A už vůbec nezáleží na tom jakým mediem se stím hejbe zda hydraulikou, servomotorem, krokáčem, nebo vzduchem..
Na Ebay je aktátorů kopa na různé použití a ty na CNC se velmi vyplatí, protože je v nich všechno originál na sebe pasovaný - motor, spojka, čroub, matka, vozík, kolejnice s vozíkama a často i koncák. To celé vše často za cenu menší než má šroub nebo matka uvnitř...
Koukni sem..
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid ... Categories
To co tam má garmont je jen o málo jednodušší aktuátor než ten na obrázku. V podstatě to je toto http://dilna.aeroomni.com/cnc4/ - kompaktní samonosnej prvek kterej někam montneš a jedeš..
Přílohy
cast_4a[1].jpg
Uživatelský avatar
TimeCop
Příspěvky: 395
Registrován: 27. 3. 2008, 10:03

21. 3. 2009, 7:39

garmont píše:Drivery jsou M415B. Vřeteno je přímá bruska DVT. Frézku ovládám Machem.
Tys mi dal, googlím brusku DVT a ono DWT. :D
Moc se mi Tvoje konfigurace líbí, volba driverů i low cost vřetene.
Jak se chová v praxi ? Hlavně hluk, házivost kleštinek, kvalita ložisek ok ? Spokojen ? Díky za info..
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

21. 3. 2009, 8:49

Omlouvám se za překlep, samozřejmě DWT.. no žádná velká "bomba" to není, je to ale lepší řešení než levné horní frézky (Ferm a pod.) Vřeteno je celkem tiché a má měkký rozjezd. Kleštiny jsou problém - k brusce je standartně jenom 6mm kleština. mě se podařilo tam dopasovat z jiné brusky 8mm kleštinu, ale je problém tam upnout stopku tak, aby neházela.
Takže abych to shrnul, za cenu 1100,- to není špatná volba, ale nečekat od toho zázraky a setinovou přesnost.
Uživatelský avatar
TimeCop
Příspěvky: 395
Registrován: 27. 3. 2008, 10:03

21. 3. 2009, 9:01

Uvažuju stejně, do začátku postačí. Osmičku mám taky někde, z horní frézky na dřevo, prubnu to. :wink:
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2009, 10:06

Pupik píše:To bude muzika! , takova reprobedna
Muzika to je, já už ji slyšel :P Ale jinak to má garmont udělané velmi dobře...
A k těm kleštinám, v pátek jsem vyráběl kleštiny právě do tohodle vřetena.. Výsledek nic moc, udělat kleštinu je pohoda, ale to co je vevnitř ve vřetenu tak to je katastrofa, aspoň v tom mojem.. Vevnitř kužel i ta válcová plocha má drsnost co jsem ještě neviděl, snad horší než 25!!! Takže jednou si ta kleština sedne do stovky a podruhe to lítá 5 desetin... Tak jsem vzal, brusku chytil svěrkou ke stolu, jemný smirek na 5ku kulatinu a trošku to vevnitř popravil, takže už to je krásně hladké, je to lepší, ale stejně to udělá desetinu... Došel jsem k názoru že něco nejde osově, buď to kužel, nebo čelo te matice při dotažení tu kleštinu nějak zdeformuje...
První jsem dělal z mosazi, to ale byla na katastrofa, po dotažení a povolení jsem kleštinu musel vytahovat Aeromniho způsobem :) sikovkama... Tak jsem dělal železné a ty už šly ven krásně... Po vyleštnění toho vnitřku už fungujou i ty mosazné... Přidal bych i fotku kleštin, ale v notebooku mi odmítá pracovat čtečka karet, takže příště...

EDIT: ještě jsem zapomněl dopsat, že jsem zjistil že háže i ta originální kleština!!! Jak před úpravou tak po ní, před to byly 3 desetiny, teďka desetina... Holt je to bruska a ne vřeteno...
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Uživatelský avatar
TimeCop
Příspěvky: 395
Registrován: 27. 3. 2008, 10:03

22. 3. 2009, 11:26

sysel píše:Jak před úpravou tak po ní, před to byly 3 desetiny, teďka desetina... Holt je to bruska a ne vřeteno...

Takže ve finále každá fréza se tam chová více-méně jako jednobřitá. :lol:

Na balzu, dřevo a nenáročné věci ok za těch 1,100,- , na přesnější práci zkusmo a poladit o desetinu offset pro nástroj ?
Prakticky to jde o desetinu ? ( nebo v podstatě o jakoukoli chybu osy nástroje) ?

P.S. když bude nějaká fotka, rád se kouknu na úpravy, prý i ložisko jsi dodělával (?)..
Naposledy upravil(a) TimeCop dne 23. 3. 2009, 12:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2009, 7:27

Tak jsem se konečně dostal někam kde můžu dostat fotky z foťáku, takže přidávám fotku kleštin.... Jak se to tu už v jednom vlákně řešilo s Pupikem, kleštiny jsou řezané pilkou na železo (nee nebijte mně) a výsledek je dá se říct uspokojivý.... Mám pocit, že kdybych vzal kleštinu kterou dělal Pupik a řezal to drátovkou tak háže taky, protože tady je problém ve vřetenu na 90%... Až budu mít cestu ke garmontovi vedle do dědiny, tak to zkusím u něho, protože má tu samou brusku... Dneska jsem s tím zase laboroval a když utáhnu matici tak, že nástroj už drží, tak je vše OK, když ale přitáhnu víc a víc tak to začne uhýbat, takže to vidím na chybu v té matici, že něco je špatně... Asi jsem měl štěstí při koupi...

TimeCop: už jsme o tom mluvili spolu na ICQ, ale pro informaci ostatním... Ve vřetenu jsou normální radiální ložiska, jedno řady 600x a druhé 620x.. Vůle tam vznikla, protože zachycení axiálních vůli je řešeno takovým nalisovaným kroužkem a mezi ložiskama na hřídeli byla vůle, takže jak se to pohybuje tak to sklepe ten kroužek dolů a vůle je čím dál tím větší... Stačilo mezi ložiska přidat prstýnek a bruska je bez vůle, ale tím jsem vlastně předepnul ty radiální ložiska a časem půjdou do kytek, ale nové není extra pálka.... Až to budu měnit, nebo budeme s garmontem vymezovat vůli na jeho brusce (tím ho samozřejmě nechcu strašit) tak udělám foto seriál jak na to... :)
Přílohy
HPIM5298.JPG
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“