Můj druhej pokus o cnc

fotky našich strojů, aneb co máme doma
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 2. 2018, 1:02

jenže to upnutí z druhé, třetí .. strany opět souvisí s tou konstrukcí a s přípravkama, které budeš mít..
prostě pokud vyfrézuješ z desky něco jedním nástrojem, tak tě nezajímá nějaká délková kompenzace, to že nemáš osy uplně kolmé, že plocha stolu je dokopce, že to má vůle atd.. něco z toho vypadne.. problém ale nastane když to pak otočíš.. zjistíš, že pro opakované přesné upnutí musíš mít kvalitní svěrák.. jinak ti to ten materiál upne tak, že ti ho to někde přizvedne a desetiny lítaj (opět hobík namítne, že desetina žádná míra).. další věc, že dvě rovnoběžné hrany nejsou rovnoběžné zase nějaká stovka v řiti.. a takhle se to všechno nějak posčítá... prostě pokud chceš dělat přesně tak se to moc ojebat nedá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2018, 1:58

Ras-o tom jsem ale psal a myslel to samé.Mozna jsem se blbě vyjádřil, ale je to to co píšu.
Prostě tady milion lidí píše, že musíš met lineary ,kuličkáče, litinu a 5mixu betonu jinak stavba homemade cnc stojí za vyližpr*del,ale už se tu nepíše o tom, na co narážím já a ty jsi popsal.

Snažil jsem se tu debatu posunout zde
http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 15&t=25401" onclick="window.open(this.href);return false;

Bohužel se to ubralo divnym směrem.
Nicméně masince v tomto vláknu fandím a dovolím si říct,že pokud bude osazena min atasem nebo Číňanem tak s hliník se popere ,když si člověk pohraju s hrubem a šlichtem.
Naposledy upravil(a) piskoteek dne 25. 2. 2018, 2:05, celkem upraveno 1 x.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 2. 2018, 2:05

no ale i když budeš mít ty kvalitní svěráky, měřidla tak se stejně těžko budeš na takové konstrukci honit v 0,05.. druhá věc je, že si je stejně ten hobík nepořídí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

25. 2. 2018, 2:24

po několikáté hliník nejni plánovanej a když tak do čelního panelu udělat dírů na měřák ... Jinak ten hobík má hodinky s magnetickym držákem mikrometry digi posuvku a dokonce i malej soustruh...... ale nevim na co bych měl dělat 4 strané obrobky z hliníku. Ale to je jako sypat hrách na zed... jinak vodník je v plánu až se to bude hejbat
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2018, 2:33

Bylo to psany obecně,ne tvůj případ.Jeste jsem nezapomněl číst.Spis to je obhajoba "mašin"podobné tvojí.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

25. 2. 2018, 8:27

Ještě jaké máte zkušenosti s touto deskou AKZ250 je to použitelné nebo by ste poradili něco jiného??
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 2. 2018, 11:10

Ja na tej karte fičím už 4 roky. S machom si rozumie, riadim to z notebuku. Popri frezovani si možem kludne v ňom niečo kresliť a neovplyvňuje to frezovanie. Mám z nej na stole dva potenciometre na Feedrate a na Jog. Súčasťou je makro do machu na sondu na určovanie výšky materiálu-vec na nezaplatenie.Ak chceš vedieť viac tu sa o tejto karte už písalo, prípadne sa pýtaj...

Ja som prvýkrát videl nejaké hobby cnc na yt ... a o 3 mesiace som mal na stole večšinu mechanických častí. Tiež som si obhajoval svoj návrh ale veĺa som aj zvažoval a aj počuval rady z fóra. Ozaj títo ĺudia vedia čo hovoria a chcú odovzdať zo skúsenosti len to najlepšie ...ako rodičia deťom... ale deti si aj tak urobia vždy posvojom.
Z mojho pohladu...cnc na drevo a plast:
Podopreté tyče sú na hobby super, investicia do guličkáčov je neocenitelná. Trapéz kladie odpor a o to viac čím rýchlejšie ide. Zaťazuje krokáč a ten može stratiť kroky. Je to ako v lete na saniach.
S guličkáčom stačia slabšie motory, spolu majú lepšiu dynamiku. Rezné sily v dreve niesu také velké ako v kovoch.Pri trapézoch ten motor bojuje skor s ním ako s rezaním.
Taktiež som vsadil na 3f krokové motory(yako) a parádička...

Spodok cnc je na hliníkových extrudovaných profiloch, portál je z preglejky. Pracovná doska mdf. Výsledok lepšej mechaniky a horšieho skeletu je na moje účely super. A mám pocit že je to oveĺa lepšie ako keby to bolo naopak....

A ešte jeden poznatok... veci, ktré som si povedal že ich neskor prerobím a že potom niektoré časti preglejok nahradím duralom ... nuž k tomu som sa už nedostal...a viem že som to mal robiť poriadne od začiatku keď som vedel že to má byť z duralu...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 2. 2018, 7:28

v dnešní době, kdy se všude válej použité lineáry, kuličkové šrouby za cenu mnohdy menší než podepřené tyče, je podle mě nesmysl stavět na těch tyčích.. jen si dát trošku práce a něco najít.. to už ani nemluvím o celejch starejch profi strojích... ale to je jiná kapitola
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 3:03

RaS píše:v dnešní době, kdy se všude válej použité lineáry, kuličkové šrouby za cenu mnohdy menší než podepřené tyče, je podle mě nesmysl stavět na těch tyčích.. jen si dát trošku práce a něco najít.. to už ani nemluvím o celejch starejch profi strojích... ale to je jiná kapitola
Moh bych se dozvědět, kde se třeba teď válejí nějaké použité lineráry a kuličkové šrouby za tu dobrou cenu? Hlavně ty šrouby s průměrem kolem 16mm a délkou cca 60-80cm by mne zajímaly. Lineáry sice mám (použité a 15mm široké), ale možná bych o něčem širším uvažoval.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 2. 2018, 3:05

Pokud jsou kvalitni a levne, nikde se nevaleji dlouho :-)
Musis pravidelne prochazet bazos, aukro, ebay, sekci prodej v tomto foru...
Casem na neco urcite narazis.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 2. 2018, 4:37

ono stavba cncčka není na dva víkendy.. takže je dost času procházet inzerce a když se něco objeví tak koupit.. ono i vylítané lineáry ze šroťáku z dospělé mašiny budou lepší než ty podepřené tyče.. a mnohdy lepší než to co sem chrlí čína teď za pár korun...
a když se nakoupěj komponenty tak se tomu potom dá přizpůsobit konstrukce.. jinýmy slovy.. chci rozjezd 800 seženu šroub 900 tak to udělám na 900.. ale ne že postavím konstrukci na 800 a pak sháním šroub kterej tam padne.. pak samozřejmě kolem půjdou vždy ty o fous jiné.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

27. 2. 2018, 5:22

RaS píše:ono stavba cncčka není na dva víkendy.. takže je dost času procházet inzerce a když se něco objeví tak koupit.. ono i vylítané lineáry ze šroťáku z dospělé mašiny budou lepší než ty podepřené tyče.. a mnohdy lepší než to co sem chrlí čína teď za pár korun...
a když se nakoupěj komponenty tak se tomu potom dá přizpůsobit konstrukce.. jinýmy slovy.. chci rozjezd 800 seženu šroub 900 tak to udělám na 900.. ale ne že postavím konstrukci na 800 a pak sháním šroub kterej tam padne.. pak samozřejmě kolem půjdou vždy ty o fous jiné.. :D
To je přesně můj názor!!! Udělám to podle toho, jaké komponenty seženu. A jestli bude rozjezd 500 nebo 550mm mne vůbec nebolí. A proto jsem se ptal, kde se ty šrouby válí, potřeboval bych je napřed získat a podle nich pak plánovat další konstrukci. Chtěl bych jít tou cestu napřed sehnat to důležité, tedy posuvy pro osy a ostatní konstrukčně přizpůsobit. Ne obráceně. Budu hledat, samozřejmě že budu. Výhodu mám - nemám daný pevný termín :-) . Ale faktem je, že musí být člověk v pravý čas na správném místě. Nabídky mizí velmi rychle a jak jsem již stačil zjistit, tak řádově i do desítek vteřin :-(
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

27. 2. 2018, 8:44

Mohu poprosit o smazaní celého vlákna? Když někdo začíná tak musí mít vše dokonalé a dle nej trendů.... to raději si budu vše dělat doma a nechci poslouchat něco ve stylu že nemá cenu to stavět ... Proto nemá cenu to tu řešit. Prosím smažte toto vlákno budu jen rád.. Doudám že to nejni troufalé a povrchní.. Ale už sem to tu několikrát psal. Čim vy jste začínali? Sice v jiné době ale začínali....
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2018, 9:05

mr.fahrad píše:Mohu poprosit o smazaní celého vlákna? Když někdo začíná tak musí mít vše dokonalé a dle nej trendů.... Čim vy jste začínali? Sice v jiné době ale začínali....
1.Jseš strašně nervní a to ti nikdo nevynadal, zároveň tím urážíš ty co se snaží pomoci.
2.Problém je že třeba u tebe stačilo ještě trochu zamakat na zavětrování a mohlo to při stejné konstrukci mít několika násobnou tuhost,a náklady +2-3 stovky .
3.Právě proto že valná část těch co ti radí si tím prošla a proto radí jak nekopírovat nebo nedělat nesmysly .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

27. 2. 2018, 9:24

ano když ti každej napíše lineár a kuličkáš a neproduktivní ... nejsem nervní a ty výstuhy časem třeba ale ty božní nosníky jsou z 6 plechy a myslim že to má nějakou tuhost ale když by se rozechvělo samo nechám vypálit ještě výstuhy na stojiny a přidělám ale já jsem nekousl ale každej stroj odsoudil... takže na čem se mám učit na stroji s lineáry a kuličkáčemi za 50 až 70 tis??? nebo je lepší si koupit čínské 3040 to je v pohodě???
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“