CNC plazma Microstep - retrofit

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2019, 7:45

Obecně - kondenzátor je tvůj kamarád. Co nejblíž kartě.

Ale tady bude problém asi ještě někde jinde. Pokud by to bylo rušením luftem, tak by ti spínaly náhodně i jiné vstupy. Pokud by kmitalo těch +24V, tak by si to vymýšleno náhodně vypnutí, ne sepnutí.
Pokud by tam lítala zem, tak ta by toho taky zřejmě ovlivnila víc.
Navíc když jsi tam dal ten přepínací kontakt, tak je to v době nesepnutí natvrdo přizemněné.

Zkusil bych dát odpor do země (třeba 1k až 2k2) a paralelně k němu kondenzátor (třeba M1) hned u svorek na desce.
Pokud to ani tak nezmizne, tak je problém někde jinde.

Předpokládám samozřejmě, že máš správně nakonfigurovanou tu kartu vstupů. Ona snad umí vstupy jako sink i source.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 2. 2019, 7:57

nie si ďaleko od pravdy - signály si vymýšla aj vedľajší vstup. ten je ale nepripojený do HALu, tak mi to nevadilo.
vstup sa nekonfiguruje. len spoločný vývod pre 4 vstupy pripojím na 0V alebo 24V.
pri nezopnutom relé to nebolo natvrdo, ale cez odpor a možno bol veľký.

zajtra skúsim ten menší odpor. s kondenzátorom bude problém, môžem vytiahnuť nejaký použitý?
M1 je v preklade koľko? elektrolyt alebo keramický?
edit: už viem 100nF, takže asi keramika.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2019, 8:50

Jasně, nějakou keramiku, klidně i z něčeho vybagrovanou.
Pokud by to fakt chytal luftem ten krátký drát, tak tam musíš mít rušení jako prase.
Odpor zvol takový, aby tam teklo aspoň 10mA. Ono to udělá dobře i kontaktům toho relé, které to spínají. Takže raději něco mezi 1k-2k2.
Ale stejně mi to přijde divné. To by ty vstupy na PidiCNC bylo dost mizerně ošetřené.
Jestli máš nějaké rádio, zkus jak to bude s rušením. Ten by tam pak v okolí neměl hrát snad vůbec, jenom škrčet.

Nemáš tam kolem nějakých jiných 24V? Že bys pro spínání toho relé použil jiných 24V než pro to, co pak cpeš do vstupu desky. Třeba na zkoušku použít i jen nějaký kalkulačkový adaptér do zásuvky nebo tak něco.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 2. 2019, 9:15

Mam zdroj 24v 10A na vsetko. Samozrejme, mozem zobrat zdroj do NB.

Ja som ale skusal ten prepinac aj bez rele. Spravil som tlacitkovy. Ale je pravda, ze to mohlo blbnut pre maly prud.

Na vstupe tej dosky je vidiet optocleny. Maju 4 nozicky. Na druhej strane dosky je nejaka bizuteria, ale nie vela. Asi to nebude ziadna hitparada.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2019, 9:25

Myslel jsem z toho externího zdroje krmit jenom ten vstupní optron. Pokud to teda jde, aby ty země ani +24V nebyly galvanicky spojené.

Ono bys to vlastně ani napájet nemusel. Jenom odpojit tu společnou zem a +24V a pustit plazmu. Pak sice vstup nevyhodnotí zapálení hořáku, ale nesmí "blikat".
Samozřejmě na tom nechat pověšené ty dlouhé dráty, které budou dělat "anténu".
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 2. 2019, 6:34

včera som odviezol elektrošrot na zberný dvor, takže žiadny keramický kondenzátor som nenašiel a budem musieť objednať.

Zatiaľ som spravil zmenu hodnoty odporu na 2k2, pripojeného priamo na konektore do dosky.
bez dlhého káblu, nezapojené enable do meničov (žiadne rušenie), rezací zdroj nie je prítomný.
1. pokus - ok.
2. pokus - trvale log.1, po vybratí konektoru z dosky sa to umravnilo.
3. pokus - ok.

vyzerá to zaujímavo.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 2. 2019, 6:52

ešte jedna vec ohľadne LinuxCNC (Machinekit).
dnes som zistil, že okrem base-thread, servo-thread existuje aj ladder-thread.
tento relatívne pomalý cykus by som chcel nastaviť na cca 0,5s (pomaly), aby som odľahčil procesoru.
v tomto cykle by som nechal nepodstatné výpočty, ktoré sa napr. musia spraviť raz a potom sa nemenia, alebo napr. ovládanie odsávania.

Má niekto s týmto skúsenosti?

napr. MUX2 na prepínanie signálu z PID do AXIS. oneskorenie prepnutia mi nevadí, prepína sa raz pri homovaní.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 2. 2019, 7:16

Ty thready neexistují. Ty si teprve tím voláním vytvoříš.
Můžou být 3, jejich jména můžou být jakákoli (takže to nemusí být zrovna ladder-thread, ale nabízí se třeba pankrac, servac a bonifac ;-) ). Při vytváření je třeba je mít v pořadí od nejrychlejšího k nejpomalejšímu.

Otázkou je, jestli to fakt potřebuješ. LinuxCNC je dost šetrný ke zdrojům, takže vytížení stroje je většinou skoro zanedbatelné. Tak jestli tam neděláš nějaké šílené výpočty, tak to možná klidně můžeš vrazit do servo-threadu. Jestli by třeba ta režie s dalším threadem nevzala víc zdrojů než nějaké malé výpočty, i když budou dělané ve zbytečně rychlém threadu.
Ale nakonec proč ne. V praxi na stroji jsem to nikdy nepoužil (nebylo proč), ale při pokusech jsem 3 thready provozoval.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 5. 2019, 6:47

Od februára som na mašine nič nerobil. Minulý týždeň som okolo nej upratal a pomaly pokračujem.
Už je nahodený celý riadiaci systém, pripojené odsávanie, zatiaľ v provizórnom prevedení.
pripojil som aj plazmový zdroj a natiahol kábel do žlabov.
prvý test OK.
dorobil som meranie napätia oblúka. Tam to nefunguje moc dobre, PID je nejaká rozskákaná, musím ju naladiť.
ladím aj mechanické veci, napr. som zabudol nastaviť vôlu na Y hrebeni a miesto kruhu to pálilo ovál.

Detské choroby. Spisujem ich na zoznam, čo treba spraviť a zatiaľ je dosť dlhý. Napr. budem musieť ošetriť obmedzenie času štartu oblúka. Ak sa nezapáli do 5sec, nech preruší zapaľovanie. Je toho ešte dosť.

Zatiaľ ma najviac trápi to preblikávanie monitoru v určitých momentoch. Pravdepodobne to spôsobuje priamo napájanie 24V, lebo pri tom prebliknutí mi 2x spadli aj meniče do poruchy - chyba napájania. Je možné, že zdroj 24V 10A by nemal kapacitu na prekonanie malého výpadku napätia? Overené, či to je priamo zdroj nemám, stalo sa to už na fajront.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 5. 2019, 2:04

r4cv píše: 30. 5. 2019, 6:47 ... Je možné, že zdroj 24V 10A by nemal kapacitu na prekonanie malého výpadku napätia? ...
Jde o to co je "malý" výpadek. A o to, v jakém stavu má ten zdroj kondenzátory.
Tak to zkus. Krátce blikni vypínačem na přívodním kabelu a hned uvidíš co udělá monitor.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

4. 6. 2019, 7:22

testoval som výpadok napätia.
ručičkový merák na 230VAC a digitálny multimeter na 24VDC.
230V bolo bez veľkého zákmitu, ručička sa v podstate nehýbala.
Ale merák na 24V klesol pri nábehu pohybu a štarte plazmy pod 22V. to znamená výrazný pokles napätia.

zajtra zistím ako sa to chová s iným zdrojom, prípadne či to spôsobuje nejaký skrat (za relátkom?).

Ďalej som pracoval na "falošne pozitívnom" signále.

Výsledok:
na PIDI karte 3809 je 16vstupov a 16 výstupov.
ja mám problémy so vstupom 15 (posledný vstup).
na vstupe 14 bol pripojený signál HW ready.
Zistil som, že ak je HW ready =1, na vstupe sa objaví napätie 3,1-3,2V. to stačí na vyhodnotenie log.1.
presunul som signál na vstup 13 a situácia sa opakuje.
pri presune na vstup 12 sa to vyriešilo, ale vstup 12 nefunguje.
buď je vadný dizajn karty, alebo vadný kus (asi pravdepodobnejšie).
vyriešil som to presunom na vstup 11, ten je na vedľajšom konektore a už to funguje.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 6. 2019, 4:48

Dnes som vyriešil pokles napätia. Našiel som na jednom relátku diódu, ktorá išla do skratu.
to relátko bolo ovládané nepriamo a preto tam išiel celý prúd zo zdroja. A pokles napätia bol reakciou zdroja na preťaženie.
Aby bola rovnováha vo vesmíre, tak zasa zblbol plazmový zdroj. Prestal reagovať na štart signál.
Servis príde zajtra... :(

Keď som nemohol rezať, začal som ladiť pohony na jednotlivých osiach.
Following error sa pohybuje pri prvom hrubom nastavení osí do 10mm.
Ladil som PID regulátory, postupne som pridal Pgain, potom trochu Igain.
Celkom sa to polepšilo, pri kontrole halskopom pri rýchlosti cca 6000mm/min sa chyba dostala pod 3mm, väčšinou som sa pohyboval do 1-1,5mm.
Viac som to vyladiť zatiaľ nedokázal.
Keď som skúsil FF0 dať na 1, tak pri sa zapnutí mašina správala divne,

teraz ma trápi otázka, aký je správny postup ladenia PID a pri akej rýchlosti.
napr. rezná rýchlosť nebude väčšia ako 2400mm/min.
ak bude ferror pri tejto rýchlosti do 1mm a bude počas pohybu viac-menej konštantný tak je to dobre? alebo by mal klesať po rozbehnutí stroja?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2019, 7:59

uprav FF1

following error je chyba s kterou bude vyrobena vysledna soucast
3mm je dost mizerna presnost, u plasmy by jsi mel byt v desetinach milimetru
rychlosti mas nizke melo by to jit
zkus ten ff dost to pomuze
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 6. 2019, 8:09

Uz som medzitym aj nieco nastudoval, tak zajtra skusim. Teda, ak ma netrafi slak z uctu za opravu zdroja.
Uživatelský avatar
VikTan
Příspěvky: 29
Registrován: 10. 7. 2012, 8:40

5. 6. 2019, 8:26

Zdravim, co sa tyka vstupov na 3809 vyzera to ze sa tam nieco stalo na tej poslednej stvorici. Najjednoduchsie to bude riesit reklamaciou, rad by som to urobil tak aby vam ta karta nechybala napr. vymenou kus za kus. Na detailoch by sme sa mohli dohodnut cez pm
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“