Marabu cnc na modelařinu

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

7. 3. 2018, 7:47

zdrávím pánové
jestli si někdo najde chvilku a odpoví budu mu vděčný
potřebuji vyměnit motory na stroji viz níže

Obrázek

ještě jsem ty minibea nezapojil ale mám obavy jestli s tím vůbec pohnou

osa Y lineary INA 30 kuličkáč 20 /5
osy X lineary 20 kuličkáš 16/5
osa Z lineary 12 trapéz 8/3
drivery TB zvládnou až 5A

našel jsem na netu tyhle jestli jsou vhodné https://www.ebay.com/itm/282415265126" onclick="window.open(this.href);return false; nebo doporučte
rád bych zůstal u velikosti Nema 23 abych nemusel nic předělávat
děkuji za odpověď JP
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 3. 2018, 8:53

A proč tam nenecháš to, co tam už je?
S tímhle srandovním vřetenem asi žádné kolejnice 16-kou frézou obrábět nebudeš, tak proč by neměly stačit ty stávající motory?
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

7. 3. 2018, 9:11

Mex píše:A proč tam nenecháš to, co tam už je?
S tímhle srandovním vřetenem asi žádné kolejnice 16-kou frézou obrábět nebudeš, tak proč by neměly stačit ty stávající motory?
tak na Z možná X ještě jakž takž ale pochybuji že to pohne tím Y protože ty 30 jdou samy osobe dost zduha ten šroub je sice dost velkej převod ale v prstech se to Y točí dost stuha
a to vřeteno je pozůstatek z testovacího šudlátka z pertinaxu
Obrázek

na kterém jsem se učil a oživoval elektroniku a LinuxCNC
určitě tam přijde minimálně 2,2KW vodou chlazené
chci aby to zvladlo hliník či dural kvůli dílum na modely 1:10 jako šasy, nápravy ,kola atd ..
Přílohy
kolo5.jpg
Mn-80
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 3. 2018, 9:35

marabu píše:[ale pochybuji že to pohne tím Y..
Elektroniku i řízení máš rozchozené, tak proč to nezkusíš?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

7. 3. 2018, 10:18

Thomeeque píše:
marabu píše:[ale pochybuji že to pohne tím Y..
Elektroniku i řízení máš rozchozené, tak proč to nezkusíš?
Skusit to samozřejmě skusím ale vhledem k tomu že jsem na těchto krokáčích provozoval testovací stroj tak mám jakous takous představu jakou má sílu a moc šancí že s tím bude hýbat slušně bez stráty kroků nedávám ....
proto jsem potával nějaké doporučení moturů spíše s rezervou než aby jely na doraz a po hodině provozu by spíše fungovaly jako topení .
ty minibea co tam mám jsem provozoval na 0,6A to bylo v pohodě na 1,2A to ještě šlo ale více už během chvilky hřály a to tak že velmi ....
ty motory co jsem dával odkaz v prvním příspěvku jsou za dobrou cenu ale dylema mám z toho že čínan uvádí jednou 3A jednou 4,2A u stejného motoru tedy dle označení
rozdíly i u kroutáku a dokonce u některých psáno hřídel 10 a u některých 8mm tak ted který s těch prodejců má pravdu ... :oops:
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

8. 3. 2018, 7:36

Tak jsem to celé propojil a výsledek -
Z jede v pohodě X naprázdno jede taky ale stačí trochu více rukou přibrzdit a už motor hrčí a nejede dokud ho nevypnu a nepustím znova Y- jen cukne a nejede zase jen hrčí takže tam určitě potřebuju něco silnějšího
narazil jsem na problém
v stepconf jsem pouze měníl stoupání závitu takže to by nemělo dělat problém ale nefunguje mi houmování rozdíl je jinak v tom že místo mechanických koncáku mám indukční ale jakmile dám houmování tak se Z rozjede nahoru na spínač napíše Join 0 atd a stojí to.... zkoušel jsem to několikrát a pořád stejně... nevím co se mohlo stát
Mn-80
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 3. 2018, 7:50

to vypadá že musíš invertovat funkci toho koncáku
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

8. 3. 2018, 8:50

packa píše:to vypadá že musíš invertovat funkci toho koncáku
Dík za odpověd hned jsem to šel vyzkoušet ale tím to není jakmile zafajfknu invert tak to nahlásí že jsou aktyvovány koncaky všechny hned po startu
zaráží mne také že override limits by mělo pomoct při vyjetí při aktivaci limitu ale u mne to pustí právě směrem do koncáku místo od něj
Mn-80
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 3. 2018, 8:56

marabu píše:ty minibea co tam mám jsem provozoval na 0,6A to bylo v pohodě na 1,2A to ještě šlo ale více už během chvilky hřály a to tak že velmi ....
marabu píše:Tak jsem to celé propojil a výsledek -
Z jede v pohodě X naprázdno jede taky ale stačí trochu více rukou přibrzdit a už motor hrčí a nejede dokud ho nevypnu a nepustím znova Y- jen cukne a nejede zase jen hrčí takže tam určitě potřebuju něco silnějšího
A provozuješ ty motory na předepsaný proud? To, že hřejí, je normální, to se řeší snižováním proudu v případě, že motor stojí (funkce driveru) případně chlazením případně neřeší. Ty velké budou hřát (produkovat tepla) ještě víc. Taky má vliv nastavení dalších parametrů driveru (trochu na topení a hlavně na to, jak se to hýbe).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

8. 3. 2018, 10:31

už jsem to tu řešil v jiném vlákně přímo tyhle motory Minibea ale nikdo k nim datalist nemá a na netu jsem jej taky nenašel
tak jsem skoušel co to snese
více méně podle Mexe
Mex píše:
Už ses tady na něco podobného ptal někdy v únoru. A už tehdy jsem ti psal, ať si koupíš drivery s TB6600, ty budou na podobné motory v pohodě stačit a jsou za pár šupů. Ale kup drivery skutečně s TB6600, měly by mít napsané, že umí 5A a mikrokrokování maximálně 1/16.

Tyhle motory Nimebea budou mít odhadem tak 1.3-1.5Nm na kilogram hmotnosti motoru. Takže ty tvoje tak někde kolem 1 Nm, řekl bych (budou asi vážit tak 3/4 kg, ne?). Maximální proud by zřejmě měly zvládat tak 1.5-2A.

Nakonec si to můžeš snadno zkusit. Pusť do jedné z cívek třeba 1A z nějakého stabilizovaného zdroje. Na osu přidělej nějaké rameno o definované délce a konec zatěžuj tak dlouho, až motor "utrhneš" z jeho polohy.
Třeba tam můžeš přidělat kus dřeva o délce 10cm, na konec přivážeš PET flašku a budeš do ní přilívat vodu tak dlouho, až to motor neudrží. Pak PETku zvážíš a její váha v kg bude číselně odpovídat přídržnému momentu v Nm. A budeš to mít přesnější než nějaké informace z datasheetu, protože máš výsledky svého konkrétního motoru v jeho aktuálním stavu a ne nějaké teoretické údaje, které už dneska vůbec nemusí platit (magnety v motorech časem slábnou).

No a max. proud zjistíš taky snadno, zvyšuj na tom stabilizovaném zdroji proud a nechej to vždycky chvíli tepelně ustálit. Až bude teplota motoru tak někde kolem 40-45 stupňů, tak takový proud bych pak používal. Reálný přídržný moment bude úměrný proudu, takže pokud jsi pro 1A zjistil třeba 1 Nm, tak při 1.5A bude kolem 1.5 Nm
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

8. 3. 2018, 10:40

a ohledně toho houmování už jsem na to přišel
nedůsledností jsem ve svorkovnici na stroji prohodil dráty snímačů takže při nájezdu Z na Home se sepl jako na X prohodil jsem dráty a je to OK
Mn-80
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

9. 3. 2018, 9:26

jinak k tim driverům mám tu čínskej klon tb6600 a také origo tb6600
s klonama si hraju na stole napajení 38 voltů a motory sl34-2530 zapojené paralelně a při chodu na stole sice trošku driver hřeje ale vše de na plno v zátěýi bude hřát sice více ale myslim si že by se nechal uchladit
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

10. 3. 2018, 8:14

ty sl34 mají určitě jinačí krouták než ty minibea
jinak se mi povedlo i tu osu Y rozchodit jakmile se ale svoji váhou opřu o portál tak už to stojí problém že se to vůbec nehlo byl ve šroubu jakoby se v matici točila jedna kulička větší než ostatní matice se na šroubu pohybuje ekcentricky a jakmile domek matice stáhnu k portálu aby se nehýbal je nucen šroub uhýbat a tohle tření motor nepřekoná ( čím blíže k ke koncům šroubu tím tření větší ) šroub vypadá ře křivej není nevím jak tohle vyřešit povolené to sice jede ale vznikají tím pádem nepřesnosti už jenom změna směru udělá 0,5 mm

dík za odpovědi ...
Mn-80
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“