Hobby CNC modelářská frézka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2019, 9:48

Já LinuxCNC provozuji na PIII 1,33 GHz a 512MB RAM.
SABLE-2015
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

25. 1. 2019, 1:04

Ahoj,stojek je moc pěkný a jsem zvědavý jak to s ním bude dál...:) Rád se podívám,mám podobnou konstrukci v plánu i když malinko jinak.
Ale to bude až dostavím větší router který je "ve výstavbě".
Držím palce...:)
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2019, 5:56

Gnat-muj první kompl byla ještě větší vrána jak píšeš a fungovalo to.Pak jsem na smeťaku našel nějaký dvoujadro,narval tam 4g rámek,klasicky jsem vyházel grafiku,disketovku,cd romku a opsal stejný parametry ze staré vrány a mašina chytla dle mého pocitu úplně ale úplně jiný drajv.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2019, 6:04

Co to znamená "jiný drajv"?
To jakože to, co předtím frézoval třeba F1200 najednou jelo F3600?
A na co tak asi ten LinuxCNC použil ty 4GB RAM?
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

25. 1. 2019, 11:50

lubbez : motor by měl točit cca 800 ot/min. Kroutící moment by měl podle charakteristiky mít cca 0.6 - 0.65 N*m
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2019, 12:06

Mex píše: 25. 1. 2019, 6:04 Co to znamená "jiný drajv"?
To jakože to, co předtím frézoval třeba F1200 najednou jelo F3600?
A na co tak asi ten LinuxCNC použil ty 4GB RAM?
Ramek mám v šuplíku tak na 10 komplu,tak jsem je tam dal. Třeba na frezce fqh s Mefi jsem ze 128 ram udělal 512 a ten projev je taky znát.
Nerad bych se pouštěl do hlubších debat.Dle mě si prostě mašina ubírala a nechtěla držet rychlost jakou měla.Ted si to drží a projev celé mašiny je lepší.Kazdej ví,že elektronika není moje silná stránka,jsem jen její běžný uživatel.Ale dle mého pocitu to určitě smysl mělo ten starej kompl postavit do kouta jako zálohu.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

1. 2. 2019, 4:42

Zdravím,

dhaman : nad nějakým takovým řešením portálu jsem už přemýšlel, jen jsem si nebyl jist, zda to bude stačit takto bodově svařit.

Mex : S linuxem jsem nikdy nedělal a nemám žádné zkušenosti, každopádně zkusím to postavím nějakej komp a uvidím :)

jinak jsem drobet pokročil se stavbou, tedy alespoň s tou virtuální. Takto by měla vypadat otevřená verze. Není to je to ještě hotové.
Přílohy
Krytování.JPG
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

18. 2. 2019, 9:18

Zdravím,

tak po delší době jsem konečně dodělal obě varianty kytování :) Zde je výsledek.
Přílohy
fréuka - otevřená verze na stole 2.jpg
Frézka - uzavřená.jpg
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

15. 11. 2019, 11:04

Zdravím,
už je to nějaký čas, ale jsem zase o kousek blíže sestavení frézky. O víkendu dorazil opracovaný portál, bohužel nebyla možnost obrobit to jako celek se základem, proto jsem nechal opracovat jen portál. Po smontování se však ukázalo, že jsou zde drobné odchylky v souososti. Myslím si, že to není neřešitelný problém, ale rád bych se zeptal. Máte někdo zkušenosti s "vymezením pomocí stavěcích šroubů (červíků)". Napadlo mě, použít stavěcí šrouby ke srovnání nesouososti a přes ně pak pomocí upevňovacích šroubů celý portál sešroubovat. Stavěcí šrouby bych umístil po obvodu sloupu mezi upevňovací šrouby. Předem děkuji za rady a připomínky. Foto doplním.
Přílohy
Sestava - Portálové frézky.jpg
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

15. 11. 2019, 11:20

Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
beatlord
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 11. 2019, 11:42

17. 1. 2020, 12:57

Zdravim , zaujala mne ta horni konstrukce, asi by to bylo drazsi ale neuvazoval jste vsadit mezi sloupky silnostenny al zatezovy profil? Stahnout pak nohy srouby k sobe a tim ho nenechat vyklanet pri zatezi. Takle to drzi jen dole a i kdyz to ma nejakou vypln nevim... ten profil je pomerne presny a ma zatezove mostniky a taky ma drazky primo pro uchyceni koleji a tak no...
K te desce cinske deska jako funguje. Delal jsem na ni prvnipokusy. Ale pwm tam byl nejaky problem a pak jsem tim nejak odpalil lpt... Nicmene panove maji pravdu, ze ne kazdy vse rozjede dobre. I presto nakonec pouzivam oddelovaci desku z cnc shopu bez pwm a usb kravin je to proste oddelovaci deska s optocleny a je mozno hw interpolator doplnit. Nicmene me to funguje pouzivam desku v pc co ma klasicke PCI a vnich karty lpt s primym pristupem. Daji se stale koupit jak u nas i v cine a funguji v pohode. Dokonce jsem testoval i dve desky naraz na dvou kartach take to jede. Pc 3 ghz supermicro bord deska sata ssd 512Gb s winxp sp3 mach 3 motory 12A nema34. Ale pozor nic tu nehanim linux bude super ja snim nezacal a moc ho neumim a jen rikam, ze me tohle funguje ok a az budu mit cas muzu ho testnout. Na tu modelarinu to muze stacit klasicky. Integrovane LPT se mi neosvedcili.. radej LPT do PCI jako karta a pohlidat aby to bylo uvedene ze je to karta s primim pristupem. Pokud se rozhodnete pro LpT. Na mach radej xp a nedavejte to na net nedavejte antivir nic . Pouzivam pouze interni sit bez netu do Nas cloudu na soubory.. Pwm nepouzivam mam na menici datovou rs 485 a ktomu usb prevodnik ( popisoval jsem v jinem vlakne)
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

29. 4. 2020, 7:36

Zdravím,
už je to poměrně dlouho, ale pracovat na frézce jsem nepřestal :) V tuto chvíli se vyrábí poslední díl konstrukce osy Z. Pak už by mělo následovat sestavení na "čisto". Abych se trochu naučil s machem a vytvořil nějaké základní nastavení koncových spínačů, seft limitů atd., sestavil jsem testovací ovládací skříň a použil běžně dostupné motory nema 23. Zde je pár fotek a video z prvních pohybu stroje :)
https://darkr.rajce.idnes.cz/CNC_Portal ... 1437003516
https://www.facebook.com/jan.ferenc.376 ... 89/?type=3

Každopádně měl bych na Vás pár dotazů ohledně nastavení v machu atd. Budu rád za jakoukoli odpověď, připomínku, návrh :)

Počítač, na kterým běží mach, jsem sestavil ze zbytku starého PC, pokud možno co nejvýkonější s operačním systemem xp. Tak jak popisoval beatlord jen prozatím to běželo na integrovaném LPT portu tu desku do PCI, teprve budu hledat popřípadě kupovat.

První dotaz je k nastavení motorů (motor tuning) jednotlivých os. Nejsem si jist, co přesně zde nastavit, jestli vypočtené hodnoty pro jednotlivá obrábění nebo se tu nastavuje určitej strop toho, co by měl stroj zvládnout a poté pomocí G kodu v tomto rozmezí pracovat ?

Vždy, když pročítam něco o cnc řízení, všude narážim na frekvence generování pulzů ? (nejsem si jist správné označení) :) Někde jsem se dočetl tuším, že přímo v návodu pro mach3, čím výkonější procesor (počet jader nebo jeho frekvence), nevím nemůžu to najít :( tím lze dosahovat vyšších frekvencí ?
Do této problematiky zatím moc nevidím (třeba je to blábol), tak bych rád znal váš názor :)
Děkuji
dhaman
Příspěvky: 68
Registrován: 11. 2. 2016, 9:01
Bydliště: Banska Bystrica - Vlkanova
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2020, 7:58

Pekna praca, myslim si ze to bude brat hlinik ako maslo. :shock:
Hej ty robota! Mňa sa neboj ja sa ťa ani nedotknem!
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 8. 2020, 9:06

Darkr píše: 29. 4. 2020, 7:36 Každopádně měl bych na Vás pár dotazů ohledně nastavení v machu atd. Budu rád za jakoukoli odpověď, připomínku, návrh :)
Ad motor tuning - přečti si návod, diplomante :roll:

Ad HW - tak jednoduché to bohužel není (nejde jen o výkon, ale i o řadu dalších faktorů), je to spíš loterie, nejlépe se inspirovat ověřenými konfiguracemi.

A ještě jeden hint, zkus mít paralelně rozběhnutý i LinuxCNC.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2020, 10:43

Pokud mohu, tak bych doporučil DDCS V3.1 Koupili jsme to na blint v číně když jsme zprovozňovali 3040. Jsem s tím hodně spokojen. Máme k tomu i MPG.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“