Hobby CNC modelářská frézka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

15. 3. 2018, 10:45

Zdravím všechny,

rád bych, představil svůj projekt Hobby modelářské frézky. Tak jak tomu bylo při rozhodování se, zda stavět či nestavět Rc model, tak i zde tomuto rozhodnutí předcházelo dlouhé listování tímto forem a s užasem sledování toho, co jste schopni postavit za mašiny, :shock: mě vedlo k myšlence postavit si hobby CNC frézku. Frézka nebude rozměrově nijak velká, ale byl bych rád kdyby zvládala obrábět hliník a mosaz.
Zde je pár fotek

https://darkr.rajce.idnes.cz/CNC_Portalova_frezka/" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2018, 11:06

Hezky začaté, jen ty lineáry v ose Y jsi mohl dát dál od sebe :-)
Aleš Procháska
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

16. 3. 2018, 6:25

Líbí se mi ze si nešetřil na materiálu :)
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

17. 3. 2018, 11:17

Jsem rád, že se vám líbí. Ty lineáry jsou takto z důvodu použitého materiálu. Každopádně je ještě nejspíše předělám. Teď musím vyřešit problém s vodící lištou osy x, která je šikmě ofrézovaná.
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

24. 1. 2019, 4:24

Zdravím,
po nějaké době jsem se dostal od výpočtů k praktické části konstrukce frézky. Foto doplním později.
Měl bych na vás pár otázek. Jednu ohledně zkušeností s easy servomotory z CNC Shopu. Konkrétně s ES-M32309 Easy Servo Motor 0,9Nm. Jde mi o to, zda pro jejich řízení lze použít tuto
https://www.aliexpress.com/item/1pc-5-a ... 46e5e8f5c4
nebo jí podobnou desku. Všude se u jejich znázorňeneho zapojení píše jen o krokových motorech.
A další otázka se týká deformace portálu. Zda hodnota nakroucení 0,01 mm pri max. zatížení v ose X a výsuvu v ose Z je prijatelná ? Portál je cca 510 mm dlouhý a jedná se o jakl 150 x 80 x 5.
Předem děkuji za vaše postřehy a přípomínky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 1. 2019, 4:58

Tam nejde o to, jaký použiješ motor, ale jaký použiješ driver.
Pokud to bude driver ES-D508 nebo podobný, tak můžeš. Ten nepotřebuje diferenciální signály.
Samozřejmě pokud máš vhodné PC s LPT, které ti dá rozumnou rychlost krokování.

Jinak to 0.01mm při zatížení se mi zdá až nějak moc dobrá hodnota.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

24. 1. 2019, 5:26

To vieš vypocet prebehol len zo zadanych hodnot. A ked su blbe. Realita ukaze.
dhaman
Příspěvky: 68
Registrován: 11. 2. 2016, 9:01
Bydliště: Banska Bystrica - Vlkanova
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2019, 5:29

Mohol si dat ten motor smerom dozadu. Takto budes stale o neho zakopavat penisom :)
Hej ty robota! Mňa sa neboj ja sa ťa ani nedotknem!
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 1. 2019, 8:23

Mašinka se jeví pěkně, akorát nevím jestli motory 0,9Nm budou stačit. Alespoň podle svých zkušeností jsem si skoro jistej, že nebudou. Sice je pravda, že spočítat to neumím, ale praxi už nějakou mám. Kdyby to mělo jen pomalu jezdit sem a tam, tak třeba jo, ale jakmile tam budeš chtít nějakou dynamiku, tak bude problém. Další věc je řízení, podle oddělovací desky to bude MACH. Když si vezmu cenu licence a problémy s počítačem na kterém MACH běží, tak bych bych zvolil spíš interpolátor od Gravosu (cena nevyjde o moc dráž) a nebo alespoň USB interpolátor k MACHu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2019, 8:30

lubbez píše: 24. 1. 2019, 8:23 akorát nevím jestli motory 0,9Nm budou stačit. Alespoň podle svých zkušeností jsem si skoro jistej, že nebudou.
Má pravdu předsedo ,nebudou :D ,a když tak jenom plazení na zkoušku :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Darkr
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 12. 2017, 9:27

24. 1. 2019, 11:39

Mex : Ano chtěl jsem použít prodejcem doporučený driver jen jsem nevěděl zda to bude komunikovat. Co se týče toho nakroucení, nemám žádné zkušenosti s takovou konstrukcí. Návrh rámu jsem provedl s ohledem na odečet rozměrů pro stanovení hodnot pro výpočet jednotlivých os. Když jsem následně zatížil danej rám (MKP) ukázalo se, že se portál nakrucuje. Doplnil sem tedy jakl vzpěrami. Natočení se drobet zlepšilo. Třetí variantou portálu je svařenec s výsledným max. natočením 0,01... Jde mi o to zda jsou takové hodnoty reálné nebo ne. Přidal jsem i výsledky jednotlivých MKP analýz. https://darkr.rajce.idnes.cz/CNC_Portal ... ezvzpr.jpg

lubbez; fmodel : https://darkr.rajce.idnes.cz/CNC_Portal ... trukce.jpg
Takto by měla zhruba vypadat. Dále jsou popsány základní rozměry stroje. Jelikož se nejedná o žádného obra :) volil jsem tak i parametry : max. rychlo posuv - 4 000 mm/min.
vypočtené hodnoty obvodového frézování : Rychlost posuvu - 2122 mm/min.
výkon vřetene - 0.433 kW ; kroutící moment vřetene - 1.836 Nm
pohon osy X - min. moment motoru - 0.587 Nm ; celkový moment = statické hledisko + dynamické hledisko + min. moment = 0.697 Nm
Takto mi to zhruba vyšlo. Každopádně mohl jsem něco přehlédnout či špatně spočíst :)
Jak se říká, papír toho snese hodně :D
Ohledně toho Gravosu, jde o první stroj a především si zkusit ho postavit a získat tak nějaké zkušenosti pro případnou další stavbu. Proto ta levná deska :)
Rád bych se zeptal jaké problémy jsou s LPT portem a PC ?

Jinak děkuji všem za připomínky a návrhy :)
dhaman
Příspěvky: 68
Registrován: 11. 2. 2016, 9:01
Bydliště: Banska Bystrica - Vlkanova
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2019, 7:59

@ os y - skus to vystuzit roxormi takto nejako navrtat a zavarit.
gantry_brace.png
Steel Gantry Stiffening.jpg

@ dva stlpy - navrtaj zhora a vypln kremicitym pieskom znizi ti to vybracie (kludne aj z obi https://www.obi.sk/dekoracne-kamene-a-s ... /p/5271747)
To iste mozes urobit aj s tym jaklom hore ked ho vystuzis a zafutrujes.

@ riadenie - ak neni problem anglictina tak toto by mohlo byt zaujimave staci pripojit drivery a malo by to byt kompatabilne s FANUC. Nepotrebujes na chod PC staci nahrat program cez USB disk.

https://www.ebay.co.uk/itm/DDCSV2-1-CNC ... :rk:2:pf:0
manual: https://www.nvcnc.net/pdf/NVCNC_DDCSV2_EN.pdf

PS: inak pekny kus zeleza tesim sa na prvu sponu ;)
Naposledy upravil(a) dhaman dne 27. 1. 2019, 2:31, celkem upraveno 5 x.
Hej ty robota! Mňa sa neboj ja sa ťa ani nedotknem!
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 1. 2019, 8:10

Jak píšu, neumím to spočítat, ale!! Když jsem dělal před pár lety pohon osy na BF20 tak mi taky nějaká kalkulačka z netu napočítala 1,6Nm. Ve výsledku jsem musel pohon osadit motorem 4,3Nm a driver napájet 70V a to jsem měl rychlost jenom 20mm/s. Neznám větší ojeb než předělávat něco hotové.

Co se týká LPT portu a PC. Když jsem začínal CNC tak ještě byly desky s LPT portama. A i tehdá jsem vyměnil dvě a nakonec skončil u notebooku od DELLa, kde ten MACH chodil. Znám lidi, kteří s ním pracují profesionálně a nemají problém, ale je tam to ale. Generování signálů je softvérové. Představa, že seženeš MACHa zadarmo není úplně reálná a tak si licenci budeš muset koupit a no a za stejnou, možná nižší cenu koupíš od Gravosů HW interpolár. Sic jednoduchej, ale stále je to interpolátor. A když se rozhodneš pro něco lepšího, tak si tenhle vezmou zpět protiúčtem.

Zpět k výpočtům. Kolik musí motor točit, abys jel 67mm/s to je těch 4000mm/min, a jaký moment dá při těhle otáčkách motor?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 1. 2019, 8:17

je zde pár jedinců co sehnali vhodný PC a Mach jim na LPT portu spolehlivě chodí, je zde ale výrazně víc těch, co se jim to spolehlivě rozchodit nikdy nepovedlo - a to tomu jistě věnovali mnoho času.
Uvědom si že nespolehlivost řízení budeš draze platit minimálně poškozenými nástroji a zničeným materiálem - a svým časem
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2019, 8:54

Jseš ještě celkem mladej a navíc student (aspoň to máš v profilu). Tak bys ještě nemusel být totální konzerva, jejíž obzor končí u Microsoft Windows.
Zkus LinuxCNC. To ti na jenom trochu rozumném stroji (nemusí být ani moc rychlý) celkem v klidu udělá frekvenci STEP nějakých 30kHz.
A kdyby ti to do budoucna nestačilo, tak to řeší nějaká levná karta Mesa.
Budeš to mít zadarmo, takže ani nemusíš platit nebo krást Mach ani Windows.
A možnosti rozvoje takového řešení do budoucna jsou omezené jen tvým nasazením.

Na LCNC stačí i starý a ne moc výkonný stroj, jaký často získáš i zdarma nebo velmi levně. Třeba já rutinně používám nějaký historický Atom, na kterém jsou Windowsy prakticky nepoužitelné, ale LCNC tam lítá jak z praku. Jenom to chce, aby to PC mělo dobrý jitter (to je to, čemu se tady často nesprávně říká latence).
Tak si stáhni LCNC, strč to na nějakou USB flash a obejdi s tím potenciální PC. Nabootuj z té Flash a spusť program CNC->Latency Test.
Pokud ti jitter vyjde do nějakých 15-20 tisíc, tak máš vyhráno.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“