MZ5T (CNC frézka za pár korun)

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

15. 12. 2018, 2:21

Ahoj všem,

původně jsem to sem ani neměl v plánu dávat, neboť vím, jaká obrovská kritika se tu na tyto konstrukce obvykle snese. Pak jsem si ale uvědomil, že většinu moudra jsem načerpal zde, tak by to byla slušnost.

Kdysi jsem tu zahlédl závazek, že pokud někdo postaví mechaniku frézky pod 5000, tak mu RaS těch 5t přispěje. :) Inu, výzva je výzva a udělat to co nejlevnější byl stejně původní záměr,..

Konstrukce vám jistě přijde víc než krkolomná, ale to je z důvodu, že mám k dispozici pouze soustruh a sloupovou vrtačku a tak se tomu muselo vše přizpůsobit. Rovinné plochy vymyslet tak, aby to šlo na soustruhu udělat a většina ostatních věcí je ze společně vyvrtávaných částí (před obráběním posvařováno) tak aby díry spolu běžely.
001.JPG
002.JPG
003.JPG
Hlavní pojezd Y je z přesných tažených hranolů a broušených tyčí z motocyklových tlumičů 33mm (kovošrot). Na této ose jsou futra soustružená z hliníku přesně na rozměr tyčí. Všechny díry v hranolech jsou vrtány najednou v soustruhu. Dosáhnout na stoletém vyběhaném Plauertu +/-0,01 není žádná prdel, ale dal jsem to. Největší problém je samozřejmě tyhle rozměry dobře změřit.

Xko, je z normálního plocháče (bočnice), taženku už v tomhle rozměru neměli. Tyče jsou broušené INA a teflonová kluzná pouzdra. Protože dvě tyče byly značně netuhé, tak jsem na špici bočnic přidal ještě normální taženku a do jeklu Z posuvu navrtal otvor pro přírubový lineární ložisko. Na fotkách to není vidět, je to pozdější tuning. Zlepšení diametrální i když pozici jsem přesně netrefil a kuličky se mi na jedné straně trošku zakousávají.

Zko je to samý, tělo je silnostěnný jekl a v místě tyčí vevařená trubka načisto svrtaná s bočnicemi na přesný průměr pro montáž futer. Zde bylo nejobtížnější na soustruhu srovnat čela jeklu do roviny resp. rovnoběžně s dírou, ale taky se povedlo. Zbytek patrný z fotek.

Na všech osách jsou kuličkový šrouby z Číny, ložiska standard Kinex vždy pár axiál/radiál.

Stůl jsou dva rošty z kamen z kovošrotu, opět srovnáno na soustruhu z obou stran a přišroubováno na dva plocháče.

Jako vřeteno je použita horní frézka Makita RT0701CX3, hlavně proto, kdybych to v půlce vzdal, tak furt je lepší mít horní frézku, než vřeteno k prdu. :lol:

Elektro výzbroj jsou 3 motory Nema23, koupená tady na fóru, s HTD řemenicemi z ebay (malé) a ty velké jsem si vytiskl na 3D tiskárně. Drivery TB6600 z ebay a zdroj půjčený od jednoho místního člena.

PC používám terminálové ze sběrňáku (zdarma) s LinuxCNC nainstalovaným na FLASHce, CAM používám ten z FreeCADu.

Geometrii se mi povedlo srovnat cca do stavu X-Y 0.03/100mm, XY-Z 0.05/100mm. Rovná se to blbě i když jsem všude narval stavěcí šrouby.

Dost keců, zadání bylo aby to byla frézka na kov. První pokus do dřeva se zdařil. První pokus do hliníku se nezdařil,.. při objíždění kontury to jelo nesousledně a hranu totálně zkurvilo (vytrhalo), plus zalepená fréza na vyhození.
004.JPG
005.JPG
006.JPG
007.JPG
008.JPG
Druhý pokus už úspěšný s upravenou obráběcí strategií (proti směru). Nástroj použitý stejný, čínský z ebay za 20kč (3mm s 6mm dříkem). Při posouzení frézy okometrikou to vypadá, že to přežila bez úhony (obrábění bylo samozřejmě pomalé a velmi opatrné).
009.JPG
010.JPG
011.JPG
Rekapitulace nákladů:

Tyče: 345
Pouzdra: 90
Ložiska: 200
Huťák: 500 (vše)
Železo z kovošrotu: 150 (ale bral jsem toho víc)
Šroub Y: 25.20USD; X: 21.18USD; Z: 18USD = cca. 1500Kč
--------------------------
2635Kč

I když se přičtou motory, drivery a periferie, tak to těch 5000 moc nepřeleze. Kazí to akorát horní frézka, která stála 2 775. Ta se ale předpokládám do mechaniky nepočítá. Kdybych chtěl, mohl jsem si za půlku objednat její kopii taky z Číny. :)

Frézku jsem si stavěl spíš pro radost, rozšířit si obzory a něco novýho se naučit. To se povedlo a plně to naplnilo má očekávání - spíš překonalo.

Edit: název MZ5T je taková blbinka Mechanika Za 5 Tisíc … :lol:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2018, 2:48

Tak to jsem na RaSe zvědavej jak se k tomu postaví ,no uvidíme slovo chlapa :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

16. 12. 2018, 11:13

Ahoj,gratuluji k fajn počinu :D Je to hezké a i povídání okolo strojku je zajímavé.Přimlouvám se za další příspěvky o tom jak strojek funguje,co dá,co už ne... Prostě "poznatky z praxe"... :wink:
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 12. 2018, 4:24

Ahoj,
blahoželám ku krásnemu stroju. Tie rošty ma dostali, lepšie upínanie za tie peniaze by nikto nevymyslel :-). Trochu škoda tých futier z hliníka, asi sa pomerne rýchlo opotrebujú a klzné vlastnosti tiež niesú ideálne.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 12. 2018, 4:40

Kluzná pouzdra z hliníku rychle vyměň za bronzová nebo alespoň mosazná. Se divím, že to přežilo bez zadření to první frézování.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

16. 12. 2018, 5:01

bobik píše: 16. 12. 2018, 4:40 Kluzná pouzdra z hliníku rychle vyměň za bronzová nebo alespoň mosazná. Se divím, že to přežilo bez zadření to první frézování.
Se nediv :D
Kdyby mel nastaveny vetsi vule (Al ma relativne velmi vysoky kef. roztaznosti), aspon trochu vhodnou Al slitinu a drsnost pod Ra<0.8, tak by se to nezadrelo nikdy. Pokud by to nevystavil vazne vysokym teplotam. Naopak tereticky to pouzdro z Al bude mit vyssi unosnost (zde ale irelevantni).
Nedavno jsem vyrabel silnostenna pouzdra pro vodici tyce lisu z AlCu8FeSi jako nahradu puvodnich ze stejneho materialu a taky jsem na to hledel. Ale nastudoval jsem to, je k tomu i hutni CSNka, myslm 42426* a nejake white papery.

edit> jo a tahle punk frezka se mi libi! :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

16. 12. 2018, 5:10

No a že to prej nejde, postavit levnou hobby frézku na kov a tady najednou stavba za cenu rodinné opulentní večeře a dokonce i s litinovým základem :D
Dávam palec nahoru.
Mám prosbu, šlo by doplnit nějaké základní tech. údaje jako rozměry, hmotnost a hlavně rozjezdy?
Vzhledem k době, pěkněj dárek ve formě videjka i s možnosti si strojek poslechnout potěši asi více kolegů zdejšího osazenství :wink:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 12. 2018, 5:17

No to víš že při přehrabování šroťáku najde zrovna vhodnou kluznou slitinu. :D
Ale co, když se to zadře, nic se neděje. Prostě si ty pouzdra vytočí z něčeho vhodnějšího.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

16. 12. 2018, 6:41

Vsak jsem ti to hodil jako zajimavost. At vis, kdybys potreboval.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

16. 12. 2018, 6:43

Pouzdra jsou samozřejmě z toho, co bylo pod stolem (AW 6060). Nicméně ve funkční kluzné dvojici hliník / železo (resp. zde chrom trubka) nevidím problém. Ty tlumiče takto v původní konstrukci fungujou a to při mnohem vyšších rychlostech (ale zase s větší vůli, použít by to nešlo). A v mraku motorek běhá vačkovka taky přímo v hliníku (z mojí flotily 4 ve dvou, zbytek jsou 2T :P ). Mazané to tyče jsou (vazelínou).
Jak psal bobík, až se to vydře nebo něco, tak se futra vybuší a nabuší se tam nový, práce na deset minut. :) O bronzu i mosazi jsem přemýšlel, ale vzhledem k (ne)dostupnosti a snaze omezit finance na minimum jsem to prozatím zavrhl. Spíš musím dodělat pod rošty vanu, aby mi do toho (a do šroubu) nelezly špony. Ty to zlikvidujou na 100%. To samé na X a Z, kam to leze méně, ale leze.

K těm technickým údajům. Obráběná plocha cca. 300x210x100 (formát cca. A4 byl od začátku chtěný), přizpůsobeno použitým polotovarům. Po použití flexy a uřezání některých nedomyšlených rohů na pojezdu Z by to mohlo v X ještě 20mm přidat. Váha byla při posledním vážení cca. 60 kilo (bez hor. frézky, svěráku atd.), už nevím, jestli pak ještě něco přibylo.

Až se k tomu zase dostanu, tak určitě zkusím nějaký to video. Ono já to chtěl natočit už teď, ale než jsem na tý hypermoderní zrcadlovce přišel na to, jak zapnout natáčení (páčkou!), tak už nebylo co točit. :lol: Musel jsem sledovat obrábění a přicmrndávat líh.

Blbý je, že v paneláku se to provozovat nedá (vyzkoušeno), takže to mám u rodičů (v dílně pohoda) a frézování znamená výlet na půl dne. Nicméně na jaře začínám stavět a dílna je v projektu pořádná, takže tam už to půjde líp. :lol:
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 12. 2018, 8:38

No puzdra su len 32mm alebo 35mm vnutornym priemerom ale su super a netreba mazat.

https://www.evrox.sk/e-shoploziska/esho ... ro-KU-3240
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2018, 9:35

Tahle pouzdra KU mají jen slabou teflonovou vrstvu. Nejsou určená pro stálý provoz pod zátěží, spíše pro pomalé rotační nebo oscilační pohyby.
Výrobce udává, že to snese i poměrně velké radiální zatížení. No snese, ale krátkodobě. My to používali na táhla u měrek, kde prakticky radiální zatížení bylo max v 10N. Když se nám měrka po roce vrátila na opravu, tak ta teflonová vrstva byla narušená a táhlo vaklalo.
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

18. 12. 2018, 7:06

Jasný, jestli nejsou v daným průměru pouzdra jsem taky hledal. Ani Hennlich je nemá z žádnýho materiálu.

Jinak přesně ty KU pouzdra jsou použitý na X a Z. Pár jsem jich při montáži taky zničil, takže vím, že teflonová vrstva je opravdu tenká a pod tím je nějaká (asi) bronzová vrstva. I při úplně sedřené teflonové vrstvě to má vůli, která pořád v intencích celého stroje nehraje roli. :)

Já to všechno mažu, takže by to mohlo vydržet víc. Jinde to jezdí nasucho,.. Včetně montáže "záběhu" to už něco najezdilo, pak jsem to měl i rozebraný a nějaký opotřebení jsem nezaznamenal. Opět výhoda toho je, že jedno pouzdro stojí asi 15Kč, takže výměna za nový opět člověka nezrujnuje. 8)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2018, 7:22

No ale jestli to budeš měnit každých pár měsíců, tak si rád připlatíš za nové tyče a kuličková pouzdra. Ale bez diskuze jsi postavil nízkonákladový stroj, který nějaký čas bude fungovat. Ale spíš je to první pokus, jestli tě to chytne, tak druhý stroj pod 50 000Kč nepůjde. :D
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2018, 8:22

jj, a prvni cast kacek ma u RASe
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“