MZ5T (CNC frézka za pár korun)

fotky našich strojů, aneb co máme doma
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 12. 2018, 9:23

filla píše: 18. 12. 2018, 8:22 jj, a prvni cast kacek ma u RASe
trochu na obranu RaSe
k podobným mašinkám se teď vyjádřím podruhé za 10let
že se to hejbe dobrý
jako dokázání si že to dokážu výborný
fandím tomu, pokud je to myšleno jako hračka k frézování čísel popisných na barák a reliefů srnek v páře atd a jako cesta k sebevzdělání
.....
ještě by mě ale zajímalo, co to provede, když se třeba o nástroj opřou hodinky a za ten nástroj se zatáhne třeba mincířem třeba silou 1 nebo 5kg
různými směry
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

18. 12. 2018, 9:42

Co by, pohne se to. Stačí najet Zkem do stolu a prohne se to celý viditelně (hlavně Xko, to je nejslabší článek), natožpak měřitelně. Na hodinky jsem to nezkoušel, ale bude to v rámci desetin, spíš více. Tuhost odpovídá koncepci a použitým komponentům. U obrábění se na to musí myslet a přizpůsobit tomu řezné podmínky. Mincíř do toho tahat nemusíme. :)
Trošku to zapadlo, ale jak jsem psal, celé je to vyrobené na soustruhu a tam prostě koncept byť pro podepřené tyče nevymyslíte (omezené možnosti výroby rovinných ploch). Tohle je maximum, co lze s mým strojním parkem dosáhnout.

Samozřejmě jsem to dělal hlavně abych si dokázal, že to dokážu a nebude to úplně k prdu. Jak se k tomu postaví RaS je čistě jeho věc. Zatáhl jsem to do toho samozřejmě jen proto, že jsem si vzpomněl, že to tu někde bylo řečeno,.. já bych stavěl i bez eventuelních dotací. :wink:

Přesně na čísla popisný, blbosti na mojí flotilu motorek nebo dřevěný kohouty pro děcka to je. Živit mě to opravdu nebude, na to mám jiné zaměstnaní i když taky strojařské.
Navíc jak jsem zmínil od jara stavím, takže bude nový projekt a čas žádný. Upgrade nebo stavba nového stroje se tedy posouvá za mnou viditelný horizont. :lol:
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2018, 5:54

viewtopic.php?f=18&t=22687&p=234908&hilit=5000#p234908


"zatím mě žádný z nováčků nepřesvědčil, že to jde a jakmile někdo takový příjde, tak se hluboce ukloním a dostane ode mě 5000,- a bude to mít zadarmo :D"
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

19. 12. 2018, 8:08

Když budou ty Vánoce, tak jsem vypižlal něco pro děcka,.. :lol:
Smrk, nic lepšího jsem po ruce neměl.
PC194213.JPG
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 12. 2018, 8:20

Honzo klídek, filla pouze cituje, přesto, že to neuvedl jako citaci z výše uvedebého odkazu.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 12. 2018, 11:29

když už je tu diskuse o upřesnění požadavku na průhyb při zatížení 1kg (10N)
tak tam budou mít zásadní vliv taky rozměry atd
Budou tam nějaká kriteria na geometrickou přesnost?
Nebo bude stačit, že to za půl dne bude schopno vyhrabat do dřeva "srnky v páře" o rozměru 10x15cm?
Nebo dáme kriterium, že to musí vyfrézovat třeba kruh s úchylkou kruhovitosti 0,001mm při průměru 345,678mm?
Nebo to bude muset být schopno dělat modelářské podvozky 1:5 jako to dělají samodomo CNC jednoho borce tady z fora z Rokycan?
.......
ale jiná věc - taky by to chtělo dát jasná kriteria, co a za jakou cenu se do těch 5000,- bude počítat
viz např. mám doma XXX co mi zbylo z projektu ... (zbyly kamarádovi a dal mi je za flašku/našel jsem je ve šrotě/ukradl jsem je ve fabrice/doplň co chceš)
Počítá se to?
Za "běžnou cenu"?
Za cenu té flašky?
Za 10 Kč/kg?
atd
atd
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2018, 1:10

testone píše: 20. 12. 2018, 11:29 když už je tu diskuse o upřesnění požadavku na průhyb při zatížení 1kg (10N)
tak tam budou mít zásadní vliv taky rozměry atd
Budou tam nějaká kriteria na geometrickou přesnost?
Nebo bude stačit, že to za půl dne bude schopno vyhrabat do dřeva "srnky v páře" o rozměru 10x15cm?
Nebo dáme kriterium, že to musí vyfrézovat třeba kruh s úchylkou kruhovitosti 0,001mm při průměru 345,678mm?
Nebo to bude muset být schopno dělat modelářské podvozky 1:5 jako to dělají samodomo CNC jednoho borce tady z fora z Rokycan?
.......
ale jiná věc - taky by to chtělo dát jasná kriteria, co a za jakou cenu se do těch 5000,- bude počítat
viz např. mám doma XXX co mi zbylo z projektu ... (zbyly kamarádovi a dal mi je za flašku/našel jsem je ve šrotě/ukradl jsem je ve fabrice/doplň co chceš)
Počítá se to?
Za "běžnou cenu"?
Za cenu té flašky?
Za 10 Kč/kg?
atd
atd
jasne, ted se budu kroutit, ze, ona byla myslena tunova masina s rozjezdem aspon 600, vymenou nastroju,..... jen se z toho nejak vykecat, misto toho, aby byl chlap co ma koule a uznal, ze bylo vzato za slovo, at si ho alespon ja muzu vazit
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 12. 2018, 1:47

Tvl, už jsem vyfasoval práci :lol:
Takže mohu přestat přebírat šrot a jsem ze soutěže vyloučen pro střet zájmů.
To je teda zase účelovka a kampááň! :lol: :lol: :lol:
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 12. 2018, 9:15

celé je to trochu nesmysl, připomíná mi to staré pořady receptáře s nápady, jak z mixeru udělat sekačku na trávu ...

Nazývat takovéto konstrukce CNC frézkou je docela odvážné - ano, princip pohybu a řízení je stejný - ale strojařsky to tak pojmout je prapodivné.
Proto vyhlašovat soutěž, kdo dokáže udělat levnější bastl, který se ještě nějak dokáže hýbat ... a říkat tomu CNC frézka ? Pak jednoznačně cenově zvítězí ta známá drobnost udělaná z CD mechanik.

Cena tohoto strojku výrazně převyšuje těch 5000,- - autor nad ní strávil jistě dost času a ten se také počítá. Pokud by si "zaplatil" svůj čas tak si troufnu tipnout, že relativně malým navýšením by byl schopen nakoupit kvalitní díly a postavit výrazně lepší strojek.

Nehaním ale vůbec tento výtvor. Kvalitní stroj jistě nebyl prvotní účel stavby. Autor se na něm naučil mnoho nejen ze strojařiny, při provozování zjistí i slabiny/životnost různých dílů konstrukce, ověří si prakticky, že fyziku skutečně ani dobrá vůle nepřemůže ... to je hlavní hodnota tohoto strojku. Přidaná hodnota je pak, že to skutečně dokáže něco vyfrézovat. (ač slovo frézovat ... no nevím :-) )
Pomáhejme těmto tvůrcům, ať už pracuje v jakémkoliv oboru tak až mu "manažer" či "projektant" do firmy doporučí nějakou prapodivnou konstrukci, bude ze své zkušenosti přesně vědět co od toho čekat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2018, 12:57

proc mi prijde cela ta soutez jako ze chce kutil_tim zpropagovat svuj shop s "materialem"
a jeste chce aby to cele zacalovali sponzori?

cele je to nejak nestastne pojate

ta soutez kdyz uz by mela byt vyhlasena tak by mela obsahovat jasna pravidla aby bylo mozne hodnotit podle konkretnich kriterii a nebyli to jen nejake zaujate pocity porotce

za me teda v kutilove podani -

jinak napad se soutezi +
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

22. 12. 2018, 10:07

chb píše: 21. 12. 2018, 9:15 celé je to trochu nesmysl, ...
Čekal jsem takový komentář spíš už na první stránce a dočkal se až na třetí - úspěch. Tohle byl přesně důvod, proč jsem to sem ani dávat nechtěl. Evidentně podstat celé věci nebyla dobře pochopena.

Ač si každý den vydělávám na chleba jako technicko-kancelářská krysa v podniku, který vyrábí rotační komponenty pro letecké turbíny všech 4 světových výrobců, tak jsem si postavil tenhle, jak říkáš, nesmysl. Divný, co? A to u těch skutečných strojů strávím X hodin denně (byť ne jako obsluha).

Motivace můžou být totiž různé. Pro mě např. jak jsem psal v úvodu, abych se odreagoval od každodenní rutiny u počítače, dokázal si, že to i s minimem vybavení a financí jde a bude to fungovat (chápu, že předvedené nepovažuješ za demonstraci funkčnosti).
Ano, kdybych chodil ten čas na přesčasy, nebo zde okřídlenou brigádu do Lidlu, vydělal bych si na lepší stroj. Ale přepočítávat všechno na peníze je nesmysl. Já si ten čas užil, strávil ho smysluplně (pro mě) a odpočal si a to by se mi při těch ostatních alternativách opravdu nepodařilo.

Odprezentoval jsem tu svůj výtvor a jeho (omezené) možnosti pro ty, co třeba o něco podobného usilují. A spokojí se i s tím málem, co to umí,.. i když dle vás to neumí nic.

Přeji všem pěkné svátky. A když vyšetřím nějaký čas, tak sem třeba dám zase nějaký post o lámání fyziky přes koleno. :wink:
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

22. 12. 2018, 10:40

Já bych řekl, že to zas takový nesmysl není. Autorovi mašinka udělala radost a to, že někdo něco dokáže vytvořit je potřeba ocenit. Byly tu už horší konstrukce. Tak za mne palec hore. :)
www.mosaznevyrobky.cz
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

22. 12. 2018, 10:44

A vo vo votom to je. :wink: I kdyby to šmrdlalo jen dřevo a dělal jsi hračky pro své děti, splnilo to svůj účel.Obrázek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 12. 2018, 11:13

Za mě taky palec nahoru.
Většinou s uživatelem chb souhlasím, ale tentokrát teda opravdu ne.
Chápu to tak, že pod náporem vánočního stresu trochu ujel.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2018, 11:39

Mex píše: 22. 12. 2018, 11:13
Chápu to tak, že pod náporem vánočního stresu trochu ujel.
No problém je že Víťa dělá a má rád precizní práci a tímto pohledm je to skutečně blbost,ale rozumím tomu ,někdo maluje olejem na plátně skvostný obrazy ,někdo vodovkama na kancelářský papír a přesto z toho můžou mít oba stejnou radost .
Pro mě by to byla ztráta času ,a kdybych musel něco dělat tak malou 5osku a tu ani za 50 000 nepostavím ani náhodou v parametrech co si představuju.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“