Moje třetí CNC frézka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 1. 2019, 6:22

Tak pilot je nejspíš neznámý. No nic. Dneska mi kamarád přinesl LPT kabel, tak jsem PC zapojil k mašině a ani ťuk. Neběží to a hlásí, že CNC není připojeno. Zkusil jsem na druhý PC nainstalovat ten pilot, nastavil jsem paralelní port v bajosu dle doporučení výrobce a nic. Tak jsem bednu vzdal, odpojil a zkoušel jsem každý kablík, jestli není uvolněný. Kromě nuláků je všechno na fest.
Přílohy
Pohled_do_skrine.jpg
DSCN1875.JPG
DSCN1876.JPG
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

30. 1. 2019, 6:43

Zkontroluj zdroj(e) pro elektroniku.
btw: ten Omron menic je super. Mam ho taky, malicky, vykonny, sikovny a vektorovy.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 1. 2019, 8:05

Štáva do motorů jde, když to zapnu, tak cuknou.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

30. 1. 2019, 9:00

Hele ten stroj neznam, ale na fotce tam vidim aspon 3 toroidy, takze to ma vice nezavislych zdroju. Vem multimetr a promer si jestli mas 5V na logice.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

31. 1. 2019, 9:50

Hurááá. Třetí LPT kabel funguje. Ještě že jsem ho objednal. Jen z toho pilota moc odvázanej nejsem. Vůbec nevím, kde je tam nastavení motorů a os.
HANESEK
Příspěvky: 109
Registrován: 5. 3. 2007, 3:37

31. 1. 2019, 11:49

Ahoj,
to Bobík: co potřebuješ vědět?

Hanések
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

31. 1. 2019, 12:38

Kde se ty parametry stroje nastavují a kam se to ukládá. Jak se najíždí nula mikrokrokováním.
HANESEK
Příspěvky: 109
Registrován: 5. 3. 2007, 3:37

31. 1. 2019, 2:36

Parametry stroje jsou nastaveny už v pilotu.
Pilot je nakonfigurován k danému stroji.
Takže když máš Zondu 1000x1000x130 tak na ten daný stroj.Pilot počítá kroky a za hranici rozměru stroje tě nepustí(se nespustí)
Když budeš mít špatně umístění počátek a dráhy obrábění budou zasahovat mimo plochu tak se mašina nespustí.
Bacha na bezpečnostní vypínače,když je některej zamačklej tak se mašina ani nehne.
Dali ti návod k obsluze?
Pokud jo,tak se tam všechno dočteš.
Jak se najíždí nula mikrokrokováním - co tím myslíš
Když spustíš pilota pak zapneš řídící bednu,pilot ti napíše že našel gravírku,zmačkneš F2 a mašina najede na nulu(ta je daná-levé horní roh)
Pokud chceš nastavit počátek obrábění dáš F4
Posuvem rychlejší XY = ALT+kurzuvé šipky Z= ALT + pageup nahoru nebo pagedown dolů
Posuv pomalé to samé místo ALT zmačkneš CTRL
Pro uložení počátku XY zmáčkneš F6
Pro uložení Z zmáčkneš F7
Pokud má senzor na Zetko tak dáš F9 a zetko se pohybuje směrem dolů než se dotkne senzoru(to de nastavit jakou rychlostí pojede v nastavení)
V nastavení můžeš volit akceleraci-plynulost stroje,strmější stoupání,dynamičnost - dobrý vyzkoušet ,co obrábíš 2D,3D,velký výrobky,malé výrobky atd.
Čím víc v oknech do leva tím je stroj plynulejší(pomaleší)čím víc do prava akceleruji dynamičtěji(rychleší)Také záleží jak máš rychlí počítač,načítání buferu aby stíhal počítat pří velkých souborech.
To samé optimalizace.
Např. nastavení motorů jako to má Mach nejde.
To v podstatě nastavíš akcelerací a optimalizací

Hanések
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

31. 1. 2019, 5:00

Díky. Výrobce stroje si docela věří, jsou tam jen tři referenční koncáky.
Návod k obsluze mám, i instalačku toho pilota. Takže je to vyladěná instalačka pro konkrétní stroj a nedá se nakonfigurovat na jiný?
Chybí mi tam příkazová řádka.
Mikrokrokování myslím, že si zapnu tento režim a pak stisknu klávesu a pohne se to o zvolený krok 1mm 0,1mm nebo 0,01mm. Tedy dá se tím bezpečně najíždět nula na obrobku.
HANESEK
Příspěvky: 109
Registrován: 5. 3. 2007, 3:37

31. 1. 2019, 6:57

Ahoj,
koncáky jsou v pohodě,máme od nich mašinu cca 12 let a nebyl nikdy problém,akorát se musí hlídat když se tam po čase nanese nějaký prach,
hlavně u Zetka.
Je to tak, instalačka je na konkrétní stroj,jedině kontaktovat výrobce jestli by parametry nešli změnit,ale to to sme nikdy neřešili.
Něco jsi psal,že bys vyměnil krokáče za větší,pokud ti jde o navýšení rychlosti tak ti to nepomůže v instalačce jsou max. rychlosti dané(80mm/s a přejezdová 100mm/s aspoň u nás)
Co se týče mikrokrokování tak u Machu to jde,ale tuto funkci nemáme,ale možná se za ten čas něco změnilo,
skus zavolat výrobci,třeba je to volitelná výbava.
Řešíme to tak,že když potřebujem něco přesně umístit na už hotové výrobek tak nástrojem najedem jemným posuvem těsně na hrany výrobku(do kříže) a odečtem poloměr nástroje a pozici X Y podělíme a vypočítáme střed,nebo jen od hran X Y véčkovou frézou,záleží na požadované přesnosti.
Sice je to opruz,ale těch 5minut po rutyně i míň,než to skur..to za to stojí.
Máme téčkové upínání,takže používáme různé zarážky,při sériové výrobě ideální,na vakuovém stole to bude asi složitější.
V podstatě většinu výrobků máme kresleno na střed,naformátovaný mat. se dá do dorazů nastaví se střed XY a Z a pak se mění jen mat. do dorazů.
Taky to jde,že si při kreslení uděláš výkres v rozměrech tvého stroje (v tvém případě 1000 x 1000mm) a obrobek umístíš na konkrétní místo,
to to řešíme když je víc výrobků a potřebujem zkombinovat více operací tak máme na různých místech obráběcí plochy umístěny dorazy nebo pomocné šablony.Nebo když se nestíhá tak přerušíš určitou výrobu,dorazy zůstanou a mezi tím uděláš akutku a pak se zas vrátíš k předešlé výrobě a jen nastavíš Zetko.
Taky na stole máme vygravírované jemné pomocné linky po 100mm pro lepší umístění(hlavně do souběžné roviny s X nebo Y) a vymezení max. rozměru.Hlavně když je obrobek delší(na Y) a potřebujeme ho přesně napojit na další obrábění,se to dobře osvědčilo.

Hanések
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

31. 1. 2019, 7:35

Nechci vyměnit krokáče za větší, naopak. Jen jsem ukazoval jak tady pohání 8mm hřídelka KM 2Nm závitový šroub o průměru 25mm přes metr dlouhý. A funguje jim to. Tak bych u své staré frézky vyměnil 8Nm motor za 4Nm, který mi leží v šuplíku a dosáhnul tak větší rychlosti posuvu. Protože čím větší KM motor má krouťák, tím menší jsou bezpečné otáčky, na niž ho lze provozovat. Tehdá jsem volil motory tak nějak dle průměru hřídele motoru než dle provozní charakteristiky. Jako mít takovou disproporci průměrů pohonu a šroubu bych tehdy neskousnul.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 1. 2019, 9:28

Ten 8Nm nezahazuj, já bych ho uživil. :)
www.mosaznevyrobky.cz
HANESEK
Příspěvky: 109
Registrován: 5. 3. 2007, 3:37

31. 1. 2019, 9:40

To Bobík:Tak to sem blbě pochopil:-)

Hanések
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 2. 2019, 12:43

Jak moc je spolehlivý ten senzor osy Z? Na poprvé s kulovkou mi to funguvalo dobře, na podruhé se tříbřitou frézou už ne, jelo to pořád dál. Snad mi to nezničilo, ty zuby od frézy jsou tam obtisknuté.
V iso kodu mají být posuvy v mm/s nebo v mm/min? Koukal jsem na programy od předešlého majitele, tak to vypadá, že mm/min. Zase ovládací panel
používá mm/s.
Už jsem frézoval zkušební kus, tak mi rychlost frézování přišla trochu větší, než jsem nastavil, 2000mm/min. Jestli tedy stroj bere z iso kodu posuv v mm/s tak pak jsem frézoval maximální možnou rychlostí. Tam kde fréza jela s posuvem XY je povrch odskákaný. No budu muset ještě trochu experimentovat, než se odvážím do ostrého provozu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2019, 12:49

Ten system jsem parkrat menil za jiny
Zakaznici meli dobry duvod
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“