Moje třetí CNC frézka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

6. 3. 2019, 10:52

jj, šlápnul jsem do h...., to se stává. Ale i tak vydělává. Ten vakuový stůl je úžasná věc, jak jsem bez toho mohl být.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

6. 3. 2019, 3:06

Frézuji pole děr 18,4 do hloubky 7mm v desítce desce z PP. U jednoho pole mám posuv 1200mm/min a u druhého 1400mm/min. Prostě jsem se upsal. Rozdíl 200mm/min znamená rozdíl v průměrech o 0,05mm. Hezký, že jo? :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2019, 3:16

To je super ,nakreslíš desítku díru a rychlostí z ní uděláš cokoliv mezi 9-11mm :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 3. 2019, 3:19

Jak moc se v praxi projeví to upevnění přes velkoplošný plast?
Není to tak, že na tak velké ploše už je skoro jedno z čeho to je?
Veliké dospělé mašiny (portálovka jako stodola) používají mimo jiné možnosti i hydrostatické uložení, kde je z jedné strany taky plast (a na něm tenoučká vrstva tlakového oleje).
Tepelná roztažnost plastu bude taky celkem OK.

Nebo si to představuju jako Hurvínek válku?
Díky za případnou osvětu.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

6. 3. 2019, 3:48

Tak u truhlářských mašin jestli tam rozměr ujede o 1mm/m tak to většinou nevadí. Ta pracovní deska je něco jako pertinax, ale nesmrdí při obrábění. Ale stejně bude cvičit s geometrií stroje v závislosti na teplotě. Rozdíl 10°může ten 1mm udělat.

Jo špatně jsem pochopil Mexovu otázku. V mém případě ta mezideska byla nejspíš snaha konstruktera utlumit vibrace od frézy a motoru. Ale za cenu snížení tuhosti rámu. Také plast pod zatížením teče, tedy předpětí vyvolané šrouby časem zmizí. Měl bych to rozebrat a kouknout, zda některé nejsou volné.
Naposledy upravil(a) bobik dne 6. 3. 2019, 6:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2019, 3:58

Mex píše: 6. 3. 2019, 3:19

Nebo si to představuju jako Hurvínek válku?
Díky za případnou osvětu.
Jde především o vhodnost použití plastu ,třeba plast vyvinutý na kluzné plochy má výborné kluzné vlastnosti ,nepřenáší vibrace a samozřejmě potlačuje stick-slip efekt .Díky tomu je oblíbený na mašinách kde se třeba obrábí nerez .
Hydrostatické uložení je krásné ale né úplně bez problémů a není úplně jednoduché jak by se zdálo ,proto se používá jen tam kde je to nutné .
No a nakonec použít nějakej plast třeba jako víko ze sudu nebude určitě to pravé protože se brzy objeví různé otlačení a tím se sníží tuhost a přesnost.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 3. 2019, 4:39

Díky za info.
Na mě ten obrázek bobíka dělal dojem, že tam dali kovové přítlačné desky z obou stran, takže jsou síly rozloženy na celou plochu. A tam jsem si říkal, že u tak velké plochy už je skoro fuk, co je to za materiál.
danodpp
Příspěvky: 317
Registrován: 14. 1. 2013, 10:45
Bydliště: Poprad

25. 3. 2019, 5:27

velmi podobne talianske masinky boli u nas, ked sa robili ovladacie panely na pracky - seriova vyroba

boli na tom namontovane 4 vretena, a frezovali sa naraz 4panely, tiez pridrziavane podtlakom

do plastu a dreva celkom slusna masinka ;-) :lol:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 7. 2019, 10:45

Můžete mi někdo zjistit správné převýšení pryžové šňůry nad deskou? Já tam mám teď 1,3mm. U slabších desek mí to materiál přizvedává.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2019, 11:22

Já dávám tak 0.2.
Aleš Procháska
dusantison
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 5. 2016, 10:47

20. 7. 2019, 11:36

Tak u truhlářských mašin jestli tam rozměr ujede o 1mm/m tak to většinou nevadí.......hej nevadi ,skus si to potom zložiť :-D a nemyslím teraz /šalung/na beton tam to ozaj nevadi :-)
dusantison
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 5. 2016, 10:47

20. 7. 2019, 11:39

A 1,3 je vpohode maš slabý podtlak......
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 7. 2019, 7:55

Podtlak bude nejspíš v pohodě. Ale jak je stůl vydrážkovaný po 25mm, tak vlastně v těch čtvercích kolem drážek podtlak moc nepůsobí. Působí vlastně jen v těch drážkách pro těsnění. Když si vydrážkuji stůl dle vzorového obrázku, tak by to mohlo tu upínací sílu zvětšit. Oproti obrázku nemám ty drážky v těch čtvercích, jen hladkou plochu.
Přílohy
Vakuovy stul.JPG
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 7. 2019, 9:11

Jinak k té přesnosti polohování 1mm/m. Ono je to taky +-0,05mm/100mm nebo +-0,01/20mm (plus základní vůle např v matici).
Nejlevnější CNC frézka bude udělaná z těch nejlevnějších komponet. Obyčelný válcovaný šroub má přesnost +-0,025mm na 300 mm což je +-0,08mm/m. Vůle v matici je 0,05mm. V součtu je to +-0,13mm. To by bylo v pohodě. Troufám si říci, že takovou polohovou přesnost mají i levnější či vyběhané kovo CNC frézky. Ono jako truhlář i když budeš mít metrovou posuvku, tak i ta bude měřit s přesností +-0,2mm/m. Prostě lepší měřidlo ani nepotřebuješ a ani pomocí ní nepoznáš, jak tu frézku máš skutečně přesnou. No a teď k tomu musíš připočíst ustavení geometrie. Odchylka setiny stupně ti udělá na metru dvě desetiny. Líp ty dvě osy na tom jednom metru nejspíš neustavíš. Takže už tady máš +-0,33mm/m. K tomu mužeš připočíst tuhost stroje, přesnost pohonů přesnost najetí, geometrii stroje, (pracovní teplotu?).. atd. Takže +-0,5mm/m ta frézka přesnost mít může a přesto s ní uděláš dost přesnou práci, vzhledem k jejímu určení, když budeš vědět co si s ní můžeš dovolit a co ne. No a přesnost obrábění tam vstupuje tuhostní trojúhelník stroj nástroj obrobek. Truhlářské CNC bude mít nároky na tuhost menší, než u frézky na ocel a to o dost. Jestli je tam řádový rozdíl, nevím. Ale konkrétně tahle moje frézka je tak málo tuhá, že rozdíl v rychlosti pohybu o 200mm/min mi rozhodilo rozměr díry o 0,05mm. Samozřejmě, jsou truhlářeké frézky za několik milionů a budou ze špičkových komponent s tuhým rámem tak tam si myslím, že budou mít polohovou přesnost +-0,05mm/m. Ono je to +-0,005/100mm což je dostačující i pro obrábění slitin hliníku.
Oni výrobci strojů trochu mlží s přesností svých strojů. To je přesnost nevím čeho ale hlavně v pěti tisícinách, pak přijede servisák, proměří stroj a vydá měrový protokol pro přesnost polohování jednotlivých os, kde je uvedena požadovaná přesnost 0,03mm/300mm k tomu je fajfka, že tuto přesnost stroj splňuje a hotovo, stroj je tímto vhodný pro provoz v nástrojárně na výrobu forem. Škoda, že jsem si tenkrát ten měrový protokol stroje nevyfotil.
Můžeme také uvažovat o výrobní přesnosti, kde vstupuje ta polohová přesnost, pak přesnost obrábění z toho silového trojúhelníka a co je dost podstatné je provozní teplota stroje. Takové truhlářské CNC někde ve stodole může pracovat v teplotním rozmezí 15-35°C což u konstrukce rámu stroje ze slitiny hliníku udělá délkový rozdíl 0,5mm/m. U rámu z celi to bude polovina 0,25mm/m. Já mám mix obou, tak to bude pak dělat pěknou vrtuli. Plus ta plastová deska je vlastně také součástí rámu tam se to může pohybovat v 1-2mm/m. Co se s tím rámem vlastně děje ani nechci vědět. :D
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

31. 7. 2019, 9:02

Kde jsi vyhrabal tu fotku ?? :D
Tu potvoru jsem dělal už před lety ! Ale co se týče těch drážek - ty hluboký jsou pro gumu - ty mělký jsou právě pro rozvedení podtlaku - přesah gumy jsem fakt neměřil, jednak co naměříš na pěnové gumě. Navic tahle konkrétní desce se frézují překližky, ty si tu gumu domáčknout. Ale ani u plastů s tím nejsou problémy - zrovna zítra valím rovnat vřeteno pětiosky na plast, dělají i tenké desky. Tam ale používají hliníkový fabrický stoly z tažených profilů, vypadají trošku jinak, můžu nafotit.
Ten můj bastl z fotky je levné východisko ze situace, kdy si zákazník koupí trámcový stroj, a pak se diví, že není úplně vhodný pro frézování překližek.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“