Klimbíkův Strigon MF250

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

17. 2. 2020, 4:13

pafik píše: 17. 2. 2020, 4:01 Klimbiku, ty seš mechanik jak noha. Ypsilon stůl ti lítá o půl milimetru a ty jseš spokojenej. A budeš se hrabat ve šnekovi a i klín budeš přerovnávat :lol:
Ne že by to tomu klínu vadilo, on bude taky ojetej, ale hlavně máš vyběhaný rybiny, když na jednom konci to sotva utáhneš klikou a na druhým to má vůli půl milimetru.
samozrejme ze klin bych neprerovnaval, ale to vedeni. jestli jsem to takhle rekl, tak jsem to rekl blbe :) prerovnavat se musi ta "kolejnice" jak tomu odborne rikam :)
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 2. 2020, 6:26

ale hlavně že je to pěkně oranžový :lol:
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

17. 2. 2020, 6:32

Krásnej oranžovej šrot :lol:
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

18. 2. 2020, 2:29

Pokud se budeme bavit o zaškrabání pouze dvou os X a Y tak na Y budeš potřebovat určitě mostové pravítko i když krátké ale budeš, protože celou konzolu na desku nedostaneš. Osu X tedy vrchní stůl na desku dostaneš, ale zase budeš potřebovat zaškrabat rybinové vedení, takže k poměrně velké desce ještě úhlové příměrné pravítko.
Pokud to budeš skutečně chtít koupit, tak se nedoplatíš a předpokládám, že nákup jen těhle třech věcí bude hodně převyšovat cenu frézky. Pokud si to necháš zaškrabat od odborníka, tak počítej s cenou stejnou.
Budu ti držet palce s nákupem, abych si to potom od tebe mohl půjčit :lol:
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

18. 2. 2020, 2:44

Prečo toľko hnevu v Tom čo máme všetci tak radi ?
Držím ti palce zmeraj uhol rybiny s hľadaj primerne uhlové pravítko s rovnakým uhlom.
Mostove pravítko v požadovanej dĺžke. Etalon rovinnosti by mohla byť granitova doska v presnosti 00 na výrobný stroje.cz zohnas za slušný peniaz ostatok na bazároch.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 2:49

A ještě taková drobnost, na kterou jste zapomněli a tou je úhelník 90°, kterým je třeba kontrolovat příčné sáně vzhledem k výškové rybině na frémě.
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

18. 2. 2020, 4:38

novic píše: 18. 2. 2020, 2:44 Prečo toľko hnevu v Tom čo máme všetci tak radi ?
Držím ti palce zmeraj uhol rybiny s hľadaj primerne uhlové pravítko s rovnakým uhlom.
Mostove pravítko v požadovanej dĺžke. Etalon rovinnosti by mohla byť granitova doska v presnosti 00 na výrobný stroje.cz zohnas za slušný peniaz ostatok na bazároch.
Já taktéž samozřejmě držím palce :) Je ale důležité probrat možnosti. Deska vzhledem k velikosti protikusu stolu musí být min. 700x něco. Nedávno jsem kupoval od kmitexu 630x400 tř. přesnosti 0 za cca 8tis. Dále úhlové pravítko je třeba délky min. 1000mm lépe delší, což už je pořádnej macík. Po těchto pravítkách koukám více jak rok. Pravda je, že se občas něco na bazarech objeví, ale má to jiný úhel, je to krátké, je to vrak. Něco mají překupníci, ale moc toho taky není a upřímně kupovat pravítko délky 500mm nejisté minulosti za 10tis. se mě osobně nechce.
Mostové se dá pořídit celkem dobře, ale stav bazarového je mnohdy žalostný :(
Přesný úhelník a deska se v dílně určitě neztratí, do toho bych osobně investoval.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

18. 2. 2020, 8:47

No to samozrejme je jen takova myslenka, co by bylo nejlepsi udelat, aby frezka byla v super stavu, vim ze to stoji raketu, dival jsem se na to vcera. Nekdo psal ze by mozna stacilo misto skrabani to zbrousit. A mozna by nemuselo byt ani mostove pravitko ne? Neda se pouzit nejake jine pravitko sirsi, ocelove, s nejakou presnosti? Nebo jsem videl nejake lehcene, ze to byla tyc a v ni diry jedna vedle druhe. Nebo nejaky uhelnik by nesel? To by se vsechno tak moc krivilo, ze by to vubec nepomohlo? Ja myslim ze pokud je to hodne v haji, tak by mohlo pomoct i neco s mensi presnosti nez na co myslite vy s tema granitovyma deskama 00? Jinak ted jsem frezoval a myslim ze to chce jeste loziska v hlave fakt, tam neco hrozne rachoti, zda se mi ze od vrchu to jde vic slyset, tak si rikam ze treba horni lozisko je od ran kladivem dobite. A posuvy jednou docela slusne, ale v nejakem miste se mi zda ze se v podelnem smeru stul skube, netusim proc. Ale jinak je to fakt dobra hracka pro me a zadny hejt mi to nezkazi :)
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

18. 2. 2020, 9:01

ja to neplanuju ted nekdy rovnat, ale jsem rad ze o tom vim, ze jsem se na vsechno podival jsek jsem to mel rozebrane, vsechno rozhybal a vim co kde je, tak muzu premyslet a nekdy az neco vymyslim tak to rozeberu, a neco z toho co vim ze je spatne spravim, treba. jen jako zabavu.
myslel jsem neco takoveho https://eshop.mbcalibr.cz/primerna-prav ... ti-din-ii/ a mozna jsou i jine levnejsi moznosti. ani nevim, proc se treba neda neco udelat a pak nechat srovnat na brusce. neco tuheho. jakou by to melo vadu? treba vzit nejake poradne tazene ocelove tyce, svarit je k sobe aby byly tuzsi a neprohybaly se a jednu stranu pak nechat srovnat poradne. mozna si to predstavuju moc jednoduse, ale ja neuvazuju v jednotkach setin milimetru. a vim ze ne vsichni hejtujou, nekdo jen hecuje :) nevadi mi to
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

18. 2. 2020, 9:53

Klimbik píše: 18. 2. 2020, 9:01 treba vzit nejake poradne tazene ocelove tyce, svarit je k sobe aby byly tuzsi a neprohybaly se a jednu stranu pak nechat srovnat poradne
Zvárané prímerné pravítko, to sa len tak nevidí, to by bolo asi prvé na svete :lol: tesne po prebrúsení by bolo síce rovné, ale za pár dní už by bolo krivé ako vrtuľa. Aj keby si to vyžíhal tak je to hlúposť, ak nemáš dosť veľkú prímernú dosku, aby si si to pravítko mohol pred škrabaním premerať.
Klimbik píše: 18. 2. 2020, 9:01 ja neuvazuju v jednotkach setin milimetru
Ak neuvažuješ v stotinách milimetrov ale v celých milimetroch, tak to potom beriem späť, to ti stačí aj drevené pravítko a murársky uhlomer. Potom ti ale prajem veľa šťastia pri škrabaní :lol:
Tos C45-2000
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

18. 2. 2020, 10:32

Jak píše turnigy svařované pravítko je blbost na to rovnou zapomeň. Mostové taktéž není podmínkou a můžeš samozřejmě použít i pravítko ze svého odkazu, pokud vyhovuje rozměrově a přesností. Desku a úhlové pravítko budeš tak jako tak potřebovat na osu X. Nezapomeň, že neškrabeš jen rovinu vodící plochy, ale taky výšku protilehlých ploch, která se mnohem lépe měří na desce. V tomto případě bych asi nevymýšlel vymyšlené.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

19. 2. 2020, 10:25

No jo, to byl jen takovy amatersky napad. Jak rikam, nemam v planu to delat nekdy brzo, tak treba casem neco nekdo vymysli :) jak to udelat dobre a pritom levne. Zatim budu zkouset, jestli mi to vubec vadi. Ale prvne musim asi vyresit hlavu (od frezky), vypada to tam na nejake vady na loziskach. Na instagram jsem daval video kratke jaky divny zvuk to dela a jak to frezuje. Nemel jsem sice asi spravne rychlosti, ale minimalne ten zvuk je podezrely. Tak az vyresim to, tak uz mozna budu z frezkou spokojeny. A casem az nebudu vedet do ceho pichnout, tak budu treba vymyslet to srovnani. Diky za informace vsem!
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

20. 2. 2020, 7:59

Já jsem zvědavý, jak budeš zaškrabávat půl milimetru. A to ještě nevíš, co tě čeká na X :)
To aby sis pořídil strojní škrabák. Mám pod stolem jeden pneumatickej; kdybys chtěl, levně prodám. Kompresor si musíš koupit jinde :).
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

20. 2. 2020, 12:30

pafik píše: 20. 2. 2020, 7:59 Já jsem zvědavý, jak budeš zaškrabávat půl milimetru. A to ještě nevíš, co tě čeká na X :)
To aby sis pořídil strojní škrabák. Mám pod stolem jeden pneumatickej; kdybys chtěl, levně prodám. Kompresor si musíš koupit jinde :).
Ja teda ten vzduchovej skrabak od Narexu mam taky a je na nej potreba opravdu poradnej kompresor a hlavne velkej vzdusnik. Zkousel jsem to s obyc malym jednovalcovym kompresorem a 50l vzdusnikem a nejde s tim delat. Hned klesne tlak a prestane to mit silu. Mam jeste 2valcovyho Orlika s tim by to asi mohlo jit, ale asi se nezastavi.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

20. 2. 2020, 12:36

Taky bych nechtel pneumaticky skrabak. ale diky za nabidku
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“